Broncho-Vaxom

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Buna seara,

Noi suntem in a doua luna de Broncho-Vaxom (parinti si copii) si ma intrebam daca sa ne mai vaccinam antigripal in sezonul asta.
Multi medici nu prea au incredere in vaccinul antigripal (efecte adverse, eficienta scazuta ) si as vrea sa stiu ce pareri aveti si voi.

Multumesc si multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Si eu am aceeasi problema ca Tudorana, suntem in a doua luna de Broncho-Vaxom si nu stiu daca sa mai facem vaccinul impotriva gripei sezoniere. Sunt pro vaccinare, i-am facut vaccinurile obligatorii si cele suplimentare, dar nu stiu de ce, parca antigripalul nu l-as face....
Nici anul trecut nu l-am facut si nu am avut probleme mari. Asa ne-a sfatuit si doctorul anul trecut, sa nu-l facem, fiind micuta (2 ani si 3 luni). Anul acesta insa ne sfatuieste sa-l facem. Grea decizie!! Am mare incredere in doctorul fetitei, de aceea mi-e si greu sa iau o hotarare.

De asemenea, nu stiu ce sa fac cu vaccinul impotriva AH1N1...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata-lu-alex spune:

Salutare,
Referitor la vaccinare antigripal (gripa sezoniera) si bronchovaxom, va pot spune ca pentru Alex le-am administrat ambele anul trecut. De fapt am inceput curele de bronchovaxom in 4 ale lunii (sept, oct, nov), iar vaccinul antigripal i l-am administrat in a doua jumatate a lui octombie. Anul acesta cred ca o sa fac la fel sau eventual il vaccinez in noiembrie la jumatate.
Pediatra mi-a spus ca nu ar fi interactiuni, dar e bine sa pastram 7 zile intre ele sa nu se suprapuna eventualele efecte adverse. Oricum la noi nu a fost cazul..
Dar cu vaccinarea impotriva gripei noi (porcine) nu stiu ce sa zic...sunt foarte indoit: pe de o parte n-as vrea ca Alex sau oricine sa faca, dar pe de alta parte imi este sincer frica ca vaccinul o sa iasa prea repede pe piata si nu a fost suficient testat...oricum si de la vaccinul antigripal normal am auzit de niste efecte adverse foarte neplacute...bine ca nu pe aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

noua pediatra nu ne recomanda vaccinul pt Bianca, eu l-am mai facut in anii trecuti, dar nu pe cel de la cantacuzino, pt ca dadea efecte adverse, imi cumparam din farmacie. nu stiu, poate noi adultii il vom face anul asta, in paralel cu bronch-vaxom, pt ca facem toti tratamentul.
parerile sunt impartite, oricum cred ca trebuie tinut cont si de contactul, colectivitati, ...

multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut,

Eu am intrebat pediatrul si mi-a spus ca ar recomanda vaccinul antigripal cu perioada de pauza de 10 zile intre administrare si cura de broncho-vaxom.Deci o sa i-l fac lui Rares in pauza dintre cure.In ceea ce priveste h1n1,dansul nu are incredere in vaccinul de pe piata,fiind insuficient testat.

Sanatate pentru toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Are vreo importanta data de la care incepi cura lunara? Adica, daca luna trecuta am inceput pe 4 sept, lina asta era musai tot pe 4?
Stiti ceva de vaccinul antigripal homeopat? Am intrebat la farmacie si mi-au zis ca anul asta nu se mi fabrica. Mi se pare cam cusut cu ata alba. Eu nu prea sunt de acord cu vaccinul injectabil, as fi vrut sa-l iau pe cel homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Ellinia, Broncho-Vaxom se da 10 zile pe luna, apoi pauza 20 zile si reincepi iar cu Broncho-Vaxom. Asa ca are importanta data, ca sa tii minte cand trebuie luat luna urmatoare. Noua ne daduse pediatra o foaie de hartie speciala pe care imi treceam data si o tineam undeva la vedere ca sa nu uitam.
In privinta vacinului antigripal... pediatra ne-a zis sa mai asteptam si sa vedem daca il facem. Nici pana acum nu l-am facut si Broncho-Vaxom ne-a [rotejat foarte bine. Acum ca luam toti 3 Broncho-Vaxom o sa mergem numai cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mai fetele am si eu o intrebare, ca suntem incepatori: stiu ca se ia 3 luni toamna (10 zile /luna), da nu stiu cand se face a doua tura de tratament. Cineva imi zicea ca dupa 6 luni. Cand incepem sa luam din nou? Acum am inceput a 2-a luna, deci terminam tura asta in noiembrie.
Multumes mult.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Anca, a doua tura de tratament se face dupa 3 luni de pauza. Noi il luam primavara si toamna, cate 3 luni la rand, si intre ture pauza 3 luni.Daca voi ati luat in septembrie, o sa faceti pauza dec-ian-fev si in martie incepeti iar cura de primavara.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Noua ne-a spus ca nu are importanta data la care il dam pentru ca s-ar putea ca luna viitoare chiar in 4 sa fie copilul bolnav si deci sa nu -i dau pentru ca este totusi un vaccin si copilul trebuie sa fie sanatos.Important e sa-l ia 3 luni consecutiv .

Mergi la inceput