Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

fetelor va multumesc pt ca ati apreciat atat forma cat si fondul mesajelor mele, uneori imi trece prin cap asa fugar cum ca mi-am ratat adevarata vocatie...poate trebuia sa ma fac orator, (daca traiam pe vremea lui Aristotel) sau macar scriitor:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fania

Incredibil!
Am trait o experienta identica cu a sotiei tale in urma cu ceva ani, doar ca aventura lui a durat ceva mai putin ca a ta.
Am simtit atunci ca sotul meu mi-a calcat sufletul in picioare si mult timp chiar ma intrebam ce caut intr-o casnicie fara morala si fara etica, mai credeam ca este imposibil sa ies, sa ma eliberez pentru ca nu mai simteam pur si simplu nimic. Mult timp nu am mai putut rosti "Te iubesc" pentru ca nu mai simteam asta. Traiam intr-o inertie a vietii si daca nu mi-ar fi fost frica probabil, as fi plecat sa reincep o viata noua.
Sotul meu nici macar nu lipsea de acasa, in afara de faptul ca probabil se indragostise, recunoscuse asta,dar renuntase in favoarea familie.
M-am pierdut si nu credeam vreodata ca ma voi putea intoarce in relatia noastra. Au fost ani intregi in care am stat stat inghetata in casnicia noastra sperand ca ceva se va schimba in mine, sperand ca poate daca aceasta schimbare nu va veni voi avea puterea sa plec.
M-a tinut copilul pe care-l iubesc enorm si care ne iubeste in egala masura si pentru care a fost un tata perfect si eforturile disperate ale sotului meu de a reface ceea ce sticase iremediabil.
Si apoi brusc dupa 8 ani totul s-a schimbat, fara sa-mi explic cum, fara sa inteleg de ce, a fost plecat din tara si atunci cand a revenit am inteles ca ne iubim. Este incredibil dar ne iubim real, profund si adevarat, cu pasiunea si cu puterea de acum 19 ani.
Am fost mama, am fost sotie, dar viata mea de femeie, acesti ani pierduti intr-o raceala pe care nu o puteam inlatura din fiinta mea sunt pentru totdeauna irecuperabili si au un singur vinovat.
E surprinzator chiar si pentru mine sa regasesc ceea ce pierdusem demult dar cicatricea ramane si dupa o banala laparoscopie ca si dupa o operatie pe creier.
Dorsilia

[poze]


Atat de mult timp ti-a trebuit sa iti gasesti linistea???? Chiar am plans cand am citit mesajul tau. ma regasesc in descrierea ta. Aproape a trecut un an de cand am aflat de ei doi si toate amintirile imi sunt atat de vii si de dureroase si chiar mai intense decat atunci. Si mie imi lipseste curajul sa o termin. Joi am al doilea termen de divortz..imi fac curaj zilnic sa am puterea sa ma prezint.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:

Da Miramar, poate am confundat. Scuze. Poate ca voi cauta filmul pe oDC.

Cabotinule, esti ca sarea. Foarte putin, dar condimentezi suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Citat:
citat din mesajul lui oocristina

Da Miramar, poate am confundat. Scuze. Poate ca voi cauta filmul pe oDC.

Cabotinule, esti ca sarea. Foarte putin, dar condimentezi suficient.


Exact ca sarea aia care se pune la muraturi.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Ce tupeu poti sa ai cabotinule!!!!! cum ai avut si-n viata in general, de altfel.... Ti-ai trait viata asa cum ai vrut pentru ca ti s-a permis si pentru ca ai avut destul tupeu sa o faci si vi aici cu fruntea sus sa redeschizi rani in sufletul atator femei care te citesc, justificand ceea ce e imoral si gresit, ceea ce este promiscuu si distructiv, usurandu-ti constiinta prin justificari la fel de puierile ca si modul tau de a privi viata.

Rushinea este pusa-n cui, cateodata, de cei ca tine si intradevar am vazut si criminali care isi scuzau si justificau crimele, insa tot crime erau si plateau pentru ele.

Iti zic eu de ce ti-ai inselat nevasta: ca ai vrut, ca ti-a placut si pentru ca ai considerat ca merita sa o faci. Ai fost egoist si ai spus da fructului oprit pentru ca te-a durut undeva ca incurci viata celor care erau intrucatva legati sufleteste de tine, pentru ca te-ai hotarat sa-ti bati joc, ca te-ai hotarat sa nu ai nimik sfant in tine, ca te-ai hotarat sa calci peste cadavre si sa-ti construiesti fericirea ta de moment pe nefericirea altora, pentru ca te-ai hotarat sa te joci cu sperantele amantei si cu dezmierdarile ei si cu stabilitatea familiala. Probabil ca ai vrut sa te si razbuni, sa vezi cum e, si ai fost curios, fara sa-ti pese ca sufletul tau valora ceva. Acum l-ai redus la zero, te-ai redus la zero.

Bravo tie. Ai trait, ai iubit si AI PANGARIT. Ca nu ai vrut sa spui NU. Dar sa ai tupeul sa vi aici, intre atatea femei care au suferit si multe degeaba, e peste puterea mea de intelegere. Te salut. Sper ca maine poimaine sa deschizi un topic in care sa spui tu, sa explici fraierelor care au patit-o, si sa justifici si de ce mananca o femeie bataie de la sotz. As rade cu lacrimi de penibilul tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

[...]vii aici cu fruntea sus sa redeschizi rani in sufletul atator femei care te citesc, justificand ceea ce e imoral si gresit, ceea ce este promiscuu si distructiv, usurandu-ti constiinta prin justificari la fel de puierile ca si modul tau de a privi viata.

Dar sa ai tupeul sa vi aici, intre atatea femei care au suferit si multe degeaba [...]

[...]sa explici fraierelor care au patit-o, si sa justifici si de ce mananca o femeie bataie de la sotz. As rade cu lacrimi de penibilul tau.

Hai sa le luam pe rand:
1. N-am venit cu fruntea sus aici. Din contra, am afirmat de mai multe ori ca tot ceea ce am facut e gresit, profund gresit, si n-am nici o justificare.
Am incercat sa prezint 'experienta' mea, gandurile mele, cu speranta ca vor fi cititoare care vor fi gasi intelege cate ceva din trairile unui barbat care inseala. Fie acela chiar si un cabotin...

2. "Sa am tupeul sa vin intre femei ce au suferit...".
Da, am venit aici si am deschis acest topic la sugestia unor femei ce au suferit, si carora apucasem sa le 'povestesc' cate ceva despre mine. Le cer iertare tuturor celor carora le-am redeschis rani dureroase prin randurile mele. Nu asta a fost intentia mea.

3. "Sa explici fraierelor..."
Limbajul tau e de o agresivitate sinistra... nu numai la adresa mea, ceea ce oarecum normal (mai ales daca ai fost inselata de un nenorocit, criminal, mizerabil si penibil ca mine), dar si la adresa unor colege de pe forum.
Cu ce drept le numesti 'fraiere'?! Cunosti tu atat de bine viata lor incat sa le judeci si sa le si decretezi 'fraiere'?!
Ma indoiesc.

Iti doresc sa fi fericita alaturi de familia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noideea, nu-mi vine sa cred ca scrii in felul asta. Un cabotin e cumva sotul tau? Esti cumva fosta amanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Nu gasesc acest subiect o intentie de bataie de joc, ci o intentie de a face auzita si vocea unui barbat; de se duc la altele? Ce gasesc altundeva? Cabotin a vrut sa ajute, se ne expuna parerea si din cealalta tabara.

Cabotin, eu te-am apreciat pentru curajul avut sa scrii despre un adevar dureros, dar existent, aici. Multi prefera sa uite de acest aspect atat de prezent in relatii, sa bage capul in nisip si sa prefere sa creada ca viata ori e alba ori e neagra. Eh, eu zic asa: viata e ca un curcubeu, cu toate culorile. Uite, eu nu as avea curajul tau sa povestesc de ce altcineva, aflat intr-o relatie sterila, a avut "nesimtirea" sa se uite peste gard si sa accepte caldura oferita, ceea ce ii lipsea acasa. Nu sariti , nu am furat barbatul nimanui, nu am fost amanta cuiva. E vorba de ceva mai mult decat o relatie clandestina, relatia intre o femeie si un barbat e si trebuie sa fie mai mult decat intimitate fizica; e vorba intimitatea emotionala, de lungimea de unda, ceea ce in multe multe multe "relatii stabile" lipseste.

Stiti vorba romanului: nu iese fum fara foc.

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinad spune:

Ati vazut filmul "Little childern"? Un film super pe aceeasi tema, merita vazut. Va pun linkul ca sa cititi cate cave despre el. Mie mi-a placut foarte mult.

http://www.hailafilm.ro/component/option,com_cinema/Itemid,88888892/task,detail/id,67/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Pareai un tip destept cabotinule, prin felul in care ti-ai combatut toate atacantele de sex feminin, dar se pare ca incurci zdravan agresivitatea cu sarcasmul si-l interpretezi dupa cum incerci tu sa pricepi. Cand am zis ca vi sa explici fraierelor, ma refeream la ideea de a veni tu aici sa explici inselatelor sau viitoarelor inselate de ce vor fi inselate sau de ce au fost sau sunt inselate. Ca si cum noi, astea care te citim in floarea patetismului tau suntem niste fraiere. Tu ne iei drept fraiere, pe noi, nu am considerat eu ca suntem niste fraiere. E chestie de nuanta.

Asa ca nu le mai lua chiar asa pe rand, ci asa cum trebuie. Tu oricum nu prea faci ce trebuie, sau ma rog, nu prea ai facut ce trebuie. Tare mila mi-e mie de femeia aia cu care ti-ai legat destinul, inm special ca esti deschis ispitelor daracutul, si esti atat de incert si confuz ca nu stii daca te vei putea abtine daca va veni o bunaciune si-ti va tranti pleasca pe ochi. Saracutul de tine, cat de slab esti si cat de nevinovat.

In definitiv, cabotinule, eu cu tine, personal, nu am nimik, si daca am fi cunostinte poate am fi "best friends", dar imaginea a ceea ce reprezinti, si faptele care te caracterizeaza si care fac din tine ceea ce esti, reprezentandu-te, te fac in ochii mei sinistru de dezgustator.

Eu am suferit ca un caine cu un copil in burta si apoi cu el mic la san din cauza unui "cabotin", un actor in viata mea, caruia i s-a parut funny sa-si bata joc de tot ce aveam mai sfant: sufletul si viata mea si e ca si cum ar veni el aici sa-si expuna "povestea". Ma scarbeste. Eu de rusine nici nu as indrazni sa postez, in locul tau. Dar eu sunt eu si tu esti tu.

Probabil ca nu am avut puterea sa uit, sa iert, sa ma vindec de rana din sufletul meu si de aceea imi revars pe tine dispretul, dar nu pe tine, ci pe ceea ce reprezinti.

Inca o data te salut, sinistru de agresiva!!!


Ramona, nu nu e nici sotul meu, nici nu sunt fosta amanta. Cred ca as muri de rusine sa fiu amanta, vreodata, chiar daca s-ar termina barbatii singuri.

Mergi la inceput