Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

mariana, iti dau copy/paste la mesajul de la mamiseli (cred), cu actele necesare si adeverinta tip (o postasem eu mai in urma, cu rosu, n-ai vazut-o???)

-copie buletin mama (sau cel care cere sa intre in cic)
-copie certificat nastere copil
-hartie de la banca cu contul IBAN cu stampila si semnatura (nu mai retin bancile pe cere le primesc dar transilvania era in lista ca acolo am eu cont)
-setul de adeverinte de la Primarie: una cu data terminarii celor 42 de zile de concediu de maternitate obligatorii dupa nastere, una ca am venituri supuse impozitului de venit, ambele semnate si stampilate de angajator, o cerere si declaratie pe propria raspundere completata de mine cu diverse date)
-adeverinta de la Casa de Pensii cu stagiul de cotizare
-copie conform cu originalul dupa cererea mea carte angajator de suspendare a contractului de munca
-decizia de suspendare a contractului de munca
-copie dupa cartea de munca conform cu originalul, completata la zi sau copie conform cu originalul dupa contactul de munca si o adeverinta data de angajator care tine loc de carte de munca
-adeverinta tipizata de Directia muncii din Galati pt veniturile nete pe perioada dec07-nov08 (deci inclusiv luna nasterii)
-cerere de mana prin care am solicitat 85% din venit


Antet
Denumire angajator:
Cod fiscal:
Adresa:

ADEVERIN#354;#258;

Se adevereste prin prezenta ca doamna ..........., C.N.P. ............... cu domiciliul īn ...............
Este angajata SC............... īncepand cu data de īn baza contractului individual de munca nr. _ pe perioada determinata/ nedeterminata.
Īn perioada de la _ pana la a realizat venituri cu caracter salarial.
Īn perioada de la _ pān#259; la au fost achitate toate viramentele la bugetul statului.
Stagiu de cotizare avut īn vedere la stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului este urmatorul:

Nr crt Luna Nr. zile lucrate Venitul realizat

1 30 Noiembrie 2007
2 Decembrie 2007
3 Ianuarie 2008
4 Februarie 2008
5 Martie 2008
6 Aprilie 2008
7 Mai 2008
8 Iunie 2008
9 Iulie 2008
10 August 2008
11 Septembrie 2008
12 Octombrie 2008
13 30 Noiembrie2008

Contractul de munc#259; (colaborare) a fost suspendat conform art. 51 lit. A din Codul Muncii la data de _.
Subsemnata/ul , avand functia de _, declar ca datele cuprinse īn prezenta adeverinta sunt reale.

semnatura/stampila reprezentant legal


si de la eli (parca? scuze daca am incurcat!):
adeverinta angajatori(cic): http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/adeverinta%20angajator%20indemnizatie/adeverinta-angajator-mama-indemnizatie.pdf
Cerere acordare indemnizatie+declaratia celuilalt parinte:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/cerere%20declaratie%20declaratie%20celalat%20parinte/cerere-declaratie.pdf
Declaratie solicitant indemnizatie:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/declaratie%20solicitant%20indemnizatie/declaratie-solicitant-indemnizatie.PDF
Cerere alocatie de stat:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/cerere-alocatie-copil.pdf
Cerere declaratie trusou:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/cerere%20declaratie%20contravaloare%20trusou%20nou-nascuti/cerere-declaratie-contravaloare-trusou-nou-nascuti.PDF
mai multe informatii:
http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49#actenecesare



Mami de baieti: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

ihotu, bine ai venit! ai o familie foarte frumoasa!
ai avut mesajele moderate, au aparut mai tarziu si de aceea nu le-am vazut...
ai primit deja destule sfaturi pt cojite; daca nu merge sa rezolvi asa cum ti-au scris fetele, poti incerca si 'gelul pt crustele de lapte' de la Avene.
despre vaccin nu stiu ce sa-ti zic... noi am mers pe cele de la stat la amandoi copiii.

otilia, m-am indragostit de ana! e frumoasa foc!

eli, vrei sa ne batem in 'cuce'? ca al nostru e... 'mai cuc' decat al vostru.... (nu mi se pare o idee buna sa expui asa copilul)

lorena, tu n-ai fost gravida, esti un trol, vrei sa ne bagi in depresii, mai......




Mami de baieti: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

mav tocmai de asta am zis sa u arate la fete cucul
dandusa eu cand il pun pe burta il pun cu manutele pe langa cap...insa el asa se trage si si le punepe langa el sta cat sta asa apoi si le pune pe langa el ca si tasu...deh aschia

Eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de
Dimitrie Gabriel 12.11.2008
*****************************************************
Sine amicitia vitam esse nullam - Fara prietenie nu exista viata ! - Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Citat:
citat din mesajul lui bertha
Sunt f bucuroasa pt ca am observat ca si Ioanei au inceput sa i se intoarca...daca ii raman si ochii albastri, va calcam pe urme.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana


Va tinem si ne tinem pumnii. Pana acum se pare ca si Elisa va avea gene luni, tot ma uit in poze si le compar lungimea cu ale Anei la aceeasi varsta. Elisa deja le are intoarse si s-au mai innegrit, ochii inca albastri, viitorul una bine .
Alra, nu stiu soro ce metabolism au cele din Africa. Dar la mine-i testata treaba, nu mananc nu produc. Cu Ana am avut si perioade cu probleme, alergaturi, ea avea mai mult de 8 luni atunci si in functie de stresul meu ea papa mai mult sau mai putin lapte praf. Ii dadeam la masa de seara titi si dupa aceea lapte praf, daca avusesem o zi calma, stat acasa si papat atunci nu mai era nevoie de completare.
Si al meu sot a observat smecheria, de aceea ma streseaza sa mananc si nu zice nimic de kilograme, inca .
Spiridus, nu cred ca imi dau astia sticlutele cu vaccin, de aceea intreb unde s-ar gasi si vaccinurile dar si sa i le faca in picioruse.

Chiar asa, vaccinurile se transporta/se tin la frigider, nu?

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre



sunt si io pe fuga, prevenarul il gasesti sigur .. e vreo 2-3 mil.. l-am facut eu ieri la alex
restul... iarta-ma nu le-am retinut numele
dar poti sa cauti pe site la sensiblu, faramacina 2na, help net.. k astia isi pun stocurile acolo

da.. asa este, vaccinuriles se tin la rece



Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ihotu72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariana28

buna fetele
va citesc in fiecarezi si gasesc raspuns intrebarilor
mele, dar nu prea pot sa scriu pentru ca noi ne luptam
cu colicile si sunt mai tot timpu cu bb in brate,
acum pe picioare, pentru ca il trexesc mereu crampele si daca nu doarme atunci e mai rau
AM SI EU O RUGAMINTE, VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE DACA V-AU DAT ANGAJATORII ADEVERINTE TIP PENTRU DOSAUL CIC.....SECRETARA DE LA SCOALA MA SUNA SA MA INTREBE CUM SA FACA EA ADEVERINTA TIPSI IMI CITESTE LA TELEFON IN TIMP CE BB PLANGE, VA DATI SEAMA
CICA CE DATA SA TREACA EA?SI MULTE ALTELE
PLEASE HELPDACA AVETI ADEVERINTA TIP
ADRESA MEA DE MESS ESTE MARIDUPI79.....
MULTUMESC ANTICIPAT


Mari - mamica fericita de Matei Andrei (30 noiembrie 2008)

http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi

ADEVERINTA TIP AM LUAT DE LA XEROX SI AM DUS-O LA ANGAJATOR SA O COMPLETEZE.

Mami de Alex 2,5 luni si Anca 10 ani
http://s707.photobucket.com/albums/ww78/ihotu72/?action=view¤t=Alex013.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ihotu72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Ihotu, pediatra voastra ce va recomanda? Eu si prima data si acum vreau sa urmez schema standard ca nu ma pricep eu sa inlocuiesc un vaccin cu altul, adica merg pe mana pediatrei doar ca intre timp desi sunt 4 ani intre fetele mele s-au mai schimbat unele vaccinuri.
Acum se vad mesajele tale, poate fetele din Bucuresti sa te sfatuiasca mai bine.
Cu cojitele iar nu ma pricep ca n-am experimentat dar parca parca le-am auzit pe fete ca au folosit tarate pentru apa din cadita.
Sa va traiasca perechea, amandoi frumusei.

Ramo, daca ti se pare prea de tot hemoragia, ia o fiola de vitamina K. Ma bucur ca ai rezolvat cu invitatiile. Am citit ca porti burtiera dupa cezariana, ti-a recomandat-o doctorul?
Lorena, si mie mi se pare acum ca incepe sa semene Elisa cu Ana, dar la nastere nu mi s-a parut deloc, probabil pentru ca avea oasele capului asezate altfel atunci imediat dupa expulzie plus ca a iesit cu par pe cand Ana a avut doar un puf pe cap.
Eli, asa si al meu, a stat in usa la cezariana si gata sa lesine, a zis ca nu credea ca mai ies vie de acolo la cate tampoane de vata cu sange a vazut, zicea ca au umplut un sac. Acum a fost poezie, atmosfera cu totul altfel.



Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre

Pedriata a spus sa il facem pe cel de stat,dar am mai discutat si cu alte mamici si spuneau ca l-au ales pe cel cu plata.Multumesc de raspuns.

Mami de Alex 2,5 luni si Anca 10 ani
http://s707.photobucket.com/albums/ww78/ihotu72/?action=view¤t=Alex013.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Otilia, vazut ochioasa superba cu gene lungi
Rebeca mea are ochii negri cu gene lungi si intoarse, am sperat ca si bebe mica sa ia ochii cu gene lungi ai lui tati, dar n-a fost sa fie...are ochii mei, gri deocamdata, cu gene pe care va trebui sa le intoarca cu clestele de gene, ca si mami
Si la mine e asa, mananc, produc lapte, nu mananc....lapte ioc! Bag la greu galafor si ceai...
Alra, bine ca Laura merge spre bine
Babyzapi, doamne ajuta sa dea roade tratamentul medicului francez!!
Lorena, arati senzatie Vreau si ioooooo Eu cu ce ma imbrac la botez?? Voi cu ce va imbracati ca sa mascati burta??? Cele care o au, fireste.....nu ma refer la fericite precum Lorena
Mirtha, am vazut si eu poze cu Eva....e delicioasa

Caterina are crampe de vreo doua zile, de fapt se chinuie putin pana face kk si goleste matzele......si doarme extrem de putin in timpul zilei Noaptea tot cu 2 treziri suntem, nu vrea sub nici o forma sa doarma si ea mai mult de 4 ore legate
Si seara nu vrea sa adoarma fara san pe post de suzeta....iar chestia asta nu-mi place deloc. Aseara i-am dat biberon la culcare, l-a baut tot, s-a saturat ca lumea si am zis io ca-i gata, adoarme! Ha, ti-ai gasit! A urlat vreo jumate de ora pana cand a fost musai sa capitulez si sa-i dau tzata, ca altfel o trezea si pe Rebeca. Si a adormit in 5 minute. Dar nu-mi convine deloc.....ai vostri cum adorm seara???

_
Laura, mami de bebe Ecaterina Sara (6 dec. 2008) si domnisoara Rebeca Mara (16 sep. 2005)
Poze cu noi
http://community.webshots.com/album/569566859Ywlnwo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Doamne ajuta sa nu se imbolnaveasca Nicole, insa la mine n-a tinut chestia asta. M-am imbolnavit eu de la Rebeca, si am gogit vreo saptamana dupa care s-a imbolnavit si bebe, ce-i drept o forma usoara de raceala.
Sanatate multa!

Citat:
citat din mesajul lui alra

cred ca am luat boala laurei. ceea ce ar fi bine din punctul de vedere a lui nicole caci daca iau eu prima virusul fac anticorpi si nu se imbolnaveste ea.



ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania


_
Laura, mami de bebe Ecaterina Sara (6 dec. 2008) si domnisoara Rebeca Mara (16 sep. 2005)
Poze cu noi
http://community.webshots.com/album/569566859Ywlnwo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ihotu72 spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri si aprecieri la adresa fam.Dupa cxum v-am spus sunt membru nou si nu stiam ca nu se vad mesajele.

Mami de Alex 2,5 luni si Anca 10 ani
http://s707.photobucket.com/albums/ww78/ihotu72/?action=view¤t=Alex013.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana28 spune:

multumesc tuturor pentru raspunsuri
am vazut postarile anterioare si tipul de adeverinta, dar am crezut ca s-a schimbat ceva, nu ma pot intelege cu secretara de la scoala mea, la telefon

si eu l-am uns pe bb cu ulei de masline pe cap cu cateva ore inainte de baie, s-au curatat cojitele, dar au aparut iar, este secetia care apare si dupa urechi, il curat mereu si va dispare in timp

Mari - mamica fericita de Matei Andrei (30 noiembrie 2008)

http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi

Mergi la inceput