Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap42

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Rala, !!!Ce ma bucur ca mai dai si tu semne de viata...Anul asta facem bebe,da?Nu te dezminti,ramai prezicatoare,da?Cafeaua mai e cum mai e,dar cu tigarile cum esti???Aris ce face?E burticoasa rau???Sa-i transmiti pupaturile noastre!
Boo ,individul e mortal!Incepe sa semene cu taticul lui...La nastere semana cu tine...S-a schimbat,dar tare e frumusel!!!Hai ca ma grabesc sa-i fac partenera!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

Buna
beatrice75Am avut o endometrioza fff urata. Povestea mea e pe prima pagina. Am sa-ti povestesc pe scurt. Am fost operata de 2 ori. Prima oara laparoscopic cand mi s-a descoperit aceasta boala si deschizandu-ma ce crezi, nodul endometriozic pe peretele vezico-urinar. Acest nodul imi tragea uterul si imi lipea tropele. Dupa 4 luni acest nodul a recidivat si am fost operata clasic cand am facut si o interventie la spitalul panduri unde s-a constatat ca nodulul nu patrunsese in vezica ci era localizat pana in stratul al doilea al vezicii. Am fost operata clasic, interventia a durat 4 ore, am stat 10 zile cu sonda. Dupa aceea am facut Dipherelinul o singura injectie care mi-a intrerupt menstra o luna si jumatate. Dupa doua luni constat cu nu imi vine menstra si ce crezi doua liniute. Am avut o sarcina super si am nascut la termen o fetita de 3,300kg si a primit nota zece. A trecut 1 an si doua luni atat are Maria timp in care m-am ferit numai in luna decembrie am lasat liber sa vad daca se mai intampla miracolul. Si uite luni am facut testul si am iarasi doua liniute. Nu stiu cum sa facem sa vb la un telefon ca eu nu stiu de ce nu pot sa-ti trimit mesaj privat ...
Am uitat sa-ti spun ca eu am facut si un taratament naturist de la aloe vera care cred ca si acesta m-a ajutat. Nu imi aduc aminte ce am luat ca au trecut deja 2 ani dar o sa ma gandesc.....
Mai vb.
O sa mai incerc sa-ti trimit mesaj privat. Trimite si tu unul sa vad daca il primesc
Te pup
Fii optimista.
Dyamy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Multumesc tuturor pentru intampinare.
Magdita, multumesc pentru raspuns, parca m-am mai linistit si parca nici durerile nu mai sunt asa de pronuntate. Poate ca a fost doar autosugestia pana la urma. Sper sa treaca cat mai repede perioada asta si la mine si sa te urmez sa ne reapucam de "productia de verisori". Si eu va trebui sa fac histero, T a zis ca pot veni cand vreau si ma gandeam sa o fac dupa ultima injectie ca sa pregatesc terenul cat mai aproape de "insamantarea de primavara". E grea operatia asta? Cred ca mai bine te intre pe pm ca sa nu ocupam locul aici.
Ioana noi stim in sufletul nostru ca o sa fie bine, nu?
Aerilian draga mea, e o placere sa intalnesc fete cunoscute. Normal ca anul asta ramanem, trebuie sa imi promiti ca mergem cu burtile la tratoria sa comandam si noi carbonara "dar fara ou crud, va rog". Eu cu tigarile cam tot asa tu? Aris e bine, creste si se rotunjeste, nepotul e mare figura, se tine ascuns cand cu mainile cand cu picioarele, deci ii place incognito.
Beatrice, eu eram mare bautoare de cafea, adica ajungeam chiar si la 4 cani pe zi, uneori beam si la 12 noaptea pentru ca niciodata nu m-a impiedicat sa dorm. Si eu tot tensiune mica dar sincer nu stiu cat e nevoie medicala si cat placere in povestea asta cu cafeaua. Sora-mea, fiind gravida bea un fel de cicoare, inka parca ii spune, dar pare... yak! Din cate am inteles nici nedofeinizata nu avem voie... O sa incerc cu ceai negru dimineata si apoi poate decaf. Pana una alta incerc sa reduc macar cantitatea...

Good things happen to good people!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Rala, de-abia astept sa ne-apucam de facut "verisori" pentru nepoteii nostri , sper sa reusim anul asta . Legat de histero, nici nu se compara cu laparo. E mult mai usoara. Mi-au facut si niste calmante cu 10-15 min inainte de operatie si eram deja un pic ametita cand m-am dus la sala. Nu imi amintesc decat cand m-au asezat pe masa. Atat. Si m-am trezit dupa interventie, care nu a durat decat vreo 15 min, fara dureri de burta, de cap, sau greata sau altceva. Nimic, nimic. Parca nici nu as fi facut o interventie chirurgicala cu anestezie generala. Am avut sangerari vreo doua zile si atat. Fara nici un fel de alte simptome.
Dyamy, povestea ta chiar este un exemplu ca se poate si cu endo. Felicitari inca o data . Meriti din plin dupa chinul prin care ai trecut pentru a avea un copil, cu doua operatii, laparo si clasica.

Pup toate fetele, fara exceptie .

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Buna Rala,

Bine ai venit aici si bine ai venit printre injectatele cu Diphereline. Ne-am intlnit si la alte capitole, eu nu am mai scris asa cum am decis.

Eu am facut ultima injectie pe 23.12.2008, nu am cm inca dar sunt super optimista. Cu ce nu sunt foarte linistita este ca eu am slabit cam rau, daca se mai putea!!!!!. Da-mi si mie niste kg si felelor, ce aveti in plus, mai vreau si eu...
Mai am si dureri de burtica, pe care nu le aveam inainte de operatie, sau nu le constientizam cand aman sa merg la toaleta

Dyamy,

Felicitari pentru cele doua minuni si multumim ca ai scris din nou aici, stim ca se poate dar mai vrem reusite. Eu citesc forumul la mai multe subiecte si ma bucur tare pentru fiecare reusita dar la noi parca e altceva.

Pup pe toata lumea si succes in tot ce faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Dyamy felicitari si sarcina la termen. Si mie mi-ar place sa se intample la fel, la prima incercare, vom vedea.

Romanitza ce a trecut timpul, ai deja 12 saptamani, mai un pic si vedeti daca e baiat sau fetita. Ai preferinte sau nu conteaza?

Lucia imi pare rau sa aud de sangerare dar bine ca dl Mazare e ok. Si eu am avut sangerare pe la 11 saptamani, la mine a fost un hematom si am sangerat cam 4 saptamani dar a trecut si totul a fost ok. Asa va fi si la tine, sunt convinsa.

Liliana ma bucur sa aud ca esti bine si nu ai renuntat.

Eu nu sunt tocmai bine ca Rebecca e bolnava, ceva infectie virala, are febra, a si vomitat odata, dar parca incepe sa ii treaca. Eu am terminat ieri ultima cutie de anticonceptionale, asa ca vreau sa incep si dieta. Si sa termin alaptatul cam intr-o luna ca inca nu am ciclu, si as vrea deja sa apara ca sa incercam pt inca un bebe. Sper sa nu dureze mult de data asta. Peste doua saptamani ma duc si la un eco sa vad ce se mai vede, sper ca nu a aparut endo deja, ma gandesc ca neavand ovulatie si ciclu pana acum nu avea cum sa se refaca.

Va pup si multe teste pozitive va doresc.

Monica si Rebecca (2008.02.15)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

Va multumesc pentru urari si doresc sa va intorc urarile si sa vedeti cat de curand si voi doua liniute. Am sa va tin la curent cu sarcina si in acelasi timp sunt alaturi de voi.
Sunt sigura ca veti reusi asa cum am reusit eu.
Va sarut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Monica imi pare rau ca bebelina e bolnavioara !!! sa se faca repede bine!!!
Vreau sa te intreb ceva. De ce ai luat pastile daca alaptezi ? Pt protectie sau contra endo ? Ca eu stiu ca daca alaptezi endo nu se reface ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Sunt bucuroasa ca am primit saptamana asta rezultele de la ambele analize facute la Gynera, anticorpii cardiolipinici si Lupus anticoagulant si sunt negative, deci am mai eliminat niste cauze...mai am inca vreo cateva zeci...
Boo l-am vazut pe bebe Alex si m-am topit, ma bucur ca a-ti avut un Craciun minunat!
Ralu_t am vazut si pozele voastre frumoase, dar cel mai dulce mi s-a parut in filmuletul unde doarme asa de haios in brate la mami.
Monica9 felicitari pentru initiativa celui de-al doilea bebe!
Rala asa e iubita!

"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Fetele, uitati ce am mai gasit!!!!faceti seara spalaturi cu 1l apa fiarta si apoi racita putin pana devine calduta, in care puneti 3-4 linguri de miere de albine poliflora sau de padure si cateva picaturi de propolis alternat cu o lingurita Noni Lichid. Spalaturile se vor face 12 seri la rand, faceti pauza pina in luna urmatoare la aceeasi data si reluati, tot asa de 3 ori. Acest tratament se aplica intr-un spital din Bulgaria, dar se introduce miere cu ajutorul unor electrozi.
www.bio-sanatate.com

Mergi la inceput