Durerea unei pierderi de sarcina (79)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bianca_mady spune:

Si eu am pierdut o sarcina la 5 saptamani,la analize isesindu-mi citomegalovirus igg pozitiv si igm negativ(0.09) si toxoplasmoza igg negativ iar igm tot negativ(0.1) si totusi dr mi-a zis ca sarcina a fost pierduta datorita acestor valori.E posibil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Eu am pierdut o sarcina la 8sapt-oprita in evolutie, acum 4 sapt.
Chiuretajul a fost ceva groznic (cu toate ca mai trecusem prin asa ceva acum 5 ani-tot sarcina oprita in evol. la 9sapt), a fost pe viu, in primul randa aveam infectie (sarcina oprtia de mai bine de 3sapt.) plus ca asitenta a bagat perfuzia pe langa vena si toata anestezia s-a coletat sub piele(s-a vazut cand m-am dat jos de pe masa), si mi-a crescut foarte multe tensiunea si Dr. saracu isi cerea scuze ca nu poate sa imi mai faca nimic local, plus ca totul a durat foarte mult, ca a incercat sa faca totul cat mai usor.
Dupa am sangetat 4-5 zile, am primit antibiotic, antiinflamator si vit.E 10zile, si cand a incetat sangerarea doua capsule de Lomexin -600 la interval de trei zile.
La exact doua sapt am avut intr-o noapte o hemoragie foarte puternica (cu sange rosu curat) care a doua zi s-a redus cantitativ si a incetat.
Acum al 4 sapt exact de la interventie am iar o sangerare ce aduce mai mult a CM - dar foarte redusa cantitativ.
Am primit indicatia sa fac urmatoarele analize dupa primul CM :
-analiza urina,
-analiza secretii,
-FSH, estradiol si prolactina( ziua 3-4 dupa CM)
Am o fetita de 2.5 ani, si cum am peste 40ani, am vorbit cu medicul, si scopul ar fi sa vada cum stau cu rezerva ovariana, si daca mai are rost sa ma gandesc la o posibila sarcina viitoare.
Nu stiu daca are rost sa fac aceste analize acum cand nici nu stiu ce mi se intampla, sau ar trebuie sa mai astept un CM, si abia atunci sa le fac?
Este normal ca CM sa vina la 4 sapt.? ( mie imi spusese de 5-6 sapt)

Multa sanatate si multa putere tuturor persoanelor ce au trecut sau trec prin asemenea incercari.

http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8377&cid=4983


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

anna,ulterior unui chiuretaj,cam la o luna,vine un asa numit ciclu.Doctorii spun o singerare.Mie mi-a venit la 26 zile de la pierderea de sarcina.Eu am facut singurica analizele mentionate de tine(vad ca am avut intuitie),dupa ce am pierdut sarcina la 37 ani,mi-au iesit perfecte.Problema e ca nu se sta cu singerare,caci copilul poate fi mort si femeia sa ia progeteron,sa stea asa,etc,,se fac infectii,s.a.De aceea e mai buna o vizita la maternitate,in garda,cu singerari,sa vedem ce se intimpla cu colul e deschis,inchis,cum e si daca e singerare mare,sau mai mititica,zarurile sunt aruncate.Numai Dumnezeu mai poate face minuni cu noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

anna,ulterior unui chiuretaj,cam la o luna,vine un asa numit ciclu.Doctorii spun o singerare.Mie mi-a venit la 26 zile de la pierderea de sarcina.Eu am facut singurica analizele mentionate de tine(vad ca am avut intuitie),dupa ce am pierdut sarcina la 37 ani,mi-au iesit perfecte.Problema e ca nu se sta cu singerare,caci copilul poate fi mort si femeia sa ia progeteron,sa stea asa,etc,,se fac infectii,s.a.De aceea e mai buna o vizita la maternitate,in garda,cu singerari,sa vedem ce se intimpla cu colul e deschis,inchis,cum e si daca e singerare mare,sau mai mititica,zarurile sunt aruncate.Numai Dumnezeu mai poate face minuni cu noi.


Eu nu am avut nici un semn de alarma cand am pierdut sarcina, luam cate 4utrogestan/zi, nu am facut febra, doar aveam abdomenul mai umflat (ca pentru 4-5luni) si avem o stare de oboseala foarte accentuata - dar am zis ca e de la sarcina-, si doar cand am mers la eco la aproape 12 sapt. s-a vazut ca embrionul avea 8 sapt. si ca aveam si infectie.
Cam cand eram in a 8-a sapt. (de Craciun) am avut o indigestie usoara, si intr-o noapte m-am trezit sa merg la baie si am lesinat (m-am lasat singura pe covor) si a dupa cca 10 min a venit sotul dupa mine, ca m-a strigat si nu am raspuns, si ma ridicat si mi-am revenit.
Am pus pe seama indigestiei, dar se pare ca a fost altceva, si atunci sa se fi orpit in evolutie.

Celelalte analize sigur le fac sapt. viitoare, dar nu stiu ce sa fac cu cele hormonale.

Ai facut analizele hormonale dupa primul CM?

La mine acesta sangerare aproape ca se termina, si maine e a 4-a zi, si ar trebui sa le fac.
Eu trebuie sa merg la Dr. in perioada 13-14 dupa CM, sa vada cum se prezinta si ovarele si daca si-au reluat "activitatea" in mod normal.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Buna seara!
N-am mi intrat de mult tare pe Dc.
Azi vin insa cu ptina frica...Sunt din nou insarcinata, d gandurile negre nu-mi dau pace.
Sunt abia in prima luna , dar ma gandesc ca totul din jurul meu poate dauna copilului.Acum cateva zile am stat ceva timp intr-o incapere unde se punea faianta.Oare o fi toxic?
Abia acum m-am gandit...
Sunt putin racita , ma cam doare burta, sunt usor constipata....
Sunt paranoica?

Anul trecut la necropsie mi-au spus ca bebe avea depect ventricular,dar totusi nu era un motiv pentru a muri.Sunt copii multi care se nasc asa si se corecteaz in timp, fara interventie.Ma gandesc ca am avut poate o preeclampsie, ceva de genul asta.Ma durea tare in partea dreapta, sub coaste, si aveam mainile si picioarele umflate.Daca imi amintesc, aveam si tensiuna 13, o daa.Dar pentru ca nu am avut un medic cu care sa colaborez, sa ma informeze, am avut de pierdut.
Acum , ma rog din suflet sa fie bine, chiar daca fac greseli fara sa imi dau sema(am mirosit adeziv de faianta).Incerc sa am o dieta echilibrata, sa protejez cat pot...E totusi iarna si nu am facut vaccinul antigripal.O raceala poate afecta?
Va multumesc daca m-ati ascultat si dacaputeti, sa imi dati un sfat.
Sunt sigura ca va veni o zi fericita pentru fiecaredintre voi.
Nimeni pe lume nu merita sa i fie frat dreptul de a fi mama.,
Va imbratisez pe toate si aveti incredere in Dumnezeu.


Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Scuze pentru multele greseli...dar am emotii.

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Mariaana felicitari!!! ma bucur tare mult ca ai reusit. stiu ca data trecuta m-a surprins cat de puternica psihic ai fost. ma bucur sa aud ca esti bine si sper ca de data asta sa fie cu noroc. intra si la celalalt subiect de la prieteni dintotdeauna, pentru ca fetele te pot ajuta cu multe sfaturi. te pup si tin pumnii sa fie bine de data asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui bianca_mady

Si eu am pierdut o sarcina la 5 saptamani,la analize isesindu-mi citomegalovirus igg pozitiv si igm negativ(0.09) si toxoplasmoza igg negativ iar igm tot negativ(0.1) si totusi dr mi-a zis ca sarcina a fost pierduta datorita acestor valori.E posibil?


schimba-ti doctorita! igg poz = ai avut boala, acum esti imuna (cmv); toxo nu ai avut, dar nici nu ai acum, deci nu au nici o legatura aceste analize cu pierderea sarcinii!

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mariaana, am vazut ca te-ai inscris pe lista gravidutelor de sept-oct si nu stiam de unde "te cunosc". Acum imi dau seama ca de aici te stiu, din pacate!
Ma bucur foarte mult ca esti insarcinata si ca o sa fim colege de odisee. Stiu ce e in sufletul tau, dar din pacate nu o sa te linistesti decat atunci cand o sa iti tii bebicul in brate. Iti doresc sarcina usoara si ai sa vezi ca de data aceasta o sa fie bine!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 9+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Marianna, ma bucur ca esti din nou insarcinata! Sarcina usoara si ai incredere ca acum va fi bine!

Visul nostru

Mergi la inceput