Gravidute prin FIV (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Merci mult Carmen. Noi cochetam cu asta. http://www.stokke.com/ro-ro/
Mai analizam oricum.

Bq 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Moniland nu ma duc la eco. Am fost ieri la doctor dar nu am mai facut eco ca a zis ca la ultima ecografie era totul perfect asa ca ieri mi-a facut analizele pt sarcina am discutat una alta. Mi-a facut internare in spital pt o saptamana ca sa mai am concediu si atat.

Muffi nu deranjezi pe nimeni daca iti versi oful aici. Nimeni nu te judeca si nu vrea sa iti faca rau. Daca tu te simti mai bine ca vorbesti cu noi atunci fa asta. Nu te supara pe noi ca poate am reactionat mai dur. Scuze. Te pup si multa sanatate la bebel.

Si eu azi parca ma simt putin mai bine. Am papat ceva si nu mi-a fost decat putin greata si pe urma a trecut. Vreau greturile mele ca sa stau linistita ca altfel o iau pe aratura

elena +10

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna dimineata,Elena!

Nu, nu ati reactionat dur,Doamne fereste!fiecare are dreptul la opinie si eu respect acest lucru..mai bine un raspuns sincer decat unul prefacut..
Elena,sunt ingrijorata rau eu oricum nu aveam ca voi simptome prea multe ,greturi ,etc,dar subit mi s-a taiat pofta de mancare,m-am subtiat pe cuvant asa din senin..nu mai vorbesc de sani,inclusiv culoarea s-aa facut roz pal de tot..cred ca e de rau..sunt calma,crede-ma nu sunt isterizata ..dar cred ca nu e normal,am mai trait asta.



Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Muffi, cum stii, atunci cand dispar simptomele nu e prea bine. Dar nu e o regula. Inainte de sarbatori si de a sangera nu ma mai durea nimic, nimic. Aveam o super energie. Ca o concluzie as zice ca exista si zile in care nu te doare nimic si totul e ok.
elena, ce analize ti-a dat de facut?

cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

La multi ani burtici abia acum am intrat pe anul acesta pe aici caci am fost tare ocupata.
IOANA imi pare sincer rau ca trebuie sa treci iarasi printr-o asa suferinta,ai grija de tine
Vad ca discutati despre sanisori,scurgeri....sa va spun cum a fost la mine.Deci am avut scurgeri,adica pete maroni cam pana pe la 9-10 sapt parca,era tare cald la noi in tara,cum ieseam afara si stateam in picioare mai mult cum incepeau.Colul meu nu sa inchis de la inceput,am facut cerclaj la 14 sapt.,la 19 au inceput contractiile si am stat o sapt in spital.Dupa aceea asa am tinut-o pana am nascut,am facut gravibinon tot timpul,am luat ginypral,no-spa.Dar in alta ordine de idei nu m-au durut sani,nu am avut greata mai deloc,in privinta asta am fost super ok.Stiu ca este greu sa stai in pat dar merita orice efort,cand ma uit acum la fetita nu imi mai aduc aminte nimic,am uitat si nasterea naturalaCuraj si multa rabdare sa va dea DD,va pup cu drag
MIHA sa iti traiasca printesa

Cristina deBianca Maria 4.03.2008

Bianca


Primul 18.11.08 Al doilea 5.12.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Moni dr. a zis ca se poate face cerclaj intre sapt 19-22. La mine nici nu este nevoie ca am colul de 4.54 si este inchis, dar eu am cerut sa fiu sigura ca nu am probleme mai tarziu, mai ales ca am gemeni.
aurel_cris scuze pt azi, a picat net-ul si nu am vazut ce ai mai scris.


Micky 19+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Fetelor, sunt fericita, azi am facut inca o morfo de 33 sapt. la dr. Iosup si totul e bine, bubulina e cu vreo 10 zile mai mare, are 2500 g si totul pare ok. Colul vad ca a mai crescut, cu toate contractiile pe care le am (si nici n-am stat la pat deloc), are 41 mm si e inchis. De asemenea, IR-urile sunt f. bune (0,35 ambele),ceea ce e important pt. ultima parte a sarcinii. Sper din suflet sa fie bine in continuare.

Carmendu, ai un baietel SUPERB, iar voi sunteti o familie super fericita si implinita, se vede asta !

Muffi, cu toate dezamagirile pe plan personal prin care treci acum, incearca sa-ti mentii optimismul, vorbeste cu noi, fa tot ce crezi ca te poate ajuta in perioada asta, ca sa depasesti momentele mai putin placute de dragul . Si inca ceva, nu-ti mai cauta culoarea sanilor sau mai stiu eu ce alte simptome lipsa, ca nu sunt relevante ! Hai, capul sus.


pozici

rami 33+ Ilinca Maria

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Rami73

punct ochit punct lovit..merci,nu m-am mai cautat de toate cele maine m-am programat la pranz,merg singura la un spital,la clinica FIV erau full si nu mai vreau sa o innebunesc pe doctorita,asa ca nu mai "controlez" nimic,am nevoie e clar pt mine de un eco saptamanal sa trec de primele 3 luni,altfel o iau razna,nu imi scot din cap chinul de acum cateva luni cand eram inconstienta de pericol,dar macar ma bucuram de sarcina.
Si personal,am luat deja hotararea nu o scriu aici dar o data ce imi intra in cap sunt ca su catarul..stiu ce am de facut..acum mi-e greu dar vine si randu'la bolandu'.
Precum ati citit din pacate si alte cupluri au ajuns la divort,dar mai bine asta decat compromis pe viata.
Si eu..nu-s de colo..asa sa imi fac reclama..sper ca am starnit macar zambete..


Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Vin de la eco si incerc sa vad partea buna a lucrurilor, asa cum foarte frumos spunea d-na dr. Dracea si sa-mi fac planuri de viitor. In uter nu mai era nimic, insa eu tot sangerez si am dureri in partea stanga si mi-a repetat un beta HCG, de teama sa nu fi migrat spre trompa functionala embrionul eliminat si ca nu cumva el sa dea aceste sangerari si dureri. Pe de alta parte mi-a spus ca e posibil sa mai am sangerari inca o saptamana de acum incolo si sa nu fie totusi nici o problema, pentru ca organismul stie el mai bine ce face. D-sa era foarte optimista in ce ma priveste si m-a sfatuit acum sa incercam si natural sa raman insarcinata cateva luni, pentru ca am o trompa buna si spermograma sotului imbunatatita considerabil. Mi-a dat sa fac doar Anticorpii cardiolipinici si Lupus anticoagulant, analize pe care le-am si facut la Gynera si astept rezultatul zilele urmatoare. Parerea d-sei e, ca embrionul a avut ceva si prima si a doua oara si ca nu voi gasi nici o problema fizica la mine. Eu am tot insistat si i-am cerut analize mai multe, insa d-sa a zis ca le voi face degeaba, pentru ca majoritatea cazurilor nu gasesc nici o explicatie in analize si ca trebuie doar incercat si mers inainte cat putem noi. Ea era optimista in primul rand pentru ca s-a prins de fiecare data si asta inseamna ca schimburile materno-fetale sunt bune, iar ca embrionul nu a mai evoluat nu e vina nimanui...Eu am mare incredere in d-sa si a fost de acord cu mine, sa iau o pauza insa mi-a spus sa nu fie mai mare de 6 luni, pentru ca organismul devine lenes si nu mai raspunde la fel la tratament si cred asta. Vrea sa ma vada dupa 3 luni, cu analizele hormonale si sa mai vedem si ovulatia cum e si in rest pauza... Am plecat zambind de acolo desi nu aveam ceea as fi dorit, o poza a puiului meu, insa vorbele incurajatoare ale dr. i-mi rasunau in minte si au fost de ajuns pentru a depasi mometul greu in care ma aflam.
Va multumesc frumos pentru vorbele frumoase si incurajarile calduroase tuturor!
Zisa_cami i-mi pare rau ca nu am apucat sa stam de vorba si sa-ti admir burtica! Multumesc pentru incurajari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Moniland eu am facut toate analize gravidei. Eu le aveam facute dar erau vechi.
In afara de secretii si papa nicolau care erau din septembrie 2008 restule erau din octombrie 2007.
Secretiile le-am repetat ca mi-a ieit atunci ureaplasma. Eu am facut tratament dar acm doctorul a zis sa le repet.
in rest am facut toxoplasmoza hepatita listeria vdrl hiv si multe altele. Uzuale a zis doctorul.

Muffi oricm starea asta de gravideala ne face mai vulnerabile si mai suparacioase si nervoase si daca mai ai pe cineva care sa iti alimenteze starile e si mai greu. Stai calma si roagate sa fie totul bine. Si eu am zile cand ma simt bine si ma ingrijorez si eu. Nu toate gravidutele au greturi sau dureri de san. Sunt gravidute care nici nu au simtit ca sunt insarcinate asa bine s-au simtit.Doamne ajuta sa fie totul bine si sa iti tii puiutul in brate la termen. Si ma bucur ca te-ai programat la eco. E cea mai inteleapta decizie. Decat sa te stresezi. Si nu cumva sa te impinga pacatul sa nu ne mai scrii. Tu esti placuta si trista si vesela.

Si eu sunt putin cam agitata de ieri. Am avut o altercatie cu cineva si asa ma afectat si suparat de nu pot sa imi revin. Eu de fel pun la suflet toate prostiile dar acum parca sunt si mai atacata.
Mi-a afectat toata starea. Am tot felul de temeri de nebunii. Mi-a spart parca globul de sticla. Trebuie sa ma adun si sa il fac la loc.
Pupici


elena +10

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput