Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Se spune ca odata cu varsta neuronii mor.La tine se vede ca nu se aplica regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

...ma tem ca nu pot sa il iau ca pe un compliment ci doar ca "un luat peste picior"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Un pic off topic,

Calipso_zeus este "O femeie fericita si o mama si mai si..."

Citat:
citat din mesajul lui calipso_zeus


[...]Eu in general i-am facut toate mofturile in pat sotului.[...]

M-a shocat putin aceasta afirmatie a unei femei fericite.

Interpretarea mea (dar pot gresi!) este ca, pentru tine, a face dragoste cu sotul tau inseamna ca-i (satis)faci LUI toate mofturile...

Chiar asa, nu savurezi si tu momentele acelea?! Si a face dragoste cu sotul tau se cheama "mofturi"?
Sotul tau nu-ti (mai)da fiori, fluturasi in stomac, esti satula de fluturasi?!

Stii ce pot eu sub-intelege? Ca sotul tau are in pat, CU TINE, tot ce si-a dorit vreodata.
Concluzia (ta): Sa nu care cumva sa spuna vreodata ca s-a culcat cu alta din pricina "mofturilor" nesatisfacute de sotia lui !!!

Repet, poate gresesc in interpretare.
Si nu sunt eu (un cabotin) cel in masura sa spuna asa ceva...
Am incheiat off-topicul (oare este chiar off-topic?)

Ca sa revin la o intrebare a unei doamne, m-am indragostit de "amanta" fiind colegi de birou, dar ea a parasit acel loc, la putin timp dupa debutul relatiei noastre.

Un_cabotin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Si mie mi-a facut placere,tare de tot.De....gaina batrana face zama buna stiti si voi......la cat de frumos se poarta cu mine....merita si el sa fie fericit...eu nu gandesc chiar asa de profund cabotinule sa stii.Doar cand nu prea ai ce face si inca te apasa trecutul,aprofundezi prea mult...asa fac in general femeile.Numa ca eu revin si spun ca de ce ti-e frica de aia nu scapi,iar mie nu mi-e frica de nimic.Poate de Dumnezeu dar de el trebuie sa te temi tot timpul..restul...mi se par copilarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

Cabotin, am o intrebare pt tine. e o treaba pe care nu reussc s-o inteleg. nu la tine, la orice om care-si inseala partenerul, poate si pt ca eu n-am trecut prin situatia asta, n-am inselat.
deci... zic ca-mi iubesc sotia, in cazul tau, ma casatoresc, facem un copil. intr-o zi imi dau seama ca ceva imi lipseste si il gasesc la alta femeie. cu care incep o relatie. atentie, nu vb de o aventura, care e strict sub aspect sexual, ceea ce mi-e mai usor sa-mi explic. nu, vb de relatie, cu tot paletarul de emotii care o insotesc. dureaza doi, trei ani.. incep sa-mi dau seama ca totusi nu e ce vreau, ca i-am facut rau sotiei, etc.. ma intorc la sotie, reluam casnicia, facem amindoi ajustari, modificari si spun din nou "imi iubesc sotia, ma bucur ca nu mi-am pierdut familia si sunt multumit". ei, aici nu inteleg. poti sa iubesti, sa nu mai iubesti si apoi sa iubesti din nou acelasi om? dar cind erai cu cealalta nu-ti iubeai sotia? nu inteleg cum merge treaba asta. nu sunt tendentioasa, pe cuvint. doar nu inteleg.
adica.. personal, am avut un moment cind am cunoscut un alt barbat si mi-am dat seama ca nu mai simt nimic pt cel cu care eram. asa ca am incheiat relatia si mi-am vazut de treaba. dar incheiata a ramas, ca nu m-am mai intors. deci.. de aia zic.. nu inteleg. poti sa-mi explici, din experienta ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pai e simplu.
dupa o vreme trec fluturasii si, cu mintea limpede, faci bilantul. si iese cu plus convieturea cu nevasta. si te intorci.
poti sa-i spui cum vrei: spirit practic sau meschinarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

ilia, pentru fiecare iubirea inseamna altceva...multi confunda obisnuinta si o anumita stabilitate ca fiind iubire...plus ca eu cred ca da, poti iubi in acelasi timp doi oameni, fiecare pt ceea ce reprezinta si pt cum te simti alaturi de el...pt ca iubirea adevarata cum ai spus tu foarte frumos se invata si e o alegere...asa cum se spune ca si intr-un cuplu, chiar daca nu mai e iubire, peste ani se poate reactiva...si intre timp nu e o pauza?

suntem departe de a sti ce inseamna iubirea....pana la urma ea e un sentiment ....iar restul e casnicie

ilia, eu imi iubesc sotul, din obisnuinta, din atasament,din prietenie, din solidaritate, din recunostinta, din compasiune...dar nu si din pasiune si dorinta...il iubesc ca pe o ruda si imi e greu sa renunt la el pt iubirea dintre o FEMEIE si un BARBAT. Nu ma vrea nimeni cu el la pachet.

intrebarea asta cu iubirea ti-o poti pune in multe situatii, pt ca iubirea nu trebuie sa presupuna ceea ce presupune o casnicie...cred ca mai e drum lung pana vom invata sa iubim...noi confundam putin notiunile..."te iubesc, dar daca faci cutare lucru si cutare lucru care nu imi e pe plac nu te mai iubesc

aproape toti din jurul meu stau in casnicii asa cum spunea buli, din meschinarie, pragmatism,obisnuinta si nu sunt capabili sa recunoasca cu voce tare...nici macar in gand unii...altii da, dar spun asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANAR spune:



Am mai scris citatul si la alt subiect, dar e on-topic:

"Dar ce e iadul? Ce e raiul? Cu siguranta ca totul e inauntru. In casele noastre. Poti gasi iad si rai in fiecare odaie. In spatele fiecarei usi. Sub fiecare patura dubla. Asa este. Un strop de rautate! Si oamenii sunt unul pentru altul iadul. Un strop de indurare si oamenii gasesc unul in celalalt raiul.
Am zis un strop de indurare si generozitate n-am zis iubire: nu prea cred in iubirea universala. Iubirea tuturor pentru toti – poate ca ar trebui sa lasam asta in seama lui Isus.
Iubirea e cu totul altceva. Nu are nimic de a face cu generozitatea, cu indurarea. Dimpotriva. Iubirea este un amestec ciudat de contrarii, o imbinare de egoism extrem si daruire deplina. Un paradox! “ - Amos Oz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

@ Ilia_99
Nu prea imi plac teoriile, iar Amos Oz nu-mi place deloc
Deci nu voi incerca sa generalizez. Viata fiecarui cuplu (individ) este unica, ce naiba poti generaliza?!

Cum de am iubit-o pe sotia mea, apoi n-am mai iubit-o, iar acum o iubesc din nou?
La inceput a fost iubirea, aaaaa, pardon, la inceput au fost fluturasii :-)
Apoi am descoperit (si eu si sotia mea) ca avem si defecte. Si cum relatia dintre noi se deteriorase din toate punctele de vedere, a venit momentul in care am simtit ca altcineva este de fapt perechea perfecta.

Poate iubirea sa revina? Da! Mai ales daca sotia/partenerul se schimba.
Cred ca am mai spus, vine un moment cand iubim mai mult defectele partenerului, decat calitatile.
Iubirea fata de sotie, familia, copilul, sunt stari mult mai profunde decat fluturasii.

Acum ne respectam, comunicam, ne mai si certam (si apoi ne impacam rapid)... Imi reproseaza ca am inselat-o... eu ii spun ca inainte ma ignora, ma trata cu fundul etc. Ca eu am gresit!

Suntem fericiti?
As raspunde asa: avem multe clipe de fericire impreuna.

Iubiti-va!

Un_cabotin

PS. Am gresit dand sfaturi doamnelor inselate. De fapt eu am tot spus, descriu aici ce am trait eu, nu pot spune cuiva ca o actiune va avea acelasi rezultat. Nu pot spune eu cuiva cum sa se poarte, cum sa lupte ptr. a-si recastiga sotul/sotia. Daca nu vine totul din interior, inseamna ca e fals.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

cabotin, tu ai obsesie cu "recastigarea sotului" de catre sotie. de parca menirea femeilor este sa si tot recastige sotii infideli si neseriosi si nehotarati si care nu stiu ce vor.

mare castig are sotia ta, ca te ai iertat si a luptat pt tn, tu fiind cu gandul total aiurea, visand la foste si la cai verzi pe pereti.

relatia voastra nu este decat una de compromis, ca probabil 99% din toate relatiile de pe glob.

din punctul meu de vedere nu mi se pare nicio mare scofala sa alergi bezmetica dupa un sot in deriva, adulterin si nehotarat, cu tot felul de probleme emotionale. mi se pare o mare porcarie, un consum inutil de energie si nervi.

apreciez barbatii care si-au fumat nehotararile, care nu abereaza, care stiu ce vor si mai ales stiu un lucru esential: cine sunt ei, ce vor ei cu adevarat si ce sacrificii facem cu totii pt normalitate si echilibru. in def, ne e clar la toti ca nu ne nastem monogami, devenim doar prin educatie.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
11+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput