Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Blue eyes, hai sa-ti spun cum privesc din o anumita perspectiva, acest om cu "o intentie de a face auzita si vocea unui barbat". Parerea lui valoreaza fix O. Pentru mine el este reprezentantul unei persoane iresponsabile, egoiste, care a facut candva un angajament fara sa aiba habar ce presupune, si inconstient, poate (in cazul asta ar avea o scuza), sau cu pura rea intentie, a hotarat unilateral sa incalce acest angajament. Ca asa a vrut el.

Un astfel de om avea libertatea sa joace acest joc al vietii doar in doua simple modalitati: corect si incorect. A ales varianta murdara. Si ce a facut? Asa cum fac toti cei care triseaza, s-a gandit sa-si justifice actiune prin faptul ca aia era mai frumoasa, mai tanara, ca a simtit ce n-a mai simtit nimeni, ca avea neintelegeri cu nevasta, ca si ea a facut-o, si ca sa generalizez cazul cabotinului: ca poate, ca i-a placut, ca nu i-a pasat de consecinte, ca atat l-a dus pe el capul.

Si cand si-a dat seama ca pentru o firfeaza de ia o pauzare a distrus tot ce avea el, ca el doar asta avea... o familie, si cand a realizat ca si filfeaza lui e tot o alta trecatoare prin viata lui... ce-a facut? A devenit spasit. Si regreta. Ma leeeeeeeesi lupule?

Dar cand era calare pe situatie, cu amanta dezmierdatoare si proaspata? Cui ii sangera inima? Cine nu dormea noptile, cine se perpelea? O femeie care se numea nevasta si care probabil doi ani cat a durat toata ticalosia asta i-a fiert inima pe dinauntru, si a tresarit la fiecare apel pe telefonul lui si la fiecare iesire a lui din casa, sau o femeie care si-a consumat energia ei si toti nervii ei sa functioneze normal pentru copilul ala, o femeie care si-a pus mii de intrebari si care s-a invinovatit pana la sfarsitul universului si inapoi incercand sa-l recastige, pe el care de fapt trebuia sa fie al ei, garantat, prin acel angajament facut in fata lui dumnezeu.

Cabotinule, stii de ce ai inselat? Ca ai uitat sa iubesti si daca o vei mai face va fi tot pentru ca nu stii sa iubesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Fata draga de mai sus, din lipsa acuta de ocupatie - desi cu abuzul in care traiesti de ani de zile, si pe care te faci ca-l uiti cand e de cantat pe la alte topicuri fierbinti, eu as tacea din gura - tu tot nu te poti abtine, ti-am mai zis eu mai demult ca tu esti genul de persoana care scoate din minti si un sfant. Mai lasa ironiile de prost gust si gargara asa-zis moralizatoare ca nu-ti iese decat un tir de jingiri si vorbe rasuflate de prin reviste, de fiecare data.

Nu "tin" cu cabotinul, dar eu cred ca el macar a fost decent in exprimare si vocabular, chiar daca a gresit ca om. Si mai cred ca isi asuma greseala, si ca nu a vrut sa loveasca in femei care au suferit din cauza unor barbati ca el, ci eventual sa caute singur sa se ierte si justifice, sau - in cel mai rau caz - sa vada cum ar putea sa nu mai repete un astfel de episod.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea



Ramona, nu nu e nici sotul meu, nici nu sunt fosta amanta. Cred ca as muri de rusine sa fiu amanta, vreodata, chiar daca s-ar termina barbatii singuri.


Imi pare rau ca ai avut de suferit in casnicia ta, dar asta nu-ti da dreptul sa te superi pe Cabotin. Ca uite el ce nick si-a pus.
Au fost pe aici niste exemple de amante de profesie, care au scris fara nici o jena despre situatia lor si ne-au mai si trimis la cratita, ca oricum sotii ne inseala pentru ca mirosim a chiftele. Uite aia mi s-a parut si mie jignitor.
Nu cred c-o sa-l felicite nimeni pe Cabotin pentru ca si-a inselat sotia, sau ca exista vreo scuza pentru asta. Cred ca nici el nu cauta scuze, isi cauta singur o explicatie.
Mie mi s-a parut de apreciat faptul ca am avut ocazia sa aflu ce si cum gindeste un om care a fost in situatia asta. Oricum sint putini barbati care scriu pe aici, uite ca s-a gasit unul sincer care sa ne povesteasca (,) ce si cum...
Nu-l felicit nici eu si nu-l aprob, dar sa recunoastem ca i-a trebuit o anumita doza de curaj sa-si spuna povestea aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Blue eyes, hai sa-ti spun cum privesc din o anumita perspectiva, acest om cu "o intentie de a face auzita si vocea unui barbat". Parerea lui valoreaza fix O. Pentru mine el este reprezentantul unei persoane iresponsabile, egoiste, care a facut candva un angajament fara sa aiba habar ce presupune, si inconstient, poate (in cazul asta ar avea o scuza), sau cu pura rea intentie, a hotarat unilateral sa incalce acest angajament. Ca asa a vrut el.

Un astfel de om avea libertatea sa joace acest joc al vietii doar in doua simple modalitati: corect si incorect. A ales varianta murdara. Si ce a facut? Asa cum fac toti cei care triseaza, s-a gandit sa-si justifice actiune prin faptul ca aia era mai frumoasa, mai tanara, ca a simtit ce n-a mai simtit nimeni, ca avea neintelegeri cu nevasta, ca si ea a facut-o, si ca sa generalizez cazul cabotinului: ca poate, ca i-a placut, ca nu i-a pasat de consecinte, ca atat l-a dus pe el capul.

Si cand si-a dat seama ca pentru o firfeaza de ia o pauzare a distrus tot ce avea el, ca el doar asta avea... o familie, si cand a realizat ca si filfeaza lui e tot o alta trecatoare prin viata lui... ce-a facut? A devenit spasit. Si regreta. Ma leeeeeeeesi lupule?

Dar cand era calare pe situatie, cu amanta dezmierdatoare si proaspata? Cui ii sangera inima? Cine nu dormea noptile, cine se perpelea? O femeie care se numea nevasta si care probabil doi ani cat a durat toata ticalosia asta i-a fiert inima pe dinauntru, si a tresarit la fiecare apel pe telefonul lui si la fiecare iesire a lui din casa, sau o femeie care si-a consumat energia ei si toti nervii ei sa functioneze normal pentru copilul ala, o femeie care si-a pus mii de intrebari si care s-a invinovatit pana la sfarsitul universului si inapoi incercand sa-l recastige, pe el care de fapt trebuia sa fie al ei, garantat, prin acel angajament facut in fata lui dumnezeu.

Cabotinule, stii de ce ai inselat? Ca ai uitat sa iubesti si daca o vei mai face va fi tot pentru ca nu stii sa iubesti.

Marius


de ce Marius?!

Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns altineza spune:

Vreti sa va spun eu de ce isi inseala barbatii femeile ? Asta dupa ce am ascultat foarte multe povesti gen un_cabotin spuse de foarte multi barbati care chiar nu aveau de ce sa ma minta?

Erectia fetelor, erectia!

Ii ajunge o vreme cand mai vor si ei o erectie ca lumea. Una care sa si dureze. Sa nu li se stinga fix la mijlocul partidei. Sunt multi barbati care habar nu au ce inseamna de fapt sa faci dragoste... Ei au impresia ca a face dragoste inseamna doar sa ai erectie ca restul vine de la sine. Pe astia, cand ii lasa balta organu, pe la mijlocul varstei adulte, ii incearca asa o teama cumplita de a nu esua. Si daca au norocul intra asa deodata in erectie la vreo fetiscana cu 20 de ani mai tanara ca ei si li se pare ca l-au prins pe Dumnezeu de picior . La fel ca cabotinul dau apoi vina pe femeia de acasa pentru erectia lor nereusita de acolo.
Barbatilor, mai bine puneti mana pe ceva carti de sexologie si cititi ce inseamna o viata sexuala sanatoasa si facuta cu cap. Ca daca vreti sa va impresionati consoarta nu e nevoie sa va suprasolicitati si nici sa continuati o partida de sex ratata. Ca nu e vionvata ea pentru ca nu aveti voi erectie ci alimentati, regimul de viata si atitudinea voastra in fata vietii sexuale. Nu va mai plangeti de sotia voastra si nu o mai ridicati in slavi pe cealalata care intamplator v-a produs o erectie. Poate ca in dimineata aia cand ati intalnit-o pe amanta erati fresh, mai odihniti, mai bine oxigenati la creier si mai bine hraniti decat in alte dati. Si mai invatati pentru Dumnezeu sa nu va mai comparati performantele sexuale intre voi. Nu v-ati prins ca ceilalti masculi mint? Mint numai asa ca sa va faca pe voi sa va simtiti naspa pentru ca intre voi cu totii cunoasteti realitatea: ca e imposibil ( fara un antrenament special ) sa faci sex cate 4 ore ca in filmele xxx , dar mereu incercati sa faceti asta acasa cu nevestele si daca nu reusiti dati vina pe ele, ca e imposibil sa faci sex de 5 ori in aceeasi noapte decat daca muncesti mult si asta de epuizeaza si apoi chiar ai vrea sa iti stranmgi de gat nevasta care "te-a adus in halul ala" . Deci recunoasteti, fiti verticali. Nu spuneti ca sunteti niste nenorociti ca ati inselat. Nu! ati ajuns aici pentru ca sunteti niste nepasatori care nu va pasa de sanatatea voastra si a cuplului si nu faceti nimic pentru asta! Si femeile si barbatii au uitat ca propriul lor corp este un templu pe care daca nu il ingrijesti cum se cuvine si nu il respecti asa cum se cuvine o sa se transforme intr-un bordei.
Normal ca nu ti-a mai placut nici de amanta cabotinule dupa aia, ca era prea des si prea mult si cu ea si incepuse sa iti scada erectia si la ea si sa ai rateuri si acolo nu numai acasa. Atunci a intervenit de fapt dorinta de a te intoarce la familie cand ti-ai dat seama ca incepi sa ratezi. Asa ca daca vrei cu adevarat sa nu iti mai inseli nevasta mai bine te-ai pune pe un regim sanatos de viata si ai citi niste carti de nutritie si ai face ceva exercitiu fizic.
Cand apar problemle in cuplu toti se duc la psiholog. Mergeti oameni buni la nutritionist, la endocrinolog, la cardiolog, la sexolog, la urolog, la ginecolog nu la psiholog. Ca degeaba vrei si vrei daca nu mai poti nicicum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Altineza, bine ca ai gasit tu motivul, mi-ai inveselit dimineata

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Noideea ori Marius ori cum altfel te numesti, nimeni nu l-a felicitat pe cabotin pentru faptele lui. In schimb, cateva dintre noi am apreciat faptul ca auzim si varianta celeilalte parti. Mie imi pare o marturie valoroasa din care am extras niste elemente care imi vor folosi, fara nici o indoiala. Mi s-ar parea util ca si alti barbati care si-au inselat vreodata nevasta sa vina aici si sa raspunda la niste intrebari care macina toate femeile inselate si la care ele nu gasesc mai niciodata raspuns.
Cabotinul nu a venit aici sa se faleasca cu ce a facut, nu a venit sa ne dea noua peste nas, a venit sa faca, scriind, ce a cerut o parte din femeile de aici.
Daca "parerea lui valoreaza fix zero", asta e doar opinia si problema ta si a celorlalte fete de aici care considera la fel. Este optiunea ta sa ii ignori mesajul si ar fi elegant sa o faci.
Mie marturia lui nu mi se pare deloc zero si nu sunt singura, dupa cum vezi, care considera astfel.
Tonul tau este extrem de agresiv intr-un context care nu cere absolut deloc aceasta agresivitate. Este atat de agresiv incat ma simt si eu, un simplu cititor, agresata, infinit mai mult decat m-am simtit citind posturile cabotinului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:

Cabotin a scris pentru toate femeile de pe forum. Deci si pentru Noideea. Si ciudat, el nu a parut prea afectat de postarile ei. A cautat doar sa o prinda cu un mic amanunt, pentru a evita esenta. Ai scoala Cabotinule!

Ciudat, dar femeile au reactionat la postarile ei.
Asa cum Cabotinul este un barbat plin de sine caruia ii place sa fie adulat, chiar si cind greseste, Noideea este o femeie temperamentala, mai colerica si mai nelinistita. Si mai directa. Este loc aici si pentru ea.

Altineza, cred ca ai surprins cel mai bine, "criza". Totul vine din interior. Din nesiguranta. Din teama. Teama ca nu mai suntem ceea ce am fost, teama ca imbatrinim si ca nu am savurat prajiturile toate. Teama ca vom descoperi ca totul este DOAR ATIT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Altineza, cum scrii tu, tragem concluzia ca totul tine de "domnul organ"! Ceea ce spui tu se refera la one night stand, one hour f**k. Cand se ajunge la relatii paralele sunt mai multi factori in discutie, iar pe tema aceasta am putea discuta un deceniu si tot nu am termina...
Scrii Barbatilor, mai bine puneti mana pe ceva carti de sexologie si cititi ce inseamna o viata sexuala sanatoasa si facuta cu cap. si apoi Cand apar problemle in cuplu toti se duc la psiholog. Mergeti oameni buni la nutritionist, la endocrinolog, la cardiolog, la sexolog, la , la ginecolog nu la psiholog.
Stiai ca psihologia e una dintre bazele sexologiei? Stiai ca sexualitatea are centrul in creier? Ma opresc aici, nu mai bat saua...

E de apreciat un_cabotin pentru curajul sau, a vrut sa ajute, sa spuna din punctul sau de vedere de ce ajung barbatii in bratele altor femei. As vrea sa vad si o femeie cu acest curaj pe acest forum, care sa ne spuna povestea ei. Sunt sigura ca exista si femei, care au inselat, care au avut amanti. Daca nu ma insel, a povestit cineva, parca Lalilu era pseudonimul ei.

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui oocristina
Altineza, cred ca ai surprins cel mai bine, "criza". Totul vine din interior. Din nesiguranta. Din teama. Teama ca nu mai suntem ceea ce am fost, teama ca imbatrinim si ca nu am savurat prajiturile toate. Teama ca vom descoperi ca totul este DOAR ATIT.

Asta e doar unul dintre motive si tine de psihologia barbatului. Ne place sau nu, nu avem incotro, au un alt fel de a gandi si actiona. Zici ca totul vine din interior. Si ce te faci cand si exteriorul e steril? Cand relatia, oficiala sau nu, devine insuportabila, cand primesti atentie cu pipeta, cand relatia se rezuma la "buna dimineata" si "noapte buna", cand sexualitatea devine doar sex, cand ea nu vrea sa auda de proiecte de viitor cu tine, cand esti doar cel care castiga bani si lista ar putea continua... Voi chiar credeti ca barbatii se duc la altele doar pentru sex? Credeti ca nu au si ei nevoie, ca si noi, de afectiune, de caldura, de intelegere, de comunicare, sa se simta doriti si apreciati? Chiar credeti ca viata e doar alb sau negru?
Radicalistele, aveti barbati amici, barbati cu care sa puteti discuta deschis, constructiv, barbati de la care puteti afla si necesitatile lor?

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput