Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

acum este la moda sa iti expui sentimentele peste tot, in tramvai, la psiholog, la tv, pe blog, e pur si simplu o moda.

imi vine insa in cap replica mamei mele, catre un pusti care se lauda candva ca el e lenes si dezordonat si ii place sa si arunce lucrurile peste tot: "dragul meu, dar asta nu e un motiv de lauda".

contextul este diferit, evident. insa uneori, faptul ca ai inselat, este bine sa-l pastrezi pentru tine, for ever,



Interesant, mai fusese o tanti pe aici care ne povestea cum si-a inselat ea barbatul cu un prieten de-al lui.

Asa am spus si eu, ca nu vad nimic de lauda in asta. Si 80 % din cei prezenti mi-au sarit in cap ca fata nu se lauda, si vai ce curaj sa povesteasca aici, sa bage si altii la cap. Pe bune, a fost chiar laudata, mi se facea rau.

Ia sa vedem, pe cabotin il lauda careva? Sau e bine doar cind inseala femeia, cind barbatul inseala e porc?

PS: Babyblue, nu ma refer la tine, am dat doar citat fiindca mi-ai produs un flash-back la discutia respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

And if I show you my dark side
Will you still hold me tonight?
And if I open my heart to you
And show you my weak side
What would you do?
Would you sell your story to Rolling Stone?
Would you take the children away
And leave me alone?
And smile in reassurance
As you whisper down the phone
Would you send me packing?
Or would you take me home?

Final cut

teama ne e tuturor intr-o oarecare masura ca aratandu-ne partile mai slabe, mai uratele, (e necesar sa recunoastem, ca toti avem si parti din astea, toti am pacatuit in diverse moduri la un moment dat), vom deveni vulnerabili, ca poate cel drag sau cunoscutii vor folosi candva impotriva noastra ceea ce au aflat despre noi, sau poate ca-si vor schimba impresia despre noi, ne e teama ca le deschidem calea celor din jur spre acel calcai al lui Ahile care e punctul nevralgic al fiecaruia dintre noi.

pt ca o relatie de cuplu, sau o familie, sa poata fi numita de succes, armonioasa, in echilibru stabil, e absolut necesar ca membrii componenti sa se simta suficient de confortabil si de in siguranta incat sa nu stea mereu cu teama in san ca aratandu-si la un mom dat si punctele slabe, sau ca daca se intampla sa faca greseli fara intentie, SA NU SE TEAMA ca vor fi taxati, imbulinati, trecuti la raboj, etichetati intr-un anume mod, pedepsiti....

personal consider ca aceasta confesiune a "unui cabotin" fie ca e ea reala in totalitate sau doar partial, poate fi vazuta ca o poveste de viata plazibila, posibila, si aici in acest cadru am avut fiecare dintre noi ocazia sa exersam un rol, sa ne punem in pielea cate unui personaj ales dupa cum ne-au impulsionat genul, experientele de viata, principiile de viata, credintele personale, etc.

Da, majoritatea fiind femei am ales sa empatizam cu sotia inselata. Era predictibil si acest lucru si de aceea cred la un moment dat "un cabotin" zicea ca se poate numi ca a facut un act de curaj ca a venit aici sa povesteasca despre experienta lui, oferindu-se benevol spre a fi "disecat" :) de o comunitate in care procentul de femei, mame, sotii inselate e foarte mare fata de cel al barbatilor, tatici sau soti.

Ei bine nu e un act de curaj sau de nebunie temporara, poate ca aici e doar un loc "safe" pt "un cabotin", in care a ales sa-si expuna partile vulnerabile, tocmai pt ca aici nu e nimeni care sa-l poata "atinge" indiferent ce ar spune pe forum despre el. Noi chiar daca multe l-am "tras pe roata", asta nu l-a vulnerabilizat pe el mai mult, nu i-am facut un rau palpabil, viata lui reala nu a avut de suferit. A gasit aici un loc unde a putut deschide cutia Pandorei fara sa dezlantuie efectul de bumerang in viata reala. Aici e un loc propice sa comunici despre orice, in limitele decentei, poti sa alegi sa joci un rol, sau poti alege sa fi fix tu insuti. Comunicare asta virtuala uneori indeplineste un rol catarctic extraordinar...

Nu stiu daca am sau nu dreptate, am scris doar ce-mi transmite intuitia mea...
lia
am editat doar numele "cabotinului",la cererea acestuia.multumesc pentru intelegere






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit. Eu nu arunc cu pietre in Cabotin. Marea diferenta dintre el si respectiva doamna de care aminteam este aceea ca el chiar regreta cele intimplate si chinurile prin care si-a trecut familia. Doamna respectiva nu regreta nimic, ba i se parea chiar ca a facut bine.

Deci mie asta mi se pare un fenomen ciudat, ca femeile mingiie pe cap o adulterina fara rusine si remuscari, dar dau cu pietre intr-un adulterin "recuperat" ... nu-mi vine cuvintul acum, care regreta, care zice ca nu ar mai face a doua oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

nici mie nu mi se pare iesit din comun, din contra, chiar foarte uman, sa tresari. pana la urma, femeia aia a adus o furtuna in viata ta, si a celor din jurul tau.

si, in ciuda "legendei" ca e vorba doar de sex, eu nu cred ca poti avea o legatura de mai mult de o partida de sex fara sa te si implici, fie si cand vorbim de un barbat.

cred ca te-ai intors acasa...pe moment nu pentru sotie, ci pentru valorile alea pe care ti le-au pus ai tai in suflet, pana in 7 ani. alea sunt caramizile sufletului nostru.

apoi, a revenit si dragostea pentru sotia ta.

asta legat de aventura ta.

cat priveste tresarirea...pey tresarim cand trecem si pe langa lcururi sau persoane care ne aduc aminte de chestii mult mai putin importante, dar in cazul tau?

si nu, nu cred ca ar mai trezi ceva in inima ta. astea-s povesti. de fapt tresari la ce a reprezentat femeia aia, la amintirle si lupta si revolutia pe care a adus-o, nimic mai mult.

nu inseamna ca iar vrei s-o iei de la capat, sau ti-a devenit dulce tradarea sau sau sau.

e firesc, pana la urma tresarim si daca avem senzatia ca vedem un soricel(umbre-jocuri de umbre), dar la asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Cristoiu, eu te stiu putin mai transanta de la anumite postari vis a vis de "moralitatea" adulterinilor, fie ei barbati sau femei...ma tem ca la un moment dat vei descoperi ca sunt multi si multe care tac si o fac si de la cine te astepti mai putin...oamenii, asa cum spunea si Dorsilia isi prezinta "fata" comerciala, acceptata si nejudecata de catre comunitate; dar nu e chiar asa...am descoperit si eu timp ca am trait intr-un glob de aur...cam pe la 35-36 de ani...s-au schimbat multe in mintea mea de atunci, mai ales cand au iesit la iveala povestile de familie "intangibila" a multor neamuri, prieteni, colegi de servici...si vorba aia , la o generatie care practic v-a educat pe voi, astia de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

BALANTA, dar in cazul tau, din cate am inteles de la tine, nu e vorba de un adulter(ma refer la sot).

am si eu o prietena care a fost exact in situatia ta. prietena la catarama cu sotul, in rest...pic de afectiune...ce sa mai vb de sex? facut dragoste?

ei insa nu aveau copii. si cand n-a mai putut, intr-un an maxim a divortat, s-a recasatorit, si acum traieste ceva magic. cel putin acum, la inceput.sa speram ca asa va ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

nu dov, adevarat , nu a fost vorba de adulter, ne-am "chinuit' efectiv asa o vreme, suntem oameni normali ce naiba, nu traim numa cu afectiune si tandrete ca fratii...ca doi oamnei maturiu am pus cartile pe fata si am tras concluzia ca nu suntem pregatiti sa ne despartim definitiv, mai ales ca am ajuns la aceeasi concluzie amandoi...pana cand va fi cazul ...am acceptat un parteneriat bazat pe respect, intrajutorare, comunicare...restul, ne priveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nu am citit decat prima postare si, in sfarsiiit!!!!, cred ca am aflat raspunsul la intrebarea "de ce unii oameni (barbati/femei) insala??"

Cei care insala partenerul de viata sunt acei oameni care desconsidera fiintele umane si care nu sunt capabile sa ofere respect autentic unei fiinte umane .


Cu toata parerea mea proasta pe care o am despre amante, mi s-a facut sila (cum ii zice? a, da, sila viscerala) de unul din paragrafele cu sfaturi pe care le da Un_cabotin.
E vorba despre asta:



Fa-i amantei viata un calvar.
Sun-o, intalneste-te cu ea, caut-o la servici, fa publica relatia lor, injur-o. Poarta-te precum o leoaica, chiar daca esti 'fecioara'.
Cauta-i parintii si explica-le cu calm situatia.
Vorbeste cu seful ei, tot cu mult calm.



Un om care poate desconsidera in felul asta o fiinta care l-a iubit, este un om care desconsidera orice fiinta umana , deci si pe sotia lui.
Urmatorul episod de inselat e doar o problema de timp.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

...denizel, mie de mult imi sta pe limba asta...si aia tot femeie e...daca asta e respectul unor barbati fata de femei, inseamna ca pt el TOATE femeile sunt la fel...cineva, mai demult imi spunea...uita-te cum se poarta cu mama lui, cat o respecta sau cat le respacta pe cele din familia de sange si apoi vei afla care va fi respectul, in timp fata de tine, care ii esti ruda numai de pe p... ( e vorba mamei, nu a mea, asa ca dat in ea cu rosii, ca are 74 de ani si nu-i mai pasa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

balanta, ! :)

Si vad ca mai are Un_cabotin un topic .
Nu pot sa-mi imaginez de ce atata dezgust la adresa unei femei care te-a iubit.
Probabil pentru ca ti-a aratat de ce esti in stare .
In cazul acesta, dezgustul si dezaprobarea exprimate printr-un salut glacial sau prin lipsa salutului, ar trebui sa vina din partea ei, nicidecum dintr-a lui...



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput