Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Am vazut caruciorul, intr-adevar acesta pare sport, dar e foarte OK, mai ales cu rotile acelea. Nu l-ai mai gasit in alta parte unde sa fie descrierea mai ampla?
Mai am eu ceva linkuri colectate de la alte magazine online, daca gasesc ceva despre grupa de varsta eligibila revin.
Trusoul e o idee superba, dar si eu l-am pregatit in mare parte deja.

Poti sterge mesajul.

Sa treaca si ziua aceasta si suntem mai aproape de BBi
Clara 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

voiam sa le mai intreb ceva pe fetele care au nascut prin cezariana...este posibil sa-mi puna sonda dupa ce ma adoarme ?..oare or sa vrea asistentele? ca tare doare "live"...si daca am cezariana programata...si nu mananc nimic cu o zi inainte..ma poate sari de la clisma?..off..am intrat in panica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

laraa mie mi-au pus sonda cand m-au dus in sala - nu pot zice ca doare chiar asa rau (eu aveam contractii sa nasc natural, dar nu s-a putut, asa ca durerea aia cred ca nu a mai contat pe langa contractii); de clisma nu stiu sa-ti zic ca aici nu se face (cum de fapt nici nu te rade nimeni...), iar eu am mancat ultima data la pranz (12-1) si m-au operat la 6 seara

scoica aici este scaun de masina - de fapt nu te externeaza din spital daca nu pui copilul in scoica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

laraa mie mi-au pus sonda cand eram anesteziata,n-am simtit nimic si chipurile cik te ustura dupa ce o scoate,dar neh...n-am avut nimic.
si despre clisma nici eu nu papasem nic toata ziua dar tot mi-au facut-o...cik asa se practica.nastere usoara

luminita2008 ingerashii tai procedeaza ca si ale mele...tipa una cealalta doarme..rar se trezeste cand face galagie...si la fel avem si noi problema cu luatul in brate...cand o i-au pe una cealalta ma soarbe din privire si asa rugatori ce par si parca zice sa o i-au si pe ea...dar nu rezista mult si incepe sa planga daca vede ca nu o iau:))...de cele mai multe ori le i-au pe amandoua una pe un picior si celalta pe altul..sau cand e taty acasa eu cu una el cu una.pt strumfeii tai.
pt toti gemenii si toate gemenutele.

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

HELP!
Fetelor sunt in mare incurcatura!
De fapt s-au adunat cam multe!

In primul rand Alex e tare plangacios , se calmeaza dar nu intotdeauna si adoarme, sau poate dura mult, numai cu suzeta indulcita cu picaturi anticolici(prima data ii dadeam prin glicerina dar am zis ca poate mai bines a-I dau gust dulce cu pic de anticloici)!Dureaza si 2-3 ore pana adoarme!

In al 2 lea rand nu stiu cum sa fac cu laptele ca nu au mai luat in greutate bbii decat 300gr in aprox 3 saptamani?

Acum au 1 luna si aproape 3 sapt. In prima luna au luat 900 si resp 800 gr . Cand am sunat dr si i-am spus m-a pus sa verific cat lapte mai am ca cica ei tre sa mananci 120ml la 3 ore. Si am inceput sa ma mulg, nu ii mai pun la san ca altfel as innebuni, oricum imi ia cam 2 ore sa scot laptele de care am nevoie. Treaba e ca ei sunt smiorcaiti si cateodat ne ia aproximativ 3 ore sa-I culcam.
Lapte ar fi cat de cat, ei oricum mananca cu greu 120ml la 3 ore- ma chinui sa ii inndop cate o ora, si uneori nu pot sap ape tot!
Acum i-am pierdut si de la san ca nu mai servesc ei sportul asTa, chiar daca le-am dat cu tetine Avent de 0 luni.

A mai facut cineva ca mine? Stiti cum e lapticul iese la inceput bine apoi stau si trece timpul incercand sa golesc sanul!

Cat a tinut laptele prin muls ca as vrea sa-I alaptez cat mai mult cu lapte de la mine!?

Am reusit eu prima luna la san dar apoi cu colicii sugeau o juma de minu si ii lua plansul, si uite asaa pana adormeau, iar cand ii cantaream nu mancau decat 40 maxim 90gr! Probabil restul lapticului iesea si mai greu!

Daca nu o sa-mi mai ajunga lapticul cum sa fac sa introduc laptele praf ?

Daca faceti un calcul ziua la mine ar avea mai mult de 24 ore…la fel ca si la voi cred!

Si inca ceva, vreau si sugestii de carucioare gemeni 0 +luni de care sunteti multumite!Dar nu gen trenulet!

Saru'mana mult anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Maruh eu i-am "alaptat" asa pana la 7 luni.
Primele 3 luni jumate exclusiv lapte de la mine, dupa le-am mai dat lapte praf cand au vrut, cat au vrut... nu mereu la inceput...
Eu m-am impacat f. bine cu pompa manuala de la Avent (in ccazul in care de-asta ai... am patit-o si eu, si alte mamici... am scos supapa de silicon care cred vrea sa protejeze sanul... dar cu ea nu reuseam sa scot mare lucru, pt. ca se misca... dupa ce am scos-o a fost mult mai bine)

Cum le dadeam lapte praf. Daca terminau tot laptele meu, le mai faceam cate 30 de ml de lapte praf... daca il beau si pe ala mai faceam 30 (mai tarziu stiam cam cat mananca si le faceam mai multi ml de la bun inceput, dar le dadeam numai dupa laptele meu)... Daca nu terminau laptele meu, nu le dadeam formula... Asa m-au invatat asistentele din maternitate... sa nu amestec laptele pt. ca sunt mese la care vor manca mai putin si probabil laptele meu ar fi deajuns... si atunci de ce sa "diluez" laptele meu cu formula

Eu ma mulgeam inainte de masa... altfel, eram delasatoare si ma mulgeam prea aproape de masa urmatoare sau uitam ... Dar eu reuseam sa fac asta in max. 10 minute... si aproximam cam cand e masa... sau noaptea... ii tinea tac'su de vorba pana reuseam sa le scot laptele



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cauta aici in site caruciorul Peg Perego: http://www.lyada.ro/
Nu pot sa dua linkul exact... dar il gasesti la carucioare



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

e super frumos elyanne..dar desi nu specifica...eu cred ca este sport..adica dupa 6 luni...nu se lasa la orizontala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Am vazut la mica publicitate pe desprecopii ca vinde cineva exact asa un carut PegPerego, rosu parca, dar nu mai stiu exact, cu 600 lei. E pe la pagina 16.
Poate va lamuresc cei care vand daca este sau nu potrivit pt nou nascuti.

Clara si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Elyane, mercic de raspuns!
eu am pompa de la chico dar s-a stricat la un moment dat si acum vreau sa-mi iau de la Avent cu toate ca si asta si-a revenit!Mi-e sa nu raman in pom!

Cam cati ml scoteai tu la o masa???.... ca eu stau asa mult sa golesc sanul complet pana nu mai curge nicio picatura si de-aia stau asa mult. Scot in jur de 200-220ml la aprox 4ore!

Mergi la inceput