Colectia de toamna-iarna 2005 (227)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Nu-mi vine sa cred cum fac unii bani. Este un anunt la mica publicitate aici pe DC cu o tipa care vinde carti. Am intrat sa vad, am zis ca o fi rost de vreun pont. Verific si pe site-ul editurii si cand colo, carte care la mama ei acasa costa 8 ROn, tanti o vinde cu 15 Ron. Fain, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Anda, suparat tare mesajul tau catre Joy. Ma simt datoare sa-i iau intrucatva apararea, nu mi se pare deloc ok asa.

In primul rand, sunt total de acord: fara violenta - fizica si verbala.
Dar nu pot intelege de ce nu acceptati faptul ca sunt copiii si copiii, unii cer mai mult si mai insistent, nu-ti ajung energiile toate sa-i multumesti, in timp ce langa altii poti sa-ti continui linistit viata de adult caci se cresc cuminti si singuri? De ce nu-i dati voie lui Joy sa-i compare? Bine, cel mai sanatos e sa-ti iubesti copilul tau asa cum e el, dar asta ne-a spus-o si Joy in cateva randuri - numai c-a trecut probabil neobservat in noianul de probleme pe care le tot are.

Intr-adevar, e ideal sa fii tot timpul iubitor cu copilul, dar daca ai un pui sensibil, exigent si in plus si activ si nazdravan nevoie-mare, ajunge doar sa-l iubesti si sa nu tipi la el? Cu siguranta nu vreti sa vedeti nici asta, veti spune ca mama e prea slaba si-i permite toate poznele si de asta face copilul atatea.
Fermitatea calma de care e nevoie in asemenea situatii, care sa impuna si sa fixeze limitele, e greu de practicat 100%. In toate postarile lui Joy eu n-am putut sa nu observ si regretul pentru momentele in care a mai tipat la ei, ca si faptul ca stie ca nu e ok asa.

Daca luati situatia in ansamblul ei - Joy tot acasa de vreo 3 ani, cu 2 nazdravani care nu-i dau nici o pauza, cu restul familiei nu prea de ajutor, cu toate treburile casei pe cap... va rog sa-i dati voie sa se mai planga si pe-aici cand nu mai poate sa le razbeasca singura. Chiar daca majoritatea sfaturilor pentru atare situatie au fost date.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Anda, brrr, ce simptome urate si ce de investigatii. Tinem pumnii sa aiba dreptate Miha80 si sa le dai cat mai curand de capat.

Miri ai un stil mortal , o placere sa te citeasca omul

Ina, sanatate multa lui Rachie.
De ce spui ca-l treceai pe Bobita in curand pe lapte de vaca? Nu pe formula??
Eu tot cochetez cu ideea de a o obisnui pe Ana cu biberonul, deja e maricica si de multe ori am impresia ca nu se mai satura - ia niste portii enorme de solide la masesele din preajma supturilor.

Ioana, voi inca sunteti la 100% alaptat???

Ripley, bravo pentru papacioase, s-o tineti cat mai mult asa! Lasa ca are cine sa le faca numai bunatati

Noi avem acum o perioada in care Ana ne solicita infinit mai mult decat Cristi: vrea sa dea ture-ture incontinuu. Nu poate decat de manute, evident, ceea ce ne blocheaza permanent pe unul dintre noi. De vreo 2 zile isi ia cate o jucarie in dreapta, cu stanga ne agata, si da-i bataie prin toata casa, cu predilectie pe scari. Corelat cu dintisorii aia care de 2 luni tot stau sub gingie si tot nu vor sa iasa, doar sa ne supere noaptea... sunt stoarsa . Si mananc enorm si prost pe fondul lipsei de energie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Eu sunt varza...m/a prins o viroza sau mai stie naiba ce..ca de ieri sunt cu nasul infundat si din cand in cand mai si tusesc...asa din senin...si acum cel mai frica imi e sa nu ii pasez ceva si Andreei ca atat ne lipseste...
Incerc sa ma tratez cu ceaiuri si paracetamol..ca atat am voie sa iau deocamdata si daca pana maine nu imi revin un pic merg la dr...
Am citit tot ce s/a scris...mai ales postarile despre Joy si...nu ma vad dand sfaturi,cred ca am mai zis asta, pentru ca nu am fost pusa in situatia asta pana acum...2 copii mici fara ajutor din partea nimanui,nicic macar a sotului.Pot doar sa spun ca ceea ce a scris Maria ca sunt copii cu temperamente diferite si cu comportamente diferite, e exact ceea ce gandesc si eu...de multe ori degeaba incerci sa faci totul ca la carte ca pana urma tot cedezi la un moment dat....
Pentru mine de exemplu cel mai stresant lucru a fost si ramane in continuare nemancatul Andreei,cand are momente bune si mananca asa cum o face un copil de varsta ei poate sa faca ce vrea cu mine...dar cand o tine zile in sir doar cu lapte si eventual cate un pic de fructe imi vine sa ma sui pe pereti...Iar parintii care nu a avut niciodata problema asta cu copii lor,n/au cum sa inteleaga...mai aud si eu vorbe de genul..ei lasa ca va manca ea...dar e simplu rau de spus..greu al naibii de suportat....Bine ca de 3 ani pot spune ca m/am mai calit,dar am momente cand rabufnesc...
M/am intins acum ca e la plimbare cu tati ...dar se intorc si incerc s/a pacalesc cu niste mamaliga cu almette sa vad daca/mi iese figura.

Ina imi pare rau ca s/a imbolnavit Rachelina...iar de Bobitza cu alaptatul nu stiu ce sfat sa/ti dau ca Andreea mea a renuntat la supt la 5 luni si ceva ...adevarul e ca nici nu mai avea ce trage de prin ei..


www.flickr.com/photos/25531152@N03/?saved=1" target="_blank">Poze cu Andreea
Coraliadpn 01.06.2009; si Andreea(14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Anda

Citat:
ina, dar pielita aia de sub limba lui bobita? am citit eu mai demult ca unii copilasi au sensibilitate. ia vezi imediat dupa supt daca nu e bob de sange sub limba?

merci , am sa urmaresc de acum de fiecare data.


Ioana, Lavi, Maria, am studiat ieri problema ( cu mult calm si rabdare) si m-am intrebat " ce are Bobitza noaptea si nu are ziua?" daca laptele meu nu ar fi bun sau ar fi ceva in neregula, l-ar refuza si noaptea. Si am realizat ca ziua este distras de zgomotele din preajma. De regula il alaptam in camera mea, fara televizor,radio, zgomot, insa in ultimul timp, din Decembrie incoace, Rachie a stat mai mult pe-acasa si nu am avut cum sa le evit. Mai nou, o lasam pe ea in camera mea sa se joace si mergeam in alta camera, dar pesemne ca d'nealui era interesat sa studieze ce este nou , de aceea isi intorcea capul de la tzatzi.Deci pentru el primeaza socializarea, petrecaretul lui mama. In orice caz, cred eu ca am dezlegat misterul, o sa vad cum voi proceda in cursul saptamanii ( acum mi-a stat barbatul acasa si a fost usor) ca nu-mi pot trimite fata afara din camera ( s-ar simti lezata, de!) ca sa manince frate-su. Dar sintem pe calea cea buna, ca tare m-as fi ofticat sa am lapte si el sa nu mai vrea ( mi s-a spus ca multi bebelusi se intarca singuri, chiar am o prietena al carei baietel nu a mai vrut nici un fel de lapte de pe la trei luni, nu stiam ca este posibil asa ceva).

Va multumesc pentru sugestii si incurajari.


Ioana, dar de ce sa renuti la alaptat? daca tot ai lapte, o puteti tine asa pina pe la doi ani . De cite ori suge ziua , te trezeste si noaptea ?
Inchin un pahar in cinstea viitorilor nasi!

Maria, aici ii poti trece pe lapte normal de vaca (3.25% ) incepinde de la noua luni. Eu vroiam sa astept pina pe la un an. Vreau sa sarim de bibe, sa bea direct din canuta cu cioc, de bibe se scapa mai greu.
Deci Anuca ta este pusa pe umblat...rabdare si tutun.
Prevad zile de gimnastica si la noi, Bobby este de zece ori mai activ fata de cum era Rachie. Ea a fost foarte precauta, el cred ca o sa se arunce din varful scarilor in jos sa experimenteze senzatia. Cel mai nasol este ca o sa fie vara cind o sa inceapa sa mearga si anticipez o serie mare de julituri ( Rachie a invatat sa mearga prin zapada )probabil o sa-i cumpar genunchiere.

Mada sanatate bunicului.

Coralia si noi avem probleme cu Rachie care refuza sa pape altceva decit ce-i place ei (supa, pilaf, spaghete cu carne de pui/curcan/vacuta)si citeodata nici pe alea nu le accepta. Cind mai da si boala peste ea, ma apuca plansul sa vad cum i se lipeste burta de oase si nu mai are nici obrajorii ei dolofani.

pup.






Ina, Rachel Georgia ( 23 Nov.,2005)si Robert Edward (1 Iulie, 2008)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Maria imi permit ptr ca stiu ca nu risca Mitza sa isi rupa bunatate de unghii false in gatul meu. care by the way e numele de d-soara al subsemnatei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

buna si de la noi!
CORALIA, INA, cu parere de rau va spun ca inteleg perfect ceea ce simtiti cand fetitele nu mananca, asa e si Serban, are perioade in care ma mir de unde are energie... cred ca o sa facem niste investigatii medicale in curand...
JOY, te sustin cu drag sa o scoti la capat cu nazdravanii tai...
ANDA, multa sanatate!
va dorim sa incepeti cu bine inca o saptamana de munca!

Bianca, mama lui Serban
10 decembrie 2005
serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pt parinti si copii recomand emisiunea How it's made de la Discovery Science. Azi am nimerit un episod de la care nic nu si-a luat ochii (mai trebuie insa sa mai adaugati explicatii pe ici pe colo): cum se face un puzzle si cum se recicleaza vechi anvelope in covorase de cauciuc. plus cum se face un wc. chiar dragut. educativ, ca o mica lectie de gradinita mai desteapta. trebuie sa vad cand sunt emisiunile astea, sa nu le mai pierdem.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

salut!

episodele de ne-ascultare ale flaviei s-au indesit si la noi, aplicam metode combinate.deocamdata ne descurcam.

andrei a luat in greutate 850g de la iesirea din spital, adica de 2 sapt.

emisiunile "how..." le urmaresc de mult timp si imi plac, flavia inca nu le-a descoperit, suntem inca la faza cu printese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara95

andrei a luat in greutate 850g de la iesirea din spital, adica de 2 sapt.





mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput