Mamici cu 2 pitici (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

'Neatza!

1. Jocul cu memory pe sunete il puteti lua de la adresa http://childsplay.sourceforge. net/ (am pus un spatiu inainte de net ca sa apara adresa). De acolo sper sa va descurcati. Sunt mai multe jocuri de fapt pentru mai multe varste.
2.Ana, nu am citit cartea de care spui; poti sa-mi dai mai multe amanunte te rog?
3.Valentina, dulce foc clipul! Cand am timp o sa incerc sa povestesc ce activitati fac eu cu Stefan. Astept idei de jocuri la schimb caci sigur exista o multime si fiecare logoped le are pe-ale lui.
Cami, ce mai faci? ce-ti mai fac cele doua minuni?

Noi... mai bine. Revin cu amanbunte cand apuc. Suntem in pregatiri caci diseara vine mama mea. Pup, pa!

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Am scris ieri un mesaj mai lung,mi-a dat eroare la trimitere si am pierdut tot
La multi ani,Maria!
Am vazut despre data nasterii mamicilor.A mea e 15.09.1980
Mai revin ,acum trebuie sa mai merg afara,ca e Ioana singuraIulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Doniro,ti-am admirat copii si pe tine de altfel
Valentina,am vazut clipul,ce repede trece timpul.Frumoasa poveste...
Claudia,ai spus de o lingurita de morcovi impotriva diareei.E vorba de morcov crud?Sanatate multa !
Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Intru si eu ff pe scurt.
Ziua mea: 12 iunie 1970 (demuuuult de tot.....)

Cu spatele sunt mult mai bine de intrebare
N-am mai luat nurofen de sambata, am luat cam 5 zile (2/zi)
Mai rau e cu puroil din gat, am un punct care nu-mi trece... am deja 8 zile de antibiotic....

Toata ziua prin bucatarie - inventez mancaruri pt Ana, pare mai pretentioasa decat era Paul la varsta asta. Sunt fericita ca-i place orezul - toti trei suntem fani orez, asa ca-i super ca-i place si ei.

Bun venit nicomico

Ma stresez cu dosarul - incerc sa vad dc primesc recalcul, n-am ce pierde.

Va pup fetelor pe toate si cate un pusi special pentru fiecare bebel si copilas

Oana, mami de Ana Maria (13 iunie 2008) si Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

La diaree se da morcov fiert.

De fapt mie la diaree la baiat mi-a dat asa: lapte fara lactoza( milumil NH52 parca,sau 25, adica de care s-a mai zis aici) si piure de morcov pana la primul scaun legat de morcov. Dupa primul scaun legat de morcov am introdus laptele praf foarte , foarte incet, adica 5 ml la un bibe, apoi 10ml, 15ml, etc pana am introdus complet.
Da' tin minte ca piureul de morvov a fost pe primul loc si a facut minuni.
A, si era sa uit, mucilagiu de orez, foarte bun.

Si mie Cristian mi-a tras o diaree de la o bucata de branza de la tara.Nu stiu ce m-a apucat sa-i dau , doar eu ii faceam zilnic branza calcica. Dar cred ca m-au tot frecat la cap toate rubedeniile ca ce buna-i branza de taran si cum face ea copiii mari ca brazii. Numai ca atunci mi-a dat si putin Colistin, este un antibiotic usurel.De atunci m-am lecuit de produse de tara la copil cu toate ca altii le lauda, eu am prins frica.
Mi-a zis doctorul atunci, ca nu se stie cat de bine s-a spalat femeia care a muls vaca pe maini, cum a spalat sau nu tzatza la vaca, cat de curat a fost tifonul in care a stors branza sau cate muste au umblat pe branza cat a stat la stors.In fine, eu mananc dar nu mai dau la copii.

Dar in rest, cura cu morcovul a functionat de minune, dar papa mult morcov, nu doar o lingurita.



Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Ma bucur ca te simti mai bine Oana.
Si eu am reusit azi sa-mi depun toate actele pentru 85%. Sunt tare happy ca am avut asa noroc sa se schimbe legea.
S-a facut in sfarsit dreptate si pentru mamicile cu salarel mai mare care doresc sa se bucure in liniste de puiutii lor.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Rapid cat sta Matei in intellitainer.
Claudia, uite despre acest subiect vorbeam. Pe mine ma ajutat foarte mult la vremea aia chiar ma gandeam zilele acestea sa reiau discutia si sa copiez ce sa scris acolo ca indata Matei incepe conversatiile

si revin sa dezbatem subiectul deseara daca nu adorm iarasi cu pruncii

Ana - mami de Stefan si Matei
Ne jucam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Crengu,si eu stiam tot de morcov fiert,dar din contextul in care a prezentat Claudia,mi s-a parut ca ar fi crud si as vrea sa fiu sigura.Am mai auzit ca morcovul si marul ar regla scaunul
Oana,sper sa te simti din ce in ce mai bine
Am vorbit samabata la nunta cu o mamica.Din vorba in vorba mi-a spus ca i-a dat baiatului de 6 ani Zentel(impotriva viermilor)preventiv,caci nu i-a iesit nimic la analize.Si eu cred ca e posibil ca Alex sa aiba viermi,acum ii facem analize,maine ducem a treia proba,dar n-as vrea sa-i dau nimic fara sa stiu ce are.Ii dau dimineata samburi de dovleac pe stomacul gol,cica sunt buni
Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Mda... sorry! am indus lumea in eroare.
Da, e vorba de morcov fiert dar cantitatea e in functie de varsta. Lucia nefiind inca diversificata si avand deja scaune moi, trebuie sa incepem cu cate o lingura inainte de fiecare masa si incet-incet sa marim cantitatile. NU aveam cum sa incep deodata cu 200g de piure morcov. Lucia primeste in continuare pe langa laptele meu cca 200 grame de lapte de orez si banane impotriva diareei. Laptele de mama cum bine stiti nu se opreste nici in caz de diaree.
Azi micuta mea a avut doua scaune dar nu moi. Inca verzi si nu prea frumos mirositoare dar pastoase. Ieri nu a avut deloc scaun. Pare mult mai linistita. In ultima saptamana a luat cca 200g in greutate. Deci suntem pe drumul cel bun.

Un joc care ajuta la procesul de invatarea a vorbirii: Se iau doua paie pentru suc. Cu o bucata mica de vata se joaca "fotbal" sufland prin paie in directia ghemotocului de vata. De o parte si de alta a mesei pot fi improivizate porti. Acest joc simplu intareste muschii cu care sufla copilul si care sunt implicati si in vorbire si in plus il invata pe copil sa controleze jetul de aer care iese afara din plamani chestiune care iarasi e implicata in vorbire.

O variatie a acestui joc este aceea de a pune pe masa o gramajoara de boabe uscate de mazare, linte sau pur si simplu bucatele mici de hartie care sunt mutate intr-un pahar cu ajutorul paiului prin care se aspira. Boabele fiind mai mari decat orificiul raman lipite de pai iar cand copilul nu mai aspira cu gura bobul cade. POate fi facut ca un concurs "cine muta mai multe boabe in 5 minute sau pentru fiecare 20 boabe mutate primesti o bomboana, etc. Dupa imaginatie. Sper ca m-ati inteles. Acest joc stimuleaza si limba care trebuie sa astupe/destupe paiul si cum bine stim limba este organul principal implicat in formularea cuvintelor.

Un alt joc pentru stimulare concentratie: se pune un paravan intre copil si parinte sau parintele sta spate in spate cu copilul. Se incepe cu cateva sunete simple: o foaie de hartie care este rupta, o foaie de hartie care este mototolita, o foaie de hartie care este taiata cu foarfeca, etc. Important este ca inainte copilul sa fi avut ocazia sa auda sunetele respective. Apoi stand spate in spate sau dupa un paravan, parintele produce unul dintre sunete iar copilul trebuie sa-l recunoasca. Chiar daca e un joc foarte usor si copilul ghiceste repede e totusi foarte util caci il invata sa asculte cu atentie.

Gata, timpul a expirat, s-a trezit micuta mea. Astept si eu cu draga inima sugestii de la voi daca aveti, idei de jocuri, etc. Sunt deschisa la noi incercari. Pup,pa!


mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Claudia, stiu ca Lucia nu e diversificata si trebuie sa introduci usor, usor morcovul. Dar nu cred ca ar fi o problema sa-i dai un pic mai mult de o lingura, .....bine, nici 200gr odata.
Oricum morcovul este foarte bine tolerat.
Sau, am gasit undeva ca se poate da supa de morcov( 300 g morcov la 1 litru de apa, se fierbe 2-3 ore completand mereu apa care se evapora la fiert, se paseaza apoi morcovul prin tifon sau sita si se suspenda in apa in care a fiert) si chiar scrie aici ca se da la prematur si nou nascut, deci nu conteaza diversificarea. Supa de morcov este un aliment medicament folosit in dieta de tranzitie din cursul diareilor sugarilor.
Totusi, parca am simtit un pic de iritatie in ceea ce ai scris. Nu as vrea sa crezi ca ma dau prea cunoscatoare in ale diareei, tu o sa faci cum stii ca e mai bine. Eu am descris doar ce am patit eu si ce am facut atunci.Sper ca nu te-ai suparat.
Si cu laptele de mama ai dreptate, si eu am citit ca nu se opreste in diaree.


Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput