Broncho-Vaxom

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

In ceea ce priveste eficacitatea bronhovaxomului sunt foarte multumit:Rares a intrat in contact cu destule persoane,a mai iesit si in frig,dar nu i-a mai curs nasucu si nici temperatura n-a mai facut.A avut un episod scurt - noi ne-am speriat sa nu fie gripa - in rest ok.

Multa sanatate de la un tatic fericit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

pentru elena din tulcea,
daca i-ai luat puiului tau bronchovaxom pentru cura de primavara, iar tu intri cu destule persoane in contact datorita serviciului, ar fi bine sa repeti si tu acum. uite ca iarna se anunta lunga si trebuie sa fim protejati. prin baltoacele astea mai ales :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_tl2009 spune:

Sa stii ca am luat si eu pana la urma Broncho-Vaxom, am incredere ca vom scapa de vremea asta cu bine cu Broncho. Micutul meu pana acum a fost bine, am iesit si la zapada si inafara de nasuc care a curs putin nu am avut probleme.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Azi am inceput si noi si ma gandesc serios sa merg pe ideea de 30 de zile si apoi pauza si restul, pentru ca de la ultima raceala au trecut fix 2 luni si daca iau numai anul trecut in gand la rememorat mi-a facut rosu in gat la interval de doar cateva luni.
So, cu Dumnezeu inainte si BV pe gat ca trebuie cumva-cumva sa scapam si noi cu bine de episoadele de raceli si inrosiri...
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

dragi mamici,

ca si voi, tot citind, am fost tentata sa incerc si eu BV cu baietelul meu cel mare, mai ales ca merge in colectivitate.

Vreau sa fac cateva precizari aici, referitor la ce am observat eu din experienta noastra de tratament si din ce am citit pe aici:

1. consider ca este gresit sa se explice noilor veniti ca BV este un "imunostimulator" si atat, ca se intelege ca poate fi pus la egalitate cu Imunogrip, Echinacheea sau orice mai stiti si voi ca imunostimulatoare. Broncho-Vaxom-ul este un vaccin oral compus din 8 tulpini bacteriene, cel mai frecvent intalnite in afectiunile respiratorii acute sau cronice. Normal, ca principalul sau efect este imunostimularea, dar trebuie folosit avand cunostinta ce contine, nu ca orice al produs de imunostimulare (eventual naturist).
2. Ma mira ca pediatrii nu avertizeaza parintii asupra efectelor adverse! Nu toti copiii tolereaza administrarea de tulpini bacteriene, cei cu fond alergic sunt cei vizati. Astfel, noua ni s-a atras atentia, de catre pediatra copiilor, ca produsul este puternic alergen si ca, dca semnele de alergie persista, sa oprim administrarea. Asa s-a si intamplat, dupa 4 zile a inceput o tuse iritativa, fara muci sau febra si numai la somn. Era atat de persistenta, ca nu mai reusea sa doarma. Am crezut ca a racit, am incercat sa ii dau Nurofen, siropul lui de tuse, de la care se calma intotdeauna. Abia in ziua a 6-a mi-a picat fisa si dr. mi-a confirmat - era tuse alergica, care a si trecut la administrarea de Zyrtec.
Spunea un tatic pe aici, parca, de pete pe picioruse, s-ar putea sa fie tot o reactie din acelasi tablou alergic.
Deci, la unii merge, la altii nu trebuie fortat. Si e cam aiurea exprimarea unor medici " e bine ca tuseste, e semn ca medicamentul actioneaza" .

3. Prin prietena mea care e si e medic de familie l-am contactat pe cel mai bine cotat pediatru de aici, din oras. Am aflat de la el ca e total impotriva utilizarii BV, ca, dupa parerea lui, exista posibilitati de imunostimulare mai safe pentru prescolari. Mi-a dat si o explicatie medicala, dar nu am retinut chiar exact (ceva ce fac si ceva ce nu fac tulpinile alea de bacterii)

In fine, am zis ca e bine sa stiti, sa existe cat mai multe pareri despre BV in aceasta discutie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Din ce mi-a explicat pediatra noastra cat si matusa mea, care este si ea medic, Broncho-Vaxom este un imunostimulator si nu vaccin. Ca se spune ca actioneaza ca si un vaccin cu administrare orala este una, insa sunt diferente majore intre imunostimulatoare si vaccinuri. Nu pot sa ti le spun eu acum, insa pot sa ma interesez si sa revin cu amanunte! Oricum, un lucru este clar, produsele naturiste in nici un caz nu intra in categoria imunostimulatoarelor!
In privinta efectelor adverse, sa spuna cineva daca a descoperit vreunul care nu ar avea nici un efect. Intradevar si in prospectul la BronchoVaxom sunt enumerate, insa a se spune despre el ca este puternic alergen mi se pare complet aiurea. Si mie mi-a fost teama cand am citit ca poate da reactii alergice, dar matusa mea m-a linistit spunandu-mi ca are multi pacienti cu astm bronsic si care urmeaza tratamentul cu Broncho-Vaxom fara sa aiba probleme. Depinde de fiecare pacient modul in care reactioneaza la acest produs.
Iar dr Stanciu, cel mai bine cotat pediatru din Bucuresti recomanda si Broncho-Vaxom pentru stimularea imunitatii.
Asta este parerea mea. Din experienta mea si a altor parinti si a unor cadre medicale.
Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina79
Iar dr Stanciu, cel mai bine cotat pediatru din Bucuresti


Sa nu exageram totusi. O fi bun dar pana la cel mai bine cotat din bucuresti e cale lunga. cel mai bine cotat din punctul cui de vedere? Care au fost criteriile dupa care s-a facut cotatia? Urmotarii cine sunt in acest top?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

experientele noastre sunt cele mai importante, inainte de experientele medicilor, dar nici astea de neglijat.
la eliza bronchovaxom a functionat bine, fara nici un alt efect nedorit. in anii de pana sa incepem tratamentul am cerut si noi opinii avizate. nu ma opresc decat la dr craiu mihai, pneumolog de copii, se ocupa de copilasii cu astm, si dl dr i-a dat bronchovaxom baiatului sau care sufera de astm bronsic.

sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bisy83 spune:

Am luat BV incepand cu luna decembrie si am terminat tratamentul de 3 luni cand trebuie sa il reiau? in prospect nu este specificat acest lucru, ce v-au sfatuit pe voi medicii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Desi am luat BV nu am avut parte decat de muci si tuse la greu toata toamna si toata iarna. Asta nu inseamna ca o sa renunt ci in primavara vom continua. In general, cand incep un tratament nu renunt niciodata la jumatate. Imunizarea se face in timp si rezultatele se vad dupa cateva luni.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput