Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Lysbeth, mie ginecologul mi-a spus ca din saptamana 31 - calculata cronologic - iar doctorita de familie imi psunea de 7 luni si o saptamana. Ei bine, eu astazi am intrat in saptamana 32 si sunt in concediu de aproape doua saptamani. Oricum, avand in vedere ca cele 126 de zile pot fi impartite oricum, singura conditie fiind ca 42 sa fie efectuate dupa nastere, gandeste-te ca totusi 84 de zile inseamna aproape 3 luni!!!!

Fetelor, afland despre ce s-a intamplat la odiseea fetelor de ian-febr, m-am speriat si mi se pare ca nu il mai simt asa de tare pe bebe De exemplu, de obicei cand stau dimineata la calculator se agita aproape non-stop, iar acum...nimic.... Si oricum si ieri l-am simtit mai vag... E oare motiv de ingrijorare?

Pupici!

PT 32+ cu

http://cid-90f42a6fb4ff1b42.skydrive.live.com/browse.aspx/.Public/Poze

Olga , La Multi Ani cu implinirea tuturor dorintelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Am uitat sa intreb: se face morfofetala (3D-4D) si in trimestrul 3? Mie dr. nu mi-a spus ca am mai face... si din trim 2 am facut doar 2D.

Am emotii, maine avem control, nu am mai fost de mai bine de o luna...

Am uitat sa va spun ca nu am scapat inca de raceala, ufff...

PT 32+ cu

http://cid-90f42a6fb4ff1b42.skydrive.live.com/browse.aspx/.Public/Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Maya, nu pot sa nu te intreb...
zici ca trebuiie sa numeri miscarile lui bebe macar o ora pe zi. Cum faci asta in mod...satisfacator? de ex la mine duminica a luat o pauzaintre...14-19 de am zis ca dau fuga la spital, desi dr mi-a zis sa ma ingrijorez dupa 12 ore de nemiscare...ieri in schimb, s-a miscat de dimineata pina seara, cu pauze scurte de max 30-45 minute la citeva ore....

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Neatza!

Fetelor, va inteleg ca v-a impresionat cazul de la mamici de ian-febr, chiar eu v-am spus ca m-am cutremurat ieri cand am citit, dar acum nu trebuie sa devenim paranoice. Fiecare mamica si fiecare bebe este cu destinul lui, iar Dumnezeu este cel care il hotaraste, indiferent de cat de mult ne-am strofoca noi. Eu zic ca facem tot ceea ce ne sta in putere sa avem grija de bebeii nostri, dar, din pacate, puterile noastre sunt limitate. Nu ne ramane decat sa ne bucuram in continuare de bebe din burtica si sa ne rugam sa fie bine pana la final.
Am mai spus, fiecare bebe e diferit, parerea mea este ca nu am cum toti bebeii sa miste la fel de tare sau de des, important este sa miste, nu sa ne facem un scop din a-i monitoriza in permanenta si a ne ingrijora la fiecare lucru care ni se pare. Plus ca acum sunt maricei, ia ganditi-va cum ar fi sa te misti intr-un spatiu asa mic, la o greutate tot mai mare?

Adriuta, multumim mult pt sfaturi
Lysbeth, eu stiu ca se poate intra in prenatal cam de la 30 sapt.,ca sa fii f f sigura ca iti raman cele 42 zile dupa nastere
Petra, eu fac morfo si de trim 3, in sapt 32 (vineri), dar am inteles ca nu e obligatoriu. Eu o fac ca asa vreau.

Fetelor, ce o fi cu Plici? Ca acuma ma gandesc ca oricand poate veni urmatorul ghiocel, nu?

Pupici pe burtici

31+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna dimineta mamici!
Acum vin de la analize, mi-am facut analizele de trim III, si mi-am luat concediul prenatal, eu sunt in 31+, mai exact pe 24 intru in saptamana 32.
Eu nu am mai facut eco de la 27 saptamani, nu mi-a recomandat. Pe 28 am urmatorul consult ginecologic.....la cat se face urmatoarea ecografie?
Cred ca de frica dupa saptamana 36, fac saptamanal cate una, chiar daca nu-mi recomanda medicul...ca nu dauneaza?!!
La nasterea mea, pe mama au lasat-o 12 ore sa se chinuie sa nasca, cu injectii cu perfuzii, dilatatia nu a fost mai mare de 2 cm....cand in final au facut cezariana eram vanata cu cordonul in jurul gatului.
31+



fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

Neata fetelor
Am si eu o intrebare: de la cate saptamani putem intra in prenatal?
Mie doctorita de familie mi-a spus ca de la 7 luni jumate adik aproximativ 34 de saptamani

28+ Damian Codrut Andrei


83zile inainte de DPN

27+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Adriuta, esti o scumpa, multumim de incurajari
In descrierea ta, totul pare minunat!

Sa-ti creasca bebe mare si sanatos, sa va umple viata de zimbete.


Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Adriutasfaturile tale sunt binevenite,multumim mult
Multa sanatate puiutului tau si tie
Misha super filmuletul, m-a impresionat tare mult
Inapreda mie imi plaf foarte mult aceste nume Rares, Alexandru,Cristi
Maya este normal sa se atrofieze muschii fara miscare,saracuta de tine ,dar lasa ca mai ai putin si o sa-ti tii puiul in brate iar atunci toate prin cate ai trecut pt el ti se vor parea neinsemnate


27+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Petra, nu stiu daca "trebuie" dar si eu o sa fac o morfofetala in trim 3. Am programare la 31 sapt si 2 zile.

***

De miscarile lui bebe nu stiu ce sa zic. Fiecare bebe le "stie" pe ale lui. Important este ca eu il simt zilnic, desi nu stiu daca in fiecare ora.

Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Multumesc pentru raspunsuri, sunteti niste dragute!

M-am linistit si eu intre timp, mi-a "tremurat" bebe burtica . Nu ca nu l-as fi simtit si de dimineata, dar.... ma agit si eu... ca daca tot stau acasa si ma cam plictisesc, de ce sa nu ma las coplesita de ganduri rele, nu?! Probabil dupa ce scap de raceala ma voi mobiliza pentru lucrurile pe care mi le-am propus inainte de venirea lui bebe si nu voi mai avea timp sa ma gandesc la ce e mai rau.

Cat despre 3D-4D, am sa-l intreb si eu pe dr. daca mai facem o morfofetala, si cat de des ne vom intalni in saptamanile care urmeaza.

Multi, multi

PS Voi faceti exercitii Kegel + masaj cu ulei de masline/migdale? Ma refer la gravidutele care se gandesc la nastere naturala.

Mergi la inceput