INSEMINARE (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

Buna fetelor. Cred ca nu ma cunoasteti dar am scris si eu o perioada buna de timp la tema aceasta, dar nu a fost sa fie cu reusita. cosicel, am vazut ca m-ai pastrat pe lista voastra, eu am facut 4 inseminari si de fiecare data totul decurgea perfect, ovul bun, endometru peste 10 mm, sperma buna, dar...bebicul nu a vrut sa apara. Acum deja am facut un FIV din pacate acelasi rezultat negativ si din nou totul a decurs perfect: endometru 11 mm ,am obtinut 8 embrioni de gradul 1 si am transferat 2. Nu a fost sa fie. Ieri am facut emriotransfer de embrioni congelati si am transferat 3 embrioni blastocisti, endometrul f bun.. Acum ma rog sa ma ajute Dumnezeu si sa am un rezultat pozitiv. Multa bafta fetelor si sper ca nu v-am descurajat sau plictisit, am vrut doar sa va povestesc ce mai e cu mine ptr ca am vazut ca mi-ati pastrat numele pe lista voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

Bafta noilor ,dar si vechilor aspirante la titlu de mamica!
Florela30-sa fie intr-un ceas bun noul FIV,de data asta musai sa fie cu noroc pt tine!Parca vad ca faci tripleti:)
cosicel-tu ce mai zici cand incepi monitorizarile?eu nu mai rezist pana in martie,am gasit si pregnil,ma apuc de treaba in februarie:)

la toate fetele


"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Cosicel,am vazut ca m-ai adaugat si pe mine in lista-pupic
Eu fac inseminarea cam pe 4,5 februarie,deci ai dreptate va fii scorpion
sau scorpiaoanca,pupic,pupic..
Carla si eu am incercat cateva luni sa-mi iau temperatura bazala,insa pana la urma am abandonat,trebuia in fiecare zi la aceeasi ora si oricum nu era foarte clar;la mine in perioada ovulatiei crestea un pic,niciodata nu a crescut mai mult de 37,1 se mentinea iar cu 3-4 zile inainte sa-mi vina ciclul scadea cateva grade,stiam ca trebuie sa-mi vina cm.Ar mai fii mucusul cervical,dar si asa mi se pare cam complicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Raluca - mi-a fost mai greu luni cand am aflat c-am ratat inc-o luna... Acum, deja am uitat, citesc ce scriu fetele pe forum, si parca trece timpul mai repede decat imi imaginam. Sa stii ca n-am uitat de ti-am oferit, ramane valabil! Cand si daca ai nevoie, vorbim!

Ruzu - nu mai ai mult! Abia astept sa ne povestesti cum a decurs IA si peste inca 2 saptamani sa ne spui fericita ca vei fi mamica!

Sensibila - pai ziua de vineri s-a cam terminat! Incearca sa nu te gandesti prea mult la ziua de luni...

Florela - mult, mult noroc! Imi pare rau c-a tb sa treci prin toate astea, dar ai sa vezi ca acum va fi cu bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_june spune:

buna seara fetelor,
cosicel, ma poti adauga fara nici o suparare la aspirante.chiar daca sunt deja dupa a doua inseminare nereusita trebuie sa ma dun si sa ma gandesc deja la cea de a treia.

mai am momentele mele de suparare,dar macar titulatura de aspiranta ma poate ajuta!

va pup si sa ne vedem cat mai curand cu dorintele indeplinite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_june

buna seara fetelor,
cosicel, ma poti adauga fara nici o suparare la aspirante.chiar daca sunt deja dupa a doua inseminare nereusita trebuie sa ma dun si sa ma gandesc deja la cea de a treia.

mai am momentele mele de suparare,dar macar titulatura de aspiranta ma poate ajuta!

va pup si sa ne vedem cat mai curand cu dorintele indeplinite.




Elena....
scrie repede 10-12 mesaje....k sa nu le mai ai moderate si sa iti apara mai repede.....


ti-am trimis un PM



cu 2 !!!

http://tt.lilypie.com/WQKGp2.png



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Buna fetele,

Va scriu cu intarziere. Dar tot va scriu. Aseara(22 ian) am fost la Cezara, unde am asteptat de mi-a venit rau. Eram programata pe la 6 si am intrat pe la 8. Citiind ce a scris Sensibila, mi-am dat seama ca de fapt ne-am vazut. Eram fata in fata. Nu stiu de ce Sensibila, dar mi-am dat seama ca parca ne-am cunoaste de undeva. Normal ca daca am avut timp (2 ore) m-am uitat de jur imprejur si nu stiu de ce am avut sentimentul da a ma aseza langa tine si sa incep sa vorbesc cu tine. Mi-a fost rusine sa te abordez, desi ma manca limba. Am auzit cand vorbeai cu Ani despre inseminare si ca o a te duci luni la dr Bechir. Sincer ma vedeam pe mine acum 2 luni (tematoare, dar plina de speranta). Eu eram imbracata in pantaloni negri si un plovar bej. Eram cea de vis-a-vis de tine, cea XXL. Fii fara frica, Sensibila, ai sa reusesti! Nici eu nu simt ovulatia. Nu ca as fi avut prea multe in viata mea. Important e sa se intample, nu sa se simta. Ai incredere in Cezara si Melihan. Sunt cei mai buni medici pe care i-am intalnit vreodata. Sunt fan Cezara si Melihan pe viata. Stiu ca ele ma vor ajuta sa raman si mai stiu ca te vor ajuta si pe tine.

Cezara mi-a confirmat diagnosticul pe care mi l-a pus sora-mea: AVORT MENSTRUAL. Mi-a spus ca 99% scap fara chiuretaj. Ovarele sunt Ok, endometru este ok, " eco normal". A gasit corp galben in ovarul stang (care a ovulat), deci nu a fost o lipsa de corp galben (si asta poate fi o cauza de avort spontan). Ieri mai avem o singura bucata de 11 mm. Mi s-a dat un antibiotic Azitrox 6 pastile(foarte scump, 10 lei o pastila?!?), niste supozitoare Uscosin si niste injectii Ergomet 2 fiole/seara/5 zile care sa contracte uterul si sa dea afara ce a mai ramas. Deja ma doare burtica. Dupa ce termin cu asta continui cu Metformina (1000Mg) pana la inseminare (ca data trecuta). Vezi, Sensibila, si eu iau Siofor. Deci, mergem inainte, pana la victoria finala.

Cezara mi-a spus ca ii pare rau ca am pierdut sarcina, dar e multumita ca a reusit sa gaseasca o reteta de succes, care sa imi faca ovarele si uterul sa munceasca si sa raspunda la tratament. A zis ca asta e o mare realizare. Stiti, ca de fapt, medicii nostrii bajbaie in intuneric cu noi? Mi-a mai spus ca 83% din sarcinile oprite din evolutie la saptamanile mici sunt din cauza oului - defecte genetice. Mi-a spus ca nimeni nu este de vina, uterul era pregatit bine sa-l primeasca. Era ca o casuta calduroasa confortabila. Nu a fost sa fie de data asta, o sa fie data viitoare. Zicea ca si ea a pierdut 2 sarcini. La fel, oprite din evolutie. Una mai mare si alta mai mica, dar acum are 2 copii. Mi-a mai spus, si chiar m-a mirat ca aproape nu exista nici o femeie sa nu aibe un avort spontan sau o sarcina oprita din evolutie, stiuta sau nestiuta. Asta imi place la doctorii astia, sunt si oameni si Dumnezei in acelsi timp.
Cezara a zis ca daca mi-as face un test de urina, sigur ar iesi pozitiv. Am citi despre unele fete ca fac zilnic cate un test de sarcina. Mare greseala. Daca e sa se intample ceva, nu ai ce sa faci.

Foarte important! Cezara mi-a recomandat niste analize pe care mi-a zis ca pot sa le fac sau nu. Cred ca mi le-a recomandat pentru ca a vazut disperarea din ochii mei sa nu o patesc din nou. Pe prima am pierdut-o (Asta e!) dar nu vreau sa risc deloc la a doua. Vi le spun si voua sa va duceti si sa vi le faceti. Sa fim sigure ca si din punctul asta de vedere suntem OK.
Cosicelam sa te rog sa le treci pe prima pagina pentru toate fetele, pentru ca nimeni sa nu mai treaca printr-o sarcina oprita din evolutie dupa 5 ani jumatate de chin. Ne chinuim atata sa obtinem o sarcina ca nu trebuie sa riscam deloc. Nici macar 1%. Deci...

Analize necasare in caz de avort spontan/avort menstrual/sarcina oprita din evolutie, recomandate de obicei dupa doua, chiar trei sarcini pierdute.

[b]AC. ANTI-CARDIOLIPINICI IgG - 40 lei (rezulatat in 14 zile)
AC. ANTI-FOSFOLIPIDICI - 40 lei (rezulatat in 7 zile)
ANTICOAGULANT LUPIC - 50 lei (rezulat in 5 zile)

Singura clinica unde se fac toate cele trei analize este Medlife sau puteti sa va duceti la Dacia, dar cred ca sunt mai scumpe. Babes face doar una dintre ele. Uite linkul catre siteul Medlife cu centre de recoltare si alte detalii. http://www.medlife.ro/index.php?show=tip_analize

anaconda, felicitari pentru sarcina. Sa fie intr-un ceas bun. Ai grija de tine si de bebitza.

Laura2008sa nu mai spui ca ai imbatranit. Am vazut aseara ala Cezara, doua doamne de 40 si ceva de ani, pline de sperante ca vor reusii. Vei reusii si tu. Si eu. Si toate fetele.

M_Alexa fii optimista. Eu de abia ce am pierdut o sarcina, acum aproape o saptamana si deja privesc cu optimism catre urmatoarea. Te rog, sa fii optimista ca sa iti maresti sansele de reusita. Eu stiu ca nu ma las orice ar fi.

korina si catacris de data asta sigur e cu ochisori. Da Doamne sa te vad cu burta la gura.

titi143esti binevenita printre noi. Multa bafta! Poate ca o sa se intample natural chiar luna asta.

cosicel sunt convinsa ca o sa ma treci din nou, de data asta in martie la reusite. Si eu am fost proiectata tot in martie. Chiar pe 1 martie. Mama mi-a spus ca atunci a luat-o valul si nu s-a mai ferit. Cred ca a venit tata cu un martisor mai "altfel". Mama imi spune cu am fost martisotul ei. Nepotul meu a fost martisorul sora-mii. Deci se poate spune ca in familia mea, in luna martie, o iau razna hormonii. Pregatesc deja firul rosu cu alb, pentru sot...

ruzu30 luna viitoare e reusita 100%. Te pup si sunt alaturi de tine. 4-5 februarie sa fie zilele tale norocoase. Gravidutza de primavara, ce frumos...

florela30sigur e de bine de data asta. Mi-a spus mie Doamne-Doamne.

Am ajuns la anumite concluzii in urma avortului spontan pe care l-am avut. Imi pare rau ca nu gandeam asa in urma cu cateva luni. Ar fi fost mai usor. O sa vorbesc din punctul meu de vedere, desi sunt convinsa ca se aplica la multe dintre voi. Nu vreau sa influentez pe nimeni cu gandirea mea dar pentru mine este o strategie de aparare.

Imi doresc sa raman gravida si sa am un copil sanatos fizic si psihic mai mult decat orice pe lume. Pentru a putea imbratisa succesul trebuie sa am in vedere si faptul ca pot exista si esecuri. Din pacate, fac parte din statistici, fi-ar sa fie. De curand am vazut un film, din care am retinut numai o propozitie cheie "uneori ca sa ajungi departe, trebuie sa faci un pas in urma". [/b]Sper din tot sufletul sa fie doar un singur pas in urma si nu mai multi. Psihic sunt pregatita de orice. Absolut orice s-ar intampla, pentru ca stiu ca intr-o buna zi imi voi tine copilul in brate. Chiar daca va trebui sa apelez la o mama surogat la un moment dat. Stiu sigur ca nu ma voi lasa. Am 32 de ani, nu ma consider deloc in varsta. Adriana Iliescu a facut copilul la 67 de ani. Am un mic avans de 35 ani.

Fetelor, cautati sa vedeti partea plina a paharului in orice. Vine primavara si o sa inmugureasca si in burticile noastre un muguras sau 2. Primavara vine cu speranta, este anotimpul cand natura se trezeste la viata. Hai ca o sa fie bine la toate. Stiu eu...

Astazi, cand m-am intors de la scoala, m-am culcat si am dormit 4 ore (Lemn Tanase), normal ca nu am somn. Am scris un mesaj cat o pagina intreaga. Cred ca v-am plictisit.
Nu am stat nici o zi acasa. Practic am dus avortul asta pe picioare. Nu am vrut nici sa stau ca o balega in pat, pentru ca am vrut sa elimin tot, sa nu ajung la chiuretaj. Cu cat faci mai multa miscare, cu atat se reface mai repede totul ca sa o iau de la capat. La scoala, alerg dupa aia mici si mai am si clasa la etajul 3. Nu avem lift. Asa ca sus, jos...sus, jos.

Va las acum. E ora 2 dimineta si eu nu am somn. Am asa un chef de dans. Am innebunit de tot.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Acum am vazut ce mesaj lung am scris. Scuze, dar eu sunt cam vorbareata de felul meu, ca orice profa . Dar prea aveam multe sa va spun... ce mi s-a intamplat, dar si crampeie de gandire a unei minti mai incalcite. Sa stiti, ca nu am baut nimic.
Inca o data
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusce spune:

Buna dimineata fetelor,
Sunt si eu o aspiranta mai veche la statutul de mamica,cu o inseminare nereusita si una nefacuta din cauza spermogramei nu tocmai bune.luna aceasta urmeaza (daca ne ajuta Dumnezeu) o noua inseminare, sper ca ultima, si din nou sper din toata inima - reusita.Am fost ieri la monitorizare si sunt posesoare unui frumos folicul de 16.5, endometru 7.7, in ziua 10.Maine trebuie sa merg iarasi.Spuneti-mi va rog, la ce dimensiune se sparge folicul, ca eu nu mai tin minte, si sunt cam speriata, sa nu fie prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catacris spune:

Florela bine ai revenit la noi si te rog cu mult curaj, sa facem o echipa ambitioasa si curajoasa.
Cosicel multumesc frumos de onoarea de a fi pe lista, cred ca tot timpul am fost o aspiranta, dar vazandu-ma acolo parca am mai multe sanse. Imi esti tare draga cum ne sustii tu pe noi toate, trebuie ca ai multa putere, si asta te va face invingatoare.
Dankutza abia asteptam sa ajung la tine, nici nu pot sa exprim in cuvinte cat de mult te apreciez si cata admiratie am pentru felul in care ne spui ce simti. Daca ai putea sa te conduci in viata exact asa cum vorbesti, sigur vei reusi. Eu cel mai mult ma gandesc, la cat de stapana pe tine esti, la cat de frumos gandesti, CE MAMA EXTRAORDINARA AI SA FII, copilul tau o sa aiba mare noroc sa aiba o mama asa cu capul pe umeri.
De multe ori mi-a trecut prin minte ca daca nu o sa-mi reuseasca aceasta inseminare (mi-e si rusine sa recunosc) nu o sa mai fac nimic, probabil o sa ma si apuc de fumat, o sa incerc metoda "cum o sa vrea Dumnezeu", si acum ma gandesc ca daca Doamne fereste mi se intampla asa,am o alta solutie acum, am sa aplic "terapia Dankutza".

Mergi la inceput