Colectia de toamna-iarna 2005 (226)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ioana poate "baga" si Maria o adaptare la gradi stand acasa, ca Natalia mea.
Asta-i faza cu 2 copii: pe masura ce incep sa comunice intre ei, petrec o gramada de timp impreuna, fara asistenta "de aproape". Ma bucur ca e bine la voi ca nu ti-a fost usor.

M-am uitat zilele trecute la pozele lui meems si negaracristina dar nu am apucat sa-mi postez aprecierile; fain v-ati distrat, la anul cred ca viram si noi spre revelion la cabana, cu autogospodarire

mihaela_80 ma bucur ca ai primit parola!

Tunisia - am pus accentul pe aspectele pozitive si da, pozele au iesit faine si interesante, dar nu e o zona a lumii care sa mi se potriveasca, am s-o admir in poze, albume, TV...

Am facut excursia asta ca pe o incercare si pentru ca oricum ne luam concediu in perioada Anului Nou, plus zilele libere, plus ca voiam petrecem undeva Anul Nou "organizat", dar zilele de concediu de vara le tin pt tari europene si includ aici si Ro. In plus, vara muream de cald, nu putream vizita atatea.

Pt prima oara, in aeroport, la plecare am avut senzatia de bucurie ca ne intoarcem la "acea tara faina", Romania. Pana acum sintagma "acea tara faina" imi evoca Spania, Croatia, Slovenia. Nu zic, arhitectura, mozaicurile, culorile, florile si fructele, nisipul si marea sunt f misto, le-am apreciat. Dar aspectele practice si concrete care ar trb sa fie minore, pentru mine nu sunt, ma deranjeaza si nu ma lasa sa ma bucur de chestiile faine.

camelia drum bun!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Buna dimineata.
Ieri a avut Titi prima lectie de tenis. A fost extrem de incantat, face parte dintr-o grupa de vreo 6 copilasi de la vreo 4 ani la 8-9, a fost foarte receptiv a ascultat de domnul profesor, e clar pentru mine ca trebuie sa il duc in colectivitate. Dar, pentru ca exista un dar in toate, dupa tenis am ajuns acasa si dupa vreo 2 ore a inceput sa vomite, ceea ce a devenit activitatea lui pana la 4,30, din 20 in 20 de minute. Sunt moarta de somn, sper sa fie mai bine azi si sa ma pot invoi la pranz. Imi vine s ainebunesc ca stiu ca e enteroviroza, a avut Luana, nepoata, si sambata s-au intalnit, fara sa imi spuna sora-mea ca Luana inca are scaune moi si ca si ei, ea, sotul si Ema mica sunt varza. Mi-a spus duminica cand am intrebat eu....So norocul lui sora-mea ca e departe ca altfel o omoram azi-noapte. Deci maine avea tenis e clar ca e ratat.
Ma duc sa beau o tona de cafea.
Mita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ORGANIZARE INTALNIRE BUCURESTI

SUB EGIDA "SA FACEM CEVA MISCARE SI NOI SI COPIII" + NE SI VEDEM

DATA: DUMINICA, 18 IANUARIE
ORA: 9-9:30
LOCATIA: PATINOARUL KISELEFF (lipit de parc)

program patinoar: 10-11:30 prima serie, apoi pauza o ora apoi iar 12-13:30
taxa patinoar: 15 lei
taxa inchiriere patine: 10 lei

dupa ce frecam copiii pe gheata putin:), ne retragem in parc pe 2 bancute, se mai joaca si ei, noi scoatem un termos cu ceai cald (sau vin fiert, dupa preferinte si varsta), schimbam glume si poze si am punctat ceva dragut.

vremea Bucuresti, duminica, 18 ianuarie: "Sun followed by increasing clouds. Winds will be light. 2C degree (4C degree-real feel) ". Precizez ca sambata ninge in bucuresti si duminica e soare si sunt 2-4 grade, ar trebui sa fie fte frumos pe zapada. am ales cu mare grija ziua perfecta:)

Cine doreste? Astept cu drag inscrieri.


important:: cine nu doreste sa patineze poate veni cu saniuta direct la bancute, oricum cei ce vor patina nu cred ca vor rezista mult in pozitia echer:) si se vor retrage tot in parculet.

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mitzo, multa sanatate. Atentie la DESHIDRATARE dupa atata voma. Mai bine sa-l vada un medic, dc e cazul de perfuzie nu e bai mare decat relele produse de lipsa de lichide in organism. Din cate zici tu a vomat fte mult. Fugi de la job acasa, te rog eu.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

LISTA saniute sau patine DUMINICA:

1. anda77
2. corap
3. cristinamh, daca mai suntem dupa 12:30 in parc, ca nu poate inainte.
Am trimis si pe e-mail-uri.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

salutare gagici
mai, toate v-ati dat copiii pe la sporturi . ai mei doar cu saniuta prin padure

eu ieri am lovit-o pe anais (adica i-am dat una la fund) nu tare dar s-a suparat evident. am oaresce circumstante atenuante, m-a pocnit in cap cu un trenulet metalic de am vazut stele verzi (nu mi-a spart capul dar ceva sange&cucui a produs). bineinteles ca imi pare rau, dar intrase in transa si nu reuseam sa o potolesc cu nimic, arunca cu toate cele in noi.
asa ca rezolutia mea de a nu ma mai enerva deloc pe faptele copiilor n-a tinut prea mult...

noua abordare in cazul lui andrei vad ca tine, cel putin deocamdata, adica cu cat incerc sa-i accept unele chestii care mie mi se par ciudate, cu atat este mai ingaduitor si el..
pai ieri, cand am zis ca nu mai tine abordarea veche, se umpluse de nervi de la o pereche de pantaloni (CU CARE NU VOIA SA SE DUCA LA GRADINITA) si ma umpluse si pe mine, de l-am pus sa aleaga, merge cu pantalonii sau in ciorapi (abordarea fatala, ca l-a pocnit plansul si gata, nu m-am mai inteles cu el de nicio culoare.)
concluzia este ca ii plac pantalonii, se simte bine in ei, au fost remarcati la gradinita, ii place ca-i are de la mos craciun DAR el nu-i va mai imbraca in veci
azi l-am lasat sa aleaga si a fost cel mai fericit, mi-a zis sa-i aleg eu o pereche care sa se asorteze cu bluzita (cu conditia sa nu fie pantalonii AIA), ne-am iubit si ne-am inteles f bine.
de dimineata am mers fericiti la gradinita, ziceam ca suntem locomotive (eu eram emily si el era percy) si ne ducem la depoul sodor sa ne incalzim, si sa-l vedem pe controlorul gras . si am fost fericiti amandoi.
acum sa ma tina nervii si sa-mi aduc aminte ce "tine" la fiecare, ca la anais abordarea asta n-ar merge . (de fapt sunt inca in cautarea solutiei de domesticit anais)
va las, cred ca v-am plictisit...
(chestia cu pantalonii a fost una din muuuuultele, nu mi-ar ajunge tastatura sa scriu tot)

ah, spor la scos polipi, sa nu mai aveti probleme

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Corapito, zi mama de sensibilitatile lu' fii-tu.

Si noi facem sport: cat se pot intinde nervii lu' mami fara sa faca poc pe kuru Anei?

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Riley . am sunat din 20 in 20 de minute acasa, nu a mai vomat de dimineta deci cam de 5-6 ore, bea lichide, e ceva mai bine. Inca nu manca dar nu ma ingrijorez de asta ca stiu ca o sa manace maine, pomaine. Am sunt si doctorita dar martea are program cu Casa de Asigurari, avem program de urgente stabilit, tin legatura cu ea si sper sa nu ajung la perfuzie ca abia l-am vindecat de fobia de medic si o sa o luam garantat de la capat. Azi-noapte vb cu George de medic si a inceput deja sa faca criza de nervi cu tremurat si plans. Am ajuns sa ma rog sa dea in diarie ca cu aia ma descurc mult mai bine decat cu voma.
Nu pot pleca acasa acum ca stia de aici au suflet de caine. O sa incerc dupa 15, daca nu, imi fac cerere de concediu dar sa vad cine mama zmeilor mi-o aproba.
Mita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ieri imi venea sa scriu mai multe, azi s-au mai atenuat
dar la andrei e vizibila transformarea cand il "atinge" ceva, si nu poti fi sigura ce-i va declansa supararea. si are niste oftaturi in barba si inchideri in sine (care nu-s copilarii sau teatru - ca are si de-astea - amandoi plang in oglinda, i-am prins si cand faceau repetitii sa vada care "mutra" da o impresie mai artistica )
ieri a fost suparat toata ziua pt faza cu pantalonii, n-a vrut nici macar sa iasa cu ta-su in oras la o pizza "ca baietii", a preferat sa stea in casa si i-a trecut abia cand i-am spus ca abia astept sa ma joc cu el si sa aleaga ce vrea sa facem.
(ma rog, la un mom dat am scos sine, trenulete si urmarea a fost conflictul cu anais )

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, zorzonele si briz-brizuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Daca e mai bine si nu mai vomeaza, lichide in cantitati mici si dese, so supica chioara usoara, ceva sticksuri fara sare. Si cam atat azi.

Ce ciudat, cu toate urgentele si chinurile Anei la medic, ea merge cu placere, jur ca e masochista. Mai ales pe orl-istul unde vom merge si la polipi il adora efectiv, desi tipul aparent e sec si fte rece. CAnd am fost sapt. trecuta i-a zis: Vai domnu' ene, ce dor mi-a fost de tine, ti-am adus pe pluto sa il vezi in urechi ca tare il dor.
Deja stie ca dc face febra o impacheteaza in cearceaf rece tare mult, ca-i pune picaturi in nas si fluturas.... of of of

Cora draga, sensibilitatile sunt multe si la noi, si foarte neasteptate. Uneori, fara sa zic mare lucru, Ana se simte umilita de-a dreptul.... si jur ca nefondat. E acum fte lipita de mine, probabil 99% din ce face - e pt a cere mai multa atentie. In plus, 1 luna lipsa de la gradi si stat fte mult in casa pt un cpil energic ca ea in mod clar e jaleeeeee, o inteleg.

Nu suntem violenti cu ea, nici vorba, dar daca ridici tonul in timp ce te apropii de ea se face mica si are reactii de ferire, ma doare sufletul ca nu inteleg de ce o face, doar nu am batut-o niciodata, si un luat de aripa si dus de la locul faptei sau 2-3 palmute ca gest nu ca lovitura la fundulet nu ar trebui sa dea asemenea reactii. La ea totul e exacerbat: iubirea, nervii, lacrimile.... incerc tot timpul sa o inteleg, dar uneori nu reusesc. E clar iar o perioada grea, dar apoi isi revine miraculos si nu avem probleme de cumonicare multa vreme.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput