Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Iuca, te felicit si eu si-ti doresc o sarcina usoara si la termen!
Despre carucior, eu am cumparat unul dublu, dar mi-e destul de greu cu el. Asa cum spunea si mamaana, nu poti intra in toate magazinele cu el, nici la supermarketuri, nu poti iesi cu el pe la casa, pe trotuar nu ai loc nici cu unul simplu, dar'mite cu unul dublu... unde mai pui ca e destul de solid, prin urmare si greu, al meu are 17 kg.... pe de alta parte, nu as opta ptr 2 carucioare separate, ptr ca nu are cine sa le impinga, dar si ptr ca ii vreau pe bebici cat mai aproape unul de altul. Stiu ca exista si carucioare duble de 8 kg, asa ca poate fi o solutie buna.

Andutza, ma sperii. Nu vreau sa te panichez, dar nu cred ca e f bine ce ti se intampla.... mergi la doctor asap, nu mai astepta! Te rog! Iti tin pumnii sa fie bine!!
O sa te obisnuiesti si cu programul fetelor si cu somnul, o sa vezi, asa eram si eu la inceput, taaare zombie, acum insa e mai bine. Pup fetele si mamica curajoasa!!! Ai grija de tine!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Tocmai navighez dupa legi privind prima de nastere de la locul de munca, prima de nastere de la primarie. Cica fiecare copil nascut beneficiaza de ambele.

- prima de nastere de la locul de munca: este media salariilor pe unitate, nu un salariu de baza si se da cica fiecarui copil, nu dupa nr de nasteri.
Lucreaza cineva in Invatamant? Ati solicitat ac. prima? Ati primit suma o data sau de doua ori?

- prima de la primarie cum e? Dubla?

Clara 28+ si fetele, care azi sunt cam "tacute"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Fetelor, sunt si eu proaspata mamica de gemenasi!
Va rog mult spuneti-mi , daca as tramane singura sa ingrijesc de bblusi in conditiile in care piticii mananca exclusiv la san, credeti ca fac fata?! E mama cu mine si ma dispera pur si simplu! Ma streseaza rau cu afirmatiile, ...am senzatia ca nici sanii nu se mai umpllu de lapte de 1 zi,parca s-au flescait..IAR EA MA SCOATE TOT MAI MULT din sarite! Parca i-as spune sa se duca....de unde a venit sa ma lase in pace!
Si inca una, Alexut e plangacios rau nu stiu ce sa ma mai fac!!Am incercat toate picaturile de colici!Ceai nu ii dau ptru ca ii dau san, iar de saturat se satura"(asta daca nu intra in criza de nervi) cu lapte ca ia in greutate normal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marush

Fetelor, sunt si eu proaspata mamica de gemenasi!
Va rog mult spuneti-mi , daca as tramane singura sa ingrijesc de bblusi in conditiile in care piticii mananca exclusiv la san, credeti ca fac fata?! E mama cu mine si ma dispera pur si simplu! Ma streseaza rau cu afirmatiile, ...am senzatia ca nici sanii nu se mai umpllu de lapte de 1 zi,parca s-au flescait..IAR EA MA SCOATE TOT MAI MULT din sarite! Parca i-as spune sa se duca....de unde a venit sa ma lase in pace!
Si inca una, Alexut e plangacios rau nu stiu ce sa ma mai fac!!Am incercat toate picaturile de colici!Ceai nu ii dau ptru ca ii dau san, iar de saturat se satura"(asta daca nu intra in criza de nervi) cu lapte ca ia in greutate normal!

Mamica de si




Draga Marus,
Felicitari, sa ai doi bebei sanatosi, mancaciosi si frumosi si sa te bucuri de ei!

Sper sa nu fiu prea indrazneata, dar... mai bine spune-i mamei sa se duca de unde a venit... nu de alta, dar observ ca mai mult iti face nervi si asta nu e bine acum, si asa esti destul de zapacita, pun pariu. Nu face bine nici la laptic si poti transmite starea ta de agitatie bebeilor, poate de asta Alex e asa plangacios.... ti-o spun din experienta, eu am concediat toate ajutoarele, m-am descurcat cu sotul, si tot am pierdut lapticul si cred ca din cauza stresului.....

Eu zic ca poti face fata singura, poate e chiar mai bine daca ii alaptezi exclusiv pe amandoi. Nu mai ai bataie de cap cu biberoane, sterilizari, bani pe lapte praf si altele. Dar repet, fara nervisori din nicio parte! Incearca sa dormi cand dorm ei, lasa orice alta treaba casnica deoparte, mananca bine de tot si inarmeaza-te cu rabdare!

Succes, astept sa ne mai spui cum esti.

Ah, era sa uit, in privinta colicilor.... nu prea cred ca ai ce sa faci.... trec cand trec.... sa ai grija sa elimine bebeii aerul dupa masa, sa pape incet, cu pauze, nu ca hunii, sa le faci masaj pe burtica, sa le pui un scutec cald pe burtica sau sa o incalzesti cu foenul si cam asta. Poti sa le dai si ceai de chimen si anason, de preferat fara zahar, daca vor sa-l bea asa. La mine tot soiul de alte siropuri si ape de colici de la farmacie nu au avut succes.

mamica si bebeii!!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andutza_02

Pup toate fetele si la multi ani Ioanelor si Ion!!!
Am si eu o rugaminte la fetele care au nascut eu am 3 sapt de cand am nascut si lohiile se cam dusesera adik aveau o culoare rozalie dar asta seara am inceput sa sangerez si am gasit pe absorbant si 2 cheguletze, e normal sa revina sangerarea sau sa ma ingrijorez?oricum maine o sa-mi sun ginecoloaga...

Va pup si scz ca intru asa rar dar comorile imi papa tot timpul si sunt in urma cu somnul chiar daca fetele se trezesc la 3-4 ore sa pape si sa le schimb, sunt fff cuminti au ceva crampute dar cel mai rau e ca mami doarme cu ele si ma trezesc la fiecare zgomot sa vad dc sunt bine si nu prea ma odihnesc deloc...
Lumi te pup...
Laara mai e doar un pic si vin printesele...
Pupam fetele,,,

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandra&year=2009&month=1&day=7&babycount=2"

http://bd.lilypie.com/B3VXp3.png


dar de 8 saptamani ce zici?... si mi-a zis ca e normal; cand era roz, cand era cu chegulete; pana la urma s-a oprit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marush

Fetelor, sunt si eu proaspata mamica de gemenasi!
Va rog mult spuneti-mi , daca as tramane singura sa ingrijesc de bblusi in conditiile in care piticii mananca exclusiv la san, credeti ca fac fata?! E mama cu mine si ma dispera pur si simplu! Ma streseaza rau cu afirmatiile, ...am senzatia ca nici sanii nu se mai umpllu de lapte de 1 zi,parca s-au flescait..IAR EA MA SCOATE TOT MAI MULT din sarite! Parca i-as spune sa se duca....de unde a venit sa ma lase in pace!
Si inca una, Alexut e plangacios rau nu stiu ce sa ma mai fac!!Am incercat toate picaturile de colici!Ceai nu ii dau ptru ca ii dau san, iar de saturat se satura"(asta daca nu intra in criza de nervi) cu lapte ca ia in greutate normal!

Mamica de si




felicitari marush !!
eu le-am crescut singura, alaptate la san; sotul venea acasa seara de la munca; se poate
o sa-i treaca lui alexut, nu stiu ce sa-ti zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Buna mamici de gemeni,

Eu am tot scris pe aici dar acum m-am gandit sa ma inscriu si eu pe listuta.
Poate cineva sa ma treaca si pe mine cu 2 bucati, DPN 19/06/09. Data nasterii 14/11/73 si baietel Erik 17/09/06?

Spuneti-mi si mie la cate v-a zis gresit sexul copiilor la ecograf. Noi am fost la un eco de 16 saptamani si ne-a spus ca-s baietii dar5 eu nu-s convinsa ca ceea ce am vazut era putulica de baietei (ca doar mai am unu' si la el am stiut sigur).

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

IliesClara, scuze ca nu te pot ajuta deoarece eu voi naste dupa tine (in iunie). Voiam sa-ti spun ca mesasjele tale vor fi vazute mai tarziu (la cateva zile) ptr ca esti la inceput si esti moderata dar asta numai pana scapi de primele 2 mesaje. Apoi o sa apari in timp real si lumea iti va si raspunde.

Multa sananate si o sarcina cat mai lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Draga Catalina,
Felicitari pentru sarcina, sa fie usoara si nasterea la fel, iar bebeii sanatosi si mancaciosi!

Hai sa-ti spun cum a fost la mine: la 14 saptamani am luat o gripa si am fost internata in spital, unde mi-au facut si eco. Atunci mi-au zis ca voi avea baieti. N-am vrut sa cred, era prea devreme.

Apoi, pe la 5 luni jumate, doc meu mi-a spus ca voi avea fete... dupa ce ma obisnuisem cu ideea ca am baieti. Dupa inca 3 saptamani, la un eco 4D, mi s-a spus ca voi avea baieti.... ... intr-un final baieti au ramas, chiar si doc meu a vazut asta. Mai incearca peste ceva timp, eventual la 3D sau 4D ca sa stii cu exactitate.

Multa sanatate!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Catalina noi am aflat ca vom avea o fetita si un baietel la eco morfologica de 22 sapt a fost si 4D. Acolo s-a vazut din prima si fara nici un dubiu. Chiar de mai multe ori pe parcursul ecografiei spunea dr ca se vede clar.

Fetelor va multumesc mult pt raspunsuri

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

24+

Mergi la inceput