Gravidute prin FIV (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Muffinuta, sunt alaturi de tine si chiar te inteleg. Nu trebuie sa traiesc ce traiesti tu ca sa imi dau seama ce simti.
Stiu ca este fff greu si ca nu aveai nevoie de nimic din toate astea ca sa-ti perturbe linistea si bucuria de a fi insarcinata. Noi iti suntem prietene din moment ce am intrat la aceeasi "petrecere" si nu dorim decat sa-ti ridicam moralul si sa treci mai usor peste toate.
Iti doresc o sarcina la termen si liniste sufleteasca. Te pup.

Micky2007, tu stii ca eu inteleg. Asa este la serviciu. Te pupacesc si vezi ce faci cu contractiile ca si eu cred ca ma pun serios pe no-spa.

Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Ioana ma bucur ca esti optimista. Asta e un lucru bun. Poate da Dumnezeu si ramai insarcinata natural. Ce minunat ar fi. Eu te astept cu vesti bune

elena +10

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna seara,fetelor!

Buluna imi trece mie ,dar stresul asta ma doboara si nu-s atat de slaba de inger de felul meu,dar situatia asta incerta si fragila ma termina..stiu ca sunteti aici o gramada de fete sufletiste,eu va spun cu mana pe inima innebuneam perioada asta fara voi..multumesc si voi macar voi fiti fete istete si nu va consumati pt orice tampenie..

Elena,spui drept ..ma gandeam ieri ca gata nu mai scriu sa tot bombardez cu vesti tampite site-ul care are nevoie de putina veselie,suport moral,informatii, nu de dezechilibrate ca mine..
Dar m-am razgandit peste noapte,mai ales cand am citit ca mai sunt cazuri cum banuiam dar fetele nu vorbesc pur si simplu..
Si,da Elena ,m-am enervat azi pe mine insami..mi-am zis gata la eco mai bine decat incertitudinea..ca nu am timp de pierdut..
Elena,ma vezi pe mine eu macar ma supar pt mormolocul asta cu care imi impart viata,dar tu,nu te enerva pt orice amarat..ai doi!!bebe si tb sa ai grija de ei..vorbesc eu care parca-s mai breaza,ma supar si dc bate vantul mai tare acum,cred ca m-a umflat medicul asta cu chimicale,nu ma mai recunosc..
Pe o nota mai vesela ,m-am apucat de clatite,mi-a venit asa din senin..cu branza dulce si stafide aruncate in cuptor si cateva cu gem de caise si zmeura,sper ca nu imi fac pacate pomenind..mi se lasa gura apa..poate e totul ok maine si pt mine..daca nu m-am aranjat pana dau clisa jos de pe mine
Elena,multumesc si nici nu ai idee cat imi placi si tu si mai sunt multe fete cu care am inchegat o simpatie si prietenie reciproca.
Tot am amenintat cu niste poze asa ca sa nu aveti impresia ca vorbiti cu o baba..dar dc trec de 3 luni,o fac,am acum asa o superstitie ..ma obsedeaza pragul ala..
Si cu eco am tot citit pareri pro si contra ca e bine sa il faci ,ba ca nu prea des..ca afecteaza sarcina..dar cand m-am uitat azi pe site chiar una dintre fetele noastre la 11 saptamani..ca si mine eu la 12 saptamani fara o zi am avut "surpriza",ma asteptam sa fac scanul mai avansat si sa vad sexul..din cauza asta sunt atat de panicata..

Elenaesti asa o fata buna si blanda buna de pus la rana..

la toate fetele si scuze anticipat ca va stresez..dc nu rezistati va rog sariti-ma la citit,nu ma supar..

P.S.Al meu e langa piscina,am plecat de o ora de acolo chipurile pt clatite..s-a intunecat deja..las'sa respire aer curat!

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ioana, ce ma bucur ca nu a trebuit sa treci prin calvarul unui chiuretaj. Si ce veste buna cu prestatul sa ramai insarcinata pe cale naturala. Poate tie asa iti este dat.
Elena, mie nu mi-a dat dr. sa fac nicio analiza si de aceea am intrebat ca sa am habar cam care se fac in sarcina.
Muffi, bravo fata draga! Votez si eu pentru eco facute cat mai des, pana in luna 3-4 cand incepi sa-l simti, ca atunci stii ca e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Moni

Un eco mai des ,asa 10 zile macar nu te tine in stres,mai ales dupa sangerari,alte minuni cum am avut si eu..macar am comfortul moral ca nu stau si astept si ma bucur,visez,aleg nume,carucioare,decorat de camera.. cand bebe e in pericol,nu ca poti ajuta prea mult in cazuri extreme..dar cum ziceam starea mentala ajuta mult la relaxare si sa ne bucuram de zilele astea unice..mi-e si frica sa merg maine,dar aveam pe luni unul,un eco..si mi se pare o vesnicie pana atunci..
Azi m-am hotarat cand am intrat pe zmeurici si ce am citit m-a dus inapoi in vreme..m-am intristat rau,viata e atat de nedreapta!
Te pup,Moni si pe cei mici..
si pe toate fetele

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

muffi eu pana la 5 sapt am facut eco saptamanal, apoi pana la 3 luni din 2 in 2 sapt, dupa care la 1 luna. Dr. de fiecare data imi spunea ca ecografiile nu fac rau bebeilor, deci pt linistea ta poti face cate eco doresti. Bafta multa maine si te asteptam cu vesti bune.

moniland apropo de diferenta dintre gemenuti, ieri am fost la eco si pot sa-ti spun ca Roland (cel care tot timpul era mai mic) a recuperat foarte bine, daca la ultima eco era cu 1 sapt mai mic decat varsta gestationala, ieri era perfect in grafic, iar Raymond e mai mare cu vreo 2 zile. Deci Raymond are 1557 g iar Roland are 1426 g, si ambii au peste 41 cm. Si au niste mutrisoare tare tare dulci , toata m-am topit cand i-am vazut.

tuturor

Eni 31+ Raymond si Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Enni,
foarte buna informatia pe care ai impartasit-o cu noi,experienta ta..eu nu eram speriata de eco prea dese in ciuda a ceea ce se scrie..si multumesc sper sa fie bine maine si sa imi risipesc indoielile.

Ioana,citesc ce scrii si ma minunez,te admir pentru taria si daruirea ta pentru a avea un copil.Iti doresc din inima sa iti implinesti acest minunat vis !esti un exemplu pt fetele care sufera si dispera dupa un esec..inclusiv pt mine.

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xrysya spune:

zisaCami-cum ai cumparaat tu carrutul din canada?ti la luat cineva de acolo?ca vad ca nu au delivery decat la ei acolo.foarte frumos si nu e nici scump. la babelus sanatos si frumos.
muffinuta-nu te mai stresa cu sanii.eu am avut sarcina cu gemeni si sanii nu mi sau marit.deci sutienul care lam purtatt la 9 luni al folosesc si acum si nu mie mare deloc.deci nu sani deloc.in schimb la primul baiat acum 8 ani,aveam niste "plamani" de waww.deci depinde de la sarcina la sarcina.mult noroc si fara stres.asa suntem toate cele care facem fiv.12 zile de asteptare.apoi raspunsul.apoi,intrebarea;oare mai e acolo?apoi testele care iti spun daca e sanatos sau nu.apoi 3 luni,au e greu,oarre trebuie amniocenteza ori nu,apoi 5 luni alte teste alte analize.apoi 7 luni.vai,daca nasc prematur?apoi 9 luni,vai,nasterea.doaarree nu doare.miee frica.apoi cand al ai in brate incep adevaratele griji.si ele nu se termina niciodata.colici,dinti,mersul in picioae,primul cuvaant,cazaturi si julituri,geamuri sparte(daca e baiat),grradinita(alte cucuie si pe acolo)scoala,gagici,au se casaatoreste,au ma face bunica....si uite asa o sa o tinem numai un stres.gandestete ca totul e natural sii ca totul va fi bine.ori cu griji ori fara griji daca e sa se intample ceva,tot se intampla asa ca cu dumnezeu inainte
madalina-vreau si eu parola sa vad si eu bibicii.
ai mei copii cresc mari si obraznici.unu tipaa unu vrea in brate.asa trec zilele una dupa alta.au 5 luni jumate,inca nu le dau mancare ca a zis doctorul de la 6 luni.ssi ccred ca le da dintii ca si-au ros manutele de ciuda.cred ca aai mnananca gingiile.leam luat jucarii de dinti,geluri,dar tot mai bune sunt manutele.au facut si vaccinuri.nau facut temperatura(asta mai lipsea|)in rest totul ok.sanatosi tun ca precumm masa.
mult succes la toate fetele si la cat mai putine probleme.ba nu,deloc

http://www.flickr.com/photos/pedakui/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xrysya spune:

si fettelor,cineva zicea ca in cipru este gravibinon.si cred ca asa e dar sub alta denumire ptr ca am facut si eu la iceput ca a zis caa sarcina nu e fixata ca se misca pe acolo.nu stiu unde
deci daca e vreo fata in urgente si are nevoie am sa merg sa iau si sal trimit .dar nu stiu daca merge prin colet.ne interesam

http://www.flickr.com/photos/pedakui/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Elenada multumesc iubita I-mi pare rau ca ai probleme cu serviciul si i-ti doresc sa se rezolve cat mai repede si in favoara ta si a bebelusilor!
Moniland multumesc frumos! Nu stiu cat de multe sanse avem natural, mai ales ca eu am endometrioza si ea afecteaza trompele si functionalitatea lor, iar eu am doar una buna, insa macar la capitolul spermograma stam bine acum, asa ca...ce-o vrea Dumnezeu! Stii vorba aia:"speranta moare ultima..."
Muffinuta eu de felul meu sunt un om forte optimist si care-si face mereu planuri...doar asa pot merge mai departe...altfel as innebuni, crede-ma, nu mi-e usor deloc!

Mergi la inceput