Gravidute si mamici de Constanta (39)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Tania, si eu uitasem sa trec pe lista turta si legatoarea..
Cat despre regim ,intotdeauna la mine a functionat multa ,multa apa/ceai , fara paine (sau ffff putin) ,mancaruri f usoare ,si mese dese si cantitate mica.Si combinate cu putin masaj sau ceva sport /miscare ,etc.Dar la mine intotdeauna baza sunt lichidele baute in general apa sau ceai (iarna) neindulcit .

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Daca stiti ,auziti pe cineva , mi s-a pus pata sa imi vand combina frigorifica(Zanussi,aproape noua) si congelatorul (7 rafturi,ARCTIC, aproape nou )ptr ca, congelatorul ocupa spatiul inutil (ptr cateva vinete si alte legume congelate) .Le dau la un pret fffff bun ,si chiar rate .Am zis ca poate, auziti ceva......

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

Lulu mescic pt mesaj ma ajuta f mult si sincer am cautat mai in urma pe forumul asta dar nu gasesc povestea isidorei cu nasterea daca il gaseste cineva imi zice si mie unde este?am mai auzit lucruri bune despre acest doctor si sincer imi place sa citesc despre el pt ca si mie mi se pare si bun si cinstit lucru mare in zilele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadumitru spune:

Buna ziua! Va multumesc pt ca mi-ati raspuns si am sa tin cont de ceea ce m-ati sfatuit. Cu siguranta voi ajunge si in Bucuresti dar as fii vrut sa mergem in oras mai intai sa vedem daca trebuie sa mai asteptam pana vom facem ceva in privinta strabismului, sa nu fie prea mica ( la 3 luni ), dar cred ca o sa dau un telefon la cei din Buc. sa intrebam ce parere au.Sunt total dezamagita de doctorii astia din C-ta , pur si simplu nu am incredere in absolut nici un doctor, mentionaez ca Riana Maria este nascuta in BUcuresti dupa incercari de 3 ani de zile in C_ta pt a obtine o sarcina atat de mult dorita, dupa multe tratamente inutile si dupa diagnostice asa puse la nimereala ... Ce sa mai... asta este am trecut si peste asta iar acum imi tin in brate sufletelul si sunt tare fericita.
Va multumesc din nou pt raspuns si am sa va tin la curent.


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

Buna fetelor!
la multi ani ptr 2009! un an mai bun va doresc.

am si eu o rugaminte, daca cunoasteti un DERMATOLOG BUN in Constanta. as vrea sa merg cu fetita mea de 6 luni, are o iritatie pe fata si ma gandesc sa nu fie DA, macar sa stim sa fim atente la alimentatie si altele.

multumesc,
o zi buna!



Gabi de printesa

Când ultimul copac a murit, când ultimul râu a fost otravit si când ultimul peste a fost prins, doar atunci ne vom da seama ca nu putem mânca bani.
proverb indian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui andicu

Neata!

Ina, ce dulce e Gabitzu!! poza in care e renul mic cu suzica e dulce foc!
Mocutza, am vazut si filmuletele cu tiza mea cea vesela! e o scumpa! apropos de tava cu apa si sare de pe calorifer..zici ca o ai acolo de 2 sapt si functioneaza? daca stiam ca e asa simplu nu mai dadeam atatia bani!


Intrebare: Filip are o saptamana de cand e mucos (de fapt,f putin mucos) cat e sfornait rau. Adica are nasul infundat si sforaie. Numai noaptea se mai calmeaza, cred ca de la aparatul ala salin, dar cum se trezeste cum incepe iar sa gafaie si sa baleasca din cauza nasului infundat. Nu-i trece cu nimic, adica homeopate, iar picaturile de nas nu ajuta deloc, nici macar Colargolul!!!
Ce as putea sa-i dau sa-i usureze respiratia?? please, aveti sugestii? stiti ceva de Fluimucil? e bun? sau altceva!!!??







Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Sarbatorile de Iarna 2008/2009, Filip la 1an
Asa cresc


andicu,din cate imi aduc aminte,la mihaitza,functiona bine fluimucilul,ideea este ca nu mai stiu de la ce varsta...chiar nu-mi mai aduc aminte....si la noi mai functiounau pastilutele cu numite KARVOL,punem lichidul pe o batistuta si o lasam langa nasucul lui unde dormea sau mai exista cremele acelea mentolate de la care se dau pe piept,eu lui mihaitza,ii ungeam nasucul sub nari,si avea efect!sper sa-ti fi fost de folos!
,la mucios!

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Andicu, in primul rand, sanatate lui Filip! In privinta nasului infundat si mucilor care stau sa musteasca in interior am folosit la Matei un secretolitic pe baza de plante, dar facut de o firma farmaceutica. Se numeste Sinupret picaturi. Este de fapt un flacon de sirop cu picator din care ii dai pe gurita 15 picaturi de 3 ori pe zi pana se fluidifica secretiiile si i le poti scoate cu batista bebelusului sau pompa. Pentru desfundarea nasului, dupa aspirare mai folosim cu succes Sterimar alternativ cu Vibrocil picaturi nazale (adica aplicate pe nas curat la fiecare 2-3 ore)
Intrebare: Ai facut ROR lui Filip? Daca da, cum a fost?



Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)


Special Matei http://www.moblyng.com/watch/33Oo9nuMF1

Album Matei http://family.webshots.com/slideshow/562151171ZHVSEO

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Am uitat sa spun ca....tare ma bucur ca v-a placut poza piticului meu....si eu ma uit si ma minunez.....
DANADUMITRU , piticul meu de la 2 luni avea manifestari , insa nu am mers la medic deoarece in carte scrie ca pana la 6 luni daca nu dispar trebuie sa mergi la medic.Momentan, la 5 luni, foarte rar se mai uita aiurea ......Oricum sunt foarte interesata de raspunsul celor din Bucuresti...in special daca e recomandat sa mergi asa devreme la medic.

mocutza
Andreea Alesia 27.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Fetelor am racit ,ce sa iau?Sunt la casa parinteasca ca maine facem pomana tatalui meu si nu aveti idee cata treaba este si eu de abea ma misc.Temperatura am in organism,simt ca ard insa daca pun termometrul nu indica mult dar tremura toata carnea pe mine.

Mami de Teodora Ioana(29.09.2007) si 10+
http://community.webshots.com/user/jojo_miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Miha, ce pot sa-ti spun e cu homeopatele, mai ales in starea ta. Uite, citesc din cartea pentru adulti:

La inceputul gripei/virozei

Aconitum 9 CH 5 granule la fiecare ora. Febra ridicata, aparuta brusc mai ales dupa stat in frig cu frisoane, sete intensa de mari cantitati de apa, gat uscat si cu arsuri(rosu).

Belladonna 9 CH 5 granule la fiecare ora. Febra cu inceput brusc, cu transpiratie abundenta, fata congestionata. Gat rosu si tuse seaca.

Ferrum phosphoricum 9 CH 5 granule la fiecare ora. Febra moderata alternanta de fata palida cu fata congestionata. Manifestari hemoragice. Cefalee si dureri articulare.


Faza de mijloc a virozei/gripei


Gelsemium 9 CH 5 granule la fiecare 2 ore. dureri musculare si frisoane. Absenta setei.

Eupatorium perfoliatum 5 CH 5 gramule la fiecare 2 ore. dureri de oase si a globurilor oculari. sete de apa rece.

Bryonia 9 CH 5 granule la fiecare 2 ore. stare de agravare a fiecarui simptom odata cu cea mai mica miscare fizica. Gat sec si sete intensa cu dorinta de a bea multa apa. tuse seaca si dureroasa.


Rhus toxicodendron 9 CH 5 granule la fiecare 2 ore. dureri articulare cu nevoie de miscare continua. Se asociaza des si herpes la gura.

In nas, apa de mare la spray (Marimer sau Sterimar), ceaiuri, vit. c.

Insanatosire grabnica si sa nu fie gripa!

Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)


Special Matei http://www.moblyng.com/watch/33Oo9nuMF1

Album Matei http://family.webshots.com/slideshow/562151171ZHVSEO

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf

Mergi la inceput