Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea
De ce nu ai plecat de la nevasta, sa va despartiti in tot timpul cat ai fost cu amanta?

Fiindca a fost "jmecher" si i-a mers.



1. Louis Pasteur a fost un impostor. Teoria vaccinarii este produsul acestei imposturi, care a fost perfectionata in timp pentru obtinerea unor profituri tot mai mari.
2. Teoria falsa a "imunitatii turmei" este folosita pentru a ne santaja sa ne integram toti in turma fara sa cracnim.
3. www.thinktwice.com/" target="_blank">Vaccinarea si www.vogelgrippe-aufklaerung.de/t537f4-Superantibiotikum-gegen-Superbakterien.html" target="_blank">antibioticele sunt armele cu care cartelul farmaceutic ne "ajuta" de secole sa devenim tot mai bolnavi si tot mai dependenti. Realitatea ne-o dovedeste zi de zi.

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii prin lege (vezi Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000). Informati-va cat mai bine, din toate punctele de vedere, si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

defineste fericiti.

Vreaus a te intreb si eu ceva. Iti mai suni amanta din cand in cand? va mai vedeti, sporadic? Te mai cauta, o mai cauti? Te mai gandesti la ea? De ce v-ati despartit?

De ce nu ai plecat de la nevasta, sa va despartiti in tot timpul cat ai fost cu amanta?

Nu prea stiu sa dau definitii... Cand esti fericit, stii asta, o simti. Nu cauti definitii.

De cand m-am despartit de ea n-am mai avut nici o legatura. Nici un telefon, nici o intalnire. N-am cautat-o si nici ea nu m-a cautat niciodata.
Ne-am despartit fiindca se prea poate sa fi ajuns sa intelegem (amandoi?) faptul ca eu sunt mult prea legat de familia mea ptr. a putea sa fiu fericit in alta parte...

De ce nu am plecat de la inceput de acasa?
N-am fost destul de 'tare' sa fac asta.
Nu-s un aventurier, gata sa schimbe corabia la cea mai mica adiere de vant... Oare?!

Probabil undeva, in adancul sufletului, stiam ca locul meu e acasa...
Daca aveti rabdare sa cititi toate postarile mele, veti vedea ca eram disperat... Nu stiam ce sa fac. Am introdus divort si apoi l-am retras...
Ajunsesem o umbra, aveam o privire tulbure...
Eram sfasiat!

PS. O sa-i raspund si lui Pisi-gri. Nu ma fofilez, ce rost ar avea?!
Scuze, nu prea am timp, si nici nu vreau sa dau raspunsuri in doi peri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piranda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

Citat:
citat din mesajul lui Piranda


[...] Sa dea DD sa fie destul de tare sa reziste ispitei data urmatoare, (ca sigur va veni o data viitoare ca nu au disparut femeile de pe pamant)si sa vada ca ceea ce are el acasa valoreaza mai mult.

Sa rezist, sa 'vad' ca ceea ce am acasa valoreaza mai mult?
Hm...
N-as pune astfel problema.
Cred ca mi-am schimbat modul de a privi viata, casatoria, familia.
Nu compar!
...atata timp cat ai ajuns sa-ti gasesti "alinarea" (chiar daca de moment) in alte asternuturi, "ai comparat"...
Am o familie, o sotie, un copil. Si suntem fericiti!
Nu am atacat "integritatea" familiei voastre. Aveai o sotie(nu stiu daca si copil) si atunci...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

am citit, candva, niste cuvinte care mi s-au parut extrem de interesante si adevarate in acelasi timp. sunau cam asa: "cine iubeste inseala. cine nu iubeste, paraseste".
nu cred ca este nici locul si nici nu ne aflam in pozitia de a judeca. o viata ireprosabila pana acum, si o viitoare viata ireprosabila, nu ne dau dreptul sa judecam. ce am face si cum am proceda? da, acum pot zice cum as proceda. dar cand as fi pusa in fata faptului oare as mai proceda la fel? acum, i-as spune adio si nu am cuvinte. dar in momentul respectiv as putea?
personajele in discutie (cabotinul, sotia sa, marius, si toti ceilalti) au un trecut. un trecut care i-a determinat sa fie ceea ce sunt acum. un trecut care ii determina sa actioneze, sa gandeasca, asa cum o fac in prezent. fiecare isi duce in spate trecutul sau. si conform a ceea ce am trait, a ceea ce au gandit, la un moment dat, cei din jurul nostru, ne-au ajutat sa devenim ceea ce suntem.
ca am gresit? fiecare din noi greseste la un moment dat. ca vom gresi? inevitabil. de fapt greselile, ca si ceea ce facem corect, ne definesc si ne vor ajuta sa devenim ceea ce vom fi.
ca e corect ce a facut? nu pot spune. pot spune numai ce eu nu as fi facut, sau nu as face acum la fel. ce voi face in viitor? acest lucru nu stiu. ceea ce am trait pana acum imi spune ca nu. dar nu pot sti ce se va intampla maine, sau peste un an, si-mi va darama tot sistemul de idei pe care functionam pana acum, si ca, nu voi face ceea ce, acum, as spune ca nu pot face sub nici o forma.
ideea este ca nu trebuie sa judecam. trebuie numai sa citim experienta cuiva si sa invatam ceva din ea. daca avem ce invata. fiecare cu experientele lui, dupa cum am zis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna32 spune:

Nu ma pot abtine sa nu scriu cu toate ca poate e un pic off topic. "cine iubeste inseala. cine nu iubeste, paraseste"- unde ai citit maddutz asa ceva ??? m-am gandit la fraza asta toata ziua si nu stiu cine ar putea scrie asa o prostie. Poate nu am inteles eu bine ce vrea sa zica autoarea frazei. Oricum eu asa o interpretez, ca sotul meu care m-a inselat 2 ani de zile cu diferite elemente, doar pentru faptul ca a stat mai departe cu mine, de fapt ma iubeste ??? ca daca nu ma iubea pleca de mult ???? eu zic ca sotului (fostul acum) i-a fost foarte bine cu piciorul in 2 barci, si cu nevasta acasa cu mancarea pregatita si copilul culcat si cu amanta gata de actiune. A fost un las si un egoist ca nu a plecat el, nu ca m-a iubit. Nu cred ca se poate folosi cuvantul iubire si inselat in aceasi fraza.
Un_cabotin s-a trezit la realitate si a avut noroc ca l-a luat nevasta inapoi. Dar restul fetelor de pe forum care au fost si sunt inselate zilnic de asa numiti soti, ce sa credem - dragii de ei, inca nu mai iubesc deci de aia nu pleaca !!! nu cred ca sa fie asa. Stau si profita ca nesimtiti de bunatatea si rabdarea nevestelor.
M-am cam ambalat dar ma duc sa iau o gura de cafea si ma calmez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

anna32 m-ai amuzat un pic, cu faptul ca te-ai ambalat. stiu ca nu e nici locul, nici momentul sa ma amuz
acum...vezi tu, cuvintele pot fi invartite si rasucite. in cazul tau, aceste cuvinte pot fi interpretate in urmatorul mod: "cine iubeste, inseala" - adica cine se iubeste pe sine inseala. cine se iubeste pe sine poate da dovada de lasitate. nu-si poate stirbi singur imaginea de sine prin a recunoaste ca a gresit. sau ca greseste. sau, nu-si poate stirbi imaginea de sine oglindita in ochii celor din jur, care il vor condamna pentru ceea ce a facut. se iubeste pe sine si de aceea va insela. pentru ca nu va avea puterea sa recunoasca in fata lumii ceea cea a "comis" si sa-si asume raspunderea faptei de a "parasi".
tocmai de aia mi-au placut aceste vorbe. pot fi intrepretate in mai multe sensuri. tu le poti interpreta cum iti place tie. sa le dai sensul care il doresti. si nu te supara pe mine.
ceea ce am vrut sa spun mai sus, a fost ca, ar trebui sa luam experientele celorlati (bune, rele, pline de nefericire, de suferinte, sau, poate din contra) sa le trecem prin filtrul nostru de gandire si sa invatam ceva. imi foloseste sa spun despre cabotin ca a gresit? sau ii foloseste lui? sau tie? sau altcuiva? sau tie ti-ar folosi sa-ti spun ca sotul tau a fost un ticalos? doar daca scopul a ceea ce ai scris ar fi fost sa gasesti persoane care sa empatizeze cu tine. dar cabotinul a postat povestea lui pentru ca, cineva, sa invete ceva din experienta sa de viata. sau, eu, asa am interpretat. acum, fiecare invata functie de experientele lui anterioare, asa cum am mai zis: poate cineva trebuie sa invete sa nu accepte asa ceva, alta persoana sa invete ca trebuie sa lupte pentru iubirea partenerului, altcineva va invata ca va trebui sa lupte pentru familie, iar alta persoana va invata ca, undeva in lume, va gasi pe cineva care sa nu o mai determine sa treaca prin astfe de suferinte.
iar citatul dat reprezenta opinia unui barbat. nu stiu de ce ai presupus ca ar fi fost spuse de o femeie. era un filozof ceva, dar nu as putea spune cu precizie care.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna32

Nu ma pot abtine sa nu scriu cu toate ca poate e un pic off topic. "cine iubeste inseala. cine nu iubeste, paraseste"- unde ai citit maddutz asa ceva ??? m-am gandit la fraza asta toata ziua si nu stiu cine ar putea scrie asa o prostie. Poate nu am inteles eu bine ce vrea sa zica autoarea frazei. Oricum eu asa o interpretez, ca sotul meu care m-a inselat 2 ani de zile cu diferite elemente, doar pentru faptul ca a stat mai departe cu mine, de fapt ma iubeste ??? ca daca nu ma iubea pleca de mult ???? eu zic ca sotului (fostul acum) i-a fost foarte bine cu piciorul in 2 barci, si cu nevasta acasa cu mancarea pregatita si copilul culcat si cu amanta gata de actiune. A fost un las si un egoist ca nu a plecat el, nu ca m-a iubit. Nu cred ca se poate folosi cuvantul iubire si inselat in aceasi fraza.
Un_cabotin s-a trezit la realitate si a avut noroc ca l-a luat nevasta inapoi. Dar restul fetelor de pe forum care au fost si sunt inselate zilnic de asa numiti soti, ce sa credem - dragii de ei, inca nu mai iubesc deci de aia nu pleaca !!! nu cred ca sa fie asa. Stau si profita ca nesimtiti de bunatatea si rabdarea nevestelor.
M-am cam ambalat dar ma duc sa iau o gura de cafea si ma calmez.

si eu m-am gandit 2 zile la zicala asta sau ce-o fi ea... si am ajuns la aceeasi concluzie... mi-ai luat vorba din gura

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

mai bine se potriveste vorba asta
www.youtube.com/watch?v=6x4jhEkHOZM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6x4jhEkHOZM

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

am cautat citatul. corect (culmea) suna asa: "Femeia inseala numai pe cel pe care-l iubeste, pe ceilalti ii paraseste pur si simplu" Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de razboi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arcenciel07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

[quote]citat din mesajul lui noideea



Nu-l felicit nici eu si nu-l aprob, dar sa recunoastem ca i-a trebuit o anumita doza de curaj sa-si spuna povestea aici.



Sau o doza mare de narcisism, pe care din cele citite aici eu zic ca o are pe deplin :)

Narcisistii, pentru cei care au impresia ca asta e un cuvant injurios, sunt niste persoane pline de energie si viata (si ceva aroganta sau mai bine zis sentiment de superioritate), care stiu sa se faca in general foarte placuti in lumea in care traim, si care isi hranesc ego-ul din atentia si admiratia celoralti. Atentia e cuvantul cheie aici, atentia negativa e la fel de binevenita ca si atentia pozitiva.

Nu cred ca Un Cabotin ne-a spus ceva nou: e de ajuns sa privim in jur si lumea e plina de narcisisti, oameni care au o nevoie (eu as zice bolnava) de atentia celorlalti, de a fi 'validati' sau 'atacati', de a se simti importanti si bagati in seama, de a li 'se pune intrebari' ca sa poata sa se autojustifice cat mai mult, si de a ne convinge de punctul lor de vedere, singurul si infailibilul.

Mie mi-e mila de sotia Cabotinului, dar poate ea fiind o femeie buna si blanda si-a acceptat soarta de femeie inselata si e impacata cu situatia ca a luptat ca sa stea alaturi de un om pe care nu poti pune mare baza si care intotdeauna va fi atras de cineva care ii va da mai multa atentie. Si in plus, poate Un Cabotin are avantaje mari (financiare si la ce are in pantaloni), asa ca are si nevasta lui compensatii pentru faptul de a-l fi recastigat momentan ;)


Mergi la inceput