Copilasi de Iulie-August 2004(9)*Alaturi de EMMA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

mai ce-i cu nea Nelu ..ca io nu ma prind ...
revin ..ca sunt singura cu progeniturile ..si Luca ma vrea la "Nu te supara frate !"...si ma mai si bate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello!

semnez si eu vinerea pe aici, ca sa nu iau pe spinare bata, pana acu postai pe la topicu aluia de se lauda ca-i adulterin da` ca nevasta-l tine cu dintii de drag, lupta ca o leoaica pt d-lui :) in mintea mea ziceam sa fac un pustiu de bine sa trezesc in popor gustul pt moralitate, da nu ma mai agit cata vreme taman femeile-s alea ce zic ca "las ca se poate trece peste-o greseala d-asta, suntem oameni doar, sa facem compromisuri" pfiuuuh, m-am obosit dijaba

Dana- felicitari micului crestin maine!

Cristalinule- oare vorbesti despre pliul abdominal? ala de trece numai prin operatie? si eu m-am dus la medic estetician sa intreb si mi-a zis ca doar prin operatie se rezolva, ca si eu am avut burta-ntinsa-n toate directiile inca de la inceput, sarcini joase de tot, copiii amandoi au stat cat la lejer intinsi, lafaiti, sa nu aiba carcei. Sanatate la tuse. Eu am folosit cand a fost cazul, cu succes, siropul Grindtus de la Aboca, produs 100% natural, pe baza de uleiuri balsamice, propolis si miere. E atat de bun la gust de era bisat.

Azi am fost la scos dopurile din urechi lui Danut, ne-am incolonat toti 4 si am erupt in cabinetul medicului sa facem galerie. Danut a fost toata ziua asa de stresat de a mancat dulciuri in nestire. S-a albit de tot la fata cu o ora inainte de a pleca spre doctor. Nici nu mai putea vorbi ca lumea, credeam c-o sa vomite. Eu una asa am facut, asta dupa ce n-am inchis ochii toata noaptea si pana la 6 seara n-am baut nici macar un strop de apa de ieri seara, nu mi se ducea pe gat. Asa stresata am fost de ma durea stomacul. Andreea e cu muci si stranutaturi de ieri seara. Evident ca azi de dimineata am impus carantina, i-am explicat lui Danut sa stea-n camera lu taicasu si sa nu se apropie de Dea, fara pupaturi, strangeri in brate si vorbit de la 2 mm. Evident ca a zis da, apoi i-am gasit incalecati dupa putin timp facand trante pe covor. Alta tentativa a mea esuata.
S-au apucat sa se joace de-a ascunsul..cand se gaseau de bucurie se pupau bot in bot. Il intreb pe Dani, eu in culmea disperarii: "pai n-am zis sa n-o mai pupi cateva zile ca e racita?" la care el, cu maxima inocenta "da am pupat-o cu buzele stranse tare". Asta dupa ce i-a croit doi pumni in spate de am auzit din bucatarie, ca l-a gasit prea repede inghesuit intr-un dulap. Nu inteleg, acu se bat-acu se pupa, iar se paruie, apoi se iau de umeri prin casa, se scuipa, se mangaie...traiesc emotii extreme. Sper sa nu imparta mucii, ca nu e cazul. Oricum restul lucrurilor nu si le impart decat fortati de noi.
In materie de jocuri Danut are 2 noi joculete care se desfasoara in timp real, foarte dragutele, intr-unul trebuie sa creasca si sa dreseze un catelus, in altul tre sa creasca si sa inmulteasca pesti in acvarii. Totul implica multa responsabilitate, zilnic tre sa dea de mancare pestilor, sa-i inmulteasca, sa cumpere icre, sa vanda progeniturile, cu banii sa modernizeze acvariul. Secretul e ca si pe mine asa ma prinde jocul de uneori ma trezesc si eu aliniata pe burta langa ei la laptop sa vad ce specii noi de pesti au mai gasit. Si cu catelul e idem, tre sa-i dea papa, apa zilnic, sa-l dreseze, sa-l perie, sa-l dujca la pisu, sa-l antreneze cu frisbee, asta e mai copilaresc jocul da mie si asta-mi place:) Lor, ce sa mai zic, de cum se trezesc merg sa vada ce fac pestii si catelul, sa-i hraneasca. Apoi isi continua ocupatiile. Zilele tre coarecum plictisitor datorita vremii urate, e polei, e umezeala, nu avem unde merge....La mall nu-i mai duc ca e un fum de tigara la kidsland de nu se vad copiii la locurile de joaca. Alte variante nu avem. Stam in casa ca bursucii.

weekend linistit, sanatate si numai bine tuturor!
ma duc sa spal vasele ca azi am fost prea stresata si am lasat balta vigilenta si ordinea, e un haos in casa, lipsa curatenie, jucarii de la intrare pana la iesire, haine de copii idem, ca Dea probeaza 2-3 toalete. Asa, bine ca mi-am amintit: unde gasesc eu bluzite, pantalonei, de interior, cu imprimeu Winnie the Pooh, ca m-a innebunit cu asta si zau ca am inceput sa caut pe net. Mi-a adus frate-meu din Viena un compleu dragut de la C&A, care insa e pt exterior, io i-am zis sa ia pt interior, si va dati seama ca la 25 de grade in casa se incapataneaza sa poarte hanorac de fleece, pana nu se inroseste de cald nu-l da jos. Uneori sta si cauta in dulap si 10 minute, are doar cateva articole cu Winnie, si alea le poarta de le rupe, daca e cumva la spalat, trebuie uscat rapid. Unde sa caut si sa gasesc bluzite de bumbac cu Winnie?

hai ca ma striga chiuveta, face hernie de la cate vase tre sa tina






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

am culcat unul ...urmeaza celalalt ...
ninge ca-n povesti afara !!!
ceaiul ptr tuse ...foi de ceapa cu coji de nuca fierte bine , miere si lamaie cat cuprinde ..
ma doare si-o masea ... iuhuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata.
Kim, . Eu inca urasc ca am fost copil unic Luca e demetial la ce ganduri are
BlueAngel, treci la dintzrosh, io merg iar luni, da` macar m-am dezumflat Ultima data cand am jucat Nutesuparafrate am luat bataia 0 la 7 si m-am suparat
Lia, , te-am citit ! Pupam copiii iubareti
Rox, io am urlat si aseara, a nshpea mia oara pt acelasi lucru, dar zau ca a avut un efect miraculos, m-a tot intrebat apoi Giulia cat de tare m-a suparat, daca ma doare tare, daca o iert totusi, daca ma poate pupa Oare cat o tzine armistitiul asta ?!

Va uram un we frumos, azi ne kefuim la o prietena ce implineste 4 anisori

Pupici tuturor si muuulta sanatate !



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

na poftim wkend linistit, copiii au febra....as usual, Dea face fata cumva fara anTifebrile, a ajuns pana la 38.5, Dani din 39 nu coboara...dar cum avem indicATii de paracetamol doar la nevoie ...sta asa si se coace dormiteaza, e injectat si rosu la fata ca un racusor. Dea alearga prin casa, el n-a coborat azi din pat decat pt pisu. Iau amandoi influcid, nada mas, consult si dg viroza la amandoi. Dar uite ce urat face el fata!

sunt terminata....din nou. Taman fuseseram la orlist si ne bucuraram ca e ok el cu nas-gat-urechile, scoseseram si dopurile, ca azinoapte sa se trezeasca in febra. Offf, sper sa nu ajungem la complicatii. ce ma fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia, sanatate multa puilor. DC nu le dai paracetamoale ? Vit C, ceaiuri cu lamaie, incearca babismele ca alea nu fac rau.

Noi raportam ca am fo` ieri la chef, Giulia s-a comportat ... ca Giulia. Ea e musai sa iasa in evidenta cu ceva, orice Este o increzuta si plina de sine, ceva ce n-am mai vazut Unde pana mea am gresit, totusi



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Dario dar de ce zici tu ca e increzuta si din astea? adica... ce purtare a ei te face sa spui asa?
Simonescule, pe 3 martie e ziua de nastere a lu nea Nelu (Iliescu)
Lia, sanatate la copchii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

buna!
suntem acasa siincercam sa ne obisnuim. e greu cu 2 copii, sa nu zic bebei, obositor, dar placut.

Cu numele inca nu ne-am hotarat. Cum suna mai bine (scriu cum se citeste), care va place? (am incerat sa scriu in kanji, dar ies numere)
Suzuki Florens Maria ma-de la makoto-sinceritate, destin, ri- de la ratiune si de la safir, e unul din kanji care compun cuvantul, safirul fiind piatra lunii ianuarie sau a capricornului, am uitat, a-de la ai- dragoste)
Suzuki Mari Florens (aici ramanem fara ai, dragoste la nume)

daca reusesc sa va citesc, revin acum fug la curatenie, cat doarme floricia

O sapt buna!

O zi plina de bucurii
Nasterea broscutei
PoZe CaLdE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Buna dimineata !!!
si noi raportam un wknd cu febra la cocolos ...nu inteleg de ce ..trece de la stari subfebrile la febra de 38,6 ... i-am dat paracetamol , nurofen si i-am bagat si un supoztor cu novocalmin cand a ajuns la 38,8 ...in rest , el este ok ...e jucaus si zambaret de parca termometrul ala este idiot ... sa fie oare de la dinzti ...
simt ca o iau razna ..ca nici maseaua nu m-a lasat si azi o sa fac programare sa ma casapesc ...

Eli , ....curatenie ...dar te-ai refacut rapid !!!Bravooo ! tine-o tot asa cu bateriile incarcate la maxim !!!!
Roxi , multam de explicatii .... uitasem de personajul asta !!!!
Lia , ne luam de mana si mergem pe campii cu cercul ????
Olivia , asteptam vesti bune , bune !!!
Dana , cum afost petrecerea ? sa va traiasca micul crestin !!!
cum e cu evaluarea la job ..la cat esti tu de constiincioasa cred ac ai iesit super !!!

Daria , sa tina armistitiul asta cat mai mult !!!!
Eu am inceput sa bag ignore ...testam ..sa vedem

ce mai era ?
ma duc sa fac papa
o saptamana buna va dorim cu o nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata fetele!
La noi continua aventurile... La sfirsitul saptaminii Tudor era din ce in ce mai rau asa ca simbata am chemat dr (abia aterizase de la Viena...) si am trecut pe antibiotic - diagnosticul pe care-l banuiam si eu este o laringita pacatoasa - deja dupa 3 doze de augmentin am scos capul la lumina, se simte mult mai bine, iar azi noapte a dormit neintrerupt de la ora 9 la 6 cind s-a sculat de foame - deci suntem pe drumul cel bun. Dar ca sa nu se incheie distractia ca abia ne obisnuisem, duminica dimineata Stefan s-a trezit cu tuse, direct tuse productiva si de ieri noapte mi-a facut si febra mare - asa ca azi sta acasa cu granule stodal de tuse si nurofen... cam asta ar fi neajunsul cu doi copii in caz de boala - impart frateste si asta...

In rest - nimic de raportat...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput