Broncho-Vaxom

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Miflore, parerea mea ca este foarte eficient Broncho-Vaxom in cazul vostru, mai ales ca ati inceput gradi. Baietelul meu a avut probleme cu racelile dinainte sa mearga la gradi, insa dupa ce a inceput sa ia Broncho-Vaxom racelile s-au rarit usor-usor. Mai pot sa-ti dau exemplu pe nepotelul meu, care pana la gradi racise doar de 2 ori, si in primele luni de gradi lua antibiotic din 2 in 2 sapt. Si la el a fost de mare folos Bronchovaxomul.
Noi suntem in al 3-lea an de cand luam Brnchovaxom cate 2 cure pe an, primavara si toamna. Si eu am tot cautat pliculetele, dar pana la urma am luat iar capsule, ca si ele se pot desface.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Vreau sa va spun ca am discutat si cu prietenul meu Florin si i-a dat si el bronhovaxom fetitei lui Daria ,care racea cam des.E foarte multumit dupa prima saptamana si deja desface capsulele de copii,pentru ca plicuri nu a mai gasit.

Multa sanatate si o primavara insorita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Si noi mergem cu cate 2 cure pe an cu Broncho-vaxom. Din cate am vazut si la alti copii, daca este inceput dinainte de a merge la gradi este mai bine, ca nu fac raceli urate asa dese ca altii. In cazul nostru a functionat foarte bine. Si noi tot cu capsulele ne descurcam acum, le desfacem si le dizolvam foarte usor.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Am discutat cu pediatrul si mi-a spus ca el recomanda bronhovaxom in doua cure pe an,de obicei primavara si toamna pentru ca atunci organismul este cel mai expus.

Sanatate si o primavara calda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Se pare ca primavara este foarte schimbatoare si cei mici se adapteaza mai greu cu schimbarile bruste de temperatura. De aceea e foarte importanta si cura de primavara cu Broncho-Vaxom, la fel ca si cea de toamna. Ne descurcam cu capsulele, la fel de bine ca si cu plicurile.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

N-am citit tot subiectul ...

Suntem si noi pe Broncohvaxom, e al doilea an (am inceput la 2 ani). Dar sincera sa fiu, nu stiu daca este eficient sau trebuie sa schimbam cu altceva. In primul an a fost ok, dar la 3 ani am intrat la gradinita si este racita cam tot timpul ... 2 saptamani la gradi, 2 saptamani acasa ... In principiu mi-a facut bronsite, dar destul de incarcate, de 2 ori am avut nevoie de antibiotic.

Ce ma sfatuiti ? Exista altceva mai potrivit pentru tipul asta de afectiuni sau continuam cu Bronchovaxom ? Pediatra mi-a sugerat Lantigen-B, dar cand a auzit ca am in casa B-V mi-a zis sa conitnui cu asta ...

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Aveti grija cu B-V caci poate declansa astm (scrie si in prospect). La noi asa s-a intimplat si am si o prietena care la fel a patit cu baietelul.
Asa ca mai bine incercati altceva (septilin, echinaceea, propolis, laptisor de matca etc).


Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaandone spune:

Ela, multumesc pt ce ai scris m ai luminat si pe mine. si eu i-am dat 3 luni bv si mi a facut o bronsita asmatiforma foarte urata, mie nu mi a facut niciodata in 5 ani bronsita, banuiam ca e de la bv dar acum sunt convinsa, el imi facea doar rosu in gat,nu mai am curaj sa il incerc, sa experimentez pe copilul meu. daca ne mai poti da si alte informatii te rog sa o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Dragii mei,am luat si eu azi Broncho-Vaxom,capsule de 3,5 mg.II desfac capsula si o dizolv in apa.E posibil sa nu fie asa eficienta desfacuta?Ca am citit in prospect ca se poate adiministra si asa,dar doctorita a zis ca poate sa ii scada eficienta.Plicurile nu se mai gasesc,am cautat peste tot.Andrei face mereu asa zisul rosu in gat si nas congestionat si febra peste 38,dar mai des subfebrilitati,pana la 38 grade.Acum dupa 2 zile de mers la gradi mi-a tras o febra iar si am mers numai cu antitermice si i-a mai cedat.
De azi ii voi da 10 zile B-V cu 20 zile pauza.Oare cate ture ar trebui sa-i dau intr-o etapa sa aiba efect?
Voi cum ati fost sfatuiti?Mie dr nu mi-a prea spus mare lucru.O sa incerc sa mai intreb si alt pediatru,dar as vrea sa stiu daca trebuie facute mai multe ture de tratament deodata,intr-un sezon
Andrei are 3 ani si 4 luni
Multumim
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Chiar l-am intrebat pe pediatrul meu despre eventuale manifestari astmatiforme si m-a linistit in sensul ca dansul da bronhovaxom din 1990 si n-a avut pana acum nici un caz de acest fel.
In legatura cu periodicitatea,am inteles ca se recomanda 2 cure tip 10-10-10 pe an, cu pauza de 3 luni intre ele.
Eu sunt foarte multumit de el,atat la Rares,cat si la noi.

Multa sanatate pentru toti!

Mergi la inceput