Bobocei de septembrie-octombrie (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Corrina

baby_boy am citit la pepenasi (am si aplicat si la noi a mers) ca il poti legana pe brate sau perna mai rapid asa si sa spui shhhhtttttttttt apasat, repetat, lung si tare. La noi cu leganatul functioneaza numai asa: perna cu copil apucata de margini cu mainile, ridicata la aproximativ 45 de grade si hatzanata pana adoarme copilul, apoi o pot lasa jos, dar il mai legan vreo 5-10 min si asa, adormit. Cand aud de alti bblusi ca adorm fara leganat, cantat, suierat si in patut pe deasupra......

fericita de Mihnea-Cristian - 17.08.2008
Ma fac mare


cu perna n-am incercat...pe picioare nu merege... la noi in brate leganat tare si cantat ..insa deja e greu...si as vrea si eu sa adoarma normal...oare cand or incepe sa adorma si ei singuri?? numai asa leganat?? al meu numai atata stie cand ii e somn incepe urlatul

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu


povestea pisoiului Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

pai daca ii e f somn, poate adoarme si in pat...al meu baga degetul in gurita si adoarme...chiar ca nu stiu, zau
dar oricum, trebuie testate multe variante, ca nu puteti sa o tineti asha

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

pai daca ii e f somn, poate adoarme si in pat...al meu baga degetul in gurita si adoarme...chiar ca nu stiu, zau
dar oricum, trebuie testate multe variante, ca nu puteti sa o tineti asha

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

stiu si eu ca nu putem sa o tinem asa...ma rupe de maini..am incercat nu stiu cate suzete..i-am luat leagan..degeaba..nu stiu ce sa mai incerc

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu


povestea pisoiului Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Claudinna a venit printesa , a fost cu noi acasa de revelion A stat treaza pana la 4 dimineata, a papat , a cantat , a dansat si ne-am uitat la artificii pe geam. Apoi a vorbit pe mess cu prietenele ei care mai erau treze la ora aia. Apoi a cazut lata...

Bay boy imi pare rau ca va chinuiti pana adoarme puiul...Nu stiu cum sa te sfatuiesc , ca la mine si Valentina si David adorm singurei in pat. Stau cu ochii pe jucarii si tzoncane din suzi...Sunt convinsa ca iti este tare greu sa il legani de fiecare data cand il adormi

Luminita ce fac puiutii ???


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Cand Radu e foarte-foarte agitat, se zbate, isi da suzeta jos mereu din gurita cu mainile si dupa aceea se supara ca nu mai are suzeta, da din picioare parca ar alerga, ce mai, agitatie totala din toate punctele de vedere.
Am incercat si a mers (din Dr. Karp, atentie, numai pentru copiii intre 0si3 luni):
- infasat cu ceva foarte subtire (avem o paturica celulara, merge si o esarfa lata si subtire) astfel incat sa nu-si poata misca mainile si picioarele, dar sa nu ii fie cald si nici sa nu il doara ceva
- ssssshhhh foarte puternic
- leganat / mai degraba scuturat - fara sa il ridic de pe saltea, tin de capatul de jos al infasarii (de la picioare) si zgaltai temeinic. MAi mult se zgaltaie salteaua decat copilul, dar efectul total este infasat, zgomot puternic, miscari ritmice puternice = doarme in max 10 min.
Dar cum spuneam nu folosesc asta decat cand e atat de agitat incat nu-l pot opri.
Pentru copii mai mari nu merge pentru ca se sperie daca le tii mainile, cei sub 3 luni au nevoie de pozitia asta "cuddle".
Altfel adoarme cu suzeta, bagata de nu-stiu-cate ori inapoi in gura, si mangaiat intre sprancene ca un caine mare.
Pupici

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:



Si la noi functioneaza ff bine suzeta si mangaiatul pe cap si pe frune,cand e agiatat si ff obosita ..in rest adormim singurele pe saltelutza sau in balansoar.

Sofia de Mimihoo

Onutzu multa sanatae si fericire alaturi de cei dragi!!!

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

neata la prinz
in sfirsit sunt la zi cu cititul... deci
babytza, musette, iepurila multumesc pt urarile de ieri
botezul a iesit f reusit, zic eu:) ceva intim cu familia si citiva prieteni buni. cipri a fost un cuminte, cu exceptia bagatului in apa cind a urlat vreo 10 min, deh baiatul dormea dus, iar noi l-am dezbracat si direct la cazan. apoi dupa botez mufat pe drum spre resta, dupa care vreo 4 ore de somn profund .
tot ati vb de superstitii, ieri ce credeti ca ma intreaba scroafa, daca e cipri mai cuminte, da' eu i-am zis ca cipri mereu a fost cuminte

alexa(23.10.2004), cipri(02.11.2008) si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

alina ma bucur ca a iesit bine botezul si ca Cipri e un cuminte...si cu intarziere da ieri am avut o zi mai

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Ada de ce zice ca nu e buna metoda la copiii peste 3 luni ? Ca nu e bine pentru ei sau ca nu mai vor ? La noi inca cere sa stea prins in paturica Noaptea eu asa il culc. Intr-o paturica mare cu manutele stranse ca sa nu mai dea din ele si sa se trezeasca. Uneori cand e f agitat il mai fac asa si ziua si adoarme in 3 minute Am incercat de cateva ori sa il las si noaptea liber si m-am trezit de foarte multe ori ca il auzeam gangurind in patut....I-am dat suzi de o suta de ori...


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Alina pupici pentru micutul crestin

Sofia de Mimihoo

Onutzu La multi ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput