Durerea unei pierderi de sarcina (79)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

toate plangem cand ramanem singure si ne cufundam in noi insine, intoarcem capul dupa o femeie insarcinata sau cu un copil in brate, numaram pana la 30 sau mai mult. cand o luam iar de la 1 ne spunem ca este ultima luna. si totusi nu e, ne spunem mai incercam si luna asta, poate cine stie? ne cautam implinirea, fericirea, desi uneori nu mai stim care este, ne indoim de orice.
astazi am cazut in butoiul cu melancolie. tare mult as vrea sa va spun pot spune AM REUSIT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

a mai "vazut-o" cineva pe CHANTAL? mai stiti ceva de ea? i-am trimis un mesaj in decembrie, nu l-a deschis si nici postari ale ei nu am gasit. sau nu am cautat eu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_alinutza spune:

Happymum esti bine? Imi pare tare rau ca ti s-a mai intamplat si asta chiar tie. Sper ca esti bine acum. Ma rog sa treci cu bine si peste asta.
Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Jasmine30 daca citesti lista cu mamici de pe prima pagina, vei vedea ca suntem destul de multe care am reusit, care nu ne-am pierdut speranta si am luptat pana am avut puiul nostru sanatos in brate! Mare adevar ca nu e o reusita testul pozitiv si nici macar cele 9 luni de sarcina! Doar puiul din brate
Ma rog lui Dumnezeu sa se indure de toate si sa nu mai lase niciun suflet de mama sa se rupa in bucati!
MVB sunt cu sufletul alaturi de tine, te inteleg perfect si-mi plange inima pentru durerea ta E cumplit! Sper din suflet sa incerci cat de curand sa ramai insarcinata si sa reusesti din prima, daca se poate!
Michelle
Fetelor, va imbratisez strans pe toate si Doamne ajuta sa rasara soarele pe strada fiecareia dintre voi!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),
Filmulete
Craciun 2008
10 Ian 2009 - Mi-au luat motul
Thea la 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

apropos de liniutele de pe teste si drumul pina la a tine copilul in brate-eu felicitam mai demult pe cineva ptr.sarcina,reaspunsul primit a fost-daca vei afla ca esti insarcinata si vei vedea liniutele acelea pe test vei putea duce sarcina la termen si vei face orice-culmea e ca eu tocmai pierdusem sarcina si a picat urit de tot chestia asta-am inghitit in sec si m-am gindit ca poate as fi urcat si Everestul num ai sa tin copilul,dar nu s-a putut.Ba ulterior eu am picat de proasta si altele care au dus sarcina erau destepte(asa a picat chiar),Nu ma certati va rog pentru ce am scris,pentruca sunt un pic necajita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

mai fetelor,voi cum reactionati la chestia asta:unele care tin sarcinile sunt destepte iar una ca mine,proasta,ca am probleme cu sarcinile.Ce bine cind sunt unele cu sarcina si merge bine,ce extraordinare sunt,sa se uite seful in ochii tai si tu sa inghiti lacrimile in sec?sa ti se bata apropoul in fata si neamurile(soacre etc,cele mai de departe sa comenteze in fata sau pe la spate pe tema asta?sau doctorul sa te intrebe ce ai,parca ai fi vinovatul care a falimentat tara asta?
ma scuzati ,dar eu am trecut prin astea!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Unombun te inteleg! Si eu simteam ca-s privita altfel, mereu eram intrebati de cei care nu stiau prin ce am trecut: pe cand un copil? Deja ma seca la inima! Pana si bunica sotului meu a spus, nu retin contextul ptc expresia m-a socat, ca "esti stearpa".....cu siguranta nu a spus-o cu rautate, dar e de la tzara si asta-i expresia pe care o folosesc ei pt pers care nu au copii, care pierd etc. Nu mai stia soacra mea cum sa-si ceara scuze de la mine si a certat-o pe mama ei, dar mie mi-a ramas intiparit in cap si simteam ca-s undeva f aproape de pamant....ca nu fac 2 bani!
La cateva luni dupa ce mi-a murit fetita in burta, a nascut o prietena de-a mea si m-a rugat sa-i dau portbebe-ul pe care-l avusesem pregatit ca sa o scot pe fetita din spital....parca mi-a dat cu ceva in cap!!!! Atata am plans si mi-am reprosat ca numai eu nu am fost in stare sa o aduc sanatoasa acasa, ca nu am putut-o proteja, ca nu am stiut ca nu-i e bine si sa o pot apara....a fost un moment nasol tare!
Of, lasa ca vine ea si vremea voastra! Trebuie sa aveti incredere si sa nu renuntati. Niciodata!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),
Filmulete
Craciun 2008
10 Ian 2009 - Mi-au luat motul
Thea la 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Unombun-offf,si eu m-am confruntat cu aceleasi situatii...am fost si poate sunt privita altfel pentru ca am trei sarcini pierdute...am vazut si auzit cum gandeste lumea din jur din pacate...Incearca sa nu pui la suflet desi stiu ca este greu...conceptia asta a oamenilor nu o poti schimba.nu pune la suflet!

Simonia-eu aveam contact cu Chantal pe mail insa la ultimul nu mi-a mai raspuns,nu mai stiu nici eu nimic de ea insa parca am zarot undeva aici pe forum un mesaj de-al ei,din pacate nu mai stiu exact unde.

Jasmine30-eu am trei sarcini pierdute,toate analizele mi.au iesit bune,cauzele nu le-am aflat in ciuda atator analize,am umblat la multi doctori dar suntem tot fara raspuns...Iar peste durere nu pot trece..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Scumpele mele,lumea e f.rea,din pacate!
Eu nu stiu cum pot gandi asa.Cred ca este vorba de prostie+rautate.
Cel mai bine,desi foarte greu, e sa cautati sa nu bagati in seama si sa va inconjurati de persoane bune si intelepte asa ca pe forum.

Va pup cu drag si va doresc sa vi se indeplineasca dorinta arzatoare de a avea un bb si putere mamicilor de ingerasi.
Nu vreau sa supar pe nimeni,dar eu sunt convinsa ca va veti reintalni ingerasii si ca ei sunt langa voi chiar daca nu-i vedeti.



Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005)si Ana Iasmine(06.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

da, si pe mine ma intreaba cunoscutii de ce nu fac copil, ca toti stiu cand implinesti 40 de ani e timpul sa te grabesti. catorva le-am raspuns derutant, evitand de fapt un raspuns. altora le-am raspuns enervata " am pierdut o sarcina si de un an nu mai reusesc. ai solutii? dr. spun ca daca nu as mai fi stresata as avea o sansa. dar asa cum sunt intrebata mereu de ce nu fac un copil, e slaba speratnta " unii au plecat suparati, altii jigniti de raspunsul meu, altii compatimitori - a luat-o razna - dar nimeni nu a revenit mai tarziu sa-mi spuna ca a auzit pe cineva care a reusit, desi avea nu stiu ce problema. concluzia mea este ca cei care intreaba sunt doar indiscreti, curiosi, cu o mare pasiune pentru a privi pe gaura cheii in casele altora.
sunt in
am inceput un alt tratament, ceva homeopat. este al doilea, primul cred ca mi-a facut mai mult rau. incerc totusi din nou.
sunt

Mergi la inceput