Verdict dur: Sindrom Down

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna seara,fetelor!

v-am citit de zile intregi cu inima stransa..ma astepta dublul test la o sarcina mult mult dorita..am risc de sindrom Down 1:36 din cauza varstei,numai a varstei..aveam de ales intre 1:36 si 1:100 risc de avort spontan la amniocenteza!!

grea decizie..

azi am aflat vest teribil de bune!!

SE POATE DETECTA SINDROMUL DOWN incepand si la Londra din 1 iulie 2009!!fara amnio sau alte proceduri invazive pt mama sau copil..am postat link,detalii..nu imi fac reclama sunt extrem de fericita ca avem si alte optiuni!!si vreau sa va impartasesc si voua..

va pup si va admir pt curaj si daruire!va imbratisez cu tot dragul!

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

As vrea sa adaug si eu cateva cuvinte, daca imi este permis, din prisma unei mame cu puiul bolnavior la 2 zile dupa nastere, multumesc lui Dumnezeu ca nu cu SD.
A avea un copil bolnav, indiferent ce boala ar fi, este foarte traumatizant. Este o povara foarte grea, indiferent a cata sarcina este si cu atat mai mult daca este prima. Mereu te intrebi cu ce ai gresit si ce ai facut sa meriti asta. Mereu te intrebi de ce nu a putut fi si puiul tau un copil normal ca toti ceilalti. Niciodata nu gasesti raspunsuri, asa ca iti strangi puterile si mergi mai departe pentru ca trebuie! Puiul mic are nevoie de tine.
daca as fi in situatia unui test cu probabilitate de SD, as alege sa renunt la sarcina!
Acum cand stiu ce inseamna sa suferim toti, asta as alege.
Prietena mea de suflet, care s-a chinuit ani buni sa ramana insarcinata, si care in cele din urma a reusit, a renuntat pe perioada sarcinii sa faca acest test, asta ptr ca sigur daca testul iesea prost, oricum nu ar fi renuntat la sarcina ptr ca isi dorea f mult acel copil. Dumnezeu a vrut sa le dea o cruce atat de greu de dus, adica puiul mic sa aiba SD. Ce este in sufletul ei acum si prin ce trece? Nu poate fi descris in cuvinte iar daca ar mai fi iar la inceputul sarcinii, alegerea ar fi cu totul alta!
Sper sa nu fi suparat pe nimeni.
Mi-am spus parerea din prisma unei mamici cu puiul bolnavior, a unei mamici pusa in multe ipostaze de neputiinta, a unei mamici care ar face orice ca puiul mic sa nu mai sufere si sa fie un copil normal ca toti ceilalti. Atat si nimic mai mult.
Kay . Noi stim cel mai bine ce am vazut la Boston. Am vazut si realizat ca sunt copii cu probleme mult mai grave decat puii nostri, desi ptr fiecare mama ce are puiul ei este grav, insa asta nu inseamna ca daca parintii respectivi se poarta normal, in sufletul lor nu exista durere.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

As vrea sa adaug si eu cateva cuvinte, daca imi este permis, din prisma unei mame cu puiul bolnavior la 2 zile dupa nastere, multumesc lui Dumnezeu ca nu cu SD.
A avea un copil bolnav, indiferent ce boala ar fi, este foarte traumatizant. Este o povara foarte grea, indiferent a cata sarcina este si cu atat mai mult daca este prima. Mereu te intrebi cu ce ai gresit si ce ai facut sa meriti asta. Mereu te intrebi de ce nu a putut fi si puiul tau un copil normal ca toti ceilalti. Niciodata nu gasesti raspunsuri, asa ca iti strangi puterile si mergi mai departe pentru ca trebuie! Puiul mic are nevoie de tine.
daca as fi in situatia unui test cu probabilitate de SD, as alege sa renunt la sarcina!
Acum cand stiu ce inseamna sa suferim toti, asta as alege.
Prietena mea de suflet, care s-a chinuit ani buni sa ramana insarcinata, si care in cele din urma a reusit, a renuntat pe perioada sarcinii sa faca acest test, asta ptr ca sigur daca testul iesea prost, oricum nu ar fi renuntat la sarcina ptr ca isi dorea f mult acel copil. Dumnezeu a vrut sa le dea o cruce atat de greu de dus, adica puiul mic sa aiba SD. Ce este in sufletul ei acum si prin ce trece? Nu poate fi descris in cuvinte iar daca ar mai fi iar la inceputul sarcinii, alegerea ar fi cu totul alta!
Sper sa nu fi suparat pe nimeni.
Mi-am spus parerea din prisma unei mamici cu puiul bolnavior, a unei mamici pusa in multe ipostaze de neputiinta, a unei mamici care ar face orice ca puiul mic sa nu mai sufere si sa fie un copil normal ca toti ceilalti. Atat si nimic mai mult.
Kay . Noi stim cel mai bine ce am vazut la Boston. Am vazut si realizat ca sunt copii cu probleme mult mai grave decat puii nostri, desi ptr fiecare mama ce are puiul ei este grav, insa asta nu inseamna ca daca parintii respectivi se poarta normal, in sufletul lor nu exista durere.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!




Cu riscul sa imi i-au niste rosii in cap sunt cu totul de acord cu Nana. Imi amintesc in perioada in care puiutul meu, mic fiind pe vremea aia avea oarecare probleme de sanatate, pentru care am facut o groaza de investigatii. Ma gandeam tot timpul ce am facut sa merit sa am un copil bolnav. Eu am fost un caz norocos si spre norocul meu problemele pe care le avea si la care nu a reusit nimeni sa ii puna vreun dignostic au disparut odata cu varsta.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Si eu am avut aceeasi batalie in suflet dupa primul TT prost. M-am intrebat in nenumarate randuri daca am dreptul sa decid asupra unei vieti, daca aveam dreptul sa ii intrerup cursul chiar daca ar fi fost un pui bolnav. Am trait o luna de cosmar, de indoieli, de nedormire. Am repetat obsesiv teste si ecografii si nimic nu parea sa ma linisteasca, alterna un test bun cu unul rau. Refuzam amnio de teama, refuzam moral sa stiu si sa iau o decizie, si ma gandeam ca poate DD m-a ales intentionat sa duc o astfel de cruce.

Dar am ales sa fac amnio. Pentru familia mea, pentru fetita mea cea mare, pentru toti ceilalti care poate nu ar fi putut sau poate nu ar fi vrut sa duca in spate durerea. Nu as putea sa descriu bucuria si linistea sufleteasca pe care le-am avut in momentul in care rezultatul la amnio a fost perfect. M-am trezit dintr-un cosmar si am revenit la viata. Acum stiu ca nu as ezita sa mai fac testul chiar de teama unui avort din pricina procedurii, si cel mai sigur, cu toata durerea si apasarea din suflet, as alege sa intrerup sarcina daca as stii cu siguranta ca puiul nu este bine.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffinuta

Buna seara,fetelor!

v-am citit de zile intregi cu inima stransa..ma astepta dublul test la o sarcina mult mult dorita..am risc de sindrom Down 1:36 din cauza varstei,numai a varstei..aveam de ales intre 1:36 si 1:100 risc de avort spontan la amniocenteza!!

grea decizie..

azi am aflat vest teribil de bune!!

SE POATE DETECTA SINDROMUL DOWN incepand si la Londra din 1 iulie 2009!!fara amnio sau alte proceduri invazive pt mama sau copil..am postat link,detalii..nu imi fac reclama sunt extrem de fericita ca avem si alte optiuni!!si vreau sa va impartasesc si voua..

va pup si va admir pt curaj si daruire!va imbratisez cu tot dragul!

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!


mai postezi o data link-ul, te rog?

MangaGirl :-) 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

MangaGirl credeai ca scapi de mine ? (glumesc)
Subiectul a fost dezbatut pe un alt topic de catre Muffinuta si sper sa-mi fie iertata indrazneala dar am adus si aici link-urile.
Eu voi face TT pe 1 aprilie si ma rog la Dumnezeu sa fie bine pentru ca asa cum au scris si alte fete...cunosc ce inseamna un copil cu SD.
Nu doresc nimanui asa o cruce grea.
Pentru toate viitoarele mamici doresc clipe fericite cu minunile din burtica si fie ca optimismul si buna dispozitie sa nu va paraseasca


Muffinuta a scris: " Tuturor va doresc sa va indepliniti cele mai arzatoare vise si sa aveti o sarcina fara probleme!
de pe meleaguri indepartate!
aveti aici linkurile: http://www.medicalnewstoday.com/articles/138062.php
http://www.lenetix.com/html/rhd_sry_genotyping.html



Cea mai fericita 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Imi spun si eu povestea daca imi permiteti.
Dupa 2 Fiv-uri raman insarcinata, sarcina gemelara... saptamana 17 fac TT. Primesc rezultatul : Risc SD 1/100. Refuz sa ma gandesc la amniocenteza, citesc tot ce gasesc in materie de TT ... in unele parti scria ca in caz de FIV sansele de SD sunt foarte reduse, in altele ca la sarcinile gemelare nu se face TT, toate astea ma linistesc pt. cateva zile. Dar o alta graviduta prin FIV apare cu risc de SD, face si amnio si intrerupe sarcina. Iar incepe lupta cu mine. Si ma hotarasc ca dupa morfofetale fac amnio, in functie de rezultat. Imi fac 4 morfofetale de trimestrul 2 la medici diferiti. Toti imi spun ca ecografic fetele sunt sanatoase, unul singur a zis ca pt. linistea mea sa fac amnio... am refuzat. M-am linistit, dar am trait cu teama in suflet pana cand mi-am vazut fetele in brate. II multumesc Lui Dumnezeu ca am fete sanatoase!



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am citit si eu subiectul pentru ca am avut si eu momentele mele de indoiala, de incertitudine, am stat cu inima cit un purice pina am primit fiecare rezultat... Am trei copii, facuti intre 32 si 39 si am trecut de trei ori prin toate testele. Din fericire, riscul era mic, asa ca nu am ajuns nici la amnio, dar am citit subiectul pentru ca stiu cum e sa treci prin acele momente, pina afli ca puiul din burtica e bine. Si chiar dupa ce afli... tot mai gaseste o gravida ceva la care sa se gindeasca.

Sint bucuroasa ca nu am fost nevoita sa aleg, dar asta nu inseamna ca nu am cugetat profund la ce si cum as fi facut daca as fi ajuns intr-un asemenea moment. Eu nici nu stiu ce as fi facut daca iesea riscul mare la triplu test, daca m-as fi dus la amnio sau nu tinind cont ca toti cei trei copii au fost doriti foarte tare... nu stiu! Tind sa dau dreptate fetelor care spun ca nu ai cum sa stii pina cind nu esti pusa in situatie. Dar am observat si aici si in lumea reala ca sint multe femei care stiu sigur ce vor face in multe situatii, sper ca sint si impacate cu alegerile dupa ce le fac...

Am simtit nevoia sa scriu si eu la acest subiect pentru ca vreau sa-mi spun parerea, poate ajuta mamicile care citesc si sint sau vor fi puse in situatia sa aleaga. Sa aiba alternativa... Da, asa este, m-am gindit si eu ce fac daca iese riscul mare la triplu test si am presupus ca ma duc la amnio... nu sint inca sigura, dar cred ca ar fi fost bine sa iau aceasta decizie daca as fi fost nevoita. Apoi, gindul meu a mers si mai departe: da, si daca si la amnio iese prost, ce fac!?!

Nopti la rind, trei sarcini la rind, in perioadele respective, m-am gindit, razgindit si iar gindit. Concluzia mea, ipotetica ce-i drept, nefiind pusa in situatie este urmatoarea: da, sint de acord, e trist sa intrerupi o viata intrauterina. Dar un rau mai mic si pentru tine ca femeie, si pentru familia in care se intimpla tragedia si chiar si pentru copilul nenascut decit acela in care iei o hotarire care afecteaza tot din jurul tau sau, si mai rau, care se poate termina tot cu o moarte, dar de data asta a unui copil nascut si crescut un timp... Stiu ca suna dur, dar pe cit de dur este, pe atit de adevarat simt ca este. La primul esti mult mai pregatit sa faci totul pentru copilul din burtica, dar dupa ce ai doi, la al treilea nu te mai simti la fel de pregatita. Pentru ca te gindesti ca atunci cind trebuie sa decizi, tu si sotul tau, decizi de fapt pentru tine, pentru el, pentru voi, pentru viata copilului din burtica, atunci decizi cum va fi, si pentru copiii de acasa. Si nu e deloc usor... e o decizie cumplita si oricare ar fi sensul in care ai decis, tot dureroasa este.

Ajungind cu cugetarea aici, atunci mi-am spus ca atunci cind as fi nevoita sa decid, tocmai datorita acestei mari responsabilitati cu care trebuie luata aceasta decizie, am dreptul sa aleg! Un drept mare de tot, pe care mi-l da viata insasi: acela de mama! Si eu cred ca si daca accept faptul ca Dumnezeu mi-a da acest drept si m-a lasat libera sa aleg, atunci trebuie sa o fac in cunostinta de cauza. Imi place sa cred ca si el cind alege, o face la fel, nu da cu zarul.

O comparatie pe care am facut-o ca sa ma ajute sa gindesc la rece ar fi ce face o mama cu mai multi copii cind trebuie sa fie dreapta cu toti, cind trebuie sa-si imparta atentia, timpul in mod egal cu fiecare, chiar daca nu da in mod egal la modul absolut fiecarui copil (tocmai cind faci portii egale in adevaratul sens al notiunii, gresesti ca mama)... Asa si decizia trebui sa fie luata punind toate vietile implicate in balanta, nu numai a celui din burtica. Si nu numai vietile, ci tot-tot. Nu numai viata e alegerea cea buna, ci si viata in anumite conditii. Deci practic atunci cind iei o asemenea decizie nu hotarasti viata persoanelor implicate, ci conditiile in care acestea vor fi duse! De aceea spun eu ca religia, principiile de tot felul si multe alte lucruri bune in alte conditii, in momentul luarii unor decizii din acestea despre care discutam aici, ar trebui lasate deoparte!

Un brat de pentru toate mamicile din lume care ajung in momente in care trebuie sa ia cu adevarat decizii si pentru ceea ce au ales!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:


Buna, fetelor!

La cele scrise aici as dori sa adaug si povestea noastra. Sora socrei mele a fost regizor la Teatrul National iar sotul ziarist. Au conceput un copil in timpul studentiei (deci tineri), iar acest copil s-a nascut cu SD. Habar nu aveau pe vremea aceea de asa ceva, abia dupa ani de investigatii au aflat ca este iremediabil. Cand era mic, l-au ingrijit bunicii, apoi o familie de invatatori pe care i-au luat in chirie. Sora soacrei il purta pe la repetitii, printre actori, ca uneori nu avea cui sa il lase. De aceea, acest copil a memorat foarte multe piese si replici. Cand avea cam 18 ani si-a ingropat bunicii, apoi au murit invatatorii, pe la 33 de ani i-a murit mama si dupa alti 7 ani i-a murit tatal. Practic, i-a ingropat pe toti. L-au luat in grija socri mei, acum doua luni mi-a murit socrul (76 de ani). Copilul de care va vorbesc acum are 55 de ani si inca se ocupa socra mea de el. Va dati seama ca daca moare si ea, il vom prelua noi. Practic trei-patru generatii: buncii, invatatorii, parintii, socrii mei si, probabil, noi. Este cumplit. Daca te hotarasti sa ai un asmenea copil trebuie sa te gandesti ca nu duci numai tu crucea, ci generatii, rude, nepoti etc. El a ajuns la aceasta varsta deoarece a fost f bine ingrijit: medicamentele, tabieturile, tot. De 3 ani nu mai merge, a cazut si si-a fracturat bazinul, iar din cauza osteoporozei de care sufera, nu s-au mai sudat oasele. Soacra mea il sterge de rahat ca face pe el, ii pune pampers, dar trece prin el, schimba la doua zile lenjeria, daca nu si zilnic, ea ii da mancarea, ea medicamentele. Pana de curand o ajuta si socrul meu, dar cred ca de atata efort cu acest copil (obez), socrul a facut infarct si a decedat.
Nu stiu cum ar fi mai bine, ca si eu sunt o fire credincioasa, dar cat traiesc parintii mai este cum mai este, insa daca se prapadesc, ce se poate alege de un copil cu handicap?! El a fost un caz norocos ca a fost socrul meu un OM minunat si l-a luat pe nepot (din partea socrei, deci), ca altminteri...cine stie ce s-ar fi ales de el! Fereasca Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damam spune:


De fapt, care sunt procedurile pentru a afla cu exactitatate daca ai un copil cu DC?

Mergi la inceput