Durerea unei pierderi de sarcina (79)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

mcrissa, n-am cuvinte sa iti spun ce rau imi pare de suferinta prin care treci acum...tot am vrut sa-ti scriu, noi am fost colege la odiseea de zmeurici, o scurta perioada de timp, caci la mine fericirea a durat cateva zile, n-am apucat sa ma bucur ca am si pierdut sarcina atat de dorita si asteptata, am fost prima care a deschis lista aia cu prietene dragi...
eu mi-am ingropat durerea in suflet, mi-am mai luat un job sa ma tina ocupata si momentan nu ma mai gandesc la un alt bebe...adica incerc...e greu, dar trebuie sa merg mai departe! vreau sa astept un timp , iar cand o sa am din nou curajul, sa incerc din nou...
te pup, te imbratisez din tot sufletul si sper sa vina soarele intr-o zi si pe strada ta, sunt sigura ca va veni, caci esti o luptatoare!
si celelalte fete si sa auzim numai de bine

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

va pe toate fetele

Imi dau lacrimile cand..vad cata solidaritate exista.. Nu am avut curajul sa mai intru..pe site..dar voi fetelor sunteti atat de sincere si sufletiste ..ca

Totul s-a terminat..vineri operatia a decurs ok, sapt. asta tb. sa merg la un nou control si sa vb. cu dr. cand avem unda verde. Atunci eram ametita dupa operatie si nu am avut timp sa vb. mai pe indelete, dar sapt. asta nu ma las.
Trebuie sa avem incredere in D-zeu si in noi...o rugaciune cat de mica ..poate face minuni. Mi-am promis ca..data viitoare nu o sa mai zic la nimeni (sa fie 1 secret al meu&sotului)...superstitiile mele...poate exagerez, dar nu mai vreau sa zic.
Va pup iubitele mele si muuulta speranta..si dragoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:



Cris, am dat rapid un google si uite ce am gasit, mii de scuze daca va deranjez, e in engleza:
Member: I have been diagnosed with homozygosity for MTHFR mutation (two previous early miscarriages) and have been told to take baby aspirin and high doses of folic acid, B6, B12 vitamins. Isn't heparin usually prescribed for this, too?

Grunebaum: You are correct. Many high risk doctors prescribe heparin for this condition, especially if you already had several miscarriages in the past.

Member: For my MTHFR diagnosis, should heparin therapy start before pregnancy starts or after a positive pregnancy test?

Grunebaum: Many doctors start it as soon as pregnancy is diagnosed.

Member: One more question about MTHFR. What do you think my chances are for having a healthy pregnancy taking just the baby aspirin and supplements (without heparin)? Would the supplements reduce homocysteine levels, thus reducing blood clots?

Grunebaum: Chances with and without heparin are very good having a healthy baby. You also should probably see a high-risk obstetrician who can advise you best about the possible outcome. Good luck.

Deci se POATE, dar musai un doc care sa aiba rabdare !!!

Despre sindrom de hipercoagulabilitate gasim si pe DC





Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Crisa am plans citind povestea Fulguletului tau de nea Cat mai suferi, draga de tine! Offf...o sa vina si Craciunul pe care-l vei petrece impreuna cu un pui drag si scump in brate!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),

Atat sunt de mare
Filmulete
Octombrie - Noiembrie 2008
Craciun 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui s_alinutza

Cumnata mea care e graviduta in 6 saptamani tocmai a aflat ca are toxoplasmoza. Va repeta analizele luni si apoi vedem ce se mai poate face.... Eu mi-am facut in iulie 2008 analiza pt toxoplasma, si mi-a iesit negativa, nu am avut infectia nici in trecut si nici atunci. Acum,dupa vestile astea ma gandesc sa imi refac iar analizele inainte de a incerca sa concep un alt bebe....

Va Sa aveti grija de voi!




Alinutza, eu am intrat in sarcina cu toxoplasmoza pozitiva (si anticorpi), deci si igg si igm pozitive. Stiam ca le am pozitive, acum, dupa 2 ani de la nastere sunt de-abia in grey zone cu igm-ul, ceea ce inseamna ca la mine (si la alte persoane) scade foarte, foarte incet.
Partea buna e ca stiam dinainte sa raman insarcinata ca am igg-ul poz, deci aveam deja anticorpi dezvoltati. ma chinuiam de mult timp sa raman insarcinata.
Am luat legatura cu mai multi dr (inclusiv din afara, maroc, Franta etc, prin diferite persoane) si mi-au spus ca nu tb sa renunt la sracina si ca nu tb sa fac tratament, ca la mine se negativizeaza greu.
Tutunaru mi-a urmarit sarcina si fara sa-i spun nimic, mi-a zis acelasi lucru. Eu am tinut cu dintii de sarcina si bine am facut. Am o fetita foarte sanatoasa si desteapta, vorbeste de la 11 luni :)
Poate ca la cumnata ta este nevoie de tratament si atat. Multa bafta!
Ulterior sarcinii cu maya am pierdut 2 sarcini, dar varsta gestationala era mica si nu se stie de ce le-am pierdut. Analizele sunt bune. Incer si sper ca, la un moment dat, Dumnezeu (ajutat de noi) sa ma mai binecuvanteze cu un copil sanatos.

Atentie:
IGG = anticorpi (este ff bine daca este pozitiv)
IGM = boala activa in prezent (dar atentie, poate fi si cum a fost la mine, cu ambele pozitive, ceea ce e ok).

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

va rog frumos,eu sint noua pe forum.S-a discutat,la un moment dat,de progesteron pentru fixarea sarcinii la inceput si in primele luni.Eu am pierdut o sarcina mica,am facut tratamente ulterior pentru anexita,intarirea organismului,etc,am facut analizele la progesteron,Fsh,estrogen,prolactina,au fost bune.Anterior,fara analizele de rigoare,cind incepuse singerarea,la sarcina pierduta,doctorul imi daduse duphaston,2pe zi.Cu tot duphastonul,s-a intimplat ce s-a intimplat.Am refacut progesteronul,analiza,pentru stiinta mea,cam la25 zile dupa pierdere,pina in venirea primului ciclu si era bun progesteronul.L-am repetat,dupa 7 luni,in ziua a-3-a a cm si a fost bun.Pe undeva,suspicionez o lipsa progesteron si varsta mea este 38(m-am maritat tirziu si sarcina aceea fusese primul meu copil).
Pentru ca mi-am terminat tratamentele,asa cum am putut pentru anexita,luna aceasta ne-am propus un bebelus.Acum sint in ziua 14 a cm.Intrebare,va rog,cu experienta voastra,cine se pricepe,pentru a se fixa copilul,din ce zi sa incep,pe propria raspundere,utrogestan vaginal,mi se pare mai bun,cam in ce cantitate,ca sa stea copilul,daca nu este,sa nu faca rau organismului meu.Daca merg acum la doctor nici nu are cum sa perceapa sarcina,nici testul de sarcina nu o face si medicul nici nu ma mai stie de data trecuta si este posibil sa spuna ca au fost alte cauze,etc.Eu vreau sa fac tot posibilul sa tin acest copil.Mentionez ca eu data trecuta am ramas din prima,de aceea,acum tratata si mai bine de anexita banuiesc,sper,ca sint insarcinata.Multumesc de rabdare si ajutor.Cumva din cite stiti voi,ecografia cu sonda detecteaza sarcina un picut mai devreme fata de alte mijloace?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1980 spune:

buna,
imi pare rau de pierderea suferita. nu am fost in aceasta situatie, dar cunosc persoane care au fost si stiu cat este de greu.
va doresc multa sanatate, si sa fiti tari. Doamne Doamne sa va ajute sa uitati mai usor aceste probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

unonbun, regret nespus ca ai ajuns intre noi. fa tot posibilul sa depasesti momentul. nu sunt de specialitate, dar iti spun ceea ce stiu eu. utrogestanul mie mi s-a recomandat cat am fost insarcinata, 2+2 dimineata si seara. acum, sperand din nou la un bb, iau duphaston, din z.16 pana in 25 inclusiv. progesteronul se ia dupa ce a avut loc ovulatia, dupa ce s-a spart foliculul. asa ca indiferent ce forma de progesteron iei, trebuie sa te asiguri ca il iei dupa ovulatie. cel mai sigur mod de a vedea daca a avut loc ovulatia este eco endovaginala. am vazut ca unele fete fac in ziua 25 un test de sange pentru a vedea daca sunt gravide. daca da, se continua medicatia, daca nu, se opreste pentru a veni menstruatia. daca nu ai posibilitatea de a face test de sange, te sfatuiesc sa opresti medicatia si sa astepti, in 4-5 zile va veni menstruatia, altfel risti sa te dereglezi hormonal si nu e bine, pentru ca nu ai prea mult timp la dispozitie. la mine cand am fost insarcinata, s-a pozitivat testul barza din ziua 29 cand trebuia sa vina si menstruatia. peste alta saptamana s-a vazut si la eco endovaginala. mai devreme nu stiu, nu am facut ecografie. pentru mai multe informatii intra si la aspirante, la fertilizari, acolo se vorbeste mai mult despre aceste probleme. bafta, sa te vedem cat mai curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_alinutza spune:

Ingeras26a multumesc penrtu raspuns, cumnata mea are doar Igm-ul pozitiv, din pacate nu are anticorpi. Acuma asteptam saptamana viitoare rezultatele analizelor, ca a refacut la 2 laboratoare diferite analiza, si sa vedem ce-i spune medicul. Din cate stiu si eu nu trebuie sa renunte la sarcina, ca exista tratament.
Ne rugam sa fie bine

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

s-alinutza duuuuulce. ce mai faci? ma rog sa fii bine.
imi pare rau pentru cumnata ta. am citit si eu ca exista tratament pentru asa ceva in sarcina. sa ii dea DD sanatate si putere, si un doctor destept si bun.
si eu o sa ma rog sa fie totul bine.



asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!

finutul radu andrei si finuta maria angela
cand sa vie... ? repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!

Mergi la inceput