Medicul te sfatuieste sa renunti la sarcina

Medicul te sfatuieste sa renunti la sarcina | Autor: gaia.nevia

Link direct la acest mesaj

Insarcinata!
Sarcina dorita din toata inima, abia astepti sa tii copilasul in brate... drumul este lung, dar stim toate ca merita. Sa dea Domnul sa fie totul ok, si nasterea usoara... o fi fata, o fi baiat... ce conteaza, sanatos sa fie!

Asta ne dorim, nu-i asa?
Si iata, se intampla ceva... Varicela, in saptamana 10 de sarcina (cazul meu)... CMV... un vaccin... un antibiotic sau alt medicament... si medicul ne sfatuieste sa facem O CERERE de intrerupere de sarcina!
Cel mai rau este ca, daca refuzam, acel medic nu vrea sa se mai ocupe de sarcina. Noi poate ne asumam riscul, dorim copilul (in orice conditii, sau in conditiile in care INTELEGEM ce anume rau i se poate intampla fatului) dar medicul nu vrea, nu stie sa dea detalii... si nu vrea sa se ocupe de "cazul" nostru.

Cel mai fericit moment din viata mea a devenit un "caz"...

Deschid acest subiect cu rugamintea ca mamicile care au trecut prin situatii similare sa posteze aici povestea lor. Nu aveti idee cate femei fac intrerupere de sarcina desi isi doresc copilul, fara suficiente informatii. Si regreta toata viata.
Sau, sunt de acord ca daca este un risc, mai bine renunta... dar nu le explica nimeni care este riscul, si in ce masura poate aparea la ele...la copilul lor.

Exita surse de informare, exista medici cu mintile si sufletele deschise, exita analize performante.... as vrea ca acest topic sa vina in ajutor celor care se intreaba "ce fac daca vreau sa merg mai departe?"

Povestea mea este la semnatura (povestea nasterii).
Rog moderatorul sa mute subiectul la "odiseea sarcinii" de exemplu, si sa ii schimbe titlul daca gaseste altul mai sugestiv.
Si va invit sa povestiti...



Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Imi pare rau ca treci prin asta. In primul rand, vreau sa te intreb, daca esti sigura ca ai varicela. Colega mea, e si ea insarcinata, si ea a facut varicela, sau cel putin asa credea. La fel, "sfatul" a venit sa faca intrerupere de sarcina.
A facut niste analize de sange pentru a vedea daca intradevar a avut varicela. Facuse o forma foarte usoara, si la recomandarea medicului dermatolog si medicului ginecolog, a facut aceste analize. Azi a primit rezultatele. Inca nu stiu daca sunt favorabile, dar sper din tot sufletul, sa fie.


tzontzo manager

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

foarte dureros ca treci prin asa ceva!
dar "acel" medic, a facut ceva investigatii mai inainte de a da "sfatul cel intelept"? ca in ziua de azi se pot face o multime de analize, mai sunt si alti medici, carora le poti cere parerea.... a renunta la sarcina nu-i lucru usor si simplu.
personal, ( am pierdut doua sarcini, una in luna 6a ) nu as renunta fara investigatii serioase si ample. la cea de-a doua sarcina, in luna a doua un medic mi-a recomnadat avortul, am mers la altul care mi-a spus ca nu-s probleme si sa merg inainte. dar in luna a 6a, in primele zile, nu stiu ce s-a intamplat, copilul a incetat sa mai miste apoi a murit. era copil dorit, dupa multi ani de incercari...

sfatul meu deci, sa nu renunte nimeni la o sarcina, doar la sfatul unui singur medic.

Kari
"
"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da, multi medici la cel mai mic obstacol aparut in timpul sarcinii, recomanda f lejer avortul. Si daca se poate avortul la cerere, ca sa nu mai trebuiasca sa faca ei raport medical (care trebuie facut in cazul unei intreruperi dupa 14 sapt de sarcina, intrerupere ilegala "la cerere")

Cand am ramas insarcinata cu primul copil, am facut analizele de sarcina, si mi-a iesit CMV pozitiv. Doctorita care imi monitoriza sarcin atunci, mi-a recomandat sec "intrerupere de sarcina". Continuarea frazei "daca nu vrei un copil handicapat". Imi rasuna si acum cuvintele ei...spuse pe un ton rece si ff grabita, m-ar fi dat pe usa afara, greu am mai reusit sa o intreb cateceva.
Eram in 11 saptamani si ceva, aproape de 12, deci mai aveam putin pana a 14 saptamani implinite...mai veneau si sarbatorile....ma programase pt avort pe 29 dec 2006 cand se intorcea ea din vacanta de Craciun...cu specificatia "este ff tarziu, dar neaparat sa nu treaca 14 saptamani", si parca a aruncat si in treacat o vorba cum ca daca trec 14 saptamani voi avea probleme cu legea...

IN fine, am cautat pe net o gramada de info, si ceva ceva am gasit pe un forum, niste info despre un laborator care prelucreaza analize de cmv...Genetic Lab. Era Craciunul nu credeam ca imi va raspunde nimeni...dar totusi am scris un mail pe adresa lor office@... Mailul ala m-a salvat..mi-a raspuns seful laboratorului, dl Lorand Savu. Mi-a dat unele info sumare pe mail despre o analiza mai amanuntita din sange, care detecteaza adn-ul virisului...PCR se cheama, plus amniocenteza, care tot prin PCR detecteaza prezenta virusului in lichidul amniotic (adica daca a recut placenta si a afectat fatul - poti sa il ai in sange dar sa nu traverseze placenta). Mi-a lasatsi un nr de mobil, l-am sunat in seara respectiva (era cu 1 zi inainte) si mi-a explicat si "live" ce si cum. Si mi-a recomandat un nou dr ginecolog, unul dintre cei cu care colaboreaza (Tutunaru, de la Sp Elias). ASa am ajuns la dansul, mi-a facut amnio, mi-au prelucrat-o astia de la Genetic, si rezultatul a iesit f bun. Copilul e sanatos, nici urma de vreun handicap, totul este normal in dezvoltarea ei...
Acum are 1 an si jumatate...
Nu vroiam sa o pierd, nu mi-as fi iertat-o niciodata. As fi preferat sa ma ia pe mine D-zeu, si nu pe ea, daca ar fi fost de ales.

Prin amnio, se afla multe raspunsuri vis a vis de diversi virusi , daca au trecut sau nu placenta, daca au afectat sau nu fatul: CMV, toxoplasma, rubeola, varicela, rujeola s.a.

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Povestea noastra e un pic mai veche, din decembrie 2006 cand eram insarcinata cu primul meu copil, care are acum 1an si 9 luni, s-a nascut perfect sanatos si, asa cum spune si Monica, nu mi-as fi iertat niciodata daca as fi renuntat la sarcina...

Stim sigur ca am avut varicela, am facut imediat analizele pentru a infirma diagnosticul, din pacate chiar era varicela.

Cel mai tare m-a afectat atunci lipsa de informatie si raceala cu care am fost tratati de nenumarati medici care nici nu am vrut sa ne vada, ne-au spus prin telefon ca trebuie sa facem intreruperea, ca nu ne recomanda sa riscam.
Este perfect adevarat ca aceasta boala, ca atatea altele POATE traversa placenta, si POATE cauza malformatii la fat. Poate fi vorba si de surzenie, sau retard mental, si acestea nu pot fi diagnosticate in utero.
Dar speranta exista intotdeauna. Sansele ca boala sa fi penetrat placenta la mine (subliniez la mine, pentru ca depinde mult de varsta gestationala) erau de ...0.4%, si se putea verifica stiintific, printr-o analiza, daca anticorpii s-au creat si in lichidul amniotic sau nu. De aici abia se putea vorbi de o "decizie" sau de un "risc".

Problema a fost ca nu gaseam nicaieri informatii, si, mai grav, ca medicul care ma vedea la vremea aceea mi-a spus sa vin "imediat" la spital sa facem intreruperea.
Pai ce insemna oare sa ma duc la Municipal, contagioasa cum eram, ca sa fac un chiuretaj pe etajul cu maternitatea?!?!?!?!

Pana la urma informatii am gasit. S-au putut face analize chiar in Romania, si nu extraordinar de scumpe...
Am deschis topicul in ideea ca femeile care cauta informatii pot gasi aici un punct de plecare in cautarile lor, si un motiv sa mai spere un pic.
Multumim lui Dumnezeu in fiecare rugaciune ca am fost printre cei norocosi, si ca toate analizele noastre au fost bune, si ca nu ne-a lasat sa ne pierdem speranta.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Multumesc din suflet gaia.nevia. Fara povestea ta as mai fi tremurat mult pina ajungeam la dr.
Povestea mea este pe scurt:
Am un baietel de 10 luni si imi doresc TARE TARE mult un al doilea copil....daca se poate si fetita. Pe 30 decembrie am facut vaccin antigripal VAXIGRIP se cheama... ei si pe 31 decembrie am facut test de sarcina... SURPRIZA era cu II. Bucurie mare mare mare...dar care nu a durat mult pentru ca mi-am adus aminte de acel vaccin facut cu o seara in urma.
Am sunat peste 2 zile o verisoara al carei nas este ginecolog prin telefon raspunsul a fost daca vaccinul e romanesc trebuie neaparat sa il dau afara pe bebe...suparata suparata suparata... Nu am putut sa dorm vreo 2 nopti...tremuram de agitatie si ma lua cu transpiratie...
Dar pe 5 ianuarie dimineata la prima ora (ma chemase la cabinet sa vedem despre ce e vorba) cum intru pe usa si vede ambalajul de la vaccin spune CLAR : NU E NICI O PROBLEMA....aproape am sarit in sus de fericire... am iesit din cabinet super fericita si am sunat la toti care pina atunci ma incurajasera.

Deci e bun acest vaccin si chiar recomandat in sarcina.
Multumesc inca odata neviei pentru ca citind povestea ei cu o seara in urma am reusit sa ma calmez si chiar urma sa merg la dr T. pentru amanunte daca raspunsul nu ar fi fost pozitiv.
Acum am programare la dr. MINUNAT cu care am nascut baietelul sa ne "ia" in evidenta cu bebe 2

SUNT FERICITA si va incurajez si eu sa scrieti problemele voastra povestile voastre ...sunt foarte importante ca incurajari si ca solutii pentru cele aflate in situatii ca a mea.

VA PUP SI VA DORESC COPII SANATOSI SI UN AN BUN !!!



Clodute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

F bun subiectul, poate va ajuta alte mamici aflate intr-o situatie limita.
Eu la vremea aia nu stiam de forumul asta, doar am dat cautari cu google si am dat de diverse forumuri pe unde citit de una de alta printre care si despre Geneticlab... Daca nu era informatia asta scrisa de altcineva acolo, pe nu mai stiu ce forum (nici nu mai stiu exact ce problema avusese persoana respectiva), nu as fi putut salva copilul.
Uite, acum cand stau sa ma gandesc, eu la vremea respectiva am fost foarte inchisa in mine vis a vis de necazul asta...in afara de sot, si ai nostri nu a stiut nimeni... nu am avut puterea sa povestesc.. Doar pe o prietena apucasam sa o anunt ca sunt insarcinata (pe ceilalti ar fi urmat) si pe urma i-am zis repede ca gata, intrerup sarcina...(de fapt i-am scris un mail). NU aveam putere si dispozitie sa vorbesc. Dar in fata unui astfel de necaz nu mai ai nici o putere...
Nici pe vreun forum nu activam, ca sa postez un subiect. de aia zic ca e mare lucru sa mai gasesti info scrise de altii.
Poate ar fi fost bine sa fiu mai deschisa, sa postez pe undeva, sa povestesc....poate s-ar fi gasit solutii mai repede, dar pur si simplu nu aveam chef, eram f deprimata si asteptam data de 29 dec. Durase cam o saptamana intre verdictul final (refacusem analiza care a iesit tot la fel, mai durse o saptamana de la primul rezultat pana la al doilea) si data programarii la intrerupere. Si s-a nimerit sa fie si de Craciunul 2006... zilele alea asteptam macar sa treaca cat mai repede, stateam doar in pat si pe net (bine ca n-am stat doar in pat). Am in minte doar o oala mare de sarmale din care mai mancam si eu in virtutea intertiei manata de la spate...
Slava Domnului ca in final s-a terminat totul cu bine.
Sper ca acecte info sa foloseasca si altcuiva, asa cum mi-au ajutat si mie. De aia am pus si nume de laboratoare, medici, spitale etc. Sper sa nu se considere reclama. In povestea naterii nu am dat nume,tocmai din acest motiv.



Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ce reclama mai fetelor? ! la toate subiectele se scriu despre medici, laboratoare, spitale, de bine sau de rau. Scrieti aici sa afle cat mai multa lume!! Poate salvati vieti, va dati seama?? FELICITARIIIIIIIII!!!

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Si noi am trecut prin asta: la 11 sapt. de sarcina s-a ridicat suspiciunea de hidrocefalie la puiutul nenascut si am stat cu sabia deasupra capului pina la 18 sapt., cind a fost infirmata. Nu voi uita niciodata stresul, durerea si plinsul acelor zile. Bineinteles ginecologul m-a sfatuit imediat sa intrerup sarcina, inca de la inceput si ma sfatuia sa nu ma atasez prea tare, sa fiu pregatita de orice. De parca ai putea. Eu i-am spus ca indiferent de rezultatul final al ecografiilor ( repetate saptamina dupa saptamina )sunt hotarita sa duc sarcina pina la capat, si apoi cum o vrea Dumnezeu ( a fost o hotarire foarte grea ). Asta a stirnit revolta medicului care, colegi fiind, m-a facut inconstienta - cum adica doresc eu sa aduc pe lume un copil "compromis"?! Bine ca nu m-am luat dupa nimeni si multumesc lui Dumnezeu ca mi-a daruit un copil frumos, intreg si sanatos - pe Dragos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

foarte frumoase povestilo voastre ! ma bucur mult ca in cazul vostru a iesit bine !

eu una consider ca niciodata o suspiciune in ceea ce priveste sarcina nu trebuie tratata cu superficialitate si intotdeuna trebuie a2-a si chiar a3-a parere.

nu e povestea mea, dar e fff recenta, dr e un medic de la Elias... sper sa nu se supere prietena mea ca scriu.

Mamica, tanara, cu un copil cu imense probleme. trecuti prin iad si inapoi. ramane insarcinata. la controlul de 3 luni dr le spune ca fatul are probleme, ca are inima in dreapta, ficatul in stanga si cine stie ce altceva. mamica disperata. eu o inteleg, am vazut mici franturi din chinul lor. a ajuns pana la urma la un ecografist minunat din Bucuresti care i-a linistit : copilul e perfect sanatos. si asta se intampla acum 1 luna. pana la ecografia "salvatoare" era hotarata sa intrerupa in cazul in conditiile in care i se spusese ca va avea un alt copil cu probleme...

Copii sanatosi va dorim !

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

am trait si noi un mic cosmar...care s-a transformat intr-unul mai mare, dar totul s-a terminat cu bine. CMV IGm pozitiv in saptamana 25. si IGg era negativ...si fusesera amandoua negative si in saptamana 16 si in saptamana 6. analiza nu era gresita, au refacut-o de 2 ori. in schimb a iesit un rezultat fals pozitiv datorita faptului ca aveam herpes activ in momentul recoltarii(cmv e virus herpetic) si a iesit o reactie incrucisata a anticorpilor.desi nu e fix la subiect, ma gandesc ca poate prinde cuiva bine experienta mea: NU FACETI ANALIZA CMV CAND AVETI HERPES ACTIV!!! nu vreti sa stiti cat am tras cu sarcina din cauza stresului cauzat de analiza asta...

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput