Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrusca13 spune:

Infinity 1

Imi pare rau ca treci prin asa ceva, te inteleg perfect pentru ca si eu am fost in situatia ta. Adica sa fiu inselata si a doua oara dar am ales sa-mi duc crucea mai departe, eu am si doi copii... ma rog. Numai tu poti decide, numai tu stii daca poti ierta cu adevarat. Eu nu am reusit sa-l iert si nu cred ca voi reusi vreodata dar cu toate astea inca il mai iubesc, este foarte greu, inca traiesc in neincredere si cu teama in suflet. Insa acum nu-mi mai este frica daca o va mai face, l-am facut sa inteleaga ca daca se va mai intampla va ramane fara familie, asa ca sper...
Iti doresc din suflet ca Dumnezeu sa-ti ajute sa iei cea mai buna decizie, roaga-te mult si sunt sigura ca vei gasi raspunsul in sufletul tau. Iti doresc numai bine si te rog sa ma tii la curent pentru ca empatizez cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Lia,

Eu nu pot simti decat un dispret profund fata de Un_cabotin, dealtfel nick-ul ales de el arata ca si el stie prea bine cine este: o labutza trista.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Cabotinul a atins critica varsta, aia de dupa 40 de ani :) eram sigura
si sa stiti c-a scris un mesaj de-o sinceritate absolut dezarmanta....

si de ce inseala cineva? femeie sau barbat? inseala nu pt ca a ajuns la varsta critica sau din vreunul din listele de motive enuntate deja anterior, ci inseala pt ca nu are principii in viata, atat. Ce conteaza ca la 40 + fiecare femeie sau barbat ajunge sa nu mai aiba aplombul si siguranta aia de sine mareata ca la 25-35 de ani? intervine nevoia de a i se intari si rassublinia faptul ca inca e o "forta" a naturii. E ceva natural, simplu si fara echivoc. Normal ca intr-o familie poate sotul/sotia poarta semnele oboselii uneori, care anihileaza dralasenia, intervin frecusuri alteori care anihileaza orice urma de romantism, intervin probleme comune, ingrijorari, pe teme diverse (copii, gradinita, finante, loc de munca, parinti bolnavi, frati cu probleme) ce se cer imperios ascultate si rezolvate...ce te faci? asta inseamna familia.
Nu te mai poti pretinde nici misteriosul si sarmantul calaret singuratic si nici amazoana rapitoare si colectionara de inimi frante in atari conditii, da? Ai alte roluri, alte prioritati, practic ai alta viata, viata pe care ti-ai ales-o, aia de familist.

Puteai alege in urma cu x ani sa fii solitar, si sa incerci sa zbori din floare in floare pana deveneati grizonati, cu lombosciatica si 3 preinfarcturi si tu si roibul tau:) Aveai si sansa asta, ca doar nu ti s-a pus pusca la cap sa te semnezi in registrul starii civile si nici sa participi la aducerea copiilor pe lume. AI ALES SA FII FAMILIST, ti-ai ales consoarta. Ei bine daca ai avut atata libertate de alegere atunci trebuie sa fi fost suficient de sigur ca ai si niste principii pe masura rolului ce ti l-ai asumat, principii far` de care, iata, ai ajuns sa fii rob, in bataia propriei constiinte, si la bunul plac al parfumurilor de femeie ce adie oricand, pe oriunde.....mda, nu e ceva comod, nici de invidiat. Poate ai fost suficient de norocos sa poti sa te iminezi o clipita macar ca esti un Icar. Sarmanii oameni ! nevoia asta de a se ata de atuurile tineretii ! D-aia repet, numai principiile mai pot salva omenirea. Daca ai principii sanatoase, ai si trairi sanatoase, si iti vezi partenerul de viata zilnic si obosit si nevos si visator si aiurit si cu riduri si cu grasime pe alocuri, nemanichiurat la timp, nebarbierit la timp, neepilat la timp, si depresiv, dar il poti privi mereu cu dr, cu respect. Nu se pune pur si simplu problema sa-l "injunghii" pe la spate, sa-i terfelesti increderea. Practic si teoretic te-ai autoflela si te-ai autoterfeli, ceea ce e cel mai greu de suportat.
Nu stiu ce e asa greu si complicat domle? ai principii potrivite pt a fi familist, stai si cugeta, casatoreste-te, daca nu, nu, stai deoparte in tabara solitarilor vesnici, amanti de profesie si parinti de ocazie uneori, fortati de imprejurari :)
lia



ai punctat mai bine decat mine!
Ispite/tentatii exista dar totul conteaza de cum gestionezi 'criza' (de orice natura ar fi ea (varsta, greutati, frecusuri).
Daca iubim si respectam (si ne respectam) facem muuulte dusuri reci, facem alte sporturi extreme si ne revenim....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Un cabotin special pt tine.
www.youtube.com/watch?v=zi07Ng6F4gM" target="_blank">Cat de mult ca barbat poti gresi

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Superb, Delphinas!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Eu am gasit postarea Cabotinului utila. E o introspectie in mintea unui barbat. Nu spun ca ii dau dreptate dar i-am inteles argumentele si intr-o oarecare masura am empatizat cu el.

Pe de alta parte, sunt convinsa ca in fiecare cuplu pot aparea probleme si cred ca faptul ca femeile si barbatii sunt construiti foarte diferit poate explica nevoia de adulter. Ma gandesc ca mentinerea unei relatii de ani buni presupune intelegere din partea amandurora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Un_cabotin am si eu cateva intrebari..
Spuneai ca acum sunteti fericiti (tu si sotia ta).. si in acelasi timp ca sotia nu te-a iertat. Cum se poate si una si cealalata??

Sotul meu a facut aprox. la fel ce ai fact si tu..inclusiv relatia lui a durat spre 3 ani... jumatate de an a continuat relatia sub ochii mei... Poate ca a fost cumva un avantaj ca aflasem de relatia lui cam cand lucrurile deja se deteriorau intre ei..cam dupa 2 ani si ceva.
Au trecut cateva luni de cand a terminat-o cu aia...a trecut si un terment de divort la care nu m-am prezentat. Numai ca fiecare zi e o lupta pentru mine..e chiar mai greu decat atunci cand am aflat. Nu pot sa iert si nici sa mimez o fericire de dragul copiilor. Sotia ta cum poate sa se declare fericita in conditiile in care nu te-a iertat nici acum, dupa 3 ani???

Amanta v-a mai deranjat probabil cu telefoane rugaminti..banuiesc..cam cat timp??.

Amanta "noastra" si acum trimite mesaje, telefoane in miezul noptii..a trecut chiar la santaj emotional..cum ca se va intampla ceva grav cu ea din cauza lui ea si stie sigur ca el nu e las bla, bla.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Un_cabotin am si eu cateva intrebari..
Spuneai ca acum sunteti fericiti (tu si sotia ta).. si in acelasi timp ca sotia nu te-a iertat. Cum se poate si una si cealalata??

Sotul meu a facut aprox. la fel ce ai fact si tu..inclusiv relatia lui a durat spre 3 ani... jumatate de an a continuat relatia sub ochii mei... Poate ca a fost cumva un avantaj ca aflasem de relatia lui cam cand lucrurile deja se deteriorau intre ei..cam dupa 2 ani si ceva.
Au trecut cateva luni de cand a terminat-o cu aia...a trecut si un terment de divort la care nu m-am prezentat. Numai ca fiecare zi e o lupta pentru mine..e chiar mai greu decat atunci cand am aflat. Nu pot sa iert si nici sa mimez o fericire de dragul copiilor. Sotia ta cum poate sa se declare fericita in conditiile in care nu te-a iertat nici acum, dupa 3 ani???

Amanta v-a mai deranjat probabil cu telefoane rugaminti..banuiesc..cam cat timp??.

Amanta "noastra" si acum trimite mesaje, telefoane in miezul noptii..a trecut chiar la santaj emotional..cum ca se va intampla ceva grav cu ea din cauza lui ea si stie sigur ca el nu e las bla, bla.


Nu, de atunci n-am mai auzit de ea nimic.


Am lipsit mai mul timp din oras, si nici acum nu ma simt prea bine

Sunt dator cu mai multe raspunsuri dar e tarziu...
Totusi:



Citat:
Sotia a inventata perpetum mobile de speta I-a si zburda de dimineata si pana seara uda si fierbinte ca o feriscana de 20 de ani.

... spunea cineva mai sus.
Imi place sa cred ca in ultimul timp am inceput sa inteleg putin sexul frumos, si tandru, si pudic, si 'slab', si infinit...
Fetiscana de 20 de ani nu zburda ca un perpetum mobile uda si fierbinte.
De abia in jur de 28-30 de ani incepe o femeie sa devina femeie...
si asta doar daca Printul ei o saruta si o trezeste la viata.

... va urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Sincera sa fiu,cabotinule...,ma intreb ce conteaza mai mult pentru sotia ta:respectul fata de propria persoana si fata de copii sau o familie care desi e impreuna,e demult destramata...
Sorry,sa faci ceea ce a facut sotia ta(din punctul meu de vedere),mi se pare o renuntare a principiilor sanatoase,a respectarii de sine,a injosirii chiar si in fata copiiilor.Caci,tu insuti recunosti,nu esti sigur ca nu o vei mai insela.Si ea ce face?Se imbata cu apa de ploaie
Sorry,vorbesc din perspectiva unei femei actual divortate,din cauza unei amante.Poate eu nu am luptat ca si sotia ta,dar stii ce?Ma simt bine in pielea mea si ma simt si mai bine cand el vine sa imi cerseasca in genunchi ce a avut candva...
Pentru barbati nu sunt valabile scuzele cu"durerea de cap"?De cate ori va asteapta sotiile in pat si voi preferati un meci ,stupid pentru 90%din femei,si noi va intelegem?Poate pe noi chiar ne doare capul,insa un meci il mai poti vedea si in reluare(nu e cazul meu,nu am dureri de cap)
Poate sotia te astepta acasa cu masa pusa,cu o surpriza(care o fi fost ea),iar tu stateai cu baietii la o ,fara sa o suni...
Si noi nu facem tam tam din asta,va primim cu bratele deschise,chiar daca poate mai punem intrebari care va deranjeaza
Sorry,repet,vorbesc din postura unei femei divortate din motivul pe care l-ai expus tu atat de teatral...Poti lupta,pana la o limita.Eu ma simt bine si tin capul sus,nu m-am injosit,nu am facut nici tam-tam,si stiu ca sunt greseli pe care le poti ierta,dar ceea ce ai facut tu,sorry,asta sunt eu,nu puteam ierta.
Astept rosiile,dar nu uitati ca fericirea familiala nu consta doar in sot.Stiti zicala?"barbatii sunt capul,iar femeile gatul",e doar 50 la suta adevarata...Cate femei divortate(statistic) isi distrug viata devenind alcooliste,sau fara loc de munca,si cati barbati?Eu zic ca femeile sunt minim 50% din cap,in plus si gatul,si ce e mai important,inima.
Cabotinule,femeile pun suflet(mai ales in casatorie),dar gasesc intotdeauna resursele necesare pentru a-si pastra viata frumoasa,barbatii clacheaza mai repede.Si daca e sa imi spun cineva ca nu e asa,ma uit la ex-ul meu,si sunt convinsa ca statisticile sumt corecte.
Pe de alta parte,pentru ca ai avut curajul sa ne spui povestea ta,iar tie,Marius,de mult voiam sa iti ofer macar virtual

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cmirela35

Sincera sa fiu,cabotinule...,ma intreb ce conteaza mai mult pentru sotia ta:respectul fata de propria persoana si fata de copii sau o familie care desi e impreuna,e demult destramata...
Sorry,sa faci ceea ce a facut sotia ta(din punctul meu de vedere),mi se pare o renuntare a principiilor sanatoase,a respectarii de sine,a injosirii chiar si in fata copiiilor.Caci,tu insuti recunosti,nu esti sigur ca nu o vei mai insela.Si ea ce face?Se imbata cu apa de ploaie
Sorry,vorbesc din perspectiva unei femei actual divortate,din cauza unei amante.Poate eu nu am luptat ca si sotia ta,dar stii ce?Ma simt bine in pielea mea si ma simt si mai bine cand el vine sa imi cerseasca in genunchi ce a avut candva...
Pentru barbati nu sunt valabile scuzele cu"durerea de cap"?De cate ori va asteapta sotiile in pat si voi preferati un meci ,stupid pentru 90%din femei,si noi va intelegem?Poate pe noi chiar ne doare capul,insa un meci il mai poti vedea si in reluare(nu e cazul meu,nu am dureri de cap)
Poate sotia te astepta acasa cu masa pusa,cu o surpriza(care o fi fost ea),iar tu stateai cu baietii la o ,fara sa o suni...
Si noi nu facem tam tam din asta,va primim cu bratele deschise,chiar daca poate mai punem intrebari care va deranjeaza
Sorry,repet,vorbesc din postura unei femei divortate din motivul pe care l-ai expus tu atat de teatral...Poti lupta,pana la o limita.Eu ma simt bine si tin capul sus,nu m-am injosit,nu am facut nici tam-tam,si stiu ca sunt greseli pe care le poti ierta,dar ceea ce ai facut tu,sorry,asta sunt eu,nu puteam ierta.
Astept rosiile,dar nu uitati ca fericirea familiala nu consta doar in sot.Stiti zicala?"barbatii sunt capul,iar femeile gatul",e doar 50 la suta adevarata...Cate femei divortate(statistic) isi distrug viata devenind alcooliste,sau fara loc de munca,si cati barbati?Eu zic ca femeile sunt minim 50% din cap,in plus si gatul,si ce e mai important,inima.
Cabotinule,femeile pun suflet(mai ales in casatorie),dar gasesc intotdeauna resursele necesare pentru a-si pastra viata frumoasa,barbatii clacheaza mai repede.Si daca e sa imi spun cineva ca nu e asa,ma uit la ex-ul meu,si sunt convinsa ca statisticile sumt corecte.
Pe de alta parte,pentru ca ai avut curajul sa ne spui povestea ta,iar tie,Marius,de mult voiam sa iti ofer macar virtual

Toata viata e o continua speranta...
Mirela


pentru o femeie puternica

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput