Broncho-Vaxom

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_tl2009 spune:

Salutari la toate mamicile si la toti taticii!

Ca voi toti am dat fiului meu Broncho-Vaxom, apoi m-am hotarat sa iau si eu Broncho de adulti cand am vazut ca e bun pentru bebe. Acuma voi ce ati auzit, mai are rost sa-mi fac vaccinul pentru gripa noua, sau protejeaza Broncho-Vaxom si de gripa?

Multumesc,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

Bine ai venit, Elena!

Din cate stiu eu de la pediatru Broncho-vaxom este un imunostimulator care crestere raspunsul de aparare al organismului in mod natural, adica nu este o substanta chimica (adica toxica).
Sigur ca dupa cresterea imunitatii organismului, acesta poate raspunde mult mai pregatit si deci facand o forma mai usoara de viroza sau infectie bacteriana.
in sensul asta te protejeaza broncho de gripa.

daca te gandesti sa faci vaccinul, e optiunea ta. cel mai grav este ca nu avem acces la datele lui, adica efecte adverse observate la cei testati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Din pacate vad ca apar din ce in ce mai multe cazuri de reactii adverse la vaccinul antigripal,sau vaccinati care fac boala.A fost aruncat pe piata insuficient testat,sau poate se doreste o testare pe noi?...
Oricum,eu tot de bronchovaxom sunt cel mai multumit-nu numai ca n-am facut gripa,dar am racit mai rar si cu forme mai usoare :)

Sanatate la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

as vrea sa-i dau elizei cura a 2 a de bronchovaxom dupa doar 2 luni de pauza. i-a mers f bine pana acum si mi-e cam frica de gripa care va lua amplare in primavara.
voi ce stiti, poate fi vreo problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Amie, cred ca nu este o problema. Pediatra Gabitei recomanda in prima luna cate o capsula de Broncho-Vaxom zilnic si dupa o luna de pauza, schema clasica de cate 10 capsule pe luna, timp de 3 luni. A observat ca asa se obtin rezultate mai bune, mai ales cand copiii au o imunitate mai scazuta si sunt mai expusi la infectii respiratorii.

Multa sanatate Elizei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Eu am avut experiente foarte neplacute cu bronhovaxomul(vaccin oral)...si anume, baiatul meu care e astmatic si a facut cura de bronhovaxom...cat l-a luat..a fost..groaznic de infundat..racit..drept urmare am decis cu pediatra mai bine sa facem o "cura "de polidin...decat sa tot indopam copilul cu medicamente aiurea si sa-i fie mai rau. Vad ca a fost de f mare efect..ca de o luna si nu a mai fost racit..desi gemenii au avut si puroi in gat...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:


Si Gabita mea a patit asa in primele 2 luni de tratament cu Broncho-Vaxom, ii curgea nasucul si tusea, dar dupa cele 3 luni de tratament au inceput sa se vada rezultatele (de atunci am repetat cura de 3 ori si ne simtim foarte bine). E posibil sa fie o reactie a organismului, semn ca tratamentul functioneaza (au mai observat si alte mamici de pe forum) sau se suprapun infectii respiratoare peste tratament (cred ca baietelul tau fiind astmatic e mai sensibil).

O imunitate scazuta a organismului nu se reface peste noapte, e nevoie de timp pana sa se stabileasca un nivel corespunzator de anticorpi.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

nasuc inundat la primele 2 luni de tratament cu broncho-vaxom am avut si noi, insa pe mine nu m-a speriat deloc asta. Doctora mi-a spus ca si asta e un semn ca organismul reactioneaza si ca Broncho-vaxomul isi face efectul.
Si cunosc si un copil astmatic care a luat broncho-vaxom cu schema aceea mai lunga de care zicea si Tudoarana, si care a reactionat foarte bine la tratament si cu rezultate super. Asadar tine si de organismul copilului dar si de rabdarea parintilor si intelegerea lor ca imunitatea nu se formeaza de pe o zi pe alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

oricine stie ca imunitatea nu se formeaza de pe o zi pe alta, dar decat sa chinui copilul cate 3 luni..sa-l stiu mucos..cu febra..si vai de capul lui, mai bine am ales injectabil.



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

petrean, eu zic ca e foarte bine ca ii dai un imunostimulator. cat despre forma de administrare, voi ati ales-o.
noi am preferat forma orala.
sigur ca nu toate organismele reactioneaza la fel. si noua ne apareau in primele zile de bronchovaxom secretii nazale, dar apoi s-au vazut efectele lui, faptul ca nu mai cumparam antibiotice si nici alte medicamente.

Mergi la inceput