Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Pentru ca au lipsit f. multi copii din grupa lor (erau mai putin de jumatate in prima saptamana de dupa vacantza), au avut doamnele mai mult timp de fiecare copil in parte si mi's tare mandra ca zilnic am primit numai laude la adresa gemenilor. Daca in prima luna de gradi, Bianca nu comunica, nu manca mai deloc, il avea luat pe 'NU! NIMIC! NU VREAU!' in brate, acum e total schimbata. Zilnic e laudata ca manaca tot, doarme bine, vorbeste de nu mai lasa loc si altor copii, face tot ce i se cere, deseneaza frumos, spune poezii, danseaza. Si educatoarele si asistenta mi-au spus ca este total schimbata si ca le e tare draga . Pot sa o mai luad ca a reusit sa treaca de 13 kg! Ea, care de 1 an jumate era undeva intre 11 si 12 kg. Si crestera asta a avut-o cam in 2 luni.
Se iubesc f. tare si nu fac nimic unul fara celalalt, se joaca foarte frumos amandoi (chiar daca se si cearta/bat din diverse motive), vorbesc mult si foarte bine (si pt asta am primit laude, in conditiile in care sunt in grupa lor si in grupa mijlocie copii mai mari cu jumate de an-1an care inca stalcesc cuvinte/litere), au o imaginatie debordanta si o memorie de invidiat. Ce sa va mai spun? Mi's dragi de numai pot! . Saptamana asta au vorbit la gradinita despre animalele domestice si aseara i-am gasit pe amandoi pe canapea, Bianca statea in 4 labe, Rares culcat pe burta, cu capul bagat sub ea. Ii intreb ce fac acolo si imi zic ca Rares e vitzel si suge lapte .



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me


De fiecare data cand povestesti de ei, minunile tale dragi, parca "citesc" in viitor... Asa de mult va admir... asa de mult imi doresc sa povestesc si eu asa, ca tine...
Ma bucur tare mult ca a-nceput Biancuta sa pape, sincer ma ingrijorasem si eu, gandindu-ma ca nici ale mele nu vor papa singure ca lumea, vreodata! Dar uite ca-si revin ei, singurei... Draga de ea, ce bine a pus in greutate in ultimul timp!
Iar cu Rares... alta poveste! Vezi ca asa am fost si eu, cand eram mica: nu vroiam sa cresc ("Vleau sa laman tot miiica!!!" - citat povestit de ai mei! ) Sa ai mare grija cu el, pentru ca eu am trait in "Lumea copilariei" pana m-am maritat si am facut copii Si am suferit destul de mult in viata, din cauza asta, pentru ca, in mintea mea, toata lumea era ca mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

ophadina eu nu le fac prevenarul... am intrebat si pediatrul, am mai citit una-alta... am ajuns la concluzia sa nu exagerez cu vaccinarile... le fac pe cele gratuite (obligatorii ???) dar in rest nu...


Despre iesit la plimbare... si e procedam cam la fel cand erau mici si eram singura... ii imbracam, ii puneam in patuturi si fugema cu carutul la usa blocului, in interior (e greu de scos pe usa deschis daca nu esti antrenat) Apoi fugeam inapoi si-i luam in brate pe amandoi... Acum ii iau de manute ... deobicei ma asculta si ma steapta la usa liftului, ata data se imprastie pe hol dar imi prind in timp util...


Despre noi, raportam doi pici mucosi si (unoeri si tuesc): Elena si Andrei... ne dregem incontinuare cu oscilo si sirop de tuse... Mihai se tine bine



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauradelyn

Elyanne la cate saptamani au vrut minunile sa vina singurele? Vreau sa am o idee daca tot nu vor sa-mi spuna cei de aici mai nimik! Greu cu sistemul nostru medical dar nici cu cel de aici nu.mi este rusine


Lauradelyn am avzut ca ai scris la cap. care tocmai s-a incheiat... iti raspund aici: ai mei veneau si mai repede... daca nu ii tinea dr. cu forta (cerclaj si tratament) ... dar asa am reusit sa-i tin pana la 36 de sapt. si 4 zile



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Laura ma bucur tare mult ca ai intrat sa mai scrii despre copii tai.Eu visez cu ochii deschisi si nici nu concep sa nu se intelega bine si sa nu se iubeasca. Cand citeam despre copii tai deja il vedeam pe Mate incercand sa-i explice calm Mariei despre acel vitelus....in timp ce ea ...se juca cu sosetele tinand piciorusele in sus ( asta e noua etapa in evolutia lor...Matei calm, ardelean ca ma-sa, Maria...moldoveanca apriga care arunca cu jucariile peste tot si face taraboi ).
IonescuOana, problema mea e de fapt obtinerea acelei adeverinte de la finante, cu impozitul pe venit platit ca pfa....la directia muncii vor o detaliere lunara a veniturilor, la finante au doar evidenta anuala.In lege scrie ca se accepta o declaratie pe proprie raspundere dar la dir muncii zic ca nu e valabila.....si uite asa ma plimb pe la ghisee.
Gata ca scriu pe intuneric si bebeii dorm
Va pupacesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Seara buna fetelor..nu am mai scris de foarte mult timp...si acum...sunt disperata...poate pentru ca se aporpie nasterea..si stiu prin ce am trcut cu fiumeu..si mi-e o groaza...as da orice sa nu-mi fie frica, si nu atat pentru mine, cat pentru bebei, sa fie bine, sa nu fie probleme cu ei la nastere. Dr mi-a dat un maxim 10 februarie..adik undeva vreo 35-36 sapt...sper ca DD sa imi dea putere si curaj..sa nasc doi bebei sanatosi..si sa ne "auzim"cu bine la discutii despre cresterea gemenilor

Bogdana
34+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mesaj de la eelleenn, la capitolul trecut
--------------------------------------------------------------------------------

Lauradenyl si eu am nascut natural. Asa mi-am propus de la inceput si pt. ca nu am avut nici o problema in timpul sarcinii si pozitia fetelor a fost buna, doctorita a fost de acord sa nu imi faca cezariana.Amandoua fetele erau cu capul in jos cu cateva saptamani inainte sa nasc.
Daca ai intrebari sau vrei mai multe detalii iti spun cu cea mai mare placere.
Pupici si daca te-ai hotarat sa nasti natural sa stii ca nu e chiar asa greu precum se spune.....bine, ca depinde de fiecare dar daca esti hotarata si optimista si doct. spune ca e ok eu zic ca poti sa o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

petrean curaj, ca o sa fie totul bine
Nu mai te gandi la toate prostiile... si pe mine ma apuca teama... chiar daca mandra am nascut-o f.f. usor... cred ca e normal sa iti fie teama la un mom. dat ... dar cand m-a apucat, cand s-a rupt apa... n-am mai avut timp de teama sau alte prostii
Aveam altele ... sa ajung mai repede la spital sa nu se ruap colul... de ce mi s-a rupt apa dar n-am contractii etc.
Tinem pumnii sa ajungeti pana la 36 de sapt, poate chiar mai mult


AdinaF bine ai revenit



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Adina bine ai revenit! Eu nu am astfel de probleme, asa ca nu stiu ce sfat sa-ti dau. Ai mei sunt in categoria 'infiptilor' care nu numai ca nu cedeaza nimic din ce e al lor decat daca vor ei, dar se si infing cu tupeu un jucariile altora. Eu sunt in 'tabara' celor care fac bataturi la limba de vreo 2 ani pe tema 'nu ne certam, nu ne batem, facem schimb de jucarii! nu e jucaria ta, rogi frumos, daca nu ti-o da, asta e! Nu te certi, nu tipi! ai rabdare. Faceti schimb! etc, etc, etc". A ramas memorabila o faza de la un loc de joaca unde se aniversa un baietel de 10 ani cu cativa prieteni. Noi nimeriseram din greseala acolo, nu ii cunosteam pe aniversati. Bianca se juca cu un balon aruncandu-l in sus, cand unul baietii mai mari i-a luat balonul. Nu-ti spun ce nervoasa s-a bagat Bianca in mijlocul celor mari, tipand si sarind, im pingandu-i pana si-a recuperat balonul. La Bianca intr-adevar, 'tupeul' asta si simtul proprietatii i s-a dezvoltat semnificativ dupa ce a inceput sa mearga la cresa, unde era concurentza pe jucarii.

Dalina fetele tare sunt destul de mari sa aiba un meniu variat din care sa-si ia tot ce au nevoie, nu mai e atat de important laptele. Eu vad ca pe masura ce trece timpul, e tot mai greu sa ii fac sa renuntze, probabil e dependentza mare. Biberonul de lapte e parte esentiala in ritualul lor de seara. Cel mai tare ma ingrijoeaza dintii (de asta as insista sa le scot biberonul). Deocamdata arata f, bine, nu dau semne de carii, dar am auzit multi copii care la 4-5 ani deja aveau 2-3 cariutze. Noi incercam sa ne spalam zilnic, freaca ei, frec si eu la masele. E adevarat ca nu mai adorm cu tetina in gura, beau laptele si arunca sticla cat colo. Ehh, poate pana la vara gasim noi ceva interesant sa le inlocuim (Rares vroia canitza cu spiderman, poate ii cumpar una si o sa renuntze de buna voie la bibe pt ea).

petrean mai e un pic! Bravo ca ai ajuns pana aici! Nu-ti fie frica, o sa treaca zilele de stat in spital ca fulgerul, nici nu o sa-ti mai amintesti cand si cum a trecut totul. Iti tinem pumnii si te asteptam cu vesti.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

gata fetelor..bgajul e gata..plec la spital

azi ma interneaza si maine ma opereaza...o s-o anunt pe Lumi de eveniment


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Tinem pumnii Laraa Nastere usoara si refacere rapida.



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput