Broncho-Vaxom

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tata-lu-alex spune:

Salut,

Alex a inceput si anul acesta cura cu bronchovaxom, a luat deja a 2-a decada de plicuri. Insa ultima data am gasit destul de greu plicurile in farmacii - abia in a 3a. Credeti ca daca ultima cura o sa-i dau capsule are ceva? E acelasi medicament si aceeasi concentratie ...n-ar trebui sa fie nici o deosebire...totusi intreb...

Pentru scostin80: din experienta lui Alex si a mea iti pot spune ca bronchovaxom este un produs bun. Alex e la a treia toamna in care ia (eu la prima). Dar este o mare diferenta intre cat de des si de rau racea Alex inaiinte si acum, de cand ia bronho... chiar se merita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui tata-lu-alex

Salut,
Alex a inceput si anul acesta cura cu bronchovaxom, a luat deja a 2-a decada de plicuri. Insa ultima data am gasit destul de greu plicurile in farmacii - abia in a 3a. Credeti ca daca ultima cura o sa-i dau capsule are ceva? E acelasi medicament si aceeasi concentratie ...n-ar trebui sa fie nici o deosebire...totusi intreb...
eu le dau capsule ca nu am gasit praf. desfac capsula si amestec praful cu suc de portocale. nu se simte nici un gust deosebit. daca Alex poate sa le inghita e si mai bine.

noi sintem la prima incercare, azi am inceput seria #2. spre sa ajute pt ca anul trecut (primul an de gradi) s-au imbolnavit destul de des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Nu este nici o problema daca ii dai capsule de Broncho-Vaxom in locul plicurilor. Si capsulele pentru copii, cele de 3,5 mg au aceeasi concentratie ca plicurile. Eu una dizolv praful in iaurt si nu se simte nici un gust deosebit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Tata-lui-Alex, poti sa-i dai linistit Broncho-Vaxom capsule in locul plicurilor. Si eu am facut asa cura trecuta si efectul a fost la fel de bun.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Ma intreaba nevasta-mea azi: am facut rau ca i-am dat Broncho lu' fi-miu intr-o lingurita cu mancare (piure)? Abia dupa aceea s-a uitat pe prospect si acolo scrie ca se da intr-un aliment lichid. Voi ce stiti? Se schimba ceva? Nu ajunge sa se mai absoarba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Salut

Pt Tata-lui-Alex: am intrebat pediatrul si mi-a spus ca sunt de preferat plicurile,dar daca nu gasesti poti desface capsulele si dizolvi continutul,care nu se inactiveaza

Pt Pitty77: este mai bine ca Broncho-Vaxomul sa fie administrat cu 20-30 min inainte de masa de dimineata,dar daca mai uiti cateodata si-l pui in piure nu cred ca este vreo problema

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

pt pitty: e bine ca efectul bronchovaxom sa se vada sa-l administram cum scrie, adica cu o jumatate de ora inainte de masa. nu stiu daca are importanta ca e pireu sau laptic.
si noi suntem la sfarsitul curei 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

am observat ca praful din capsula este in cantitate mai mica deact in plic. nu are nici un gust!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Pity, nu cred ca e o problema ca i-a dat Broncho Vaxom cu putin piure. Important este sa fie o cantitate mica, astfel incat sa nu stea mult in stomacel amestecat cu alimentele si sa se intarzie absorbtia lui. Asta zic eu ca e explicatia logica.
Si intradevar, capsula are o cantitate mai mica de praf decat plicuriel, dar au aceeasi concentratie, 3.5 mg. Doar nu aveau cum sa faca pliculete asa mici! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

si noi am luat pt eliza o data bronchovaxom plicuri, altadata capsule. asa e e aceeiasi doza de 3.5 mg. si ne ajuta in continuare!

Mergi la inceput