Broncho-Vaxom

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

belobia..dc era vorba doar de nasuc infundat..dar sincer..am avut saptamani intregi cand nu a dormit ca nu putea respira..febra mare...si multe altele. Asa cum spui, fiecare organism reactioneaza diferit..si nu toti astmaticii sunt ok cu cura de bronhovaxom



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

tudorana, multumesc de raspuns. azi am intrebat si pediatra, mi-a spus si mie de schema de 30 zile si apoi 10,10,10. acum m-am speriat si cu cazul asta de gripa si cred ca voi incepe chiar de acum cu bronchovaxom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Noua ne-a prins foarte bine tratamentul cu Broncho-Vaxom. La fetita cea mare vom face a 4 cura in primavara, iar la cea mica a treia. Prima administrare ne-a adus si noua secretii nazale si "usoare urme" de tuse, dar ne-a scapat de problemele grave.

Sorina era la pamant cu imunitatea. Era suficient sa raceasca putin, ca imediat facea otita si ajungeam la perforatii de timpan. De la prima cura cu Broncho-Vaxom (schema de 30 de zile consecutiv) nu am mai avut treaba nici cu antibioticele, nici cu medicii.

La Irina am inceput tratamentul in primavara premergatoare intrarii in grupa mica la gradi, iar a doua cura in august-septembrie-octombrie 2009. Din septembrie si pana acum nu a facut nicio viroza. A mers la gradi fara sa lipseasca mai mult de 2 zile consecutiv (au fost vreo 2 dati cand mi-a facut febra usoara seara, iar a doua zi nu a mai avut nimic si am preferat sa o tin acasa preventiv), in timp ce colegii ei lipseau cu saptamanile (exact cum pateam noi cand era Sorina in grupa mica).

Doar prima cura a Sorinei a fost pe schema de 30 zile consecutiv, in rest si la ea si la Irina am mers pe 10, 10, 10.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bisy83 spune:

Si la noi a mers foarte bine bronchovaxonul din prima luna s-au vazut rezultatele, toata vacanta a stat cu orele la zapada, la temperaturi foarte scazute, pe vant si nici macar nasul nu i-a curs, este intradevar un progres enorm, chiar a functionat si abia luam a 2 a luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Am observat si eu ca anul acesta,desi a fost zapada si frig,puiutu nostru Rares a dus-o foarte bine,doar mici stranuturi si fara tuse.As vrea sa va intreb ce parere aveti de vaccinul asta,ca am auzit si pro si contra,dar acum m-am cam speriat cu cazul actorului de la prima?
Multumesc anticipat si multa sanatate pentru toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Noi, parintii, ne-am vaccinat, gandindu-ne sa nu expunem prea mult copiii. Dar, continuam tratamentul cu Broncho-Vaxom, care ne protejeaza foarte bine si de complicatile respiratorii bacteriene (apropos, l-am auzit la televizor pe profesorul Streinu Cercel cand spunea ca Broncho-Vaxom se poate asocia cu vaccinul antigripa noua!).

Cat despre copiii mai mici de 16 ani, nu avem vaccin antigripal, asa ca ii tratam in continuare cu Broncho Vaxom.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Tudorana..eu am inteles ca nu este pt copii sub 6 ani..nu sub 16. Nu am inteles eu bine?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Petrean, eu am inteles ca abia acum se testeaza vaccinul romanesc la copiii cu varsta cuprinsa intre 6 si 15 ani. Asadar nu au cum sa-i vaccineze acum, macar pana termina testarile. Sotul meu s-a vaccinat, eu nu ma risc, avand in vedere ca sunt insarcinata. Si poate sa zica Cercel cat o vrea ca se pot vaccina gravidele pana in luna a 5-a, ca eu tot nu vreau sa ma risc. Ei nu au testat la copii pana acum... ce sa mai zic de gravide!
Asa ca eu si Adita ne bazam doar pe Broncho-Vaxom (eu doar pe cura din toamna).
Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Si noi ne-am vaccinat,dar pentru Rares vom merge in continuare cu BronchoVaxom,pentru ca la copii deocamdata vacccinul nu este recomandat-am vorbit cu mai multi pediatri si toti spun acelasi lucru.
Sanatate multa si stati departe de virusi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Buna ziua,

Gabita mea incepe saptamana asta o noua cura de Broncho-Vaxom, dar, pentru ca nu am gasit plicuri la farmacia de langa mine, i-am luat 10 capsule de 3,5mg. Desfac capsula si dizolv continutul intr-o lingurita de ceai si ii dau dimineata inainte de masa. Efectul este acelasi (mi-a confirmat si farmacista, si pediatra) si pretul este mult mai mic.

Poate mai sunt mamici care nu gasesc plicuri de Broncho-Vaxom si atunci aceasta varianta este la fel de eficienta si mai ieftina!

Multa sanatate!

Mergi la inceput