Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

LA MULTI ANI IOANE SI IONI...SA FITI FERICITI SI SA AVETI PARTE NUMAI DE BUCURII

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Ennni, nici eu n-am facut anti-tetanosul la 7 luni.

Numai bine!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

LA MULTI ANI si de la noi pentru IOANE, OANE, IONI, IONUTI!! Multa sanatate!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuuulti ani Ioanelor / Ionilor!




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

LA MULTI ANI pt toate Ioanele si toti Ionii, sanatate si numai bine.

Noi am facut eco morfologica la 21 s si 4z, bebeii sunt bine, am aflat ca vom avea o fetita si un baietel, si atunci baietelul avea 450gr si fetita 417gr.

Am si eu o intrebare la voi, cum e mai bine: sa luam un carucior dublu sau doua obisnuite? Voi cum ati folosit? Cum e mai practic?
Eu pana acum visam la un carucior dublu, chiar am gasit unul cu un scaunel roz si unul bleu, pe un site si m-a ravasit cineva (care nu are gemeni) ca e mai bine cu doua obisnuite.
Va rog sa-mi spuneti voi, din experienta voastra cum e mai bine.




"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

iuca felicitari! eu am avut carucior dublu side-by-side, nici nu m-am gandit la 2 simple ca nu avea cine sa-l impinga pe al doilea decat in weekend-uri; l-am primit de la un coleg ai carui gemeni sunt mai mari cu 1.5 ani decat fetele mele; cand am venit asta vara in ro, am cumparat altul care se strangea mai mult, dar am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu pot intra prin toate magazinele cu el, nici aici nici in ro, fiind un pic mai lat decat celalalt, asa ca l-am spalat pe roti si returnat
te-ai gandit ce nume le pui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Pup toate fetele si la multi ani Ioanelor si Ion!!!
Am si eu o rugaminte la fetele care au nascut eu am 3 sapt de cand am nascut si lohiile se cam dusesera adik aveau o culoare rozalie dar asta seara am inceput sa sangerez si am gasit pe absorbant si 2 cheguletze, e normal sa revina sangerarea sau sa ma ingrijorez?oricum maine o sa-mi sun ginecoloaga...

Va pup si scz ca intru asa rar dar comorile imi papa tot timpul si sunt in urma cu somnul chiar daca fetele se trezesc la 3-4 ore sa pape si sa le schimb, sunt fff cuminti au ceva crampute dar cel mai rau e ca mami doarme cu ele si ma trezesc la fiecare zgomot sa vad dc sunt bine si nu prea ma odihnesc deloc...
Lumi te pup...
Laara mai e doar un pic si vin printesele...
Pupam fetele,,,

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandra&year=2009&month=1&day=7&babycount=2"

http://bd.lilypie.com/B3VXp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dalina apropo de sfatul tau cu cartile, de sf. Andrei i-am cumparat Biancai o carte 'Inconjurul lumii in 80 de povesti' (ei aveau multe carticele cu poze, povesti super-prescurtate, carti de colorat, dar o carte din care sa citim seara nu aveam. Si eu nu ma prea dau in vant dupa 'clasicele' cu multa tenta horror in ele, asa ca am cautat altceva). Mos Craciun de la serbarea de la gradinita (adica tot eu) le-a adus pe langa jucarii, cate o carte cu cate o povestioara (Biancai ceva cu o iepuroaica-bucatar, lui Rares cu o familie de soricei). Cand a venit sora mea de la Constanta, pe 3 ian. i-am zis sa le ia carti,ca jucarii au primit o gramada, asa ca s-au mai ales cu o carte cu Thomas si una cu povesti. Si chiar le place sa citim, nu scap seara fara 2-3 povestioare si cand inchid cartea se lasa cu scandal, ca ar mai vrea.





Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, ce sa zic? Ma bucur tare mult!
Stii, eu sunt un pic "atinsa" de situatia asta din scoli care tinde sa se generalizeze, si anume ca micutii de azi nu mai pun mana pe o carte decat de frica lui "Insuficient"... (cel putin asta-i singura metoda prin care i-am facut eu pe proaspetii mei elevi de-a IV-a sa mai citeasca, pentru ca i-am gasit la un nivel de citire de cls I ! )
De-aia ziceam ca e bine sa-i facem sa indrageasca povestile si cartile de mici..
Si, uite, vezi?... cateodata nici nu ne dam seama ce mult le place si cate achizitioneaza chiar dintr-o singura poveste. Ca sa nu mai bat apa-n piua si cu dezvoltarea vocabularului, a imaginatiei...
Felicitari, Laura! (Si sa vezi ce draguti or sa fie, mai tarziu, cand o sa-nceapa, probabil, sa le povesteasca si ei papusilor sau jucariilor ce le citesti tu! )
Am ras cu pofta cand am citit ca fac scandal ca setermina povestea... Dragutii de ei... Spune-le si tu ca trebuie sa se mai odihneasca si cartea, ca oboseste si ea dac-o exploatati prea mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

LA MULTI ANI pt toate Ioanele si toti Ionii, sanatate si numai bine.

Noi am facut eco morfologica la 21 s si 4z, bebeii sunt bine, am aflat ca vom avea o fetita si un baietel, si atunci baietelul avea 450gr si fetita 417gr.

Am si eu o intrebare la voi, cum e mai bine: sa luam un carucior dublu sau doua obisnuite? Voi cum ati folosit? Cum e mai practic?
Eu pana acum visam la un carucior dublu, chiar am gasit unul cu un scaunel roz si unul bleu, pe un site si m-a ravasit cineva (care nu are gemeni) ca e mai bine cu doua obisnuite.
Va rog sa-mi spuneti voi, din experienta voastra cum e mai bine.




"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

23+


Iuca, felicitari!! Sa-ti dea DD sarcina usoara, la termen si bebici sanatosi si frumosi!
In ceea ce priveste caruciorul, uite aici, daca te ajuta.. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126388

la mamici, pitici si burtici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare

Multumesc pentru impartasirea de experienta Mamaana, Luminita, Eni, Dalina. Mi-a fost de mare folos.

De azi sunt in prenatal, mi-a dat MedFam in schimbul copiilor de pe iesirile din spital. Am scapat de o noua comisie de expertiza , ar fi fost horror si riscant (te impingi printre 150 de oameni imbulziti pe holuri inguste ore intregi, daca nu ai bafta sa iti vada burta cineva). Data trecuta era sa luam cu sotul o carja in freza de la un nene, pt ca unii oameni ne-au lasat in fata si neau cedat un loc pe unica banca de pe hol.

Carti: Animalele de la ferma - Apasa si asculta, Animalele salbatice - Apasa si asculta sunt 2 carti cartonate, colorate, cu butoane sonore care reproduc onomatopele animalelor.
Pt mititei sunt OK pt stimulare sonora, dezv. atentiei si invatarea regulii cauza- efect prin apasare de butoane (chiar daca se recom. peste 3 ani), pt gradinari e ok si cognitiv si pt dezv. limbajului.
Se poate comanda si pe net.

Carucioare: cum nu pot sa merg decat pana in sufragerie, parintii si sotul fac cumparaturile BBlor. Eu doar pe net vaslesc. Am aflat de pe diverse discutii ca cele cu locuri alaturate sunt mai votate decat tandem si dpdv a posibilitatii plieri scaunului din fata, dar si a ideii ca BB din spate nu vede decat ceafa sau acoperisul celui din fata. Daca stau vis-a-vis primul merge cu spatele, nu are perspective vizuale placute.
Mamicile spu ca trebuie urmarite urmatoarele: roti masive si mari ca sa nu scuture, pliabilitate, posibilitatea culcarii scaunelor la 180 grade, dar separat, latime mai mica de 80cm (usa standard de bloc), lungimea sa intre in lifturi (1m si ceva), sa aiba acoperitor de picioare si aparator ploaie-soare.
Pe net se pot comanda incepand cu 465 lei si terminand cu ..... (ma doare degetul sa scriu). Intr-un mesaj privat cred ca va pot da linkurile.
Mie mi-a placut cel mai mult de la Bertonni, aduc la comanda in 7 zile si e in jur de 500-600 lei.

Tetanos: MedFam mi-a trimis o fiola si a transmis ca merita sa il fac dupa 29 sa, chiar daca nasc in mediu steril pt ca e bine pt toti trei. Vad ce spune ginecologul maine, nu prea sunt lamurita cu balanta riscuri-beneficii.

Protest: stiti ca in Bucuresti se organizeaza u protest pt indemnizatia mamelor, la care sunt invitate si mamele cu sarcina multipla? In 27 sau 29 ian., nu mai retin, dar daca intereseaza pe fetele din capitala ma mai interesez.

BBi sanatosi si veseli.

Clara 28+ cu Iulia si Antonia

Mergi la inceput