Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap42

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

eu tusesc rau de la Craciun si la prima vedere nu am nimic la plamani, astept analiza de sange de antitripsina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

fetelor..scuzati ca ma bag si eu in seama..eu nu am endo..
insa povestea mea se aseamana cu cea a lui dyamy..numai ca povestea mea e fff recenta!am trecut si eu prin 2 operatii-laparoscopie in noiembrie 2008 si operatie clasica in decembrie 2008..au fost indepartate aderentele fff multe si mi s-a recomandat fiv-ptr ca as risca sa am o sarcina extrauterina,desi ovarele sunt ok,uterul la fel..trompele ar fi un pic afectate deoarece au fost prinse in aderente ff mult timp si sunt un pic subtiate..eu incerc de 10 ani sa am un bebe..10 ani in care nu am vazut niciodata 2 liniute!!
dyamy..eu vreau sa te intreb daca ai avut probleme cu sarcina..ptr ca erai operata doar de o luna si ceva..doua!operatia mea e de 20 de cm..destul de mare..daca incerc..si raman insarcinata acum..va afecta cu ceva? e posibil sa plesneasca operatia? la tine cum a fost?multumesc anticipat ptr raspuns!si scuze fetelor..nu am vrut sa va bruiez,ci doar sa ma informez!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Boo mi-a recomandat medicul pastilele, presupun ca si pt protectie dar mai mult pt endo sa nu se refaca. A zis sa aleg intre IUD ce pune in uter si emite o doza de progesteron in fiecare zi sau pastile pe baza de progesteron numai. Eu am ales pastilele. Alaptatul nu stiu daca chiar te protejeza pt ca eu ma gandesc ca din moment ce iti apare ciclul inseamna ca ai si ovulatie, nu? Poate gresesc, nu stiu dar asa ma gandesc ca este. Eu cred ca atat timp cat n-ai ciclu ar trebuie sa fie ok, dar asta e doar ce mi se pare mie logic, nu m-am interesat despre ce se intampla cu endo in timpul alaptatului.



Monica si Rebecca (2008.02.15)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

URATICAVezi ca ti-am trimis un mesaj privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

URATICAVezi ca ti-am trimis un mesaj privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

multumesc draguta!!l-am primit si ti-am si raspuns..si bineneteles..ca am si alte intrebari!
multumesc si aici!!
off..sper sa raman si eu insarcinata dupa cei 10 ani de asteptari si sa te urmez..cu bebe 2..imi dau seama cata fericire este in sufletul tau!felicitari!!sa ai parte numai de bucurii din partea bebicilor si sa fii fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Saluty!Ce fac iubitele?
Dyamy FELICITAAAAAAAAAAARI!!!Sa fie sarcina usoara si BB sanatos!
Fire iti tin pumnii stransi si te rog eu sa fii un pic mai optimista!Conteaza mult de tot sa fii optimista sau macar cu emotii cat mai mici.Doamne ajuta sa fie cu ochisori!Despre cumparaturi,m-am uitat pe net ca ne batea gandul sa mergem si noi(dar nu stiu daca sunt in stare acum)si am gasit asa:http://www.mcarthurglen.at/offers/offers.php?sid=0642c99c62b711747d311d77b2266de4,este un outlet unde merg romanii la cativa km dupa granita cu Ungaria, mai este asta http://www.scs.at/scs/shops/Shopdetailseite.de.php?shopid=788&title=Searchterm&branche=9 si am inteles ca mai este o strada cu magazine unde se practica reduceri in perioada asta,Mariahilfestrase(nu am caractere germane pt ultimul s)...in Viena.Asta ca spuneai ca nu prea ai fost incantata de ce ai gasit sau n-ai gasit.Ma gandesc la tine si iti doresc din suflet sa fie bine de data asta!
Moni pup bandita dulce si ii doresc sanatate!Sanatate si tie si sa vii cat mai repede cu vesti bune!
Rala bine ai venit in mod mai frecvent!Bafta mare pe perioada injectiilor,sa ai simptome minime sau deloc de menopauza!
Boo bine ati revenit din vacanta!Nu stiu daca ma(il) inscriu la fotbal-eu am o fobie,dar cred ca bb va fi baiat...sa vedem,sa vedemdaca mai aducem un pretendent la funditele roz de aici.Mie mi-a placut Alexutul in special in 3 poze,m-au facut praf:alea doua in care explica lui tati tehnica de gustat picioare si in aia unde zici ca e sub acoperire,numa ochii i se vad...aaaa si aia cu bluzita in cap si manecute laterale
Ralu si Magdi Bafta mare la examene!De unde mai aveti nervi frate?Eu si acum sunt traumatizataBravo voua!
Lilisor am inteles ca te-ai hotarat!Felicitari si tin pumnii!
Ioana ma bucur ca ai sters doua de pe lista!Am citit faza cu poponetele albastre Sa deie Dumnezeu sa ai parte cat mai repede de cel putin unul!
Uratica nu deranjezi pe nimeni.Scrie linistita cui vrei si sa te ajute Dumnezeu si pe tine si pe toate sa devenim mamici cat mai repede!
Beatrice multa sanatate!Eu zic ca e bine ca ai parte de doctori care te examineaza concret.Aasa ca incearca sa vezi partea plina a paharului,poate vei reusi sa-i dai de capat cu necazurile si va fi bine!
Eu am ajuns in faza in care ma autodisciplinez ca e bine ca nu am motive sa merg la dr des si in concluzie sa fiu rabdatoare pana la urmatoarea intalneala cu BB.Sunt un pic frustrata ca nu am burtica(decat aia naturela a mea ),nu simt mare branza,oricum nu miscari de BB,normal la varsta asta,dar deh!...si e cam greu de asteptat pana la o noua vizualizare,ca sa stiu ca e bine.Dar daca iau clinicile cu ecografe la rand nu fac nici o chestie,de-asta ma tin departe sa nu cad in extrema cealalta si sa nu mai am frana la mine.Ieri am fost bine,alataieri nu...tot asa.Cu mancarea sunt certata,in fiecare zi ma chinui sa gasesc idei cu ce as manca cat de cat cu pofta.Pana acum mi-a iesit dar parca e tot mai greu si eu mai fara pofta.Bine ca nu vomit zilnic.Dulciurile imi sunt dusmane...mai putin inghetata din cand in cand...se uita casieritele la al meu ca la felul sapte ca ia inghetata pe vremea astaCam atat.
Mada,Iliraluca,Aerlilian...toate fetele
KISSES


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monica9

Boo mi-a recomandat medicul pastilele, presupun ca si pt protectie dar mai mult pt endo sa nu se refaca. A zis sa aleg intre IUD ce pune in uter si emite o doza de progesteron in fiecare zi sau pastile pe baza de progesteron numai. Eu am ales pastilele. Alaptatul nu stiu daca chiar te protejeza pt ca eu ma gandesc ca din moment ce iti apare ciclul inseamna ca ai si ovulatie, nu? Poate gresesc, nu stiu dar asa ma gandesc ca este. Eu cred ca atat timp cat n-ai ciclu ar trebuie sa fie ok, dar asta e doar ce mi se pare mie logic, nu m-am interesat despre ce se intampla cu endo in timpul alaptatului.



Monica si Rebecca (2008.02.15)


Monica eu stiu ca alaptatul nu te protejeaza de o sarcina. Dar auzisem ca te protejeaza de endo. De asta te intrebam de ce luai pastile. Eu una chiar ma gandeam sa prelungesc alaptatul in speranta ca nu revine endo .. Mai vedem.

hai sa va arat ceva. Lucia cu dedicatie speciala ca ziceai ca nu pun poze cu Alex cand rade. Uite aici:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Monica9 - imi pare rau sa aud de raceala Rebeccai, ce am observat la toate prietenele mele e ca toti copiii au racit f tare iarna asta. Poate e de vina si gerul de afara, azi de exemplu sunt -29 grade cu factorul vant, cred ca ai observat....
Nici mie nu imi vine sa cred ca au trecut 12 saptamani, deja peste cateva zile intru in saptamana a 14-a... De-abia astept sa stiu daca este un EL sau o EA, pana atunci nu ma pot gandi la nume, nu stiu de ce... M-ai intrebat ce ne dorim... Nu avem preferinte, sincer. Sa fie sanatos si atat.
O sa te sun si poate ne si vedem luna asta, ca am inteles ca incepi munca din februarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo multumesc mult pentru dedicatie!Mi-a inseninat ziua!E un frumos,dulcios si scumpacios!Dar tot zgarcit cu rasul,ti-a iesit limba cred de la papat burticaStie 'mnealui ca rade intr-un mare fel asa ca suntem nepretuit,domle!
Alexut smecherel si multumim!
Romanitza 14?Ce fain de voi!Nici eu nu ma pot gandi la numeDe fapt nu prea pot gandi in ultimul timpSarcina usoara draga coleguta!


my little sunshine

Mergi la inceput