Clisee, prejudecati si "perle" despre RUAM/FIV

Clisee, prejudecati si "perle" despre RUAM/FIV | Autor: LucaLuca

Link direct la acest mesaj

"Inspirata" de unele comentarii de la ultimele noastre aparitii in media, va invit aici sa facem un inventar al cliseelor si prejudecatilor despre reproducerea umana asistata medical si/sau fiv si apoi o contrargumentatie pe masura.

O colectie de perle ale coroanei izvorate din gandirea romanului mediu care habar n-are dar, desigur, opineaza.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Asa, la prima strigare:

1. infertilitate = impotentza

2. reproducerea umana asistata medical (RUAM) = eugenie (ameliorarea calitatilor biologice umane prin masuri genetice): "parintii fac fiv pentru a avea copii blonzi cu ochi albastri", "parintii apeleaza la fiv pentru a alege sexul copilului" (asta e declarata de un medic(!!!!) roman intr-un ziar local, o sa dau linkul)


3. copiii obtinuti prin RUAM sunt handicapati/urati/prosti/extraterestri etc.;

4. femeile care sunt nevoite sa apeleze la RUAM sunt "babe", sexagenare etc.;

5. cei care apeleaza la ruam/fiv sunt niste egoisti atroce, carora nici nu le trece prin cap varianta adoptiei;

6. infertilitatea nu e o boala - este un moft, fiind pusa in aceeasi categorie cu operatiile estetice, iar fiv-ul nu este o cucerire a stiintei, ci o monstruozitate periculoasa, plasata in acceasi categorie cu clonajul;

7. copiii conceputi prin fiv sunt copii nedoriti de Dumnezeu (!!! - autentica, perla produsa de colega unei coforumiste).

...mai ziceti si voi. apoi construim raspunsurile.


---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Luca cred ca le-ai zis tu pe toate. In mare cam astea sunt. Barbatii sterili sunt impotenti, copii onceputi in eprubeta sunt handicapati si femeile care nu pot avea un bebe sunt babe.

Prima data cand am vb cu cineva despre problema noastra si anume despre faptul ca sotul meu are probleme persoana cu care discutam si care avea si ea un fiv la activ ma compatimit si a zis ce o sa ma fac eu cu un sot impotent ca doar sunt tanara.
La asa ceva nu ma asteptam mai ales din partea unei persoane cu care am crezut ca pot vorbi deschis deoarece si ea se lupta cu infertilitatea.

elena +12

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

infertilitate=minciuna ,de fapt nu esti infertil ci te prefaci pt ca nu vrei copii!!!!!!!!"ce este asa greu sa faci copii?","cum sa fie infertilitate inexplicabila cand analizele sunt bune???","eu nu-mi doresc ca nora mea sa faca copii dintr-aia in eprubeta",etc,acum nu-mi mai aduc aminte!!!!!!!!!sunt o gramada de comentarii...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Din ce am mai retinut eu printre comentariile cetatenilor "de bine".
Citatul este aproximativ.

De ce sa sponsorizez eu din banii mei(contributia la fondul de sanatate adica) tratamentele voastre?

"Am si eu niste colege la serviciu care s-au indopat cu anticonceptionale si acum nu mai pot sa faca copii." , utilizatorul semna cu nume de barbat.

Mai demult, la articolul din Rom. Libera despre problema lui Cristal, unul/una comenta ca de cand cu emanciparea asta a femeilor care au mai multi parteneri sexuali, se transmit si bolile si de-asta nu mai pot face copii.



Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

psg da colegul ala de unde stia cine ia anticonceptionale????????barbatii astia sunt mai tate ca noi......
ce adevarat domne ca femeile s-au emancipatda cum se face ca tocmai cele care sunt mai cotoharle raman fffffffff repede gravide si fac cate 10 avorturi si apoi cand vor sa aiba un copil li-se prinde din prima????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Am dat un search pe google pentru ca imi aminteam de un articol scris de Costi Rogozanu acum cativa ani care a starnit ceva revolta la subiectul fiv dar nu l-am gasit. Era vorba despre o ironie la adresa copiilor facuti in eprubeta(cateva randuri din articol).

Si am dat peste altceva
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/832154/Vaticanul-condamna-clonarea-si-inseminarea-artificiala/ (stire din decembrie 2008!)

http://vintilescu.blog.cotidianul.ro/2008/12/16/cretinul-de-la-vatican/


Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Lara20, si eu m-am intrebat de multe ori si asta pe exemple din jurul meu.



Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Asa si sa nu uit celebra, un fiv echivaleaza cu un avort, nu mai stiu care era explicatia exacta poate Luca isi aminteste mai bine.


Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

un fiv echivaleaza cu un avort?????asta-i o gluma fffffffff proastain cazul in care avortul nu e spontan,nedorit!oricum nu are nicio logica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Hehe, Lara, ma faci sa caut in mail. Mi-a scris via blog un ASCOR-ist si mi-a zis ca fiv-ul echivaleaza cu un "avort multiplu". Iar eu m-am pus la mintea lui si i-am si raspuns, cu duhu' blandetii. Stai ca gasesc acum.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput