Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Luminita ai mare noroc ca stau in scoici...ai mei se ''imburica'' si fac podul asa ca tre sa fiu geana pe ei.
Fetelor, chiar nu e niciuna care si-a depus dosar de recalculare indemnizatie?
Cred ca am mai intrebat...le faceti Prevenar?
Chiar Laura pe unde esti? Sper sa intri si sa ne povestesti despre copilasi, ca ei sunt deja gemenei cu experienta de viata
Va pup, ca sunt pe fuga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ophadina

Luminita ai mare noroc ca stau in scoici...ai mei se ''imburica'' si fac podul asa ca tre sa fiu geana pe ei.
Fetelor, chiar nu e niciuna care si-a depus dosar de recalculare indemnizatie?
Cred ca am mai intrebat...le faceti Prevenar?
Chiar Laura pe unde esti? Sper sa intri si sa ne povestesti despre copilasi, ca ei sunt deja gemenei cu experienta de viata
Va pup, ca sunt pe fuga

OFELIA-ADINA, MAMICA MANDRA DE GEMENII EI, MARIA-DIANA SI MATEI-PETRU, 05.08.2008


Eu am depus cerere pt. recalculare.
Dar oricum, tot o singura indemnizatie iti da


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara!
Ofelia, Luminita aici sunt. Va citesc zilnic si ma bucur ca sunteti asa de multe si asa de active. Dar observ ca e vremea nasterilor, a bebeilor mici. Noi suntem mari, nu ne prea potrivim in discutiile momentane de la subiect. Ma uit la voi ce frumos scrieti, ce sfaturi bune dati si ma gandesc ce bine mi-ar fi prins in urma cu 3-4 ani sa fie asa activitate intensa la acest subforum.
Noi suntem bine. Copii sunt sanatosi ( Doamne ajuta sa fie asa in continuare), nu am avut probeleme cu ei. La ei in grupa la gradinita a fost epidemie de varicela si foarte multi copii raciti, cu pneumonii, laringite. Ai mei, au tusit un pic vreo saptamana (ne-am tratat cu sirop de plante si vitamina C) si atat. Uneori mi-e si jena sa spun ce sanatosi sunt, in conditiile cand in jurul lor aud numai de copii raciti tare, cu complicatii.
Pentru ca au lipsit f. multi copii din grupa lor (erau mai putin de jumatate in prima saptamana de dupa vacantza), au avut doamnele mai mult timp de fiecare copil in parte si mi's tare mandra ca zilnic am primit numai laude la adresa gemenilor. Daca in prima luna de gradi, Bianca nu comunica, nu manca mai deloc, il avea luat pe 'NU! NIMIC! NU VREAU!' in brate, acum e total schimbata. Zilnic e laudata ca manaca tot, doarme bine, vorbeste de nu mai lasa loc si altor copii, face tot ce i se cere, deseneaza frumos, spune poezii, danseaza. Si educatoarele si asistenta mi-au spus ca este total schimbata si ca le e tare draga . Pot sa o mai luad ca a reusit sa treaca de 13 kg! Ea, care de 1 an jumate era undeva intre 11 si 12 kg. Si crestera asta a avut-o cam in 2 luni.
Se iubesc f. tare si nu fac nimic unul fara celalalt, se joaca foarte frumos amandoi (chiar daca se si cearta/bat din diverse motive), vorbesc mult si foarte bine (si pt asta am primit laude, in conditiile in care sunt in grupa lor si in grupa mijlocie copii mai mari cu jumate de an-1an care inca stalcesc cuvinte/litere), au o imaginatie debordanta si o memorie de invidiat. Ce sa va mai spun? Mi's dragi de numai pot! . Saptamana asta au vorbit la gradinita despre animalele domestice si aseara i-am gasit pe amandoi pe canapea, Bianca statea in 4 labe, Rares culcat pe burta, cu capul bagat sub ea. Ii intreb ce fac acolo si imi zic ca Rares e vitzel si suge lapte .

Dalina felicitari ca ati scapat de biberon. Noi inca nu ne putem lauda cu asa ceva. Inca beau laptele din bibe seara, la culcare. Ma bucur ca am ajuns sa-l folosim numai pt asta, ca pana acum o luna il cereau si ca sa bea apa sau suc. E drept ca nici eu nu m-am prea straduit. Le mai zic din cand in cand ca biberoanele sunt pt bebelusi, ca ei sunt mari de acum. Dar imi spun ca nu sunt mari, ca ei sunt copii mici (Bianca tipa intr-o seara la mine: "Nu sunt mare, sunt mica! Uite, nu vezi? Uite ce mica sunt!", iar pe Rares il apuca uneori nostalgia si imi spune ca el nu vrea sa cresca mare, vrea sa fie copil mic).




Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Luminita esti extraordinara, cum iti faci tu timp pt toate! Ai niste copii tare norocosi cu asa o mamica. Felicitari din suflet! Nici eu nu imi cunosc vecinii, dar am intrebat odata administratorul blocului daca stie pe cineva si mi=a spus de o doamna care lucrase in Italia ca bona si se intorsese de cateva luni in tara. Am vorbit cu ea si pentru cateva luni (de pe la 4 luni ale copiilor) venea 4-5 ore pe zi si statea cu ei cat faceam eu mancare/curat, ma ajuta sa-i hranesc, ma ajuta sa ii scot afara. Incearca si tu asa, poate ai noroc de o vecina dragutza care sa te ajute macar la partea cu iesitul la plimbare.

laraa mai e un pic! Iti tin pumnii sa iasa totul perfect pana la capat.

Bun venit proaspetelor burticutze!! Sa aveti sarcini usoare, fara complicatii, sa stati cuminti in pat daca e nevoie si sa va vad pe aici cum contorizati saptamanile 37, 38, 39 ... de sarcina.

Cu Oana3 am mai vorbit eu la telefon. Au fost foarte raciti toti dupa sarbatori(inclusiv parintii), unul din pui a stat si in spital. Acum sunt in perioada de refacere.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Moniland, felicitari pentru rezultat!!!! Ma bucur ca e totul bine!

Dalina, cred ca ai dreptate..... m-am mai gandit si eu si nu cred ca o sa fac asta... eu deja am dureri de spate destul de mari, noaptea cand ma intind le resimt mai tare si nu cred ca e o solutie... pe de alta parte, sunt in stare de orice doar ca sa ies cu ei afara, nu pot sa ii tin in casa sau pe balcon si nici nu pot astepta dupa sot care are servici, deh....

Mai am doua solutii:
1. inca un carucior de 1 sg bebe, iar pe celalalt sa-l car in marsupiu.
2. un lacat maaaaaaaaaaaaaaaaaare! Adica duc carutul de 17 kg jos in strada, nu am cum sa-l las mai aproape de bloc . il leg cu lacatul cel mare de gard, ca sa nu dispara intre timp, fug sa iau bbii de sus si cam asta.... dar asta inseamna sa las si la dus si la intors bbii singuri, ptr 5 minuti si nush daca am curaj... ca ei sunt cam plangaciosi cand ii imbrac ptr iesit afara si nu vreau sa ii las in casa singuri plangand......

of, ma mai gandesc, dar cumva tb sa o scot la capat, refuz sa ii tin in casa doar ptr ca m-a lasat DD cu 48 kg...!

fug acum, i-am lasat in cucu gol si au facut pishulica amandoi... revin.

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

CLIP DE CLIP poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI






BUna,

Pe mine ma ajuta mama cu caruciorul, dar am o vecina care are un carucior f.f. greu(desi e pt. un singur bebe) si il lasa la parter, strans si legat cu un lant+lacat de partea de jos a balustradei.
Ma gandesc ca daca ii ai pe amandoi in brate nu-l poti deschide, dar ar mai fi si solutia sa-l lasi deschis...daca se poate desigur...
Eu insa dupa 1 an am luat un carucior dublu care e mai usor si se inchide tip umbrela. Am cautat mai mult insa este un site unde se gasesc.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Buna fetelor!

Eu din pacate dau mai rar pe-aici, rusine sa-mi fie.

in primul rand urez multa rabdare gravidutzelor, sarcini duse cu bine pana la capat si bebei sanatosi !

in al doilea rand as avea si eu o intrebare pt mamicile cu copilasi asa mai de varsta noastra (2,3 ani si mai mari): baietzeii mei au inceput cam de juma de an sa se intezleaga f. bine, se joaca mult impreuna, se mai cearta uneori pe jucarii,se mai si ciupesc si se trag de par, urechi,nas, dar nu e foarte grav. Ceea ce ma deranjeaza putzin e faptul ca nu se "impun ", fatza de ceilaltzi copii cu care vin in contact, insemnand ca cedeaza prea usor jucariile, se lasa impinsi fara sa riposteze, raman parca impietritzi cand "se leaga" vreun copil de ei.Mentzionez ca ai mei nu merg inca la gradi, iar ceilalti pe care ii intalnim, da. Oare sa fie si asta un motiv? Ca eu tot timpul ma gandeam ca daca-s 2 , puterea creste, si nu vor "ceda" niciodata in fatza altora.

M-as bucura sa-mi raspundetzi cum interactzioneaza gemenii vostri in astfel de situatzii.

O seara frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

A, si ca veni vorba despre "scoici" eu citeam in perioada aceea prin brosuri ca nu e foarte bine sa-i tzii pe copii mai mult de o ora pe zi in ele (cand sunt in masina n-ai incotro). Eu le-am facut pe jos un cuibushor, cu paturi groase sub ei, se puteau misca in voie si nici nu-mi era frica sa cada de-acolo, s-au dezvoltat si motoric foarte repede, si se si vedeau si se atingeau mai usor unul pe celalalt. Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Laura, noi am scapat de curand de biberoane fiindca Fabi si-a spart sticla, iar Alex rodea biberonul, trebuia sa-i cumpar unul nou tot la 2 zile, si-am fost nevoita sa pun piciorul in prag. Foarte fericita n-am fost, a fost un sentiment ciudat, cum spunea dalina parca am trecut cu totul de "bebelusenie". Asta e... de-acum vin altele.

http://picasaweb.google.de/adina.faehnrich/Dec2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25


Dalina felicitari ca ati scapat de biberon. Noi inca nu ne putem lauda cu asa ceva. Inca beau laptele din bibe seara, la culcare. Ma bucur ca am ajuns sa-l folosim numai pt asta, ...


Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me


sa stii ca si eu as fi preferat sa nu renunte, pentru ca acum nici cantitatea de laptic nu mai e aceeasi. E mult mai putin, plus ca seara, de multe ori, il inlocuim cu iaurt sau branzica de vaci, dar tot mi-e ciuda! Laptele-i lapte, nu? Inainte, cand veau si seara si dimineata cate 250 ml macar, nu ne-ajungeau 2l la doua zile. Acuma... ne ramane lapte cu nemiluita! (imi aduce o laptareasa de undeva de langa Arad ). Mai fac gris cu lapte, orez cu lapte, dar nu-i tot una! Asa ca.. lassa-i asa, ca-i bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdinaF

Buna fetelor!

Eu din pacate dau mai rar pe-aici, rusine sa-mi fie.

in primul rand urez multa rabdare gravidutzelor, sarcini duse cu bine pana la capat si bebei sanatosi !

in al doilea rand as avea si eu o intrebare pt mamicile cu copilasi asa mai de varsta noastra (2,3 ani si mai mari): baietzeii mei au inceput cam de juma de an sa se intezleaga f. bine, se joaca mult impreuna, se mai cearta uneori pe jucarii,se mai si ciupesc si se trag de par, urechi,nas, dar nu e foarte grav. Ceea ce ma deranjeaza putzin e faptul ca nu se "impun ", fatza de ceilaltzi copii cu care vin in contact, insemnand ca cedeaza prea usor jucariile, se lasa impinsi fara sa riposteze, raman parca impietritzi cand "se leaga" vreun copil de ei.Mentzionez ca ai mei nu merg inca la gradi, iar ceilalti pe care ii intalnim, da. Oare sa fie si asta un motiv? Ca eu tot timpul ma gandeam ca daca-s 2 , puterea creste, si nu vor "ceda" niciodata in fatza altora.

M-as bucura sa-mi raspundetzi cum interactzioneaza gemenii vostri in astfel de situatzii.

O seara frumoasa va doresc!

Adina, imblanzit(a)oare de Fabian si Alexander (06.10.2006)




Adina, sa stii ca si eu muream de ciuda asta vara (si acum, in putinele zile cand ne mai intalnim cu alti copii) din acelasi motiv, dar nu cred ca e vorba de gradinita... Eu zic ca atitudinea altruista a gemenutilor nostri vine tocmai de la faptul ca sunt doi, iar ceilalti cate unul... i nostri sunt obisnuiti sa-mparta jucariile, cei singuri, nu! Ai nostri stiu sa se fereasca atunci cand sunt loviti (sau sunt chiar obisnuiti ca, deh!, se mai intampla si din greseala, la joaca!), ceilalti, nu! Noi le repetam de mai multe ori alor nostri ca nu e voie sa loveasca, nu trebuie sa fie rai/rele, trebuie sa dea si sa imparta jucariile..etc.. pe cand ceilalti... nevoie!
Nu stiu... am dreptate?!
Pupicim gemenei cumintei! (daca-mi permiti un sfat: si eu am sora geamana si stiu ce-nseamna diferenta intre doi frati gemeni si alti prieteni, "cate unul", si am suferit de faptul ca altul era totdeauna mai grozav, pentru ca maica-mea ne certa pe noi de fiecare data cand era cate-un conflict... - incearca sa le explici de fiecare data ca acel comportament al respectivului copil e urat, ca ei se comporta frumos si asa e bine! Poate ca, momentan, ni se pare incorect; dar, in timp, vor intelege si vor simti ca ei sunt superiori, de fapt! )

Mergi la inceput