Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

multumesc pt felicitari

Claucia...ok, am inteles cu dublu test, merci...imi mai spusese si o prietena de-a mea care e cu vreo 3 luni inainte ca nu a facut dublu test.....dar cum ramane cu morfo de 12 saptamani? este necesar sau nu?? am inteles ca oricum de-abia la cea de 22 de sapt se vede clar cam tot ce e de vazut...asa este??

multam pt raspunsuri!

PS: cu ce gresesc cu tickerul???

[ url = " http://bd.lilypie.com/Y6aLp2.png" ] ursuletzul nostru [/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Monica, si mie imi dadea stari nasoale Utrogestan luat oral la prima sarcina si am pus intravaginal 4/zi timp de vreo 14 saptamani. Dr meu de atunci, Tutunaru, spunea ca e mult mai usor asa, nu ai nici o stare nasoala. Si nici nu e inutil, ce se scurge acolo, chiar si scurs, ramane pe mucoase si se absoarbe prin mucoase.

Selen, cred ca ai niste spatii in plus la ticker, langa parantezele drepte de la inceput, oricum sterge toate spatiile, nu au ce cauta.

Morfo de 12 saptamani este foarte importanta, se masoara pliul nucal care indica posibile riscuri pt sindromul Down, si e f devreme, poti stii devreme ce si cum si sa faci investigatii ulterioare, desi asta este alta poveste...Doamne fereste de probleme.

Mie in sarcina trecuta mi-au placut morfofetalele cel mai mult, dureaza, lumina stinsa si eu uitandu-ma la ecran pe toata perioada, ce frumos, ma uitam la bebe sa vad ce zice si ce face.

Mai sunt mamici cu fetite in 2007? parca toata lumea are baietei in 2007.

Am editat sa bolduiesc numele sa se vada mai bine

Clau 5+ si Alessia Maria 13 iulie 2007



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

La prima sarcina pe mine nu m-a lasat doctorul afac triplu test dat fiind faptul ca aveam 27 de ani. Sunt curioasa daca acum o sa-mi recomande sa-l fac. Eu am facut o morfologica la 14 saptamani, la 21, la 28, la 32. La 14 saptamni am fost la Iosup. de atunci am stiut ca o sa am un baietel.



Citat:
citat din mesajul lui selen80

multumesc pt felicitari

Claucia...ok, am inteles cu dublu test, merci...imi mai spusese si o prietena de-a mea care e cu vreo 3 luni inainte ca nu a facut dublu test.....dar cum ramane cu morfo de 12 saptamani? este necesar sau nu?? am inteles ca oricum de-abia la cea de 22 de sapt se vede clar cam tot ce e de vazut...asa este??

multam pt raspunsuri!

PS: cu ce gresesc cu tickerul???

[ url = " http://bd.lilypie.com/Y6aLp2.png" ] ursuletzul nostru [/url]



Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o tare emotionata





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Multumesc, draga mea . De abia astept sa te vizitez si eu pe tine la odisee.



Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Roxxy am intrat sa te felicit si aici la noua ta odisee...SARCINA USOARA!!!!!!!!!

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2



Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o tare emotionata





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Roxxy, asa este, si eu am facut prima morfo la 14 saptamani tot la Iosup si tot de atunci am stiut ca voi avea fetita. Si fetita imi doream.

Am pus poze la semnatura, de fapt am reactivat semnatura cu poze - am acolo poze de la prima luna pana in zilele noastre. Sper sa fiu la fel de vrednica si la bb2, sa nu il las nepozat si ne-dragalit...de fapt cica fiecare bb vine cu dragostea proprie, nu ia din cea existenta ci aduce una noua.

Clau 5+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Am vazut pozele. Sunteti niste frumoase. Aia mica m-a dat gata ce cocheta e.
Eu mi-am dorit fetita prima data, dar ma bucur ca a fost baietel. Il ador cat e de scump si nu l-as da nici pe 100 de fete . Acum nu pot spune ca-mi doresc neaparat fetita. M-am obisnuit sa fiu mama de baietel.
Si acum intentionez sa merg la 14 saptamani la Iosup. Tu la fel?



Citat:
citat din mesajul lui claucia

Roxxy, asa este, si eu am facut prima morfo la 14 saptamani tot la Iosup si tot de atunci am stiut ca voi avea fetita. Si fetita imi doream.

Am pus poze la semnatura, de fapt am reactivat semnatura cu poze - am acolo poze de la prima luna pana in zilele noastre. Sper sa fiu la fel de vrednica si la bb2, sa nu il las nepozat si ne-dragalit...de fapt cica fiecare bb vine cu dragostea proprie, nu ia din cea existenta ci aduce una noua.

Clau 5+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi







Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o tare emotionata





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Roxxy exact asa simt si eu, m-am obisnuit sa fiu mama de fetita, ma descurc si mi se pare ca sunt perfecta glumesc bineinteles.

Dar ascultandu-te pe tine cum vorbesti despre baietelul tau - exact ca mine despre fetita mea, mi se pare ca mama de baietel sau fetita este exact acelasi lucru. O sa imi doresc si eu baietel. Pentru ca am problema asta in minte...o sa imi treaca dupa eco cand o sa constientizez mai bine: eu sunt mama de fetita pe care o ador, nu imi doresc neaparat baietel sau fetita...daca imi doream neaparat una ori alta era mai usor.

Asa, daca e fetita ma gandesc ca o tradez pe Alessiuta, ca ea imi e de ajuns, of. Pe de alta parte, cu baietel nu stiu cum va fi, eu sunt mama de fetita si ma pricep. SI mi-e si dor de o Alessiuta mica. Bineinteles ca il voi iubi sau o voi iubi ca pe ochii din cap pe bb2 cand va veni, dar mi-e mila de Alessiuta si de uimirea ei initiala.

Dar e bine pentru ea ca va avea pe cineva, plus ca mereu ne-am dorit sa fim o familie de 4, cu 2 copii, si distanta mica intre copii va face sa fie mai apropiati sper.

Acum trebuie sa ne luam o masina mai mare, tare mi-as dori un SUV...asta e buna acum, dar cand o sa incepem cu geanta de papa, geanta de haine, geanta de jucarii, bouncer, carucior , noua ne place sa ne plimbam mult, acum mi-e usor ca am experienta dar eram uimita cate si cate si cate...fetele la primul bebe or sa vada ele



Clau 5+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Salut Am dat si eu o fuga pe aici in pauza de masautrogestanul mi l-a dat si mie sa-l iau intravaginal, tot Tutunaru si a fost mai bine, nasa mea l-a luat oral si a avut stari naspa;felicitari noilor gravidute si bun venit gemenilorureaplasma si micoplasma s-o faceti, se rup membranele dincauza lor si se pierde sarcina in saptamanile 15-18;ca analize date de medic, am scris pe la cap 2, cred, ce mi-a dat mie doctora de facut si pe acre le-am si facut;ca doctori recomandati intreba cineva, offf, nu am retinut numele, pot sa recomand pe Tutunaru, el a fost singurul care a incercat sa imi salveze sarcina anul trecut, restul medicilor numai avort aveau pe buze; sau pe doc. la care merg acum, de la Polizu, Dana Oprescu;Si acum intrebare fetelor care s-au programat la Iosup, tot incerc sa sun la cab din str Aldea si e tel inchis, stiti cumva dupa ce ora sa sun sau de ce e inchis? gravii toate!!!si va doresc greturi usoare 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Si mie mi se pare atat de natural sa am grija de baietel, dar sunt convinsa ca m-as descurca f bine si cu o fetita. Nevoia te invata. Eu nu am avut parte de ajutor si desi nu aveam nici un pic de experienta si eu si sotul ne-am descurcat f bine.
Stii chiar vroiam sa te intreb. Eu simt cateodata ca parca il tradez pe Matei, ma gandesc ca nu va mai avea parte de atentie 100% si ma simt vinovata. Oare o fi normal? Pe de alta parte stiu sigur ca-mi doresc enorm bb2 si ca va fi minunat pt ei sa fie 2. De cateva zile a devenit f f pupacios. Se joaca ce se joaca si vine sa-l pup sau sa-l strang in brate. Iar eu nebuna ma gandesc ca simte ca nu va mai fi doar el in centrul atentiei si cauta acum multa, multa dragoste. oare am innebunit?



Citat:
citat din mesajul lui claucia

Roxxy exact asa simt si eu, m-am obisnuit sa fiu mama de fetita, ma descurc si mi se pare ca sunt perfecta glumesc bineinteles.

Dar ascultandu-te pe tine cum vorbesti despre baietelul tau - exact ca mine despre fetita mea, mi se pare ca mama de baietel sau fetita este exact acelasi lucru. O sa imi doresc si eu baietel. Pentru ca am problema asta in minte...o sa imi treaca dupa eco cand o sa constientizez mai bine: eu sunt mama de fetita pe care o ador, nu imi doresc neaparat baietel sau fetita...daca imi doream neaparat una ori alta era mai usor.

Asa, daca e fetita ma gandesc ca o tradez pe Alessiuta, ca ea imi e de ajuns, of. Pe de alta parte, cu baietel nu stiu cum va fi, eu sunt mama de fetita si ma pricep. SI mi-e si dor de o Alessiuta mica. Bineinteles ca il voi iubi sau o voi iubi ca pe ochii din cap pe bb2 cand va veni, dar mi-e mila de Alessiuta si de uimirea ei initiala.

Dar e bine pentru ea ca va avea pe cineva, plus ca mereu ne-am dorit sa fim o familie de 4, cu 2 copii, si distanta mica intre copii va face sa fie mai apropiati sper.

Acum trebuie sa ne luam o masina mai mare, tare mi-as dori un SUV...asta e buna acum, dar cand o sa incepem cu geanta de papa, geanta de haine, geanta de jucarii, bouncer, carucior , noua ne place sa ne plimbam mult, acum mi-e usor ca am experienta dar eram uimita cate si cate si cate...fetele la primul bebe or sa vada ele



Clau 5+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi







Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o tare emotionata





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Buna fetelor ,

Eu sincer nu stiu cum sa calculez data mult asteptata .Dupa calculul facut de mine ar fi trebuit sa am 8 saptamini dar am fost ieri la ecografie si doctorul mi-a spus ca am 7.Deci in consecinta ar trebui sa nasc in septembrie .
Ultimul CM 24 NOIEMBRIE dupa calculul meu ar fi trebuit sa fie la sfirsitul lunii august 2009 .
Sunt activa la forumul zmeuricilor dar daca se poate ma primiti si la voi ?
Roxana DN 16/01/1976 DUPA ULTIMUL CALCUL DE LA MEDIC DATA MULT ASTEPTATA 3/09/09

Va pup
Roxana

Mergi la inceput