Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Tocmai navighez dupa legi privind prima de nastere de la locul de munca, prima de nastere de la primarie. Cica fiecare copil nascut beneficiaza de ambele.

- prima de nastere de la locul de munca: este media salariilor pe unitate, nu un salariu de baza si se da cica fiecarui copil, nu dupa nr de nasteri.
Lucreaza cineva in Invatamant? Ati solicitat ac. prima? Ati primit suma o data sau de doua ori?

- prima de la primarie cum e? Dubla?

Clara 28+ si fetele, care azi sunt cam "tacute"

Da, de la primarie ti se dau 2 prime deodata. De la locul de munca, nu stiu ca eu lucrez la patron si nici nu s-a adus in discutie,iar eu nu aveam habar la data respectiva ca exista asa ceva.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, conform CCM, primesti o prima ptr fiecare copil egala cu salariu mediu pe unitate. Asta daca nu esti la patron, unde poti sa primesti ciu-ciu.... Desi mie mi-au dat, nu m-am lasat.

De la primarie primesti, tot ptr fiecare copil, trusoul bebelusului (150ron de copil) si premierea mamei (200ron de copil).

Numai bine!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Buna, buna

Multumesc pt lamuriri legate de primele de nastere. La noi la servici nu ne-au informat niciodata despre drepturile pe care le avem, numai despre obligatii.

Tetanos: am intrebat de injectia tetanos pe Doc ginecolog azi si mi-a spus ca rau cu siguranta nu ne face. Protocolul de administrare provine de pe vremea cand se nastea acasa si ac. injectie ferea mama si copilul de posibile infectii (mediul si instrumentele avand un grad de sterilitate discutabila). A spus ca e la latitudinea mea daca o fac sau nu.
Eu am decis sa nu o fac. Faptul ca rau nu ne face nu m-a convins suficient. Atata medicatie am absorbit deja...

Altfel fetele mele sunt bine, au 1337g si 1347g. Cea de jos, Antonia, s-a intors din pelviana in craniana, cea de sus, Iulia, tot in transversa este, sub diafragma.
Daca raman asa... cezariana.
Daca Iulia se intoarce si ea.... va trebui sa impiiiiing si mi-e cam groaza.
Spunea iarasi ca cea mai grea perioada este intre 32 si 34 de sapt., risc crescut de nastere prematura si recomanda repaus 100%.
Bine ca sunt sanatoase fetele, peste restul trecem cumva.


Marush, poate gasesti o cale de mijloc pt mama, daca ti-e peste mana sa ii spui verde'n fata. Nu se poate sa vina la voi numai in anumite zile, 2 zile/saptamana, cate 2-3 ore? Sau sa scoata copiii doar la plimbare zilnic in timp ce tu sa iti faci treaba prin casa? Adica sa nu stea mereu pe acolo.
Poate are si parti bune, care merita valorificate (sa nu spun exploatate). Daca nu are... si iti alimenteaza numai stresul ... e de trimis acasa.


Va salut BBii
Clara 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Catalina, nasa noastra a nascut 2 baieti (2 sarcini). La primul, i s-a spus ca e fata pana in 36 de saptamani, cand ... a aparut putulica.
La al doilea, pana in 2o saptamani era baiat, apoi fata pana la sfarsit... si la nastere a aparut Feorge- Stefan.
Fiecare sarcina a fost urmarita de cate un singur medic cap-coada. Poate era bine sa mai intrebe a doua opinie.

Ceea ce e remarcabil, a fost ca in ambele dati ea simtea ca trebuie sa fie baiat, indiferent ce i se spunea la eco. Probabi "instinctul"

Clara 28+ si fetele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

am fost si noi la doctor...fetele sunt bine dar uterul este foarte intins si colul sub presiune....repaos la pat 100 % si pentru noi...desi mi-e foarte greu..la sf lunii dr a zis ca o rezolvam ...cel mult in primele zile ale lui februarie...deci mai am foarte putin..abia asteeeeeeept ...pentru burtici si pentru pitici si mamici
Burticilor, voi la ce spitale o sa nasteti ?

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Laraa, noi stam in pat 80% din timp de la 9 saptamani si cateva zile. Mergeam afara doar la cabinetul Doc, la spital, la comisie si f rar la magazinul alimentar de langa noi (noroc ca stam la parter). A fost putin mai lejer in trim II cand am mai iesit la biserica de 3-4 ori duminicile cate o ora, dar de dinainte de Craciun am revenit iar la traseul pat-baie, cu mici variatii via sufragerie.
Stiu ca pe nimeni nu incalzeste experienta "si mai si" a altuia, dar uneori poate e de folos.
Nu mai ai mult, asa ca merita tot efortul pt fiecare zi in plus ca sa mai creasca ele in burtica.


As vrea sa intreb ce experienta ati avut cu monitorizarea miscarilor fetale. Miscau ambii copii la fel de mult? Sau i-ati provocat cumva sa miste: muzica, masaj pe burta ?
Fetita mea de sus, de sub diafragma, intinsa transversal e cam "discreta", sunt zile cand abia o simt, nici macar daca ii pun muzica cu casca mica de ureche lipita de burta. Doc spunea ieri ca e bine sanatoasa si ca BBii difera intre ei ca activitate, mai ales cei in saculeti si cu placente diferite. Totusi ma ingrijoreaza asepectul.
Ati intampinat asa ceva?

Multumesc

Clara 28+ si printesele din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Laraa, noi stam in pat 80% din timp de la 9 saptamani si cateva zile. Mergeam afara doar la cabinetul Doc, la spital, la comisie si f rar la magazinul alimentar de langa noi (noroc ca stam la parter). A fost putin mai lejer in trim II cand am mai iesit la biserica de 3-4 ori duminicile cate o ora, dar de dinainte de Craciun am revenit iar la traseul pat-baie, cu mici variatii via sufragerie.
Stiu ca pe nimeni nu incalzeste experienta "si mai si" a altuia, dar uneori poate e de folos.
Nu mai ai mult, asa ca merita tot efortul pt fiecare zi in plus ca sa mai creasca ele in burtica.


As vrea sa intreb ce experienta ati avut cu monitorizarea miscarilor fetale. Miscau ambii copii la fel de mult? Sau i-ati provocat cumva sa miste: muzica, masaj pe burta ?
Fetita mea de sus, de sub diafragma, intinsa transversal e cam "discreta", sunt zile cand abia o simt, nici macar daca ii pun muzica cu casca mica de ureche lipita de burta. Doc spunea ieri ca e bine sanatoasa si ca BBii difera intre ei ca activitate, mai ales cei in saculeti si cu placente diferite. Totusi ma ingrijoreaza asepectul.
Ati intampinat asa ceva?

Multumesc

Clara 28+ si printesele din burtica



stai linistita....nu ti se intampla numai tie...la mine fetita din stanga nu misca decat foarte rar si atunci noaptea....noi o numim sclifosita...ca misca numai cand ma asez pe ea..nu-i prea convine..in rest in partea dreapta e petrecere mereu...dar mereu..eu nu stiu cand doarme gogosica asta...
Nu mi-ai spus la ce spital o sa nasti...esti din bucuresti ?

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

aaaa....acum am vazut ca esti din cluj..scuze

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Marush, poate gasesti o cale de mijloc pt mama, daca ti-e peste mana sa ii spui verde'n fata. Nu se poate sa vina la voi numai in anumite zile, 2 zile/saptamana, cate 2-3 ore? Sau sa scoata copiii doar la plimbare zilnic in timp ce tu sa iti faci treaba prin casa? Adica sa nu stea mereu pe acolo.
Poate are si parti bune, care merita valorificate (sa nu spun exploatate). Daca nu are... si iti alimenteaza numai stresul ... e de trimis acasa.


Va salut BBii
Clara 28+


Subscriu! Marush, Clara a spus exact ce imi propusesem si eu sa-ti scriu cand am citit mesajul tau. e de departa mama? Nu poate veni macar cateva zile pe saptamana sau chiar cateva zile la doua saptamani? Propune-i asa, de "proba", sa vezi cum iti e si, pe urma, vezi tu...
Si... ce era mai important: FELICITARI pentru minuni! Sa fiti sanatosi cu totii si sa va bucurati unii de alti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

am fost si noi la doctor...fetele sunt bine dar uterul este foarte intins si colul sub presiune....repaos la pat 100 % si pentru noi...desi mi-e foarte greu..la sf lunii dr a zis ca o rezolvam ...cel mult in primele zile ale lui februarie...deci mai am foarte putin..abia asteeeeeeept ...pentru burtici si pentru pitici si mamici
Burticilor, voi la ce spitale o sa nasteti ?

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/


laraa, bra-vo! bra-vo! mai ai putiiin!... Iti facem galerie si iti tinem pumnii! Nu te misca din pat!! Merita orice, sa mai rezisti inca putin!... Am mai spus-o si in alte ocazii, eu m-am simtit atat de vinovata cand am nascut.. la 34 sapt... pentru ca n-am stat cuminte deloc! (m-a trimis Aghiuta pe la Timi sa-mi dau examene!... ) De-asta zic ca merita sacrificiul... eu puteam sa ma simt cat de prost puteam, ca oricum nu mai aveam ce face... norocul meu a fost ca au fost destul de maricele (2.200 si 1.800) si s-au descurcat singurele de la inceput cu respiratul si cu papatul. Dar tot imi pare rau ca nu le-am creat conditii sa fi stat macar o saptamana-n plus...
Asa ca.. fuga-n pat si vorbeste cat mai mult cu printesele tale!

noi suntem ok. cred ca in cateva zile o sa renuntam complet la biberon... Miriam nu mai bea deloc cam de-o saptamana cu biberonul (doar cu lingurita, din castronel, lapte cu biscuiti si/sau cereale). Am inceput si la Anita dar cateodata, mai ales cand e mai somnoroasa (doar dimineata!) imi cere biberonul. In rest, din castronel, cu lingurita sau din cana, cu paiul. Are mama fete mari...
Pe de-o parte imi pare rau, dar mi-e si mai greu, ca mi-e mai usor daca bea Anituca din biberon: ii dau biberonul acolo, in patut si-l bea singurica, in timp ce eu o iau pe Miram si-i dau cu lingurita, din castronel. Ca dimineata sunt singura cu ele, pana pe la 11.30, cand vine tanti sa stea cu ele cat sunt eu la scoala.
eeiii.... vad eu cum o sa fie.. sanatosi sa fim, nu?

multi tuturor, mamici, pitici si burtici!
Duminica placuta!

Mergi la inceput