INSEMINARE (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura2008 spune:

multumesc cosicel, acum in weekend am sa-l sun pe doctor sa vad ce ar mai trebui sa fac. Eu analizele hormonale si de sange, care se cer le-am facut in septembrie, poate nu ma mai pune sa repet prea multe.
Sa vad si cat mai costa inseminarea, si probabil tratamentul de stimulare, si cand trebuie sa-l incep
Va multumesc si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Fetelor,eu am uitat sa va spun,eu fac inseminarile la HIT-MED CRAIOVA,unde personalul este super ok;inseminarea costa 800 ron cu tot cu prepararea spermei,iar monitorizare plus consult-100ron.Sotul are oligozoospermie,de fapt la a doua inseminare avea normospermie,dar sunt cam lenesi si de aceea facem inseminare.
Cosicel,multumesc de incurajari,deja sunt mai optimista;
Sensibila,sa auzim luni ca ai foliculi babani,buni pt.inseminare;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura2008 spune:

catacris-multumesc de raspuns voi suna la clinica sa vad si eu ce imi zic
celioscopia este o interventie chirurgicala laparoscopica pentru vederea trompelor si desfundarea lor daca e nevoie. Iti introduce o camera de vederi prin buric(deci o incizie mica-cam 1 cm) si cu alte 2 instrumente bagate prin piele la nivelul trompelor rezolva problema (deci alte 2 incizii mici de 1 cm)
Cum trompele nu erau in regula, le-a tratat chirurgical.
Inseminarea a fost intratubara-in trompe sau pana unde iti baga gigeii?
Pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catacris spune:

Laura informativ pot sa iti spun ca am dat 450 inseminarea si 400 pregatirea spermei, iar tratamentul de stimulare - 10 zile cu puregon m-a costat 700 lei, la care poti sa mai adaugi macar 2 ecografe a cate 100 lei, asta e ceea ce stiu ca asa m-a costat pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruzu30

Fetelor,eu am uitat sa va spun,eu fac inseminarile la HIT-MED CRAIOVA,unde personalul este super ok;inseminarea costa 800 ron cu tot cu prepararea spermei,iar monitorizare plus consult-100ron.Sotul are oligozoospermie,de fapt la a doua inseminare avea normospermie,dar sunt cam lenesi si de aceea facem inseminare.
Cosicel,multumesc de incurajari,deja sunt mai optimista;
Sensibila,sa auzim luni ca ai foliculi babani,buni pt.inseminare;


Multumesc frumos Ruzu30. Sa te dumnezeu sa fie bine pentru toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catacris spune:

Laura inseminarea (asa cum mi-a explicat pas cu pas d-ul doctor Bors) s-a facut depozitand spermatozoizii "preparati" in uter, si apoi a mai depozitat un lichid - mediu cel mai propice pentru fecundarea ovocitului tot acolo. Am stat asa nemiscata vreo 10-15 minute maxim si apoi am plecat acasa. La cat de mult m-am pregatit sufleteste a trecut prea repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura2008 spune:

catacris sper din suflet ca macar a fost o reusita si ne vei anunta in curand ca esti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Korina ,Catacris,Sensibila,aseptam vest buuuuuune!!!!va tin pumnii!!!!!!!!!
Titi143si Laura bine ati venit!!!
Ruzu30,suntem aici pt a ne incuraja una pe alta,asa ca gandeste pozitiv sI luna viit sa vezi 2 liniute.
Ruxandrab,bafta la urmatoarea inseminare!!!
Dankutza,ai vb cu dr cand poti face urmatoarea IA?
Cosicel,pe mine nu m-ai pus pe listutza.Am uitat sa va spun ca eu mi-am facut toate analizele serologice,hormonale cerute ,sunt foarte bune si ale sotului la fel.In total cam 650 ron au costat.Doar ca gigeii lui nu sunt chiar destui,de aceea am apelat la IA.Sa stii ca voi merge pe ovulatie naturala si fara IA luna asta,daca e sa fie se va prinde
Am insa o intrebare:voi va monitorizati temperatura bazala???ca eu deja am obosit dupa cate luni de grafice am tot facut.chiar e relevant?am citit si eu tot felul,stiu ce inseamna,dar sunt si exceptii.As vrea sa vad si parerea voastra.Si am luat si Utrogestan ultimele 2 luni (progesteron),care din cate am mai citit poate influenta temp bazala.voi ce stiti?


Pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Am mai modificat, pe ici pe colo, daca am scris gresit, spuneti-mi!

Carla - te-am adaugat, cum sa te uit?????????? Doar esti reprezentanta noastra 'de afara' la IA! Da-o-ncolo de temparatura bazala! Calculeaza cu aproximatie cam cand ai ovulatia si pune-ti sotul la munca! Sau cumpara teste de ovulatie (da' nu bag mana-n foc ca sunt bune) ca sa nu irositi gigei in zile nefertile!

Catacris - multumesc mult ca mi-ai spus inc-o data c-am scris tampenii! Hi, hi, batranetile... senilitatea...

Laura - sa speram ca ramai natural si n-o sa mai ajungi la clinica!

Sensibila - mai e asa putin pana luni.... (zic eu care astept sa treaca inca 2 sapt sa vina cm ). Dar o sa ai niste foliculi de toata frumusetea!!!!!!!!!!!!!

Ruzu - hi, hi, DD vrea ca tu sa faci un mic scorpion!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Asa este e Cosicel mai e putin. Incerc sa nu ma gandesc prea mult, ca am o gramada de treaba si asta imi prinde bine.
O sa intru in "fibrilatii" luni cand sa ma duc la consult ca o sa fiu sigur foarte speriata de ce o sa gaseasca. Sper sa fie bine.

Lasa ca nici 2 saptamani nu e o lume. Trece repede aici nu noi pe forum.

Mergi la inceput