Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

OAUUUU Dorsilia.

Citesc pe forum ''de mica'' si nu intervin pt ca problemele mele sunt atat de naspa incat sunt invidioasa uneori ca nu am si eu necazuri mai lumesti.Am citit acest subiect si tu ai scris minunat, exact ce am gandit de cand am citit povestea cabotinului.
lia-

''un cabotin''- bravos pt sinceritate.

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


Dorsilia,

Perfect de acord cu mesajul tau ca atunci cand te casatoresti, trebuie sa fii constient in ce te bagi, la fel si cand ajungi la "mid-life crisis".

Cu toate astea, concluzia ca daca cineva a inselat intr-o relatie nu are principii in viata, cred ca este una exagerata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Infinity1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellene_n

draga infinity...nu exista reguli sau retete. fa asa cum simti.
in astfel de cazuri, nimeni nu te poate sfatui pentru ca sistemele de referinta ale noastre sunt asa de diferite, asteptarile, valorile, dorintele....s.a difera...
prin urmare....fa asa cum simti TU. nimeni nu iti impune sa urmezi anumite valori sau sa-ti doresti lucruri, care pentru tine nu valoareaza prea mult.
de-asta iti spuneam ca nu judec pe nimeni. deoarece suntem atat de diferiti, incat ceea ce pentru mine poate insemna ceva extraordinar....pentru tine sau altcineva..poate fi indiferent; si invers.


Va multumesc din suflet ...
Putini sunt cei care isi etaleaza gandurile fara sa judece oamenii si sa-si exprime sentimentele deschis. Aveti dreptate, si tu si Pepene. Doar eu sunt cea care poate lua o decizie pt. ca fiecare caz difera de la persoana la persoana, nu putem generaliza niciodata.
Mi-a placut raspunsul vostru si l-am apreciat. Daca o sa iau o decizie pozitiva in favoarea lui, cred ca trebuie sa-mi asum riscul si sa-mi port crucea de data asta fara sa mai dau vina pe el. Eu voi fi cea vinovata daca nu va merge ceva in relatie. Si asta am mai auzit-o de la cativa prieteni. Si este adevarat ... D-zeu te lasa sa alegi daca vrei sa fi fericit in viata sau daca vrei sa continui sa fi nefericit. Este alegerea ta cateodata ... Liberul arbitru ...
Nu stiu sincer ce sa fac si sunt inca nedecisa. Este o decizie grea ... sper ca D-zeu sa ma indrume spre calea cea buna, pt. ca e singurul care o poate face. Sper din suflet ca in lumea asta si pe acest forum sa apara cat mai putine persoane cu probleme, si sper sa ajungem la un moment dat sa scriem numai de bine si despre cat de frumoasa e viata, pt. ca e prea scurta si nu stim sa o apreciem.
Va doresc numai bine, fericire si cat mai putine necazuri in viata ...
Si va multumesc inca odata pt. raspuns. Va pup dulce pe toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepene


Dorsilia,

Perfect de acord cu mesajul tau ca atunci cand te casatoresti, trebuie sa fii constient in ce te bagi, la fel si cand ajungi la "mid-life crisis".

Cu toate astea, concluzia ca daca cineva a inselat intr-o relatie nu are principii in viata, cred ca este una exagerata.


Oamenii au principii, multi dintre ei, vis a vis de fiecare "departament" din viata lor. Ei bine, eu asta ziceam ca la sectorul familie Cabotinul ori n-a avut defel principii din start, ori si le-a calcat in picioare cazut prada parfumurilor innebunitoare de femele-
- monogamie, fidelitate, sinceritate, respect - ???

ma rog, eu nu prea le am cu caile de mijloc cand e vb de lucruri simple ce depind de alegerile noastre

Si ca sa zic pana la capat ce am de zi, daca omul avea cat de cat principii, eu cred ca
- daca observa ca-l "ia flama" cand vede fuste
- daca avea chef de show-uri salbatice cu o draguta colega disponibila
- daca nevasta-sa nu mai era interesata de el, ba chiar il neglija
- daca nu mai suporta rutina si fata obosita a sotiei, problemele pt el agasante, insuportabile si perpetue de familie

atunci, repet, un om cu principii, INAINTE, de a sari in barca dragutei colege fie si numai pt 2 nopti, mergea si discuta acasa cu sotia, avea atata barbatie sa-i spuna ce simte fata de ea si fata de cealalta, si isi asuma ce rezulta.

Asa....mananca bomboane pe ascuns asteptand sa fie sau poate sperand sa nu fie depistat.

daca sotia lui a facut ce spune el ca a facut ca sa-l recupereze....aici ce sa zic? a fost strict numai alegerea ei, motivele ei, mintea omului e incalcita rau. Poate il tine pt ca vrea sa-i arate reversul medaliei, poate spera sa-i retrezeasca pasiunea, poate, poate poate... Nu poate fi ea condamnata ca tine de el, ea n-a calcat pe bec.
Dar chiar si daca-si stia sotia in stare sa tina cu dintii de el, tot nu are nici o scuza, trebuia sa fie principial si sa aiba curajul sa-si expuna dorintele inainte de a si le satisface, ca tot erau in contradictie cu statutul sau. Asa-i dadea si nevesti-sii (daca basca avea vreo bruma de respect fata de ea) sansa sa aleaga, sa stie ce se va intampla. Poate era asa samariteana de-i dadea si un pachet de prezervative:) Cum ziceam, mintea omului e incalcita si inca rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Cabotin - felicitari pentru inteligenta. Este rara avis in zilele noastre.

Concluziile mele:

- intre alb si negru sunt infinite nuante de gri
si
- It takes two to tango! Fie "conjungal" fie "extraconjugal"

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

pesupun ca o sa primesc rosii in cap in urma raspunsului dar mi le asum
,,cabotinule,, jos palaria pentru curajul de a spune ce gandesti si de a incerca sa ajuti
umila mea parere este insa ca ,,a insela ,, este de fapt actiunea rezultata dintr o relatie care scartie din multe puncte de vedere :lipsa comunicarii ,faptul ca sunt multi oameni care se casatoresc de amorul artei sau ca sa fie in randul lumii ,iresponsabilitatea ,iluzia ca ai intalnit dragostea (cred ca maj oamenilor au avut cel putin o data in viata iluzia ca s au indragostit ca apoi sa isi dea seama ca pur si simplu li s a parut ),imposibilitatea de a admite ca ai facut o greseala casatorindu te cu X,Y si de asemeni imposibilitatea de a pune stop acelei greseli cat mai repede ,lipsa experientei de viata ,dorinta de a fi in conformitate cu ceea ce vrea societateaa de la tine ca om (multi barbati/femei nu divorteaza cand isi dau seama ca scartaie pentru ca au o imagine de aparat ),sotii au caractere si mentalitati diferite ,orgoliu ,necunoasterea modalitatii dea refuza realizarea unor actiuni (de cele mai multe ori se spune ,,nu ,, si atat fara o explikatie in prealabil ),ideea ca o casnicie poate functiona fara dragoste (intr adevar dupa un anumit numar de ani dragostea se transforma in espect dar imp este ca initial sa existe ),neputinta de a te schimba (o casnicie se bazeaza si pe compromisuri atata timp cat nu poti da nu ai cum sa ceri )si nu in ultimul rand in multe casniciilor exemplul dat de parinti este covarsitor (tot respectul pentru cei ,cele care nu au urmat exemplul negativ al parintilor )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Am tot citit diverse postari care-l ridicau in slavi pe Marius si o invidiau pe sotia lui, numind-o "norocoasa". Adica ea, Angela, e doar norocoasa ca un asemenea barbat o iubeste de atata vreme, pe cand alte femei pur si simplu nu au noroc si tocmai de aceea nu au parte de "un Marius". Nu e chiar atat de simplu
Sunt convinsa ca Marius si sotia lui au merite egale in construirea relatiei dintre ei, ca ei impreuna sunt de laudat si admirat.
Prea multe neveste si prea multi soti cad in capcana de a crede ca e pentru totdeauna neconditionat, pur si simplu daca s-au casatorit asa vor ramane lucrurile si vor fi iubiti pana la moarte. Uita sa-si mai aprecieze jumatatea, sa o pretuiasca, sa o asculte (atat de putini oameni stiu sa asculte cu adevarat...), sa o vrajeasca, sa o descopere si redescopere, sa o simta,... Se lasa acaparati de grijile si responsabilitatile zilnice si cred ca celalalt e dator sa inteleaga si sa astepte. Pana cand asteapta depinde de celalalt. As zice ca pe fondul asteptarii asteia apare criza varstei de mijloc. Omul pur si simplu nu poate sa astepte pana la moarte sa-l aprecieze si valorifice cineva. Simte nevoia sa conteze ca persoana.
Altfel criza cred ca se manifesta mult mai bland. Uite, de exemplu, tot Marius , simte nevoia sa posteze la toate topicurile fierbinti despre cuplu si sa-si etaleze calitatile de barbat ideal pentru a fi apreciat, dorit, confirmat si validat de o gramada de femei
In rest e vorba de optiuni personale. Unii apreciaza profunzimea si investesc in ea, altii, mai grabiti, vor doar sa fie vesnic imbatati rapid cu esente puternice. Si toti au dreptul la fericire.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ernestine

Am senzatia ca acest forum,devine mai fals de la o zii la alta.Citesc in randurile,majoritatii ceea ce e moral sa scrii,insa viata nu o vad asa si nici nu e.Mai cred ca multi dintre acesti membrii se cunosc in particular,si..desigur nu pot spune ceea ce gandesc,de teama sa nu afle sotul,sotia,soacra,prietena..etc.Toata povestea lui Marius,a fost atat de frumoasa..dar lipsita de siceritate(parerea mea).Sincer,devine plictisitor.Tratati subiectele cu sinceritate,sa intri si sa ti pierzii timpul,spunand ca asa ar fii corect sa procedezi.....mi se pare mult mai grav,decat marturisirea cabotinului.Apropo,felicitari..iata pe cineva care spune ce gandeste,nu ceea ce ar fii corect sa gandeasca.


Da-mi voie sa te contrazic. Daca nu ai cunoscut un barbat ca Marius, nu inseamna ca acest "gen" de barbat nu exista. Ei bine, mai sunt si altii. Eu sunt fericita posesoare a unuia dintre ei. Nu avem o casnicie de 20 de ani (cum spunea Marius) ci doar de 15, dar crede-ma cand iti spun ca inca ne iubim cu pasiune. Avem doi copii minunati de care avem grija amandoi si o casnicie fericita. Nu spun ca nu avem si noi suisuri si coborasuri, insa le urcam si le coboram IMPREUNA.
Eu, una, nu ii transmit felicitari lui "un cabotin" pentru ceea ce a scris, caci nu cred ca merita felicitari. Din partea mea RUSINE!!! nu consider ca merita felicitari pentru ca si-a spus ce ii incarca constiinta, ca si cum s-ar fi spalat de pacate. E mandru ca sotia lui a luptat pentru el in loc sa ii fie rusine ca a adus-o in aceasta situatie. Mie nu mi s-a parut nicidecum ca el s-ar cai pentru ca a facut-o sa sufere.
Dar sa revin: MAI EXISTA SI BARBATI ADEVARATI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin
Stiti cum procedeaza amantele?
Iti pare ca deschid o poarta spre Rai.
Nu-ti vine sa crezi ca exista: tandrete, sarutari, dragoste fizica fara inhibitii...

Tu, doamna sau domnisoara, cand i-ai spus sotului sau iubitului tau ultima oara, soptindu-i la ureche: "Te iubesc! Te doresc!"
Cand i-ai promis, printr-un SMS, ca-l astepti acasa despuiata si uda, si chiar asa sa-l si intampini?
Cand i-ai spus ca e frumos, destept, ca e un barbat irezistibil, barbatul vietii tale?

Un barbat are nevoie de o apreciere speciala, si amanta va sti sa profite de toate aceste lipsuri de acasa


Dar oare ce "scuza" ii mai ramane unui (alt) barbat cand Acasa are parte taman de genul de sotie ca... ideala femeie descrisa de tine mai sus?!!!
E cam retorica postarea mea, dar mi s-a intamplat la un moment dat sa fiu inselata desi avusesem convingerea ca nu o sa intample pt ca stiam cand si cum sa-i soptesc vorbe mestesugite... ii faceam deseori surprize placute referitoare la intimitate... il si apreciam sunandu-i ca e irezistibil.
Si cred ca tocmai de asta am fost inselata: s-a simtit atat de urcat pe piedestal incat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui catale
Referitor la ce spunea un cabotin, cu umilirea amantei... Am avut nenumarate scenarii. Intr-unul din momentele de impacare cu ex-ul, i-am spus ce scenarii aveam pentru amanta. El mi-a raspuns atunci imediat ca, daca as fi aplicat vreunul din planurile mele, l-as fi intors si mai tare impotriva mea si l-as fi apropiat si mai mult de ea. Nu stiu cum e mai bine, nu am ajuns sa "produc" niciun scenariu, insa uneori ma gandesc cu regert ca nu i-am facut ei viata un calvar.


Si-acum rad in hohote cand imi amintesc de tinerete...
La vremea respectiva eu am ales alta varianta, alta decat umilirea amantei: m-am aliat cu ea!!! Uite-asa, de-a naibii! Sa nu ramana nici cu mine nici cu ea!

Initial nu eram convinsa ca imi pune coarne ci doar mi se parea ciudat ca intr-o zi a plecat pe nepusa masa in alt oras spunad ca-l duce pe prietenul lui cel mai bun sa-si vada iubita. Pe care iubita cica respectivul taman o cunoscuse la ultima noastra petrecere. Si acu' urmeaza cea mai tare faza: la petrecerea respectiva fiind si eu prezenta, eram cu atat mai contrariata cu cat acel bun prieten mai mult a zacut beat-manga!
La intoarcerea din acel oras, vazandu-ma nu tocmai vesela si simtind ca nu poate dreage busuiocul cu una cu doua, in disperare de cauza imi intinde telefonul incercand sa ma convinga ca nu are nimic de ascuns. Ma copilaresc si eu si mai mult in gluma ma uit: in mesaje primite nimic suspect... insa din trimise dragul de el uitase sa-l stearga pe ultimul. Insa: "Aaaaa, vaaaaai draga mea, nu e trimis de mine, ci X-ulescu a ramas fara acumulator!!"

Am tinut minte nr si am sunat-o frumusel pe tipa pt ca mi se parea cusuta cu ata alba toata povestea. A fost socata si la fel de furioasa sa aflam ca amandoua impartim acelasi mincinos... si cum omul ne pacalise in egala masura, am decis sa i-o coacem noi lui incat s-o tina minte cat va trai!

Ca sa-i vad urmatoarea miscare, mi-am anuntat iubitul sa nu se supere ca in week-end trebuie sa merg urgent in provincie, la casa parintilor mei. Si desi cu voce tare spunea ca ii pare rau ca nu petrecem sfarsitul de saptamana impreuna, ii cam sticleau ochii!
Si nu trece mult timp si "cealalta" ma anunta ca a doua zi iubitul... nostru tocmai planuise sa vina la ea pe la ora X. M-am infiintat frumusel la domiciliul ei si ne-am pus pe asteptare!

Apare si amorezul cu un imens buchet de flori si nu am cuvinte sa va descriu ce mare soc a avut cand in dormitor, in loc de 1, gaseste 2 femei asteptandu-l, imbracate in... neglije!
Evident ca nu a ramas cu niciuna!!!

Mergi la inceput