Broncho-Vaxom

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Pediatra Gabitei are experienta cu Broncho-Vaxom de peste 20 de ani si nu a observat efecte adverse care sa faca necesara intreruperea tratamentului la copii. Il considera unul dintre cele mai sigure imunostimulatoare pentru copii. Daca ar fi fost atat de "alergen", era retras de mult de pe piata.

Bisy, poti repeta cura de Broncho-Vaxom dupa 3 luni de pauza.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Parca am fi la un concurs de evaluare a pediatrilor din propria batatura, de tipul "ba al meu e mai bun!"

Eu NU contest deloc eficacitatea BV! Dimpotriva, asa cum fac - din deformatie profesionala - cam la orice medicament dau copiilor, am citit vreo 8 studii referitoare si doveditoare pt eficacitatea sa!

Am vrut doar sa includ in discutie TOATE aspectele legate de un medicament, crezand ca asa e ok, sa ne informam aici cu tot ce stim despre acest subiect. Doamne da sa fie numai lucruri bune!

Imi asum faptul ca exprimarea dr. meu pediatru este exagerata - dupa tot ce am citit acest produs chiar nu prea poate fi numit "puternic alergen".

Dar consider la fel de exagerata si orice generalizare de tipul "nu sunt efecte adverse". Mai ales de la un pediatru - oricare - care urmareaste copilul cand e dus la consultatie, deci nu in cadrul unui studiu, in care sa poata spune "am observat". Dar asta e o alta discutie...

Daca nu exista efecte adverse la administrarea BV si nu trebuie intrerupt tratamentul, de ce pe prospectul medicamentului apare urmatorul text?
"Reactii adverse: Administrarea Broncho-Vaxom poate provoca urmatoarele reactii adverse: tulburari gastro-intestinale (disconfort gastric, greata, varsaturi), reactii cutanate (eruptii cutanate, prurit), tulburari respiratorii (agravarea tusei, respiratie dificila, astm bronsic), manifestari generale (febra, fatigabilitate, reactii alergice).
Marea majoritate a acestor reactii adverse sunt trecatoare.
In caz de tulburari gastro-intestinale persistente, tratamentul trebuie intrerupt. In cazul reactiilor cutanate si tulburarilor respiratorii persistente trebuie sa intrerupeti tratamentul si sa va adresati medicului dumneavoastra, deoarece aceste manifestari pot fi reactii alergice.
Daca observati si alte reactii adverse, care nu au fost mentionate in acest prospect, va rugam sa informati medicul dumneavoastra sau farmacistul."

E drept, procentul de reactii de acest tip este unul mic, 3-4%, dar asta inseamna ca trebuie sa il negam?

Va pup si multa sanatate copilasilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

tanima, cata dreptate ai!
daca ar citi cat mai multi parinti, cu siguranta n-ar face abuz de medicamente in general la copii.
ma refer la perseverenta unui tratament si la tratamentele corect aplicate. cand le aud si pe mamicile de la gradinita ca imediat sar la antibiotice!

bisy, dupa 3 luni de tratament cu bronchovaxom se fac 3 luni de pauza si se poate relua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcu26 spune:

De sambata (pe 20) incepem sa luam Broncho-Vaxom toti din casa. Pentru asta micu am cumparat capsule, ca nu aveau plicuri jos la farmacie. A mai luat asa, cu capsula desfacuta si nu a racit deloc. Stiu de atunci ca nu are nici un gust, o sa i le dizolv in putin ceai.
Sper sa avem o primavara lipsita de infectii respiratorii, ceea ce va doresc si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Noi nu am avut nici o problema in timpul tratamentului cu Broncho-Vaxom; si urmam toti 3 curele cu el. Iar rezultatele tratamentuli sunt foarte bune.
Tanima_i2002, la unii copii rezultatele nu se vad imediat si faci foarte bine ca nu renunti la tratament acum.O sa vezi ca dupa a 2-a cura o sa fie mai bine. Asa a patit si sora mea la unul dintre copii, la celelalt a mers foarte bine dupa primele 2 luni.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

marcu,
ai dreptate sa ne pazim si primavara; eu stiu ca cele mai zdravne raceli si chiar gripa le faceam in martie-aprilie, cand vremea se mai incalzea, organismul nu era chiar pregatit dupa iarna cea "consumatoare" de energie :((
si eu cred ca importnata cura de primavara cu broncho-vaxm.

sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

nu am folosit nicioadat B-V, desi am vazut reclama des.chiar ma gandeam sa iau la nevoie.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Pasiune de Bijoux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Avand in vedere schimbarea de anotimp si temperatura, sunt de parere ca se impune folosirea unui imunostimulator si cel mai potrivit este broncho-vaxomul- o spun din experienta proprie si mai ales a copilasului meu Rares ale carui rezultate au fost peste asteptari.

Multa sanatate la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui tania-z

Parca am fi la un concurs de evaluare a pediatrilor din propria batatura, de tipul "ba al meu e mai bun!"

Eu NU contest deloc eficacitatea BV! Dimpotriva, asa cum fac - din deformatie profesionala - cam la orice medicament dau copiilor, am citit vreo 8 studii referitoare si doveditoare pt eficacitatea sa!

Am vrut doar sa includ in discutie TOATE aspectele legate de un medicament, crezand ca asa e ok, sa ne informam aici cu tot ce stim despre acest subiect. Doamne da sa fie numai lucruri bune!

Imi asum faptul ca exprimarea dr. meu pediatru este exagerata - dupa tot ce am citit acest produs chiar nu prea poate fi numit "puternic alergen".

Dar consider la fel de exagerata si orice generalizare de tipul "nu sunt efecte adverse". Mai ales de la un pediatru - oricare - care urmareaste copilul cand e dus la consultatie, deci nu in cadrul unui studiu, in care sa poata spune "am observat". Dar asta e o alta discutie...

Daca nu exista efecte adverse la administrarea BV si nu trebuie intrerupt tratamentul, de ce pe prospectul medicamentului apare urmatorul text?
"Reactii adverse: Administrarea Broncho-Vaxom poate provoca urmatoarele reactii adverse: tulburari gastro-intestinale (disconfort gastric, greata, varsaturi), reactii cutanate (eruptii cutanate, prurit), tulburari respiratorii (agravarea tusei, respiratie dificila, astm bronsic), manifestari generale (febra, fatigabilitate, reactii alergice).
Marea majoritate a acestor reactii adverse sunt trecatoare.
In caz de tulburari gastro-intestinale persistente, tratamentul trebuie intrerupt. In cazul reactiilor cutanate si tulburarilor respiratorii persistente trebuie sa intrerupeti tratamentul si sa va adresati medicului dumneavoastra, deoarece aceste manifestari pot fi reactii alergice.
Daca observati si alte reactii adverse, care nu au fost mentionate in acest prospect, va rugam sa informati medicul dumneavoastra sau farmacistul."

E drept, procentul de reactii de acest tip este unul mic, 3-4%, dar asta inseamna ca trebuie sa il negam?


Dar in ce procent se depisteaza alergii la albusul de ou,la polen,la anumite proteine din carne(apropos,cand este data in conditii necorespunzatoare!),etc.?
Este f. bine cand se citesc cu mare atentie toate referirile din prospectul oricarui medicament, referitoare la eventualele reactii adverse,dar nu trebuie sa se uite de ce sunt scrise:s-au facut(cu cheltuieli mari!) pt. ca firma producatoare sa nu suporte, ca sanctiune, consecintele aparitiei lor chiar si daca acestea sunt extrem de rare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

mara 95, intreaba si pediatrul vostru din Braila, presupun ca are si el experienta cu broncho-vaxom.
din experienta noastra, primavara faceam formele cele mai urite, asa ca se justifica inceperea tratamentului in feb-martie.
sanatate!

Mergi la inceput