In ce sa mai crezi - despre valori si lipsa lor

In ce sa mai crezi - despre valori si lipsa lor | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Am citit un interviu cu Djuvara in care spunea ca tinerii de azi nu mai au valori. Eu as spune ca are dreptate, dar inainte care erau valorile care nu mai sint acum, care sint valorile pe care trebuie sa le aiba tinerii de azi?

Valorile la care pot eu sa ma gindesc sint urmatoarele: sa fii om integru, tolerant, sa respecti opiniile altor oameni, sa ii respecti pe ei, sa ii ajuti. Sa iubesti familia, copiii, parintii. Sa fii profesionist, respectat la servici. Sa vrei sa citesti, sa te perfectionezi, sa inveti cit mai multe, sa intelegi cit mai multe, sa iei deciziile potrivite pentru tine si familia ta. Sa fii credincios si sa respecti valorile religiei - sa nu furi, sa nu inseli, etc. Sint convinsa ca mai sint si altele, nu imi vin acum in minte.

Suna bine in teorie, oricum. Eu recunosc ca sint bulversata. Exista atit de multa informatie, in cea mai mare parte contradictorie, ca nu mai stiu ce sa cred. De exemplu unii scriu cu multe argumente ca apa plata e foarte buna, altii ca o apa plata e mai buna decit alta, altii ca nu e buna pentru ca mor pestii daca ii pui in apa plata. Eu nu sint in domeniu, pe cine sa cred? Cum pot sa iau eu cele mai bune decizii? In "lumea" de acum multi vor sa manipuleze, sa te faca sa crezi ceva ca sa cistige ei bani, de exemplu. Dar daca toate afirmatiile sint mani****toare, inseamna ca dintre ele alegi una care automat manipuleaza, de unde stii daca e cea mai buna pentru tine?

Cum pot eu sa "inteleg cit mai multe" (din lista mea de valori) in conditiile astea?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Nu stiu cine-i Djuvara,dar stiu ca la fiiecare generatie noua ,se trezeste cate un dinozaur care le stie pe toate si critica cat il tine gura huliganii din ziua de azi.
Parca ar avea toti Alhzhaimer asa deodata ,uita ca au fost si ei adolescenti si ca au facut si ei de toate la randul lor.

Numai in tramvai pe liniea 34 le auzi pe babe machiate de zici ca merg la bal mascat " vai draga da ce neobrazati tinerii astia", le dai locul si-si scot pudriera sa-si mai puna un strat.

poate am facut amalgam intre educatie si valori,nu stiu, stiu doar ca una tine de cealalta si ca fiiecare generatie are valorile ei,mai mult sau mai putin.

Eu mi-asi pune alte intrebari de existenta de pilda.

Sophia 2ani
+26
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Daca e sa gandim asa, nu doar tinerii sunt lipsiti de valori/repere, ci si cei din generatiile anterioare. In fond, din cine provin "tinerii de de azi" ? Din tinerii de ieri.

Ionica, despre ce babe machiate vb tu ? Ca e plina Ro de babe amarate, imbracate obligatoriu in negru/maro, cu fete crispate, nu prea-mi amintesc de babe ingrijite.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Sirimie, foarte interesant subiectul.. Observatia mea ar fi ca totusi se face o confuzie.. O confuzie intre valori si atitudini. Valorile nu sunt chiar atat de usor de mani****t sau schimbat, atitudinile insa da. Valorile ar trebui cumva sa nu se schimbe in functie de generatie. Sunt "coloana vertebrala" a personalitatii noastre daca ma intrebi pe mine. Pot diferi de la om la om insa nu prea vad cum ar putea diferi de la o generatie la alta.
Prin valori eu inteleg: familia, banii, puterea, credinta. Atitudinea fata de PDL sau fata de apa plata nu le-as trece la valori .
Si da, adolescentii/tinerii de acum mi se par un pic bulversati. Sa am ca valoare principala familia sau banii? Sa imi fac un scop in viata din obtinerea puterii sau din cautarea spirituala (credinta)? Bulversarea asta provine cred eu din abundenta de modele false. Tinerii au nevoie de repere, de modele. Si pe cine sa isi aleaga? Becali sau Columbeanca? Prigoana sau Simona Senzual?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ionica, te rog frumos gugaleste dupa Djuvara si apoi pronunta-te despre cate unu cu Alzheimer. iti doresc sincer ca la varsta lui sa fii precum acest Om.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Nu stiu cine-i Djuvara,dar stiu ca la fiiecare generatie noua ,se trezeste cate un dinozaur care le stie pe toate si critica cat il tine gura huliganii din ziua de azi.
Parca ar avea toti Alhzhaimer asa deodata ,uita ca au fost si ei adolescenti si ca au facut si ei de toate la randul lor.

Numai in tramvai pe liniea 34 le auzi pe babe machiate de zici ca merg la bal mascat " vai draga da ce neobrazati tinerii astia", le dai locul si-si scot pudriera sa-si mai puna un strat.

poate am facut amalgam intre educatie si valori,nu stiu, stiu doar ca una tine de cealalta si ca fiiecare generatie are valorile ei,mai mult sau mai putin.

Eu mi-asi pune alte intrebari de existenta de pilda.

Sophia 2ani
+26
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy





Pacat ca nu stii cine-i Djuvara si pacat ca, in aceste conditii, iti permiti sa faci trimitere la dinozauri cu simptome de Alzheimer care le stiu pe toate...




Simona, eu nu de lipsa valorilor ma tem, ci de falsele valori care, am vazut cu atatea ocazii, transforma oamenii in monstri.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5


Si da, adolescentii/tinerii de acum mi se par un pic bulversati. Sa am ca valoare principala familia sau banii? Sa imi fac un scop in viata din obtinerea puterii sau din cautarea spirituala (credinta)? Bulversarea asta provine cred eu din abundenta de modele false. Tinerii au nevoie de repere, de modele. Si pe cine sa isi aleaga? Becali sau Columbeanca? Prigoana sau Simona Senzual?

Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Eu zic ca e clar ca s-a schimbat scara valorilor,dar tot eu stau si ma intreb care e aceasta scara in ziua de azi!Era normal datorita multor factori sa se schimbe,acum insa nu stiu sa spun daca s-a schimbat neaparat in ceva bun!

Si eu consider valori cele enumerate de Sirimie de exemplu dar...cei din generatzia de astazi mai considera astea valori?

Cine mai citeste in ziua de astazi(asa cum am citi noi la vremea noastra),cine mai incearca sa intzeleaga(cum ne chinuiam noi sa intzelegem de ce si cum)in ziua de astazi cind totzi(sau aproape totzi)iau lucrurile asa cum sunt!

Nu stiu chiar as fi curioasa sa vad ce scriu la acest subiect membrii tineri si foarte tineri ai forumului,dar sincer nu asa...de dragul de a scrie!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5
Prin valori eu inteleg: familia, banii, puterea, credinta. Atitudinea fata de PDL sau fata de apa plata nu le-as trece la valori .



Nu sint chiar separate. Daca nu exista ca valoare faptul ca trebuie sa respecti pe oamenii de linga tine, atitudinea fata de ei lasa mult de dorit.

Ce e drept am cam amestecat lucrurile. Una e lipsa sau existenta valorilor, si alta e multitudinea de informatie contradictorie. Un lucru care le leaga e ca nu trebuie sa fie in opozitie una cu alta.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Sabina,

am spus clar ca nu stiu cine este Djuvara ,deci nu m-am pronuntat in numele lui.
am spus ca stiu unii dinozuri de ex. bunicul meu ,poate ca trebuia sa dau nume asa nu-mi mai sareai in cap cu nenea djuvara, ma bucur ca este un om in toate facultatile mentale, daca nu are omul neouronul obosit, vezi, se poate sa fii coerent pana la adanci batraneti.

Mariamunteanu, linia 34 de tramvai este linia cre merge spre stadionul din Floreasca pe care ma antrenam candva,cand numar anii nu-mi vine sa cred,20 de ani in urma Ulala.
Da ,stiu , batranii de acum sunt mutilati de viata pe care o traiesc.



Sophia 2ani
+26
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
Una e lipsa sau existenta valorilor, si alta e multitudinea de informatie contradictorie. Un lucru care le leaga e ca nu trebuie sa fie in opozitie una cu alta.


Exact! Asta ar putea fi cauza confuziei tinerilor. De exemplu, sa spunem ca eu am ca valoare principala educatia. Educatia mea in principal, educatie care sa imi permita dezvoltarea personala. Dar ce ma fac atunci cand aproape toata informatia din jurul meu imi spune ca educatia este inutila? Ca succesul in viata nu depinde de ea ci de alti factori: relatii, smecherie, furt? Ce concluzie pot sa trag atunci cand vad la televizor ca oamenii "realizati" nu sunt nici pe departe fosti olimpici ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Denitzel ,sunt convinsa ca o sa ard in iad datorita faptului ca nu stiu cine-i Djuvara.
Ce mare pacat .
Da tu stii cine-i Sautern?
si fara sa dai gugule te rog.

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Nu stiu cine-i Djuvara,dar stiu ca la fiiecare generatie noua ,se trezeste cate un dinozaur care le stie pe toate si critica cat il tine gura huliganii din ziua de azi.
Parca ar avea toti Alhzhaimer asa deodata ,uita ca au fost si ei adolescenti si ca au facut si ei de toate la randul lor.

Numai in tramvai pe liniea 34 le auzi pe babe machiate de zici ca merg la bal mascat " vai draga da ce neobrazati tinerii astia", le dai locul si-si scot pudriera sa-si mai puna un strat.

poate am facut amalgam intre educatie si valori,nu stiu, stiu doar ca una tine de cealalta si ca fiiecare generatie are valorile ei,mai mult sau mai putin.

Eu mi-asi pune alte intrebari de existenta de pilda.

Sophia 2ani
+26
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy





Pacat ca nu stii cine-i Djuvara si pacat ca, in aceste conditii, iti permiti sa faci trimitere la dinozauri cu simptome de Alzheimer care le stiu pe toate...




Simona, eu nu de lipsa valorilor ma tem, ci de falsele valori care, am vazut cu atatea ocazii, transforma oamenii in monstri.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Sophia 2ani
+26
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput