Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (109)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Stefanial,ce frumusel e iti vine sa il mananci.


36S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 4 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

LA MULTI ANI!

Dark,felicitari pt baby boy.Asta da surpriza.Sa va traiasca,sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.Refacere usoara iti doresc.

Naty,e scumpica foc printesa ta.Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa.Mie mi-a dat drita ergomet care m-a ajutat sa elimin lohiile.

Stefania,e dulce,dulce puiul tau.Ma bucur ca sunteti bine si nu aveti probleme.


Ariya,cum mai sunteti voi?Cum ati petrecut?ce zic copilashii ca se apropie momentul sa le aduci un sufletel mic acasa?
In legatura cu subiectul "machiaj/aranjat" nu trebuie sa te superi daca cineva are o alta parere decat a ta.E normal sa nu gandim la fel,fiecare face cum crede ca-i mai bine pt ea,pt copilul ei,etc..
Eu o invidiez de ex pe Alina ca a nascut asa repede si ca arata atat de bine.Pe mine m-a luat ca din oala,in somn,numai de machiat nu-mi ardea noaptea la 1,plus ca eram cam speriata ca voiam sa mai stea piticul putin in burtica sa mai creasca.Apoi dupa operatie am avut niste dureri crunte incat numai la aranjat nu-mi statea mie gandul..Dar,daca sunt fete care mai pot fi in stare sa se aranjeze,bravo lor..Sincer eu arat groznic in pozele de la spital,cu cearcane,trasa la fata,palida....cu vanatai groaznice pe maini de la injectii..asa ca Alina,felicitarile mele,te-am vazut si aratai f bine.
Hai sa fim ceva mai maleabile si sa acceptam faptul ca nu toate gandim,simtim la fel.


Noi suntem dupa 2 zile si 2 nopti de nesomn,cu bb agitat si marait,care mi-a papat putin,dar des,asa ca am fost in priza mai mereu.Cu toate astea de Revelion,la 12 am apucat sa ciocnim si noi un pahar si sa ne pupam,ca apoi peste 5min a inceput iar showul
Acum numai ce l-am hranit,schimbat..sper sa faca si el nani ceva mai mult sa dorm si eu,ca ma doare capul de la atata oboseala.
Voi cum ii dati vit D?Cum ii puneti picaturile?Direct in gurita?Diluate..in ce?

Noapte buna tuturor.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Fetelor, sunt in plina criza de panica/isterie sau naiba stie cum s-o definesc!! ajutati-ma!

ma simt de parca creieru' are contractzii si nu mai e in stare sa judece, nu burtica. Dintr-o data, nu mai am chef sa nasc, nu mai vreau sa o vad pe bebika de groaza sa nu arate intr-un fel in care sa ma faca sa o tai la fuga urland k atunci cand vezi lupul. Nu mai am chef de-o raspundere atat de coplesitoate k aceea de a avea un bebe, oricat de frumos ar suna in perspectiva, de groaza k n-o sa fac fatza, ma vad cu ochii mintzii k intr-o scena de film, singura undeva la o raspantie de drumuri, cu un bebe atarnat de gat urland de mama focului iar eu stand prostita in acea raspantie si nemaistiind incotro s-o iau si ce sa fac k sa nu mai planga bebe.

Daca s-ar intampla o minune si-as putea sa patzesc k in filmul ala cu Bill Murray, cand se repeta ziua (ziua cartitei, parca), sa raman asa, in starea asta in care sunt in acest moment, chiar daca mi-e mai greu si ma misc gratzios k o noptiera si ma dor toate cele.

Inainte sa ne bagam la somn, il rugam in mod stupid pe tati sa nu ne lase singure macar pana ne obisnuim una cu alta. Saracu' om! face fatza magistral, nu s-a uitat crucish, nu m-a repezit, nu nimic, ci a stat de vb cu mine cca 40 min desi il vedeam k e obosit incercand sa ma linisteasca. Si pe moment am crezut k m-am potolit, insa uite k m-am trezit din somn pe la 5 si sunt in exact aceeasi stare de spirit k la 2 cand ne-am bagat in pat.

Sorry daca sunt penibila povestind toate prostiile astea, insa daca nu ma descarc imi plezneste ceva la cap. Plus k poate k nu ma mai incearca plansul asa de tare...

Edit, k am uitat sa ma refer la Apgar: ma ia groaza de un Apgar mediocru, ceva intre 7 si 9, de parca ar urma sa iau nota la un examen si toata lumea sta cu ochii pe mine k pe butelie sa vada trec clasa cu coronitza sau numai asa, tarash, de rasul lumii?? si mi se ingramadesc in cap toate replicile auzite pe parcurs referitor la rolul meu in toata povestea asta a sarcinii, inclusiv la greutatea copilului masurata pe 18 deceembrie ("mvaaaii, cum, numai 2800 de grame?? pai altzii au si 4 kile la nastere!!"), ref la faptul k va trebui sa ii fac baitza in dormitor, or eu nu ma vad carand nush catzi litri de apa din baie pana in dormitor proaspat operata, referitor la multe-multe! plus, deja anuntzatele vizite ("sa ne spui neaparat cand nasti si venim cu mic-cu mare la tine s-o vedem pe Eliza", gizas, imi si inchipui valul ucigash de rude curioase, pupacioase si pline de microbi pe langa patul fetitzei)

app, citeam la un moment dat k in caz de cezariana Apgar maxim este de 9, e adevarat??

hai k parca ma mai linistesc si ma cam ia somnul, daca imi mai vine ceva in minte editez, ce sa va fac, cuiva trebuia sa-i spun toate astea...

Ira 37+ (cred! recunosc k am pierdut numaratoarea exacta) mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Ira draga mea, sunt sigura ca vei fi o mama super buna, excelenta, si Lizuca ta va fi un inger de copil..nici nu se poate altfel cu o mama ca tine. E greu uneori si te inteleg, si mie mi-e frica cateodata de ce ma asteapta, sa stii ca nu esti deplasata in reactiile tale, dar o sa vezi ca totul va fi diferit, o vei iubi enorm, altfel nici nu se poate...Incearca sa nu te gandesti prea mult la ce o sa fie si cum o sa fie, ci stai mai mult in clipa prezenta, lasa gandurile si fricile la o parte, concentreaza-te la ce faci acum si incearca sa te bucuri cat mai mult de zilele astea, ca nu o sa te mai intalnesti cu ele..cat despre viitor, ala nu exista, e in mainile divinului, asa ca de ce sa-ti faci griji degeaba? Trimit pupici...si fara stres, ok?

Crisss 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robertzica spune:

Buna dimineata tuturor! Sunt, deja, mamica unei fetite de 2 ani iar, in jur de 15 ianuarie, vom mai avea inca o fetita. Voi naste prin cezariana pentru ca asa am nascut si prima data (nu am putut naste normal).

Ira, este normal sa iti fie teama (cred ca fiecare dintre noi simte la fel ca si tine, cel putin la prima sarcina), este o situatie noua in care va trebui sa te bazezi cel mai mult pe instincte. Nu te speria, bebele tau va fi absolut minunat iar tu cea mai buna mamica pentru puiul tau! Nu uita ca nimeni nu se naste invatat si ca vor mai fi si greseli dar, cu siguranta, totul va fi bine. Scorul apgar chiar este ultimul lucru pentru care merita sa te stresezi.

La prima sarcina mi-a fost foarte frica sa nu am un copil urat, mi-a fost teama de nastere, mi-a fost teama ca nu am sa pot alapta si inca multe altele pe care nici nu mi le amintesc. Acum, la a doua imi este teama ca nu am sa imi pot iubi cea de-a doua fetita asa cum o iubesc pe prima...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Am modificat in listuta. Sorry, cred ca m-a luat prin surprindere schimbarea de sex si n-am mai vazut alte detalii.
Stiu ca mai sunt fete care au cerut modificari in listuta, dar nu intotdeauna pot sa le fac pe loc, asa ca am o rugaminte:
PENTRU MODIFICARILE PE CARE LE DORITI LA LISTA, DATI PM LA USERUL IANFEB09. MULTUMESC!
Io intr-o saptamana nasc, cine mai face modificari in lista?

Aseara m-am simtit groaznic, toate oscioarele bazinului si picioarelor m-au durut, plus ceva contractii, dar nu le mai simteam fata de restul durerilor. Incepusem sa ma gandesc ca nu-mi place deloc 2 ian. ca zi de nastere. Cred ca am exagerat cu statul treaza de Revelion, ne-am culcat pe la 4 dimineata.
In plus cred ca am depresie prenatala. Am schimbari dese de stare de spirit, imi vine sa plang din orice, ma simt nebagata in seama (chiar si aici pe forum).
Apropo de depresie, ii ziceam lui tati ca daca la Tudor n-am avut, acum sigur voi avea depresie postnatala. La care el: "cum n-ai avut? ai avut. nu era toata lumea de vina pentru orice?"

Alina, sunteti inca in perioada de reglare a cantitatii de laptic conform cererii, stii asta. Vine el lapticul imediat.
Stefania, vazut poze cu bb mic. E foarte frumos! Si se vede ca a inceput sa puna sunculita.
Ira, si tu cu depresii mama? Stai sa vezi ce vine dupa nastere. Pai: Apgarul nu e chiar asa o nota din cauza careia sa te dai cu capul de pereti ca e 9 si nu 10. El masoara sanatatea copilului dupa anumite caracteristici, nu e o nota pe care e musai s-o obtii. Si cica nota care conteaza cu adevarat (pentru sanatatea copilului) e cea de la 20 de minute, nu cea pe care ti-o spune imediat.
Greutatea copilului e super. Personal 4kg mi se pare putin cam mult, asa cum sub 3 kg mi se pare ca e cam putin. 3si ceva e cel mai bine. Si voi va incadrati.
Rudele? Trimitele la plimbare. Daca n-ai chef, n-ai si gata. E casa ta, copilul tau, ii primesti cand te simti in stare, nu in primele zile cand nici tu nu stii de capul tau.
E bine ca tati e langa tine si te sustine. O sa treaca si asta, ai sa vezi.
Naty, Ciufik, cat de cald/frig e in Municipal? Eu am o camasa cu maneca scurta? O sa tremur?

N-a scris Iris nimanui?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 38+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

ooo pai cand vine vorba de stres,eu sunt premianta. toata sarcina mi-am zis ca nu am sentimentele voastre sau al altor fete gravidute. ca voi fi o mama denaturata si ca nu imi voi iubi copiii asa cum ar trebui. ma mai trezesc asa din cand in cand vorbim cu bb,dar mi se pare ciudat...sa vorbesc singura,chiar imi zic eu mie,las ca vorbesc la telefon ca nu are ea de unde sa stie ca nu vorbesc cu ea si cate si mai cate.
cine ma aude zice ca sunt dusa. saracu' cristi si-a facut datoria,a fost tot timpul lanaga mine si m-a sustinut.conteaza foparte mult persoana de langa tine,faptul ca il auzeam zicandu-mi ca voi fi o mama buna ma incanta.
e normal sa avem asa sentimente acum,frica nasterii,frica ca nu ne vom descurca, e o frica normala,mai ales pt noi,la prima sarcina. e frica de necunoscut! sunt convinsa ca vei fi o mama buna,la fel si eu si toate celelalte fete,trebuie doar sa avem incredere in noi si DD,cred ca nu ne dam seama de cata dragoste putem oferii.
totul va fi diferit cand ne vom simti puiul in brate.
fruntea sus,nu te stresa cu lucruri inutile...va fi bine,trebuie sa fim optimiste.
robertzica,bine ai venit!

36S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 4 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Fetelor dragi este normal sa aveti sentmente contradictorii acum. Fiecare e diferita si hormonii au si ei un rol. Cel mai important e sa le constientizati si mai ales sa ii faceti pe cei din jur sa inteleaga ca aveti nevoie de sprijinul lor. Cat despre griji cu rude in vizita etc le puteti amana eventual spunand ca asta a fost sfatul medicului. In prima faza aveti nevoie de cat mai mult timp sa va odihniti si sa va adaptati la noua situatie nu sa o faceti pe gazda. Cine nu pricepe... nu merita.

Ira, Andreea, lisa Veti fi fericite cand va veti tine puii in brate.
Ganduri cred ca avem toate.

Am vazut multe poze cu copii super. Alina, Naty, stefanial
Naty m-a topit reactia Ioanei. Daca o vei incuraja si implica vei vedea ca nu va fi nici o problema.

Robertica bun venit.

Sper si eu ca fetele care nu au mai fost active sa fie bine si doar perioada asta plina sa le fi impiedicat sa dea vesti.

Cine urmeaza??
O zi buna!

cu Fabian si Dorian
AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Stefanial, Leditia, ma uit la pozele licuricilor vostri si nu ma mai satur. Sunt atat de dulci ca iti vine sa ii pupacesti in continuu.

Alina, merci de info despre bagajul de spital. Eu am cumparat o camasa de noapte cu nasturi insa nu prea imi place si mai am una din speciala insa e cu bretelute. Nu am gasit sutien de alaptat, trebuie sa o trimit pe mama la Mothercare sau la Triumph, dar nu stiu ce numar sa cumpar.

Ira, Lisa, Andreea, intru si eu in clubul panicatelor. Si eu trec prin tot felul de spaime, insa mare noroc avem cu cei de langa noi, mai ales cu sotii si parintii.

Andreea, noi te bagam in seama iubita, cum sa nu? Uite, iti dam si multi pupici si floricele

Aryia, sa stii ca ne bazam pe sfaturile tale si ales fetelor cu mai multa experienta decat noi.

Eu am visat-o acum vreo sapt pe MVB (desi nu o cunosc personal) si parca nascuse. Oare asa sa fie si in realitate?

Ma gandesc ca poate fetele nu intra pentru ca sunt plecate pe undeva pe la parinti sau la munte si nu au net. La fel si Iris.

Eu ieri m-am simtit rau, azi parca e mai bine. Am luat decizia de a nu mai lua Gynipral si No-spa decat daca e absoluta nevoie. Mi-e teama sa nu faca rau lui bebe. Bebe se joaca in burtica, se intinde peste tot si ma impunge mama mama, dar e bine ca e activa.

Azi facem 36 sapt si ma rog la Dumnezeu ca macar sa stam cuminti pana la 37 sapt sa fim si noi la termen.

Va pup pe toate.



Bee35+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

In plus cred ca am depresie prenatala. Am schimbari dese de stare de spirit, imi vine sa plang din orice, ma simt nebagata in seama (chiar si aici pe forum).
Apropo de depresie, ii ziceam lui tati ca daca la Tudor n-am avut, acum sigur voi avea depresie postnatala. La care el: "cum n-ai avut? ai avut. nu era toata lumea de vina pentru orice?"



nu cre ca te consoaleaza da si la mine e la fel (plus durerile de oase, plus ca de o sapt si un pic sunt umflata de zici ca am carnaciori in loc de degete si glezna e mareeeee)...
azi noapte m-am trezit de 7 (sapte ori sa ma duc la baie) ...

36 +

Mergi la inceput