Durerea unei pierderi de sarcina (79)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

happymum, votat EMMA

stii, unii oameni sunt prosti, unii chiar nu stiu, iar ceilalti nu-si dau seama! fii tu mai buna si iarta-i :)

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui s_alinutza

Happymum eu nu prea sunt bine De cate ori aflu de o noua (si azi am aflat despre 2 foste colege de servici) ma apuca plansu si necazu ca puiutu meu drag s-a dus in ceruri si m-a lasat pe mine sa ma chinui si sa plang dupa el....
Am verde de la medic sa incerc inca odata, deja a trecut al 3-lea CM dupa pierderea de sarcina si nu stiu....nu am curaj, mi-e groaza sa nu trec iarasi prin ce am trecut data trecuta, mi-am refacut analiza pt toxoplasma, astept saptamana viitoare rezultatul, mi-am facut Beta HCG-ul care mi-a iesit foarte bine ca valoare, dar sunt blocata psihic. De cand am ajuns acasa de la servici plang intr-una





Imi pare rau ca suferi atat de mult,as vrea sa iti spun ceva care sa te ajute dar stiu ca nimik nu ajuta.In legatura cu blocajul psihic te inteleg perfect...dupa ce am pierdut-o pe fetita,mi se prea imposibil sa mai incercam vreaodata,frica era prea mare,apoi cand ne.am hotarat sa incercam din nou nu mai ramaneam gravida in ciuda analizelor foarte bune,cred ca de vina era blocajul psihic.tot mi se spunea"incearca sa nu te mai gandesti" dar era imposibil,nu puteam sa imi controlez durerea pentru ca era prea mare...Cand in final am ramas din nou gravida,frica nu am putut sa o alung nicicum,oricat am incercat...din pacate am pierdut si baietelul,la 19sapt cand deja incepusem sa imi controlez frica...E greu,nu poti sa nu plangi cand te doare sufletul,cand ti-ai dorit atat de mult copilasul.incearca sa fii puternica atat cat poti,nu cere prea mult de la tine dintr-o data...E greu,asta este adevarul si multa lume nu poate intelege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

fetelor, abia ce am venit de la doctor.
si sunt speriata.... abia ma abtin sa plang...
va rog mult de tot, macar un sfat ceva. mi-a zis maine dim sa merg sa ma interneze si sa imi faca chiuretaj. mi-a zis ca am o mare cantitate de sange in uter, si ca exista o pata, care seamana cu un sac gestational. nu are cum sa fie sarcina caci nu am prestat deloc. maine vrea sa ma chiureteze si apoi sa faca o biopsie la ce o gasi acolo.
va pun ce a scris:
uter in AVF, 52/37mm. miometru ecogenitate omogena. endometru hiperecogen grosimea 17mm (13 zile amenoree). intracavitar imagine onecogena 6mm. canal cervical cu lungime 30mm. ovarul drept 39/30mmm - aspect ecografic normal. ovarul stang 30/26mm - aspect ecografic normal. fara lichid in douglas.
la diagnostic scrie asa: menometroragie, atat inteleg.
va rog tare mult, ce credeti? ce poate fi?
o iau razna.


asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
cand sa vie... ? repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
www.premiilecaroldavila.ro/" target="_blank">***Votati Organizatia EMMA la Premiile Carol Davila***
1)intra aici www.premiilecaroldavila.ro
2)intra in dreapta pe "Voteaza"
3)cauta "Premiul Campania filantropica "
4)bifeaza Mame de ingeri - Fundatia EMMA
5)apoi cauta mai jos Premiul "Cel mai bun program de responsabilitate sociala"
6)la fel bifeaza Mame de ingeri - Fundatia EMMA
7)apoi du-te pana jos si scrie-ti adresa de mail in casuta galbena si da clik pe TRIMITE
8)acum asteapta sa primesti un mesaj de confirmare. Si o sa-ti ceara sa validezi votul
amintirea cea mai draga mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Michelle81 am intrat din intamplare pe acest topic si tot citind am dat de tine.
Nu stiu daca ai citit la odiseea noastra(ian-feb), dar eu am nascut pe 23 decembrie 2008, la 37 de sapt, un baietel mort.A fost socul vietii noastre vestea ca BB-le meu drag numai are BCF-uri(bataile cordului fetal).Eram internata de 3 zile in maternitate ca sa nasc, pt ca pierdeam lihid amniotic. trebuia sa nasc din clipa in clipa si asteptam sa intru in cezariana oricand.Copilutzul meu a murit pe 23 dec. dimineata intre ora 6 si 7,30am. La 6 a venit asistenta cu tratamentul si cu palnia sa ii asculte inima si totul era ok. la 7,30, cand a venit dr, BB nu mai avea batai. de atunci traim un cosmar, suntem cu sufletele sfasiate de durere si plangem in continuu.

BB a murit din cauza suferintei fetale. El nu se mai dezvoltase de pe la 30 de sapt. Ceva a fost in neregula, insa nu am descoperit ce. Incompetenta medicala.La 24 sapt aveam lichid amniotic in exces, iar la urma nu mai aveam deloc.Mi se fisurase membranele sipierdeamichid in cantitati fff mici, de nici nu stiu de cand. BB s-a sufocat si a murit ca un pestisor.Mai rau e ca dr nu ne-a spus nimic, nu ne-a aertizat deloc, ne zicea mereu ca BB e mai mic, dar ca e sanatos.
Acum astept sa treaca un an si sa ne apucam de un nou BB care o sa ne aline din suferinta. Am fost operata prin cezariana, pt ca BB nici nu era intors, era cu piciorutzel inainte.
As mai scrie, dar nu mai pot. Iar m-a apucat plansul.
Michelle te imbratisez cu drag.Dupa rauri de lacrimi, sa stii ca noi am inteles ca asa a fost voia lui Dumnezeu!

Fetelor, sa ma treceti si pe mine pe lista cu ingerasul meu drag.
Pup toate mamicile de ingerasi.



MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT (23.12.2008)

Cand inima mea e sufocata de durere, iar ochii-mi sunt innecati de lacrimi, CRED IN TINE ca imi vei indulci si alina suferinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Happymum, puiule drag, ce sa-ti spun eu? nu ma pricep deloc la diagnostice, dar nu ar fi bine sa mai mergi la un dr?Poate are alte parere. E diagnostic definitiv? Intre timp incearca sa citesti o rugaciune si sa iti impui o stare de liniste. E greu de executat ce am spus, dar nu ajuta la nimic lacrimile.
Hai, uite iti trimit o imbratisare fierbinte, poate te mai linistesti! ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de tine si sa lucreze prin doctori buni!




MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT (23.12.2008)

Cand inima mea e sufocata de durere, iar ochii-mi sunt innecati de lacrimi, CRED IN TINE ca imi vei indulci si alina suferinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Mvb-am citit la odisee ceea ce ti s-a intamplat si nu mi.a venit sa cred(ti-am scris si acolo atunci)...o asemenea durere nu ar trebui sa o simta nimeni.imi pare atat de rau ca ai trecut prin asa ceva, ca ti-ai pierdut puisorul scump...Eu nu pot sa iti zic ca maine,poimaine,saptamana viitoare,luna viitoare-suferinta se va diminua caci in cazul meu nu a fost si nu este asa.as avea atatea spus dar nu stiu,parca nu imi gasesc cuvintele.Te rog fii puternica..

Happymum-imi pare rau ca nu te pot ajuta,poate mai stiu fetele,da o cautare pe google sau deschide un subiect pe aceasta tema(aici nu intra prea multa lume de aceea poate ca nu veiprimi multe raspunsuri in legatura cu diagnosticul tau).imi pare rau ca ai probleme,Doamne ajuta sa se rezolve!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Doamne fetelor ce durere...

Mvb e groaznic prin ce ai trecut... Sa iti ajute Dumnezeu sa iti tii puiul in brate cat mai curand !

Aseara nu aveam somn si din greseala am dat pe tvr unde am dat de un reportaj despre un bebe sufocat la nastere din cauza ca nu s-a facut cezariana la timp.

Doamne cat sufera parintii aceia... Doamne ce chin indura...Ii dadeau laptic cu seringa printr-un cateter introdus pana in burtica... O cruce grea de purtat...

Fereasca Dumnezeu de astfel de necazuri. Hai ca ei ca parinti sufera, asta e, dar bietul puiut ce vina are? Doamne, se vedea pe ochisorii lui cat sufera micutul...

O tragedie... Din pacate multe din noi am pierdut puiul nostru drag din burtica dar macar avem o umbra de speranta in suflet ca pana la urma ne vom tine puiul in brate. Sa ne rugam Bunului DUmnezeu sa ne daruiasca si noua rodire pantecelui si nastere de prunci sanatosi caci voi stiti foarte bine ca nu doar a vedea doua linii pe test inseamna izbanda, nici macar sa ajungi la 9 luni de sarcina nu e o izbanda ci doar atunci cand chiar ajungi sa iti tii puiul sanatos in brate.

Va pup fete dragi si nu incetati sa scrieti la acest subiect. Eu chiar am gasit alinare aici si nu de putine ori chiar si povesti de succes dupa o pierdere.

Michelle am citit mereu ce ai scris. Pentru mine esti o eroina pentru cate ai indurat !

Iti doresc sa iti tii puiul in brate cat mai curand !

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Doamne Mvb ce durere. Citesc si recitesc mesajul tau...si o durere asa de mare...
Iti urez tie si sotului tau, sa aveti parte de multa sanatate, sa va iubiti neincetat si D-zeu sa va dea puterea de a trece cat mai usor peste situatie.
Iti sunt alaturi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

jasmine 30,am citit mesajele tale si din ele rezulta ca esti o fata deosebita,iti urez numai bine,Bunul Dumnezeu sa va binecuvinteze cu pruncuti sanatosi cit mai repede!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Unombun esti draguta cu mine!

Fetele eu va indemn sa scrieti la acest subiect, chiar si povestile de succes in care dupa o pierdere ati reusit pana la urma sa ramaneti din nou insarcinate si sa duceti sarcina la bun sfarsit.

Eu una chiar am nevoie de astfel de incurajari pentru a sti ca putem merge mai departe, ca exista si pentru noi sansa sa fie bine pana la urma .

Va pup pe toate si va rog inca o data: scrieti aici ca si noi sa aflam de ce ati pierdut sarcinile, ce ati facut sa vindecati daca au fost probleme, ce ati facut sa treceti peste durere...

Pup

Mergi la inceput