Trombofilia - o problema ignorata (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boldi spune:

Buna,
Eu iau aspenter cam asa: luni,miercuri si vineri cate o pastila;clexane de 0.6 ml zilnic si bio magneziu, nu magne B6 pt ca dr meu zice ca nu este bun....este recomandat bio magneziu deoarece in trim doi de sarcina nu este recomandata vit B6....cred ca trebuie sa te consulti si cu medicul tau....sunt in sapt 27 de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Boldi, mie mi-a recomandat chiar dna. dr. Uscatescu MagneB6. O pastila pana la 3 pe zi. Totodata mi-a zis sa iau si vit. C 1mg. Asta pe langa Fraxiparina de 0,4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Boldi multumesc pt raspuns, eu inca nu sunt gravi, tb sa astept 6 luni de la avort. Cum am mai spus mi se umfla picioarele la servici si tb sa imi desfac mereu ghetele/cizmele. Inca nu am facut analizele deoarece fac un tratam pt colesterol si nu pot da sange. Aseara si azi dimineata am luat cate 2 pastile de aspenter si observai ca nu ma mai strang f rau cizmulitele, concluzia este ca am o pb de trombofilie.
Fetelor, pe voi va strang cizmulitele peste glezna??



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Buna fetele, am pierdut si eu 2 sarcini la 28 de saptamani iar doctorita mi-a dat sa imi fac profilul trombofilie unde mi-a iesit deficit de proteina C si S. Eu momentan nu sunt insarcinata, trebuie sa treaca 6 luni... exista vreun tratament care se da acum?

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boldi spune:

miki,incearca la serviciu si cu Lioton gel ca este ft bun ....eu asa faceam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui sicuta13

Buna fetele, am pierdut si eu 2 sarcini la 28 de saptamani iar doctorita mi-a dat sa imi fac profilul trombofilie unde mi-a iesit deficit de proteina C si S. Eu momentan nu sunt insarcinata, trebuie sa treaca 6 luni... exista vreun tratament care se da acum?

Cris


Sicuta, intreaba doctorul la care ai facut analizele! Eu am luat aspenter atunci cand nu eram insarcinata. Dar am avut doar un deficit de proteina S care nu se manifesta decat in sarcina. Asa ca am renuntat repede la aspenter, bineinteles la indicatia medicului. Daca anailizele tale sunt ok atunci cand nu esti insarcinata nu cred ca trebuie sa iei ceva. Recomandarea mea este ca atunci cand vei ramane din nou insarcinata sa faci imediat analizele de sange si sa vezi daca este nevoie sa incepi vreun tratament cu clexane sau fraxiparina sau alt medicament (nu stiu ce se da pentru deficitul de proteina C). Dar asta numai doctorul iti poate spune.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Boldi multumesc pt sfat, o sa-mi iau un Lioton gel. Pot sa ma dau cu el dimineata ? Sau tb sa ma dau numai at cand simt ca ma strang cizmele?
Sicuta dc ai timp citeste ce s-a scris si in cap anterior pt ca sunt multe informatii si posibil sa fi fost fete care au avut pb ta.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Am vorbit cu doctorita si mi-a spus ca atunci cand voi fi insarcinata trecem pe heparina fractionata si pina atunci nu e nevoie de tratament dar eu m-am hotarat sa-i fac o vizita si hematologului sa vedem ce parere are.
Mirela si Miki mersi pt sfaturi

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boldi spune:

Buna Eseea,

Nu am mai primit vesti de la tine,sper ca sunteti bine...eu am facut eco sambata la dr Pop si la 28 de saptamani am placenta grad III....tu cred ca te apropii de final, mai ai cateva sapt pana la nastere....te rog sa-mi dai vesti dupa ce nasti,probabil ca nu vei avea timp mai deloc dar astept cateva vorbe de la tine sa-mi spui cum a fost si daca sunteti bine...te pup si-ti doresc nastere usoara si un bebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Boldi, ma bucur tare mult ca esti bine, si placenta e ok, stai linistita. Dr pop e un dr f bun, poti sa te increzi in el.

Eu mai am putin, deja am 37 de saptamani, asteptam evenimentul. Multumesc de urari, te pup si-ti doresc numai numai bine. Astept si de la tine numai vesti bune, un bb frumos si sanatos..

Mami de fetita si de baietel 37 +

Mergi la inceput