Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

... sa nu dati cu rosii, da stiti ce idee mi-a zburat printre urechi?
Ca eu sunt asa mai... cu bazele de date...

Ce frumos ar fi sa avem noi un maare tabel cu puiutii, in care sa scriem lunar
luna 1, greuate, inaltime, probleme de semnalat / cum mananca, luna 2, greutate, inaltime, probleme de semnalat / cum mananca... si tot asa... si sa-l consultam cand avem nevoie...
Sa gasim in el si raspuns la intrebarea mea de mai sus... si altele cand vine vorba de raceli, medicatie, probleme cu pielicica... etc.

ooof, se vede ca mi-o fi dor de ceva pivot table si querries... da ma tin tare, nu ma intorc!!!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fce spune:

neatza!

gaia offtopic eu tot asa ma stresam sa fortez torili sa manance la 3 ore, nu 4 ca la tine, dar noi suntem pe tzitzi only si n/am reusit. asa ca seara fac baie cand vreau eu si dupa aia adoarme la tzitzi , ca de altfel trebuia sa astept ora de masa. nu stiu cum e cu formula da la tzitzi merge si la cerere...

Carmen, mami de Erica (27.10.2008)
ticker
tori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Gaia, dar ce copil maricel ai! Al meu la 4 luni avea 7,5 kg si abia de 2 zile manaca 200 ml lapte/portie. E drept ca inainte de aceasta papa si la 3 ore , inclusiv noaptea. Dar ce inaltime are? Depasesti total ml trecuti pe cuti a de lapte pt varsta respectiva?

Eu sunt impresionata de bb Evei care are la 4 luni 75 cm. Al meu avea 67 cm, si noi suntem parinti inalti.

Apropos de tabel, eu mi as dori sa scrie la fiecare bb macar data nasterii (nu ca eu as avea-o).

Din categoria copiilor care mananca putin, am o prietena cu un bb care in prima luna (alaptat la san) a luat numai 100 grame. Si nu plangea de foame... Eu cred ca atata timp cat este bb aproape de cele 750 grame din medie pe luna, este ok.

Didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

gaia: aproximativ la feldar.......eu ii dau cand vrea asa mi-a zis doctorul, la cerere si vedem ce facem dupa trei luni, noi avem 6 sau 7 mese pe zi, in total mananca in jur de 1000 ml-1200 ml. noapte se trezeste ptr un singur bibe, pe care-l mananca cu ochii inchisi, il pun in patut si adoarme imediat.Ce am observat la el: trebuie sa-i dau sa manace sau sa-l las sa doarma cand vrea el.Altfel, este dezastru Am incercat sa-l mai aman cu masa sau sa nu-l las sa doarma pentru baie, in ambele cazuri a devenit extrem de nervos si-mi venea sa Aseara, spre exemplu, a dormit de la 17,30 la 23, apoi i-am facut baie (nu de alta, dar o sarisem si ieri) a mancat 210 ml si s-a mai trezit la 6,30. I-am mai dat un bibe cu 180 ml si acum doarme Ziua nu mai doarme deloc, fura cate jumatate de ora, nu mai doarme nici afara, vrea sa-i tragi copertina de la carucior sa vada el tot.
Ieri nu m-am indurat sa plec de dimineata la cumparaturi, am tras o plimbare ca prea era frumos, de la 13 la 16,30 cat am lipsit a mancat 350 ml, imi explica mie ta-su cat de mult a mancat fi-su
(macar acum imi intelege disperarea cand raman doar cu o cutie de lapte in casa)


edit: are 6800 gr si la doua luni masura 59 cm


cu intarziere

Luca Nicolae de musette


Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

gaia, dupa parerea mea, copilul este singurul care stie cat si cand trebuie sa manance. acumintervine problema cu laptele praf care nu tr dat mai devreme de 2 ore...dar dupa 2 ore e ok!
e posibil sa-i dai cand cere el si apoi sa lungeasca singur distanta dintre mese, se poate ca la o masa sa manance mai putin si implicit sa ceara mai repede masa urmatoare, sau sa manance mai mult si atunci perioada dintre mese este mai mare
nedandu-i copilului sa manance cand are nevoie, ii creezi niste frustrari care se vad mai incolo

Razvan nu mananca la toate mesele al fel, mesele din timpul zilei sunt aproximativ la aceleasi ore, dar noaptea...uneori mananca o data, alteori de 3 ori, depinde cat de mult mananca la fiecare masa.
ziua nu are memse care sa depaseasca 150 ml (min 120ml) si mananca la 6, 9 (mar suc+piure), 14 (2-3 masuri cereale in lapte), 18, 21...masa de la 21 este de minim 180 ml, max 250 ml...asta influenteaza desfasurarea noptii. mai bea si cam 100 ml ceai/zi, de obicei seara, plus suc de mar, cam 60 ml/zi, piure mar- cam 15 lingurite.
are 8250 kg si cam 72-73 cm...

cat despre baza de date...buna ideea, dar mi se pare f complicat. ne trebuie o baza de date on line...poate va pricepeti voi:)
dar poricum, pentru asta suntem aici, sa ne raspundem la intrebari, aca vreuna are ceva nelamuriri si noi am trecut prin asha ceva.


LE: al meu la 3 luni avea 6780 g...nu stiu cati cm...si a avut o perioada atunci cand manca si 250 la fiecare masa (am consultat jurnalul)


poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Neata!

Nerantula sar'na de raspuns, misto rau suportul.
Fa-i te rog o poza lui Gruia deseara...sa vad si eu cum sta in el.(nu de alta da' mi-e cam dor sa-l vad)
Ochiosul tau preferat (multumim! ) a inceput sa se intoarca de pe spate pe ambele parti. Noaptea e o adevarata alergatura prin pat, il gasesc numai de-a-ndoaselea. (n-am scris niciodata cuvantul asta, cred ca asa s-ar scrie) I-am facut poze in centrul de activitati, sunt la semnatura, le-ai vazut?
Pupici multi multi lui Gruia, il urmaresc atent, imi pare rau de problemele cu gatutzul
Sper sa treaca cat mai repede si sa nu mai aveti nicio problema.

Feli daca nu-l mai folosesti bineinteles ca-l vreau
De care e si pana la ce varsta e recomandat? Sau pana la cate kilograme?



Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)
Filmulete cu bebe Edi
M-am facut mare si-o sa ma mai fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Neatza everybody

feli era sotul la calc aseara, scuzi, stiu ca you'll be watching me



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
4 + Doamne ajuta
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

buna dimineata!


Multumim de urari:babytza,Andy,Cosmy,Felicic!
Am implinit si 4 lunite.Astazi ne serbam cu un vaccin.L-am cantari pe Luca si avea 7020 grame,sunt f multumita,numai cu tzitzi mi se pare ca a crescut f bine!Lungimea nu o stiu,o sa-l masoare doctora cand vine.
Si tot ieri dupa ce a mancat el portia de tzitzi,eram si eu si sotul de fata,domnisorul meu a zis un "ma" fff clar....am intepenit amandoi...am crezut ca zice mama,nu a zis decat jumate dar oricum noi ne-am topit si asteptam din moment in moment si continuarea!


Felicic ce fomist e baiatu' si plimbaret,noi mai mult de ora nu mai vrem sa stam afara pe frigul asta!


babytza sa va traiasca crestinul,vreau pozeeeeeeeeee


Andy


Cosmy sanatate sa se duca mucosii!



ALexam astept si eu filmuletul minunat!

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

LA MULTI ANI SARBATORITELOR DE AZI!!
Elsa Maria de Piolica
Maya Mihaela de CosmyB
Amalia Andreea de klemmi
Crina Alexandra de Angelynna82

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

giulianna: scuze, neuronul obosit Intelesesem suport ptr cadita asa ca reiterez: nu mai folosesc suportul ptr caditza
monica: m-am bucurat mult ptr testul roshu ca focu'
musette:chiar ca-i foarte bine, a crescut frumos Luca! Tinem pumnii la vaccin

A fost super ieri in parc, era soare, dar eu eram cu ochii pe Fox care este innebunit dupa sanii, dar cand se apropia cineva de carucior venea la baza

Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput