Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (109)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, prezenta si eu.

Transmit urarile de La Multi Ani cu intarziere, ca am fost cam obosita zilele astea, are si Daria colici, gaze, a plans tare mult, si-a dat peste cap orarul de mancat si dormit...

Anul Nou ne-a prins in plina faza de leganat / cantat colinde, sa ne linistim... Si azi-noapte, cam nasol...

Naty, am vazut ca si tu ai aceeasi problema. Pentru tine, o cana de ceai de chimen, trece in lapte si linisteste bebele. Sau, daca e chiar groaznic, copilasului dat maximum 3 lingurite de ceai de chimen, aseara i-am dat si eu Dariei 2, ca nu se mai putea... Se trezea din ora in ora... Pe urma m-a lasat sa dorm 5 ore legate...

IRA, sunt normale gandurile astea. Si eu m-am mai confruntat cu ele, ma gandeam cum o sa fac fata situatiei, mai ales ca, dupa discutiile avute cu tatal Dariei - stii tu care - ma si vedeam mama singura, satula de barbati pana peste cap... Nici acum nu e clara situatia dintre mine si el, a fost sa vada fetita, s-a jucat cu ea, a studiat-o, imi cere poze cu mutritele pe care le face - eu ma prapadesc de ras, daca reusesc sa i le prind cu aparatul, vi le arat si voua, are una in care isi duce ambii ochi la nas si stramba si gura, de parca ar face "ooo", e mortala... Si eu ma gandesc in perspectiva, Doamne, la ce m-am angajat, cum o sa ma descurc si asa, dar trec zilele si in fiecare zi ma uit la ea si-mi vine s-o pap... Am si eu stari de debusolare, in care simt ca nu ma ridic la inaltimea sarcinii acesteia - adica a misiunii de a creste un copil, dar... Acum am ramas si singura acasa, restul lumii a plecat la schi, matusa ce m-a mai ajutat pana acum, mai ales cu spitalul si dupa spital, a mai stat cate putin cu fata si asa, dar, in afara de mine, nimeni nu o schimba / imbraca, simt ca e responsabilitatea mea si apoi, chiar ca nu are cine... Fac si treaba prin casa, trece timpul...

andre_ea, ma intrebai daca sigur e candida, pisicii ei, ca are fetita bubite albe (pete) si pe interiorul obrajilor, pana in fundul gatului, mor cand vad, o tot sterg / badijonez, cum mi-a spus IRINA, dar nimic...

IRINA.C, stiu ca parintii nu prea pot fi inlocuiti, dar ne ai pe noi, sa te ajutam cu sfaturi / incurajam...

miere, rein, stefanial, am vazut poze, super de super!

Niall, congratulations on your baby boy's birth! Please give Andra a warm hug from us!




Daria Nandini s-a nascut in data de 18 decembrie 2008, la ora 16.44.

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Felicitari si lui tuchi, mamicii curajoase si rabdatoare care, in ciuda problemelor, a ajuns cu sarcina la termen!

Si, in general, felicitari tuturor mamicilor si burticilor, pentru minunile pe care le-ati adus / le veti aduce pe lume!

Daria Nandini s-a nascut in data de 18 decembrie 2008, la ora 16.44.

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor, eu am un bebe strumf activ de zici ca imi rupe burtica, parca niciodata nu a fost asa si sa dureze asa mult.

Ira draga mea pai e posibil?? Sunt de acord cu fetele, in plus vreau sa iti zic ca la baie o sa te ajute tati, el o sa care apa, nu tu. O sa fii o mama minunatea. Uite vreau sa iti spun o chestie: pe mine ma deranjeaza foarte mult expresiile prietenelor mele de genul "nu sunt pregatita sa fac un copil". (vb in cazul in care au o casa, un salariu decent etc.) Consider ca nimeni nu e pregatit. Acum trebuie sa ne bucuram de miscarile lui bebe ca nu se stie daca ne vom mai intalni vreodata in viata cu asta. Cand va veni bebe, sunt sigura ca DD ne va intari si vom invata ce sa facem. Sora mea l-a crescut pe Stefanelu cu cartea "Mama si copilu" in brate. Inainte de a naste era asa antitalent la orice. Sa vezi ce bine s-au descurcat ea si sotul in toata povestea asta. Ziceai ca sunt de candlumea si pamantul parinti. Mie cred ca asta mi-a dat putere. Am avut norocul sa ii vad pe ei inainte.

Andreea stii ca eu eram de obicei cea care "sufeream de nebagare in seama". Stai linistita, nu mai fii necajita. Hormonii sunt de vina

Imi cer scuze pentru mesajul imens, dar nu stiam cum sa povestesc mai pe scurt.

34 Vlad Mihai

AMR 6 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Neata fetelor!

Ira, Lisa, Andreea, ma inscriu in clubul vostru. trec prin niste stari idioate, cand sunt cu gura pana la urechi, cand imi vine sa plang din orice...stiu ca sunt hormonii de vina....si mie mi-e teama sa nu fie urat Filip sau mai rau, sa aiba doamne fereste, vreo problema de sanatate. Apoi ma uit la Ioana si ma mai linistesc...imi zic ca daca ea e asa cum e, adica perfecta din pctul meu de vedere, nu am cum sa dau gres si de data asta. Apoi, ma tot gandesc cum voi naste, mai usor, mai greu...mi-e sila de perioada de dupa, cu epiziotomie si restul, dar imi zic ca va trece si vor ramane doar clipele frumoase...

Ira
, in ceea ce priveste valul de rude, nici nu te gandi sa lasi de la tine, sau sa-ti fie jena sa-i tii departe o perioada. le spui verde in fata ca nu are nimeni voie sa vina pana hotarati voi. Nu e vorba doar de oboseala ta sau de perioada de acomodare care dureaza cateva saptamani, ci si de sanatatea lui bebe. Doar n-o sa colecati toti virusii din familie in preajma lui bebe. Eu imi fac probleme si pentru Ioana care va fi non-stop langa bebe, ca doar sunt frati si nu vreau sa o indepartez prea mult ca sa nu se simta data la o parte...

mie acum mi s-a pus alta pata...mi se pare ca desi am burta imensa, este mai mult lunga decat lata. este foarte tuguiata daca te uiti din fata si ma tot gandesc ca bebe nu are loc sa se dezvolte cum trebuie, ca sta inghesuit si nu e confortabil ptr el. Mai mult, cand stau pe cate o parte (ca numai asa reusesc sa stau in pat), il simt ca misca pe sub mine (pe partea in care stau) si ma tot intorc de teama sa nu stau pe el, sa-l storcesc....in rest e foarte activ, dar am emotii sa fie bine...

Stefania, ai un copil frumos rau! la fel restul fetelor cu care am vazut pozici. A trimis si Naty cu Nadia? ca parca asa am inteles din postarile fetelor, dar cred ca am ratat, o s-o iau cu cititul mai dinainte...

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (33s)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szmonic spune:

prezenta si eu, tot 2 in 1
aseara in sfarsit am scapat de dop si am fost in priza cateva ore, mi-am facut bagajul, am facut baita, mi-am pregatit hainele pt drum si... NIMIC
Ciudat e ca de o saptamana bebe s-a mutat si nu ma mai apasa, parca nici nu ar fi acolo. (dr mi-a confirmat ca bebe e intr-o pozitie la fel de buna ca inainte, si ca se simte bine inauntru)

40+5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Ira, m-ai facut sa rad cu scorul apgar . Ioana a avut 9, ca era cam vinetie cand au scos-o, dar m-am gandit tarziu sa intreb de ce nu i-au dat 10. Adica nu mi-am facut probleme la inceput.sigur ca o nota foarte mica indica probleme, dar hai sa ne gandim ca totul o sa fie perfect!

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (34+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dobreclaudia spune:

Ma puteti ajuta si pe mine?
1. Ce poti manca dupa cezariana si cand? ca sa-i dau indicatii mamei din timp...
2. pentru a scapa de durerile de dupa cezariana ati luat ceva singure? si ce?
3. trebuie burtiera imediat dupa operatie? sau mai tarziu?

va multumesc si astept un raspuns
36

clau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

andreea e destul de racoare. Acum 4 ani era super cald eu mi-am luat un halat subtirel si m-a cam luat frigul. Mai ales pe culoare e un friiiggg.

Inca ceva pentru cine naste la Municipal - te lasa intr-adevar cu camasa ta, asa ca luati cateva de schimb, neaparat din alea bune pentru alaptat.
Eu am pus in ultima secunda o camasa in bagaj si mi-a prins tare bine ca altfel nu aveam in ce sa nasc.
Pe fata insa au imbracat-o numai in hainele lor.

ledi eu nu ii dau vit. D, mi-au spus sa ii dau de la 2 sapt. incolo.

bebelusi eu nu am probleme cu laptele, asta e singura problema pe care nu o am ...

alina usurel cu lapticul, o sa vina el.
La mine deja curge in nestire, nici nu poate asta mica sa pape uneori de mult ce ii vine.

Azi noapte am avut o noapte groaznica . Am facut indigestie nu stiu de la ce naiba ca de la operatie incoa nu am mancat decat regimul special - branza vaci, carne de pui fiarta, iaurt, supa chioara degresata - si aveam niste forfoteli in burta groaznice. In plus (sau poate si de asta) am avut dureri mari de burta, iar fata a plans aproape non-stop .

Apropos, fetele care au nascut - va doare burtica jos de tot? Pe mine ma doare rau in dreptul osului pubian, sub taietura de la ceza si sunt si umflata acolo. Nu mai stiu daca e normal. Ma gandesc ca o fi tot de la nenorocitele de lohii care curg cu taraita.



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Dragi mamici si burticute,

Nu am reusit sa ajung la computer o vreme, dar m-am gandit si la voi... ma minunez de ploaie de stelute aparute, bun venit in lumea noastra si sa aveti parte cu totii de noroc si fericire, mici bobocei!

Tocmai am scris un mesaj mai personalizat si mi-a disparut, nu am energie sa rescriu mesajul.

Eu sunt in general bine, insa am dureri teribile din cauza pozitiei bebelusului meu (ocupat sa fractureze coaste) si zau ca suna amuzant dar nu e...o simpla plimbare la bucatarie era o tortura...am fost cand prin spital cand acasa, toate analizele posibile dar cauza durerilor e doar pozitia de bebe...

Ma bucur mult ca sunteti bine toate, mi s-au umplut ochii de lacrimi la vederea atitor noi puiuti, cata bucurie pe parinti....

Incerc sa mai apar, ma gandesc la voi dar acum sunt eu in faza aia de stress si ce rost are sa va necajesc cu niste chestii obisnuite...probabil am fost prea rasfatata restul sarcinii de acum ma pling de niste dureri in coaste...

Noi avbem 38 saptamini si cinci zile, am discutat si un plan de provocare a sarcinii, dar sper sa nu se ajunga la asa ceva si bebe mic sa vina natural pe lume.

Un An Nou fericit si sanatos pentru voi toate, si pentru puiuti, si pentru sotii vostri dragi! Va pupacesc din inima pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Claudia, din cate am inteles, dupa cezariana nu poti manca mancare solida, macar in primele 2 zile. Se recomanda (de pe net citire, deci daca gresesc, sa ma corectati), supa clara, ceai, compot, iaurt. Abia in urmatoarele zile se diversifica. Oricum, in spital au meniul adaptat, chiar daca nu este cel mai gustos.

Centura nu se poarta imediat dupa operatie. Eu am trimis-o pe mama la farmacie sa-mi cumpere si farmacista i-a zis ca trebuie sa las sa se cicatrizeze operatia si abia apoi sa port centura.

Fetelor, eu am cumparat termometru electronic normal. Era mai bun cel auricular? Mi s-a parut destul de scump cel auricular, in jur de 200 ron. De asemenea, nu stiu ce sa cumpar la capitolul pompite pentru nasuc: direct batistuta sugarului (care este 48 ron) sau pompita electrica (in jur de 200 ron).

Anuc, nu iti face griji cu privire la forma burticii, bebe stie cum sa stea bine acolo.

Szmonic, scoatem agitatele ca daca ai pierdut dopul...urmezi...

Bee36+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput