Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (52)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns plici plici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Neatza!

Fetelor, va inteleg ca v-a impresionat cazul de la mamici de ian-febr, chiar eu v-am spus ca m-am cutremurat ieri cand am citit, dar acum nu trebuie sa devenim paranoice. Fiecare mamica si fiecare bebe este cu destinul lui, iar Dumnezeu este cel care il hotaraste, indiferent de cat de mult ne-am strofoca noi. Eu zic ca facem tot ceea ce ne sta in putere sa avem grija de bebeii nostri, dar, din pacate, puterile noastre sunt limitate. Nu ne ramane decat sa ne bucuram in continuare de bebe din burtica si sa ne rugam sa fie bine pana la final.
Am mai spus, fiecare bebe e diferit, parerea mea este ca nu am cum toti bebeii sa miste la fel de tare sau de des, important este sa miste, nu sa ne facem un scop din a-i monitoriza in permanenta si a ne ingrijora la fiecare lucru care ni se pare. Plus ca acum sunt maricei, ia ganditi-va cum ar fi sa te misti intr-un spatiu asa mic, la o greutate tot mai mare?

Adriuta, multumim mult pt sfaturi
Lysbeth, eu stiu ca se poate intra in prenatal cam de la 30 sapt.,ca sa fii f f sigura ca iti raman cele 42 zile dupa nastere
Petra, eu fac morfo si de trim 3, in sapt 32 (vineri), dar am inteles ca nu e obligatoriu. Eu o fac ca asa vreau.

Fetelor, ce o fi cu Plici? Ca acuma ma gandesc ca oricand poate veni urmatorul ghiocel, nu?

Pupici pe burtici

31+ Ana Bianca


sunt acilea...la munca...
tot 2 in 1 sunt, azi ma duc la dr, ar trebui sa programam operatia, vin cu noutati dupa amiaza, d-aia nu ziceam nimica

pupici la toate fetele

corina 35+ robert andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

pisik06, stim toate ca ai dreptate, ca putem sta si in cap, ce ti-e scris in frunte ti-e pus...doar ca uneori uitam asta, in egoismul si egocentrismul nostru, si cum modestia nu e cea mai comuna calitate umana, uitam ca depindem cu totii de Dumnezeu...

intr-adevar, suna minunat povestile unei mamici de bebe de "anul trecut pe vremea asta"...mai ales ca sintem asa de aproape si noi...desi, cit nuavem pe nimeni de 36-37 saptamini, eu zic ca mai este timp

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

Petra exercitii kegel mai fac cand imi amnintesc, dar masaj....acele locuri cu greu le ajung si nervisorii mei nu rezista la cracanat in fata taticului pt a efectua el manevra

Maria 34+ Casandra-Maria

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

E plici plici cu 36 acusica
Nush de ce dar presimt ca si de data asta nu trec de 37 de saptamani
Si dak trec e bai mare ca se face alienul prea greu si cum vine cu fundul la lume n-o sa mai aiba pe unde iesi

28+ Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

Adriuta - esti f dragutza ca te-ai gandit la noi si ti-ai adus aminte de sentimentele tale din aceasta perioada.
ne-ai dat nishte sfaturi pertinente, eu una le apreciez. nimic nu e mai corect decat experienta unei proaspete mamici. sa iti traiasca minunea

fetelor la anul o sa fie o noua odisee de ghiocei, cu emotzii, teste pozitive si gretzuri

chiar am intrat in capitolele vechi si mi-am gasit primul post la odiseea noastra, eram in episodul 3 un grup de vreo 20. eu de abia aflasem, nici nu a putut sa imi confirme la ecograf ca e sarcina, dar eu stiam cu fiecare particica din corpul meu
nici nu am nascut si m-a apucat nostalgia

30+
poze

AMR 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

Plici cand ma uit la semnaturile noastre..... si vad ca mai avem in jur de o luna.... mama ce morcovel mi se dezvolta
eu tot mai sper ca mi se pozitioneaza corect gagica (acum sta oblic) si o sa nasc natural. oricum, trebuie sa astept pana se declanseaza travaliul.
tin pumnii azi la medic.

Maria 34+ Casandra-Maria

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Plici, m-am linistit. Nu stiam ca faci cezariana, este indicatia dr. sau alegera ta?

Pisi, stiu ca nu e usor, si eu sunt panicoasa de felul meu, dar incerc sa imi impun sa fiu linistita astea cateva saptamani pana la intalnirea cu bebe. Si asa ma framanta atatea ganduri legate de nastere si primele sapt cu bebe acasa, daca mai stau si cu ceasul pe burtica, chiar ca o iau razna

Ina, esti haioasa foc cu numele titi. Pt mine nume titi de baietei sunt: Petru Cristian (asa am fi botez noi bebele daca era baiat), Mihai, Alexandru, Matei, Tudor, David (sunt cam comune in ultima vreme, dar sunt frumoase) si, in esalonul 2 de preferinte Darius, Radu, Andrei.


31+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

maria, si al meu sta oblic. Capul in stanga sus si fundul in dreapta jos. Crezi ca exista sanse sa se intoarca inainte de nastere? Tie ce ti-a spus medicul?

28+ Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Si mai vroiam sa-ti spunceva: sa nu te sperii dak bb o sa fie cracanici. Din cauza ca nu isi schimba pozitia cu capul in jos asa cum fac ceilalti copii si raman cu picioarele in aceeasi pozitie mai mult timp isi misca mai greu piciorusele la inceput dar in o luna -doua revin la normal. A mea cel putin facea un spagat perfect dupa nastere
Si-a revenit foarte frumos si acum are niste picioare lungi si drepte ca de balerina, fara infasat strans sau alte prostii

28+ Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

maria, si al meu sta oblic. Capul in stanga sus si fundul in dreapta jos. Crezi ca exista sanse sa se intoarca inainte de nastere? Tie ce ti-a spus medicul?

28+ Damian Codrut Andrei


a mea este cu fundicul si spatele in dreapta, dar cu capul in jos stanga. este cu capul in jos de la 27 sapt. sanse sunt sa se intoarca sunt pana in ultimul moment. de aceea trebuie asteptat pana incepe travaliul inainte sa se decida pentru cezariana.

Maria 34+ Casandra-Maria

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput