Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Un_cabotin, pentru ca am rezistat ,,eroic" la toate postarile tale(din acest topic) asa am descoperit doi barbati adevarati :Marius si Rufus. De ce spun adevarati ?! Pentru ca ei nu se pierd in explicatii ,femeile sunt experte in explicatii, detalii,(au raspunsuri la obiect, sincere, reale, ale unor barbati care stiu ce vor),amanunte din trecut (bati prea mult pe trecutul tau alaturi de amanta),scenarii , ci descriu cu o naturalete ceea ce le da un motiv sa ,,respire",ceea ce le lumineaza viata (unii dintre noi punem in valoare lucruri pe care altii le calca in picioare).

Eu nu-ti admir sinceritatea (cuvintele, frazele tale par sincere)pentru ca am un sentiment ciudat(se pare ca nu sunt singura).Varsta mea apropiata de a ta ma face sa cred ca ai revenit la sotia ta pentru ca ai primit un sut in fund de la tinerica de 20 ani nu pentru ca sotia ta a luptat pentru tine ,,ca o leoaica"! Femeia o fi luptat ,nu zic nu ,dar sigur a luptat pentru copilul ei, pentru familia ei.

As avea o intrebare : Cand fiica ta sufla in lumanari la aniversarea la care si tu luai parte, iti era gandul la sexul salbatic pe care tocmai il avusesei cu o zi in urma sau care urma sa se desfasoare a doua zi?! Dar de Craciun, Paste, etc?! Oare aceste clisee in care fiica ta era curioasa si fericita pentru cadourile primite de la mami si tati, nu ti le aminteai cand erai cu amanta?!

De ce a fost nevoie sa-ti expui sotia , femeia pe care zici c-o iubesti in situatii atat de jalnice?

Poate 50% din cele ce te-au citit sunt tentate sa te creada, asa cum zicea cineva aici , ar fi bine sa te apuci sa scrii o carte, doua , poate atunci vei ,,simti" adevarata reactie a publicului feminin.

Nu-mi lua interventia ca o critica dar acum cateva saptamani iti faceai probleme(cereai sfaturi aici pe forum) ce atitudine sa adopti daca te intalnesti cu amanta intamplator pe strada!

Sincer,repet ,suntem aproape de aceeasi varsta, daca tu ceri sfaturi,atunci copilele de 20 ani, ranite,abandonate de cate un imbecil mincinos, ce sa faca?!Nu ar trebui noi sa le incurajam?!

Off topic :
Eu in locul tau n-as sta pe net la miezul noptii (cam toate mesajele tale sunt la ore mici),mi-as imbratisa sotia si ..... Probabil ai un un loc de munca cu ture de noapte
Ti-ai ales bine ID-ul si nu ma refer la rolul din film ci la sursa DEX.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mey mintea mea nu poate pricepe si pace,cum de noii venitzi se arunca la subiecte de astea vechi de 2-3 ani?

Imi poate explica cineva?

Sunt "sub acoperire"?Ca nu-mi explic cum de un nou venit sta si rascoleste arhiva sa dea o replica la un subiect vechi?

Sau trebuie sa fac un ...sondaj?

editez sa propun inchiderea subiectelor mai vechi de...(aici ramine la aprecierea moderatorilor/administratorilor)si as face undeva mentziune ca cine doreste (autorul subiectului)poate solicita redeschiderea lui!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Mey mintea mea nu poate pricepe si pace,cum de noii venitzi se arunca la subiecte de astea vechi de 2-3 ani?

Imi poate explica cineva?

Sunt "sub acoperire"?Ca nu-mi explic cum de un nou venit sta si rascoleste arhiva sa dea o replica la un subiect vechi?

Sau trebuie sa fac un ...sondaj?

editez sa propun inchiderea subiectelor mai vechi de...(aici ramine la aprecierea moderatorilor/administratorilor)si as face undeva mentziune ca cine doreste (autorul subiectului)poate solicita redeschiderea lui!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Arcenciel07, pag 21 ,a scormonit in arhive,poate are si motiv, ce-i rau in asta ?! Chiar nu ma uit la data subiectului , prea putin important acest lucru pentru mine. Ar fi fost indicat ca Un_Cabotin sa inchida subiectul deschis in ian 2009, in acest fel noii veniti nu ar fi avut acces la un subiect deja consumat! Oricum , Un_cabotin este prezent in aceeasi forta as zice!!! Si iata , acum 2 ani era fericit ca si-a recapatat sotia dupa o grava infidelitate (asa spune el),ca in 2010, in decembrie , cred, sa ceara sfaturi cum sa reactioneze daca-si intalneste fosta amanta pe strada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

,

Citat:
Luisa1983, Varsta mea apropiata de a ta ma face sa cred ca ai revenit la sotia ta pentru ca ai primit un sut in fund de la tinerica de 20 ani nu pentru ca sotia ta a luptat pentru tine ,,ca o leoaica"!

Iti multumesc ptr. rabdarea de a fi citit acest subiect (vechi).

Nu ma intriga comentariul tau, e insa cel putin fortata argumentatia ta...

Repet: Eu am fost acela care am decis sa ma rup total de amanta.

Ma puteti crede un mincinos patologic, insa ar trebui sa aduceti dovezi cand afirmati (indirect) asta, nu?

Luisa,la fel de bine poti fi de varsta apropiata si cu Mahatma Ghandi, sau cu fosta mea amanta, asta nu poate sa duca la concluzia ca tu stii ce s-a intamplat cu adevarat in relatia mea.

Probabil tot eu am spus pe undeva ca, atunci cand stai si judeci un comportament / o persoana, este extrem de usor sa gresesti.
Daca in urma cu 4-5 ani, cineva mi-ar fi povestit despre o relatie ca a mea (adulter), l-as fi infierat cu superioritate. Cum sa nu poti sa te abtii de la tentatiile ce-ti apar in cale la tot pasul. Lasi familia, fetita, copilul tau, sange din sangele tau, sa sufere! Pentru ce!? Pentru o clipa de placere etc. etc. etc. ???!!!
Sunt oameni care nu gresesc niciodata (asa cum am gresit eu). Dar mi-e teama sa ma bat in piept si sa dau cu piatra in cel ce a cazut in pacat.
Mi-e teama sa judec pe cineva!
Si imi este imposibil sa afirm despre cineva ca este mincinos, doar pe baza unor presupuneri de-ale mele, fara sa am cel putin o dovada sigura in acest sens.

De ce am povestit aici, pe scurt, ce s-a intamplat?
Am crezut, si mai cred inca, ca povestea mea ar putea sa ajute pe alte femei inselate.
Chiar am revenit in topicuri de acest gen. Am spus si acolo: Iata prin ce am trecut eu, iata cum minteam, cum inselam, cum faceam sa sufere pe toata lumea... Iata cat am fost de lash!
Priviti comportamentul celui care a inselat, poate recunoasteti in el pe sotul dvs.

Nu cer aici iertare, nu mint, nu ma justific.
N-am nicio scuza.
Am gresit enorm, in primul rand fata de sotia mea, fata de copilul meu, fata de familiile noastre. Am gresit fata de amanta mea. Am gresit si fata de mine, fata de principiile mele.
Narcisistul naibii ce sunt!

De ce am intrebat aici, acum, cum sa reactionez daca ma intalnesc cu "fosta" intamplator, pe strada?
Nu-i duc dorul, nu plang dupa o relatie neconsumata pana la capat.
Nu-mi ard calcaiele dupa fosta amanta sau dupa vreo noua relatie.
Pur si simplu am tresarit cand mi s-a parut ca o vad pe fosta amanta, si am incercat sa gasesc, si cu ajutorul vostru, o explicatie.
Intr-un fel am vrut sa nu ma "ia pe nepregatite" o asemenea intalnire.
Atat.

Multumesc tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu e nimic neobisnuit in ce ti s-a intamplat ....

Stiu ca mi-am zis parerea vis a vis de ce ai facut, nu ma mai repet, ideea e ca trebuie pe viitor sa stii cu cine votezi si sa ramai pe pozitie pana cand crezi ca ea merita.
Si cand n-o mai suporti pe cea cu care te-ai insurat, divorteaza inainte sa calci pe bec, asa procedeaza un barbat, dar nu numai, si eu ca femeie nu m-as cobori la a avea relatii extraconjugale doar pt ca as fi dezamagita de sot si pt ca am copii. Nu, intai as divorta daca n-as mai suporta. Nu e bine sa lasi valul sa te ia in nici un caz.
Ai ales sa revii la sotie inteleg, atunci respecta-ti alegerea si nu te mira daca mai tresari pe strada.

O tresarire nu inseamna absolut nimic, nu esti in pericol de nici un fel. Oamenii tresar si cand de sub un gard ii maraie un caine, sau le taie calea brusc pe o alee un biciclist, un sobolan, sau pe "zebra" le sterge genunchii o masina, tresar cand aud un zgomot puternic, o usa trantita, un geam spart, un tunet, oamenii tresar in diverse situatii care ii surprind NEPLACUT, e un act reflex banal pana la urma. Nu incerca sa crezi imediat ca daca ai tresarit cand ai vazut-o poate ca inca mai simti ceva profund pentru ea. Ai fost surprins si nimic mai mult, corpul tau a reactionat reflex pt ca ai avut in trecut cu ea o relatie, a fost o incarcatura negativa in jurul acelei situatii. Nu ai observat ca oamenii tresar NU cand li se intampla surprize placute ci doar fata de situatiile cu incarcatura periculoasa, sau neplacuta, care le genereaza un oarecare nivel de disconfort?
Numai tu iti folosesti creierul, e bun propriu, nu si cei din jur, asa ca numai tu poti permite ca o fluturare din gene si un anume parfum sa-ti intunece iar orizontul ratiunii si sa-ti demoleze toate planurile cladite intre timp si tot confortul psihic dobandit cu greu.

Am tinut sa-ti spun toate astea tocmai pentru ca le stii deja si tu dar tot mai bine te simti cand ti le mai spune si altul cu cuvintele lui, iti da o oarecare certitudine, garantie si liniste ca esti pe drumul cel bun....Am dreptate?
lia

edit: daca scrii cumva o carte sa ma pui si pe mine coautor, promit sa-ti ofer suport serios in toate etapele redactarii si editarii:P

daca m-as apuca eu sa scriu o carte cu toate cate le-am facut si gandit eu, o carte ghid practic pt cei ce vor sa se tina departe de dezamagirile vietii.....bestseller ar fi, tradus in 5 limbi pe putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Multumesc mult ptr. raspuns, Dorsilia!
Cred ca ai dreptate, m-a speriat reactia mea, tresarirea de moment. Poate chiar m-am intrebat daca nu cumva e ceva in adancul sufletului meu, ceva care sa rabufneasca intr-o eventuala intalnire.

Dupa ce am trecut prin atatea, am ajuns la concluzia ca autorii nu au imaginatie deloc. "Viata bate filmul!" ...
Viata bate orice carte de fictiune.
E insa nevoie de talent, ca sa poti povesti si altora ce ai trait. Si sper ca nu va asteptati la asta de la

Un_cabotin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Nu ai observat ca oamenii tresar NU cand li se intampla surprize placute ci doar fata de situatiile cu incarcatura periculoasa, sau neplacuta, care le genereaza un oarecare nivel de disconfort?




Oh da! Cat de adevarat!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
9+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

cabotin,

eu nu cred ca poti ajuta femeile inselate, povestind ce ai trait sau ai simtit tu.
faptul ca un barbat care inseala nu e un diavol malefic, fara scrupule si sentimente, ba care poate are sentimente si pt sotie/copil, care are remuscari, nu ajuta pe nimeni cu adevarat.
suferinta unei femei inselate, nu i-o poate lua nimeni, nici macar barbatul care se intoarce la ea.
vezi reactia sotiei tale, care si acum e traumatizata, te urmareste si iti reproseaza. tu te ai intors aks, dar nu i-ai putut smulge din suflet sotiei, nici suferinta, nici umilinta, nici teama, nici durerea. i-ai oferit doar o consolare, ca inca te are, ca inca are un statut cu tine, ca fata are un tata legal si oficial, etc.

gustul amar ramane, amintirea ramane si nimic din ce a fost nu va mai fi la fel. parerea mea.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
9+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

acum este la moda sa iti expui sentimentele peste tot, in tramvai, la psiholog, la tv, pe blog, e pur si simplu o moda.

imi vine insa in cap replica mamei mele, catre un pusti care se lauda candva ca el e lenes si dezordonat si ii place sa si arunce lucrurile peste tot: "dragul meu, dar asta nu e un motiv de lauda".

contextul este diferit, evident. insa uneori, faptul ca ai inselat, este bine sa-l pastrezi pentru tine, for ever, pt ca nu e nici motiv de lauda, nici motiv sa vorbesti atat de mult despre el, sa te gandesti atat de mult la amanta si la trecut, sa despici atat de mult firul in patru, sa ti analizezi atat de mult trairile si sentimentele.

esti si motivul pentru care trezesti suspiciune si animozitate.
este un stil, nu foarte masculin, de a ti analiza nistre trairi. prea mult, parerea mea.


recomandari: scrie o carte, ai talent.
dar legat de viata ta si de amanta, abordeaza prb mai masculin (vezi reactiile lui rufus si ale lui marius): inchide etapa, las-o in urma, nu mai te gandi la ea, nu mai vorbi despre etapa aia.NU mai VORBI despre ea, cu nimeni. e mai bine! se uita mai usor si vb mamei mele: nu e motiv de lauda. (citeste in contextul tau, nu e motiv de co-memorare)

_

Babyblue va pupa pe toti!!
9+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

And if I show you my dark side
Will you still hold me tonight?
And if I open my heart to you
And show you my weak side
What would you do?
Would you sell your story to Rolling Stone?
Would you take the children away
And leave me alone?
And smile in reassurance
As you whisper down the phone
Would you send me packing?
Or would you take me home?

The Final Cut

Just listen to this amazing song:
http://www.youtube.com/watch?v=-wzwF3upH-A
My words are useless...

Mergi la inceput