INSEMINARE (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

danzutza-mi-a placut mult mesajul tau plin de optimism.Imi place ca esti vorbareata:)e nevoie de oameni plini de viata si vorbareti altfel lumea ar fi teribil de plicticoasa.Imi pare rau ca ai pierdut sarcina,dar sigur vei reusi pana la urma,esti tanara ,puternica si pozitiva,cat de curand vei fii mamica!Iti tin pumnii sa reusesti!

tusce-foliculii buni au peste 18mm cand se sparg,dar cei mai buni am citit ca sunt de 20mm...bafta multa!



"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Fetelor ma primiti si pe mine?
In Februarie o sa fac prima Inseminare la Timisoara Cu DR.Bernad Elena si costa 150 EURO cosicel poti sa treci pe prima pagina poate sunt fete interesate.
Sotul meu are OATS ultima sperm din noiembrie era cu 12 mil/ml
A -0 %,B - 38 % si 14 % forme normale deci destul de nasol stiu ca nu prea avem sanse cu Inseminare dar totusi vrem sa riscam poate avem noroc....unii oameni mai castiga si la loto nu ?

Stiu ca e subiect de Inseminare dar vreau sa va zic si aici pt cine este interesat ca la Clinica BEGA din TM o FIV costa 600 EURO
cu totul inclus colectarea ovocitelor,fertilizarea si embriotransferul doar stimularea se plateste extra...deci cel mai ieftin din tara + Stimulare ajunge peste 1000 deci e foarte ieftin,noi o sa incercam si FIV daca nu avem noroc la IA,initial am vrut sa facem cu Donator la Sibiu acolo costa IAD peste 500 euro....deci suntem foarte optimisti ca anul acesta vom avea copilul nostru mult dorit de 2 ani...

In 02.02 ma duc la prima echografie e Z 11 si apoi ma cheama la IA
in Z 13 sau 14,fac pe ciclu natural am ovulatie beton si nu am vrut sa fac stimulare tinand cont ca e prima care o fac si daca nu reuseste mai facem alta sau trecem direct la FIV ...deci am lasat totul asa la noroc sa-mi tineti pumnii si succes maxim pt toate fetele



http://tt.lilypie.com/lHAMp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

evanescence-doar 600 euro pt fiv(adica max 1000)?sincer daca eram mai aproape de TM saream direct la Fiv,e un procent mai mare de reusita(30-40%) decat o inseminare(10-15%).Bafta multa!


"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Buna fetele!
Bine ati venit - Laura2008, Tusce, Evanescence!
Florela30 - dupa acest ET norocos, sa ne dai vestea cea buna in cateva zile, sa vii cu beta mare!
Dankutza - cum eu am fost diagnosticata cu infertilitate inexplicabila si cum mie mi se pare ca nu am fost investigata destul de fapt, am decis singura sa imi fac o lista personalizata cu toate analizele posibile si imposibile care sa confirme ca sunt "inexplicabila" sau "explicabila" cumva. Fac aceasta lista pe baza listelor de analize cerute de catre medici pt mine dar si pe baza a ceea ce au scris fetele de la FIV UE (in capitolele trecute) ca au investigat dupa esecuri. Analizele scrise de tine acum se regasesc si pe lista mea. Cand o termin, o pun si eu aici pt ca cine are nevoie sa o consulte. Ca si tine, doresc sa nu las nimic la voia intamplarii, mai ales ca sunt si pe calea pt FIV. Sper sa primesti Martisorul mult dorit!
Laura2008 - eu am aproape 37 ani si am si sperante maxime ca voi avea bebe!
Ruzu30 - e normal ca plangem un pic la fiecare CM, si mie mi se intampla de cativa ani. Dar imi sterg lacrimile imediat si incep sa fac planurile de bataie pt luna care urmeaza. Stii bine ca trebuie sa fim tari ca sa reusim!
titi143 - cred ca ai sanse mari si natural si cu IA, asa ca multa bafta!
Tusce - eu stiam ca se sparge intre 20 si 22.
Catacris - tine-te de terapia Dankutza, ca e foarte buna!
Evanescence - daca nu iese prima IA, cred ca mai poti incerca macar una pana la FIV. Eu am facut 2IA, mai fac una in februarie si apoi trec la FIV.
Cu IA sau cu FIV sau chiar natural (why not?) vom avea un bebel!
Sensibila - bafta maxima luni!

toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Hei, toate suntem binevenite la subiectul asta! Imi sunteti asa de dragi incat ziua mi-o incep cu voi, si ma bucur ca un copil cand ni se mai alatura cineva.

Dankutza - trecut tot! Nu uita ca esti raza noastra de soare! Abia astept sa vina martie si sa ne spui ca respecti traditia familiei!

Evanescence - una si buna (ma refer la IA)! Multumesc mult de informatii, daca mai e ceva de adaugat, o sa updatez cu placere! Deci, peste vreo 3 saptamani ne spui ca esti gravi, da?

Tusce - te-am trecut, e asa frumoasa lista noastra, dar vezi ca in cateva sapt vreau sa trec toate aspirantele la reusite! Pana luni esti bine 'inseminata' si pana la sf saptamanii a si nidat piticul!

Deci, chiar daca vi se pare dragutz, nu vreau sa ramana vreuna dintre noi la aspirante! Locul nostru e la gravide!!!!!!!!!!!!!!

Sensibila -

Catacris si Korina - cat mai asteptam pana la cele II liniutze???????????





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

dankutza, de ce nu ai venit la mine???? Nu aveam de unde sa realizez cine esti. Imi pare tare rau ca nu am vb. Poate ne mai intalnim. Daca ai realizat cine sunt trebuia sa dai un semn. Dupa cum ai vazut si eu sunt tot XXXXXXL, sau poate mai ca tinew, asa ca nu vad nici un motiv de timiditate. Inca o data imi pare rau pentru ce ai patit si sigur dupa analize vei reusi sa vezi ce e inneregula si sa ai un bebe sanatos. Pup

Beatriz, multumesc, si la fel urez mult noroc la toate fetele

cosicel esti o dulce ca deobicei ! Multumesc frumos !

Bun venit tuturr fetelor noi si multa bafta celor care sunt in incercari !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

Dragele mele,
A facut vreuna dintre voi test postcoital?
Am inteles ca trebuie sa ajung la un laborator de analize in maxim 1h de la contact.
Daca ati facut imi puteti spune si mie unde, cum a decurs si cat a costat? In cat timp ai rezultatul???

Va mutlumesc,

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Tusce,eu stiu ca e bine ca foliculii sa fie peste 18mm la inseminare si ca ei cresc cam 2mm pe zi.Eu la prima inseminare am avut un folicul de 18mm,iar la a doua 22mm,amandoua le-am facut fara stimulare.
Dankutza,esti o fata extraordinara,esti optimista si ma bucur ca esti aici sa ne impartasesti gandurile tele,ne dai si noua speranta ca va fi bine,iar eu sunt sigura ca vei reusii din nou la urmatoarea inseminare,va fii cam prin martie,nu?
Sensibila,mai e putin pana luni,aspeptam vesti

Catacris,Korina cum va simtiti dupa cateva zile de la inseminare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Cosicel,imi place cum ai trecut toate fetele pe lista,esti speciala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusce spune:

danielac100, eu am facut si mie mi-a spus dr. sa ajung in max.12 ore.
Eu am facut la Timisoara, si rezultatul l-am primit in 10 min.

Multumesc mult fetelor care mi-au raspuns si sper sa fie cu noroc la toate aspirantele.

Mergi la inceput